Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #14841344

    törölt tag

    válasz ZolkoW #420 üzenetére

    Az alvás az embereknek (és a legtöbb emlősnek) a természetes pihenőállapota; ez az a stádium, amikor a szervezet úgymond megújítja önmagát – növekszik a sejtosztódás mértéke, és csökken a természetes sejthalálé. Ezért fontos, hogy annyit aludjunk, amennyit csak lehet, hisz ez az egészségünk megőrzésének elengedhetetlen feltétele. Ám amilyen egyszerűnek tűnik ez a folyamat, olyannyira összetett és bonyolult. Az alvás fázisokra osztható, szám szerint öt darabra:

    NREM (non-rapid-eye-movement, azaz gyors szemmozgás nélküli) fázis: tulajdonképpen egy átmenet az éber és az alvó állapot között, az izomaktivitás csökken, és az agyhullámok aktivitása is lassul
    NREM fázis: könnyed alvási periódus, melynek során a szívritmus és a testhőmérséklet csökken, a szemmozgás pedig abbamarad
    NREM fázis: nagyon lassú agyhullámok jellemzik, a vérnyomás csökken, a légzés lassul
    NREM fázis: a legmélyebb alvási fázis, az agy csak nagyon lassú hullámokat állít elő. Szemmozgás nincs, de gyengén kimutatható izommunka még van
    REM (rapid-eye-movement, azaz gyors szemmozgásos) fázis: az álmok fázisa, erős agyi aktivitás és az izzoműködés részleges bénulása jellemzi.

    A legérdekesebb a dologban az, hogy az alvási fázisok sorrendje minden esetben szigorúan kötött, és 1-2-3-4-3-2-1-5 sorrendet vesz fel. Azaz teljesen mindegy, hogy 12 órát alszunk, vagy csupán 5 percet – az elalvás – ébredés intervallumán ez a kötött sorrend ugyanúgy, különbségek nélkül zajlik le. Legkönnyebben a REM, tehát az utolsó állapotban ébredünk fel, míg legnehezebben a 4. NREM-ben, utána pedig nagyjából sorrendben a 3-2-1-es fázisokban.

    Magyarra lefordítva, ha mi éppen a 4. szakaszban vagyunk, és megszólal az ébresztőóra, akkor pillanatok alatt az agy átesik a 3-2-1-5-ös lépcsőkön (melyeken alapból sokkal lassabban kerülne át), és csak utána ébredünk fel valójában. Ez egy stresszhatásként éri az idegrendszerünket, ezért is vagyunk “kómásak”, és ezért tudunk másodpercek alatt visszaaludni – ami ugye nem szerencsés, ha időpontra kell mennünk valahova.

    (Forrás: http://napidroid.hu/nehezen-ebredsz-valaszd-a-smart-alarm-ot/)

    Az a mi szerencsénk, hogy a REM fázisban a fizikai mozgásunk (forgolódás és hasonlók) teljes egészében megszűnik, míg az 1-2-3-4-es stádiumokban mérhető aktivitást mutatnak az izmaink. Ezen az elven működik az intelligens ébresztés. Az aktivitás mérő valós időben a giroszenzor segítségével érzékeli a mozgásunkat, így nagyjából pontos kalkulációt tud végezni arról, hogy mikor is kerülünk bele az ébredésünk előtti utolsó harminc percben a mozgolódás nélküli REM állapotba, amiben a legkönnyebben tudunk felébredni.

Új hozzászólás Aktív témák