Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz BerserkGuts #10 üzenetére

    "sokan ebből élnek és spekulálnak ennek nem lesz vége sose amíg van áram"

    Ha csak azért veszik és bányásszák, mert egyszer majd sokat fog érni és azért ér sokat, mert mások is erre spekulálnak, akkor előbb-utóbb pukkanni fog. Eddig azért nem pukkant, mert a szervezett bűnözés tol a rendszerbe valódi pénzt, kérdés, hogy meddig hagyják nekik.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Sanya #20 üzenetére

    Definiáld légyszi, hogy a Te szótáradban pontosan mit jelent a "bányász" szó, mert anélkül nehéz értelmezni a problémádat.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Sanya #23 üzenetére

    "Bányász a számítástechnikában az, aki kriptovaluta bányászattal foglalkozik, napi szinten, manapság akár szerverfarmokon teszi ezt."

    Minden tevékenységet lehet hivatásszerűen, professzionálisan vagy alkalmi jelleggel, amatőr szinten végezni. Ennek semmi köze ahhoz, hogy ez a tevékenység párosul-e bármilyen illegális cselekménnyel.
    Ha pl. egy autós kirabol egy benzinkutat, akkor joggal nevezhető sofőrnek akkor is, ha nem áru- vagy személyszállításból él.

    "Hackernek, vagy bűnözőnek azt, aki feltör egy szuperszámítógépet, és azon bányászprogramot futtat."

    Pontosabban:

    "Hackernek, vagy bűnözőnek azt, aki feltör egy szuperszámítógépet"

    Bányásznak meg azt, aki: " azon bányászprogramot futtat."

    A hackelés és a bányászás ugyanis nem zárja ki egymást.
    Ahogy - a példádból kiindulva - agronómus is lehet bűnöző és ha ez egy bankrablás során valamilyen módon kiderül (pl. mert leáll a bank előtt kapálni), akkor ezt a tényt fel is használják a nyomozás során, mert azzal, hogy az elkövető bűnözőn túl agronómus is, szűkíteni lehet a gyanusítottak körét.

    Ebben a hírben az az érdekes újdonság, hogy eddig a hackerek értékes adatokat loptak és azok értékesítéséből (vagy zsarolással) szereztek pénzt, a bányászattal viszont maga a nyers számítási kapacitás direktben pénzzé konvertálható, így a CPU idő is ellopható értékké vált.
    Márpedig ehhez a számítási kapacitás -> pénz konverzióhoz bányászni kell, ezért a hacker egyben bányász is.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Sanya #27 üzenetére

    Mármint mi erőltetett?
    Hogy egy cikk címében szerepel a bányász szó, mikor azért támadták meg a gépeket, hogy bányásszanak rajtuk?
    Érteném a problémádat, ha mondjuk a támadók faji hovatartozása vagy nemi identitása lenne a címben, mert az semmilyen módon nincs összefüggésben a cikk témájával, de azt azért nehéz eltagadni, hogy a bányásztnak köze van a sztorihoz.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Sanya #32 üzenetére

    Feltörték a szuperszámítógépeket és bányásztak velük.
    Aki pedig bányászik, az tök jogosan nevezhető bányásznak.

    Vagy most az a bajod, hogy ezzel a címadással szerinted a "kriptovaluta-bányász közösség" becsületes, jogkövető tagjait akarják bűnözőként beállítani?
    Ez így erősen "hiperszenzitiv álproblémázás" lenne.
    A címben azért szerepel a "kriptovaluta-bányászok" kifejezés, mert így egy rövid mondatban összefoglalja, hogy miről szól a cikk. Elméletileg az lenne a dolga egy címnek, hogy az olvasó az alapján el tudja dönteni, hogy érdekli-e az írás. Ebben a címben semmilyen hangulatkeltő szándék nincs, de még belemagyarázni is értelmetlen.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz CoDWaW07 #59 üzenetére

    "A véges korlát ugyanúgy értéket ad, mint az aranynak, ha minden úton, útszélen teremne naponta, akkor ki venne olyan áron?"

    Mivel minden úton, útszélen teremnek az újabb és újabb kriptovaluták az egyes kriptovaluták véges korlátja nem sokat ér.

    Mivel bárki szabadon létrehozhat kriptovalutát, így olyan, mintha otthon nyomtatóval termelnéd a pénzt és a saját képmásodat nyomtatnád rá, majd elhitetnéd az emberekkel, hogy "egyszer majd sokat fog érni", adjanak 10 millió "énpénzem"-ért 5 forintot és pár éven belül tutira 50 milliót kaszálhatnak.
    És ha elég embert behülyítesz, akkor idővel tényleg többet fog érni az "énpénzem", mivel lesz rá kereslet. Ha pedig többet ér, akkor az első befektető annyit lát csak az egészből, hogy "vettem egy halom színes papírt 5 forintért és ha nem is 50 millióért, de legalább 50 ezerért adtam tovább".
    Az ilyen sztorik hitelesítik a mesédet és olyanokat is belépésre késztetnek, akik bemondásra nem kockáztatnának, mivel nekik ez már nem duma, az ott a kezében valódi 50 ezer forint, amit 5 forint befektetéssel csinált, nosza vegyünk mi is milliószámra "énpénzem"-et. Ez még jobban felhajtja az árfolyamot, még több sikertörténetet generál és még több belépőt vonz a rendszerbe...

    Amíg valaki rá nem jön, hogy hiszen színes papírokat ő is tud nyomtatni, és elindítja az "őpénze" dilit és mivel az "énpénzem" sikertörténete már megágyazott a közhangulatnak, az "őpénze" sokkal hamarabb lesz sikeres, mert rádumálás nélkül ugranak bele az emberek, mert ugye ebben az új csodálatos bizniszben az első belépők kasználják a legnagyobbat, nehogy kimaradjunk.
    Ráadásul ezek a pénzek egy ideig tök jól megférnek egymás mellett, mert itt nem maga a pénz adja az értéket, hanem a hit a mesében és aki egy mesében hisz, miért ne hihetne egyszerre többen. Így ide-oda cserélgetik a színes papírokat és ha a szervezett bűnözés pénzmosásra használja, akkor akár hosszabb távon is működik a szisztéma, hiszen valós pénz is forog a rendszerben.

    De ettől még valójában egy magánzó árult színes papírokat némi mesével körítve és amint a mesét megunják (és a pénzmosók találnak jobb módszert), nem marad más belőle, csak pár színes papír, amin sokan sokat buktak.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Sanya #64 üzenetére

    "A cím állítja, hogy bányászok törték fel a rendszert, de ezt mi nem tudjuk, a cikk sem tudja, csak azt tudja, hogy később bányásztak vele."

    Mivel feltételezhetően nem úgy történt, hogy unatkozó kiberbűnözők feltörtek szuperszámítógépeket, majd elgondolkodtak, hogy
    - "És most hogyan tovább?"
    - "Hát ha már bejutottunk, van ez a kriptobányászás, próbáljuk ki."
    Azaz igen nagy valószínűséggel eleve bányászási céllal törtek be. Ebből következik, hogy nem idővel lettek bányásszá, mert eleve a bányászás volt az ok, amiért szuperszámítógépeket támadtak meg.

    Ha rákkutatást futtattak volna a gépeken, akkor joggal lehetne az a cím, hogy "Rákkutatók támadtak meg több európai szuperszámítógépet". Mert hogy a nyomozás is jó esettel ezen a szálon indulna el.
    Aztán persze kiderülhet, hogy orvostan hallgatók, labor asszisztensek vagy csak rákkutatást szponzoráló etikus hackerek voltak, akik a szuperszámítógépek biztonsági réseire akarták felhívni a figyelmet, ez alapvetően mellékes, mert egy laikusoknak szánt informatikai oldal cikkének címadása nem jogi szöveg, hogy maximális fogalmi pontosságot követeljünk meg tőle.
    Ahogy a címadás értelmezheti a "rákkutató" kifejezést tágabb értelemben mindenkire, aki rákkutató szoftvert futtat, úgyanígy "kriptovaluta-bányász" is kiterjeszthető mindenkire, aki bányász szoftvert futtat és abból profitál.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Sanya #70 üzenetére

    Még mindig nem értem, hogy miért lovagolsz a címadáson.
    Persze pontosabb lett volna mondjuk:

    "Kriptovaluta bányászati céllal támadtak meg szuperszámítógépeket"

    de mint feljebb már írtam:

    "egy laikusoknak szánt informatikai oldal cikkének címadása nem jogi szöveg, hogy maximális fogalmi pontosságot követeljünk meg tőle"

    Szándékos kriptobányász-ellenes hangulatkeltéssel meg nehezen vádolható a cím, mivel mégis csak próbáltak bányászni a betörők.
    Ha kiderülne róluk néhány személyes információ és a cím mondjuk "zsidó-cigány leszbikus-transzfesztita konzervatív-anarchista hackerek támadtak meg szuperszámítógépeket" lenne, akkor joggal háboroghatnál, mert sem a témának, sem a hírnek nincs köze az elkövetők faji hovatartozásához, nemi identitásához vagy a politikai nézeteikhez, míg a tevékenység, amit végeztek mégis csak bányászat volt, így a címben bányászattal jellemezni a bányászókat - még ha lehetne helyette pontosabb címet is találni - nem tűnik öncélú hangulatkeltésnek.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Sanya #72 üzenetére

    " A bbc írta, hogy nyoma volt annak, hogy bányászni próbáltak a szuperszámítógéppel, miután feltörték, de nem sikerült nekik."

    Most komolyan, miért zavar, hogy ha valaki bányászni próbál egy számítógépen, akkor egy cikk címében bányásznak titulálják?

  • #54625216

    törölt tag

    válasz valakky #77 üzenetére

    Kettőnk közül nem én erőltettem a dolgot. Mindössze azt tettem hozzá, hogy ha valaki bányászik, akkor joggal nevezhető bányásznak.

Új hozzászólás Aktív témák