Új hozzászólás Aktív témák

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz ubyegon2 #94 üzenetére

    "Igaz, hogy már ebben is van rutinom, de a kedvenc disztrómat 15-20 perc alatt raktam fel home user alkalmas állapotba és ebben már benne volt a fontok alakítása és a nekem fontos programok repoinak a felrakása, rendszerfrissítés és a PPA repokban lévő programok telepítése is."

    Na az ilyenektől áll a hajam az égnek. Személy szerint semmi gondom nincs a Linux-al, több mint tíz éve azt használja a család otthon, de ez a fals illúzió gyártás az ami utána hatalmas csalódást okoz a naiv próbálkozóknak.
    Egy kis bevezető: Kb. akkor találkoztam a Linux-al először amikor még külön fizikai root meg boot disk volt a gépemben (1.44 ill. 1.2-es floppy). Volt amikor saját firmware verziót fordítottam a routerre (Asus, talán még most is az van rajta) ill. SW fejlesztőként is évekig dolgoztam.

    Nos a deszktop Linux install (nekem) mindig nem csekély utánaolvasást ill. keresést igényelt.Sokat is tanultam belőle ami később volt, hogy jól jött (munkához).
    Viszont a 15-20 perces install bravúr nekem mostanában még soha nem jött össze. Pedig mostanában (is) tettem fel Fedora27-et ill. az aktuális Ubuntut.
    Persze lehet a gép volt gyenge (NVMe SSD, 7700K, 32GB RAM), vagy a net kapcsolat (gigabit WAN) de nekem a Fedora alapinstall simán több volt 1.5 óránál. Persze lehet sok mindent ikszeltem és közel 4k csomagot tett fel ill ott volt még a free meg non free RPM Fusion stb. (Fontokra inkább régebbről emlékszem, most lehet sima x volt, vagy még nem jutottam el odáig).
    Viszont a Video driverbe első nekifutásra nekem is beletört a bicskám.
    Gyors googlival kerestem 1 tutorialt ezt.
    Az lejött, hogy valamit az aktuális kernel verzióhoz kell forditani runlevel3-on (no GUI), de mi baj lehet.
    Nos ez lett:

    (Nem volt kedvem keresgélni, hogy kell screenshot-ot csinálni, szóval sima fotó).
    Gondolom innen sima liba mindenkinek hogyan tovább.

    Az Ubuntu persze mindent simán feltesz (már tényleg majdnem közel Windows feeling), de ki kell kapcsolni, hogy ne riportolgasson semmit. (Nem az sem 15-20 perc, simán több mint 1 óra csak az alaprendszer).
    Ezek után van még ugye a Wine beállítások, a NAS elérése (jó ez egyéni) stb.
    Nekem ez összességében több estés program volt, persze tudom a hiba nálam van.
    (Simán el tudom fogadni, mivel nekem is vannak gyerekeim, hogy nem mindenki tudja ezt végigjárni hasonló szituban, idő hiányában).

    Szóval semmi baj nincs a Linux-al, de azért hamis illúziókat nem kellene gyártani. Windows-hoz is bőven kellhet keresgélni meg registry-t túrni, de Linux-al ez nagyságrendet ugrik és nem biztos, hogy mindenki tudja mit kell keresni vagy pl. runlevel3-on vi-ozni su módban.

    És ezen mit sem változtat az, hogy kinek a sara, hogy nincs rendes driver (csak bináris). Aligha a felhasználóé.

    Szóval persze simán lehet játszani, ha elfogadja az ember, hogy miből lehet választani és hajlandó rengetek időt rászánni a keresgélésekre meg beállításokra.

Új hozzászólás Aktív témák