Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dchard

    veterán

    Kifejezetten igényes szakmai írás.

    Kis kiegészítés:

    "Az okosabb (drágább) vevők az ún. L1 frekvencia mellett más sávot is kezelni tudnak (a katonai L2 vagy az újabb polgári L5). A katonaiból a kódolt pontosító adatokat természetesen nem tudják visszafejteni, azonban az is elég, hogy a különböző frekvenciákon más az ionoszférás jelterjedési idő, így több sáv mérésével ez a hiba elég jól számolható."

    Mivel a sima vevők a helyzetmeghatározást kódméréssel (CDMA) végzik, és a katonai frekvenciák kódjához nem férnek hozzá, ezért ilyenkor a katonai sáv fázisátmenetét mérik. Először az L1 (vagy C/A kód) segítségével megállapítják a pontos helyzetüket, majd az L2 frekvencián elkezdenek fázist mérni. Ennek a módszernek az a hátránya, hogy csak álló helyzetben működik. Alapvetően a geodéták használják ezt a módszert, illetve pontos órajel generálásra hasznáják például a mobil bázisállomások (vagy bárki akinek pontos órajelre van szüksége). De tájfutáshoz biztosan nem jó :-)

    Viszont egyre több műholdrendszer kezdte el az L2C (vagyis a másodlagos civil kód) sugárzását. Ebben az esetben már valóban kiszűrhető az ionoszferikus torzitás menet közben is. Sajnálatos, hogy egyrészt baromi kevés eszköz tudja az L2C kódot venni, másrészt egyik műholdrendszerben sincs teljes L2C fedés. Az ameriaiak nagyon lassan haladnak, a Galileo-nál nem tudom hoy áll az L2 civil kód.

    [Részletek a Navstar L2C-ről]

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz joghurt #24 üzenetére

    A telós részt értem. A Glaieio E1-et egészen a szabványosítás utolsó lépéséig L1-nek hívták, de akkor pontosítok:

    1. NAVSTAR L1-en jelenleg csak C/A kód van, a modernizált L1C jelet nem sugározzák még. L2C-t szintén csak pár Block3 hold tudja, tudtommal nincs bekapcsolva. Tehát hiába tudja a telefonod :)

    2. Galielo: az L1/E1 sávon működik a civil kód, mivel eleve így fejlesztették le a rendszert. Az E6 sávot hiába tudja a vevőd, mivel az titkosított, előfizetős szolgáltatást ad. Próbálom kinyomozni, hogy az E5 hozzáférhető-e normál halandók számára, de ezt még nem sikerült kiderítenem. A jel struktúrájáról hosszasan értkeznek, de arról, hogy mi van benne és az hozzáférhetőe, meglepő módon nem :)

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz joghurt #26 üzenetére

    1. Köszi. Akkor az L1C az amit még nem indítottak el és csak a legújabb 5-6 hold tudja?

    2. Minél mélyebben :DDD Egyébként köszi, remek dokis. Meg is kaptam a ávlaszt a kérdésemre:

    Tehát E5-ön van Open Service. Ez remek hír.

    Nem tudod hogy a Qualcomm hogy áll L2C illetve E5 támogatással?

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz joghurt #30 üzenetére

    Én a Galileo-nál "csak" órajel-forrás problémákat hallottam, a Passzív Hidrogén Mézerek elég nagy százalékban váltak pontatlanná, de szerencsére ott a RAFS, ez a felhasználó felé nem jelenti a pontosság csökkenését. Részletek

    Szóval engem is érdekelne, hogy Hieronymus mire gondolt pontosan :)

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz joghurt #33 üzenetére

    Hogy válaszoljak saját korábbi kérdésemre:

    [GPSTest]

    Ezzel meg lehet nézni, hogy adott telefon pontosan milyen GNSS technológiákat támogat.

    Nálam megy az L1/L5, az E1/E5a, az orosz L1, a kínai B1/B2a/B1c és az indiai L5.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz joghurt #57 üzenetére

    "Ahogy fent megvitattuk, az ADR-t (fázismérés) nem. "

    Na várjunk egy kicsit. Eddig csak két vagy több frekis vevőkről volt szó, arról nem hogy fázismérést is tud némelyik. Én eddig csak geodéta GPS vevőben, illetve órajelgenerátorban láttam olyan vevőt, ami képes a fázismérésre, de azok is csak álló helyzetben, mivel a fázismérés megkezdéséhez már önmagában nagyon jól be kell húzni a vevő oscillátorát, és mozgás közben a publikusan hozzáférhető kódméréssel tudtommal ez lehetetlen. Bár még a végén kiderül, hogy a Galielo eleve jobb publikus felbontása és a két publikus freki már lehetővé teszi, hogy a vevő mozgás közben is felvegye a fázismérés "fonalát" ? Arról nem beszélve, hogy a fázisméréshez sokkal jobb SNR kell a kódméréshez képest... Össezfoglalva: némileg szekptikus vagyok, hogy bármi is tud fázismérést mozgás közben :)

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz Márton #61 üzenetére

    Az elmúlt hónapok meglehetősen sok csalódást okozott ami a pH színvonalát illeti, szóval nekem mindneképpen üdítő egy ilyen szakmai beszélgetés :K

    A korábbi hozzászólásomat egy kérdéssel még kiegészíteném: azt hogy egy vevő tud fázist is mérni (már ha tud), azt hogyan lehet kideríteni? Van rá app ami megmondja?

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz joghurt #63 üzenetére

    Na ez király, de szerintem mi két külön dologról beszélünk: te az RTK fixről, én meg arról, hogy vannak olyan vevők, melyek képesek autonóm módon (RTK nélkül) fázist mérni. Ha a NAVSTAR-t nézed, akkor a klasszikus felállásban volt C/A kód L1-en, L2-n meg csak katonai. Ha elég ügyes volt a vevőd, akkor a C/A kódmérésből tudta pontosítani álló helyzetben a saját óráját annyira, hogy el tudta kezdeni az L2 freki fázis átmeneteit mérni, ahol amúgy csak nem hasznosítható katonai kód volt. RTK nélkül. Ehhez álló helyzet, és nagyon jó műholdvétel szükséges. Most két GPS DOCXO-m is működik éppen közel tökéletes rálátással (nem telefonok értelemszerűen), és jól látszik, hogy 30-35dB/Hz alatt nem is használja a holdakat egyáltalán. AZ egyik régi Trimble vevő, csak L1 C/A + fázist tud, modnjuk ahhoz képest elég pontos órajelet ad, a másik tud L1C/A + L5 fázist, és GLONASS fázist is tud mérni. Egyik sem RTK képes. Órajel generáláshoz a kódmérés egyszerűen kevés, viszont nem támaszkodhatsz RTK-ra sem, mert nincs mindenhol. Csak hogy legyen összehasonlítás: a régebbi Trimble DOCXO is tud 10ppb körüli pontosságot 10MHz-en. Az újabbik vevő 5-6ppb ha tényleg közel teljes rálátás van.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák