Új hozzászólás Aktív témák

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz twollah1976 #22 üzenetére

    "Mindenki a muanyagon rugozik, hogy juj, kozben az ujsagokra elhasznalt papir eloallitasa is rendesen megterheli a kornyezetet."

    Egyáltalán nem ennyire egyértelmű a helyzet, pár éve fel kellett dolgoznom egy jelentést erről és most nem találom az archívumban sem az ebből írt cikkem (már Afrikában van a szerver, ami azt a portált üzemeltette), de nem ennyire fekete-fehér a kérdés.

    A papíripar például a legnagyobb szereplője az európai faültetési programoknak és a feldolgozott papír nagy része ma már (az újrahasznosítás mellett) ültetett gazdálkodásból származik és az EU-ban évről-évre növekszik a fásított zöld területek mérete. Szóval a kezedben fogott újság nem erdőkből érkezik, hanem erre ültetett gazdaságokból.

    Ráadásul a digitális terjesztésnek is van környezeti lábnyoma (nem is kevés), az infrastruktúra önmagában is nagy mennyiségű energiát igényel (szerverek, kliensek, hálózati eszközök egész láncolata kell csak egyetlen olvasó eléréséhez) és a számítástechnikai hulladék kezelése az egyik leginkább tabuként kezelt probléma a Föld ökoszisztémájában, nem csak az eldobált iPad probléma, de a szervergépekből is rendszeresen ki kell cserélni a fogyóeszköznek számító komponenseket, ez rengeteg félvezetőt, műanyagot, szilíciumot tartalmazó hulladék.

    Ezeket szépen fel lehet tenni konténerhajókra, segélyszállítmányként mennek Afrikába, ahol kiokádják hatalmas halmokban a partokra és gyerekmunkával mehet az eltakarításuk (ami inkább abból áll, hogy szétverik a cuccokat, a nemesfémek érnek valamit, ami meg nem az majd halmozódik míg bele nem fulladnak). A számítástechnikai eszközök nagyon rossz hatásfokkal újrahasznosíthatók, míg a papír az összes hulladéktípus közül az egyik legjobb arányban újrahasznosuló anyag (90% felett).

    Az persze fontos, hogy amit értelmetlen kinyomtatni, azt az ember ne nyomtassa ki, hiszen újrahasznosítás ide vagy oda, attól még van ennek környezeti lábnyoma (így a reklámújság, vagy a túlzásba vitt csomagolóanyag is értelmetlen, de papírcsomagolás még mindig jobb a műanyagnál), de önmagában a papír felhasználása nem ördögtől való és sokan túlértékelik a környezeti lábnyomát a papír- és nyomdaiparnak, miközben a digitális eszközöket mérhetetlenül zöldnek gondoljuk. A jelentés következtetése amúgy az volt, hogy kell még 15-20 év mire a kérdés végleg eldől, de nagyon úgy néz ki, hogy az analóg vs. digitális lapterjesztés környezeti lábnyoma meglehetősen hasonló.

Új hozzászólás Aktív témák