Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kansas

    addikt

    Az megvan, ugye, hogy m.2 SSD-ket nem kell hűteni, mert az rövidíti az élettartamukat... a flash részt semmiképp se, max a kontrollert.
    Mondjuk kétségkívül alacsonyabb hőmérsékletekről van szó...

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz Dragon3000 #16 üzenetére

    Ha megnézted a videót amit linkeltem, ott explicite mondják, hogy ha throttling van, akkor érdemes hűteni, amíg nincs addig igazából nem, max a kontrollert.
    Nálad ezek szerint throttling van...

    De mutatok valamit a saját gépemről, Samsung Magician-ból:
    Segítség: idle rendszer YouTube nézés/böngészés közben, a Samsungon van a rendszer, a Toshiba nem csinál semmit. A Samsung a VGA fölötti slotban van, a Toshiba alatta(4 slottal távolabb) - vagy ennyit fűt rajta a VGA ilyen távolról is, vagy a Toshiba idle másfélszer melegebb, mint a Samsung könnyű terhelés alatt...

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz Dragon3000 #18 üzenetére

    A SATA SSD-k 2,5"-osak voltak vagy m.2-k? Bár majdnem mindegy, azoknak az üzemi hőmérséklete alig tér el a szobahőmérséklettől, kétlem hogy sokat számított volna a hűtés.

    Szerintem ez egy becsípődés sokaknál(sokáig nálam is), hogy mindent hűteni ezerrel és minden menjen minél alacsonyabb, ideális esetben szobahőmérsékleten, pedig gyakran nem számít semmit, hogy 55°C vagy 85°C(mert 95-100 alatt mindegy), néha pedig, mint az SSD-k esetében, minimum a "nem ilyen egyszerű" kategória...

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz Dragon3000 #20 üzenetére

    A 2,5-ös SATA SSD alig kapott valamit belőle - egyrészt kevésbé melegszik, mint egy HDD, másrészt a burkolata(ami gyakran amúgy is műanyag, a HDD-k fém házával ellentétben) meg a chipek közt az esetek java részében nem hővezető párna, hanem légrés van, szóval a burkolat inkább "szélvédőként"/ hőcsapdaként funkcionál...
    Nem mellesleg pedig a SATA/AHCI protokoll bottleneckje miatt jóval alacsonyabb terhelésnek vannak kitéve(ezért is fűtenek kevésbé).

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz Viktor77 #22 üzenetére

    Ugyanabból a toolból vett ugyanazon értékről van szó - ha csak nem tér el a két érték közti különbség a két SSD közt, nem számít, hogy melyik érték-párt hasonlítom össze.

    Nem az a kérdés, hogy melyik mekkora, ez nem magasugrás, a kérdés az, hogy a standard működési tartományon belül van-e(a Samunál ez 0-70°C, és a Toshibánál is).
    Ha igen, pont lesz@rom, mekkora...
    Ha throttlingol, akkor tuti nincs belül.

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz makkmarce #38 üzenetére

    Nem gondolom. Azt gondolom hogy túl sok hűtés nem tesz jót nekik, ugyanúgy ahogy túl nagy meleg sem. Igen, azokra az SSD-kre amik hajlamosak magukat 70°C fölé fűteni, kell egy hűtőborda. Sokukon van is gyárilag, de ha nem lenne, sok alaplaphoz jár manapság legalább egy gyári(pl. Giga Aorus)
    De ha ezt a cikket megnézed, a NAND-ok pont nem mennek 70°fölé hűtés nélkül sem, csak a kontrollerek. Azokat pedig egy pillanatig nem vitattam, hogy hűteni kell.
    De egyesek már "izzó" 40°C-t(!) említettek, látszólag irónia nélkül(vagy ha van, nekem nem jött át), cégek vízhűtést gyártanak a pöttöm m.2 SSD-kre, és szerintem ez már túlzás, a vásárló beetetése, a "PC masterrace" meg bekajálja, sőt terjeszti az igét...

    Azt mondjuk elismerem, túl sarkosan fogalmaztam a #14-ben, annyira nem kellett volna...

    #39: én erre azt csinálom, hogy az SSD-im hosszú távú egészsége érdekében 8-10%-kal kisebb méretet osztok ki a partícióknak(nem szigurúan, gyakorlatilag kerekítek, 256 helyett pl 230GB-t, 500GB helyett 450-et), hogy akármi miatt beteljen is a partíció, a lemezen maradjon szabad terület wear leveling-nek, TRIM-nek. Nem csak Kingston SSD-n, olyanom nem is volt soha, de Intel, Crucial, Samsung, Toshiba igen.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz makkmarce #45 üzenetére

    Nem anyagfáradásba pusztulnak bele a félvezetők szerintem.
    A konkrét ártás az akkor jön elő, ha 40 fokról is lehűtöd 20 fok körülre, konkrétan megfelezed a NAND adattárolási idejét - lásd az akkor linkelt videóban(vagy itt).
    Nyilván ha 80 fokról lehűtöd 40-50 köré, azzal nem ártasz, cserébe használsz, mert az meg már túl sok.

    (#44) sb a NAND-ok nem érik el a 70 fokot egyik esetben sem, csak a kontroller(a throttling sem miattuk van, hanem a kontroller miatt) - ezzel szemben a SSD felületének a nagyobb részén a NAND-ok helyezkednek el, és épp a NAND-okról mondják azt a szakértők, hogy szükségük van egy alap üzemi hőmérsékletre - ezért jó pl. egy heat spreader, ami úgy hűti a kontrollert hogy az elvezetett hővel fűti a NAND-okat.

    Ezzel együtt vannak olyan SSD-k, amik valamiért nem melegszenek annyira, azokra teljesen felesleges bármilyen hűtésre pénzt kiadni(pl Samu 860 EVO), és vannak olyanok, amikről eleve tudható, hogy fűtenek mint a veszedelem(az összes PCIe v4-es), azok gyárilag elég masszív hűtőbordákkal jönnek.
    A vitás terület az a kettő közötti, ami fűt, de nem megy 55-60 fok fölé(pl. Corsair MP510), a veszélyes meg az ami túlfűti magát gyárilag, de se borda se heat spreader nem jár hozzá - ezekre egyértelműen kell aftermarket hűtés.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz Healbacsi #47 üzenetére

    Én továbbra is a NAND-ok hőmérsékletéről beszélek, ezek meg javarészt a kontrollert nézik(mondjuk jó okkal - végtére attól függ a throttling), de nézd meg, mekkora különbség tud lenni(terhelés alatt akár 30 fok - hűtés nélkül):

    Link a cikkhez

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz Healbacsi #50 üzenetére

    No, gondoltam, mielőtt belekeveredek az érvelésbe, végiggondolom/nézem még egyszer.
    Az eredmény: elismerem, megetettek kicsit.
    Cak a GN videójából indultam ki(amit a #14-ben linkeltem).
    A hivatkozott forrás hosszabb videóját megnézve igazat kell adjak neked, nem releváns a problémakör.
    Akkor sem, ha az ott szereplő táblázatból(4:10-től) látszik, hogy minél alacsonyabb a power-off hőmérséklet és minél magasabb a power-on hőmérséklet(legalább is 55°C-ig, amíg a táblázat mutatja), annál jobb - ugyanis a felvázolt scenario marhaság... pont senkit nem érdekel consumer oldalon, meddig tartja meg az adatot az utolsó írási ciklus befejezése után az SSD - szerintem.

    Azért csak kicsit etettek meg, mert - ahogy említettem - az látszik, hogy magasabb hőmérsékleten üzemelve tovább tartja meg az adatot a NAND, smi azért utal arra, hogy szereti a magasabb hőmérsékletet, csak épp életszerű használatra értelmes konklúziót nem kapunk belőle...

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz makkmarce #53 üzenetére

    hosszabb ideig marad kiolvasható, miután lekapcsolod a tápot

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz nexplo #57 üzenetére

    #51-ben a második link JEDEC táblázattal

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz Graphics #64 üzenetére

    De, a Kingston bizony gyártó.
    Attól, hogy nem NAND chipeket meg vezérlőt gyárt, attól még gyártó.
    SSD-t gyárt, MMC-t, RAM-ot, pendrive-ot, stb. Igaz, nem alapanyagokból, hanem alkatrészekből csinálja, de ennyi erővel akkor az autómárkák se gyártanak, csak összeszerelnek...

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz Graphics #66 üzenetére

    Hát, valami gyár szerűsége van neki, nem is egy...
    Akikről te beszélsz azok részegység-gyártók ebben a setupban - tudtommal még a Samsung se gyárt memória-modulokat, csak chipeket.
    Jól értem, az a fikázás tárgya, hogy a chipekre nincs rászitázva, hogy Hynix/Micron/Samsung, mintha ez önmagában garantálná a szar minőséget? Akkor nem sok neked való termék van a világpiacon...jó szórakozást a válogatáshoz.

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz Graphics #68 üzenetére

    Mutass már rá pls, hogy hol tettem negatív megjegyzést a személyedre... azt hívják ugyanis személyeskedésnek. A magas lóról is nyugodtan leszállhatsz...
    Az más kérdés, hogy hasogatod a szőrszálat hogy mi a gyártó meg mi nem az, mintha a piac java része a bányától a szalonig maga csinálna mindent, meg úgy vádolod meg csalással a gyártót, hogy semmivel nem támasztod alá, pedig ha ez olyan közismert lenne, akkor nem okozhatna nagy gondot idevágni róla egy linket.
    Értem, szoptál mostanság a Kingston SSD-kkel, úgyhogy fújsz rájuk, de ne rajtam akard levezetni a frusztrációdat, nem azért vagyok itt.
    Azért sem, hogy a Kingston-t védjem, egy gyártó a sok közül, SSD-k esetében alig a full budget kategória fölött(a DRAM-jaik bezzeg jók), ha garantált minőséget akarsz, vegyél Samsungot vagy Intelt(pár a 660p-re pl. nem beszélnék rá senkit)... mondjuk, nem is ugyanannyiba kerülnek, nem véletlenül.

    (#70) Graphics : nem tudom honnan veszed, hogy rád támadtam volna - az állításaidat vitattam, mert szerintem nem mindig vannak a valósággal jelentős összefüggésben. De nyugodtan szólj ha vitakultúra terén a "safe space" nálad az irányadó, és onnantól nincs több dolgunk egymással.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

Új hozzászólás Aktív témák