Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tlac

    nagyúr

    válasz Arpee78 #808 üzenetére

    Nem a tudatos ketós vs nem tudatos nem ketósról van szó, hanem általában keto diétáról. Étrendi kiegészítők(C vitamin tabbletta, stb) nélkül egy jól összeválogatott keto diétával megoldható olyan színtű tápanyagellátás mint egy szintén jól összeválogatott normál étrenddel?

    értettem elsőre is, hogy mire gondoltál, de talán mégsem kell annyira erre odafigyelni
    szerintem (ha ?) a hiánybetegsék annyira nem gyakoriak (FIXME), a nem ketós nem tudatosoknál, akkor talán ketón sem kell extra módon ügyelni

    talán ezt támasztja alá, hogy az alábbi gondolatod sem szokott teljesülni:

    A mérsékelt alatt a napi fél liter tejnek megfelelő mennyiséget értve.

    meg a zsírban oldó vitaminokkal amúgy sem kell a napi adagot belőni, elég ha átlagban kijön

    a kérdésed pedig meghagyom a többieknek :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Arpee78 #808 üzenetére

    "Étrendi kiegészítők(C vitamin tabbletta, stb) nélkül egy jól összeválogatott keto diétával megoldható olyan színtű tápanyagellátás mint egy szintén jól összeválogatott normál étrenddel?"
    tl;dr: Igen.

    Hosszabban:
    Ugye ketogén étrend nagyon kevés alapanyagot zár ki, az egy külön sztori, hogy a jelenleg elterjedt étrendben mennyire sok ételben van ez a pár alapanyag... Ugye ahonnan kiindultunk, hogy anda64 nem eszik tejterméket, az nem ketogén előírás, hanem egyéni elhatározás.
    Ketogén étrend lényegében csak az napi szénhidrátbevitelt korlátozza. Szigorúan nézve 20g-ra, de kezdeti időszak után 40-50g-ra esetek 90%-ban fel lehet menni. És annak ellenére amit gondolsz ebbe iszonyat mennyiségű és változatosságú zöldség belefér. Ami nem fér bele, az a magas keményítő tartalmú zöldségek (burgonya, rizs, gabonafélék), de ezeket amúgy sem a tápanyagtartalmuk miatt eszik az emberek. Nem férnek bele a gyümölcsök nagy része se, de a gyümölcsök tápanyag tartalmara rendre alacsonyabb, mint a zöldségeké (lásd pl. C vitamin, savanyú káposztában meg paprikában is több van, mint bármilyen gyümölcsben), csak van mellette egy jó adag cukor is. Zöldségekből még a hüvelyesek ami kiesik, bár ezekből is lehet fogyasztani, max nem fő alapanyagként (pl.: húslevesben némi zöldborsó ok, zöldborsó főzelék viszont nem fog működni), de pl. zöld bab teljesen ketogén. Tulajdonképpen ez nagyjából bármire igaz, lehet akár rizst is ennyi, vagy fehér kenyeret, csak annyira kevés fog beleférni a szénhidrát értékek közé, hogy nem éri meg, és nem is ajánlott, mert akkor annyival kevesebbet fogsz tudni enni olyan dolgokból, amiben értékes tápanyag van...

    "Nem írtam, hogy kizárólag tejtermékből tudja az ember fedezni a kálcium szükségletét."
    Tudom, de nézd meg bármilyen listát kálcium tartalomról (pl.: [link]). Első sok helyen tejtermékek fognak szerepel, illetve olyan termékek amikhez mesterségesen lett kálcium adva, utána meg szója. Szóval ha ezeket kizárod, akkor csak olyan dolgok maradnak, amiből elég szép mennyiséget meg kéne enni az 1000mg kálciumhoz. Plusz ugye az olyan halak amiket meg tudsz annyira sütni, hogy a csonttal / szálkával együtt meg tudod enni, ez mondjuk sok kultúrában lehetséges kálciumforrás, ezt aláírom.

    "A feldolgozott húsnak és a vörös húsnak kevesebb ártalma van mint a szénhidrátnak?"
    Vörös hússal az ég világon semmi gond nincs. Feldolgozott hús ártalmasabb, mint a szénhidrát? Ez kicsit alma vagy körta összehasonlítás. Nagy mennyiségű szénhidráttal az a probléma, hogy olyan folyamatokat indít be a szervezetben, ami hosszú távon egészségkárosodáshoz vezet. Feldolgozott hússal az a probléma, hogy egészségkárosító adalékanyagokat tartalmazhat. A fent taglalt ideális ketogén diéta nem tartalmaz feldolgozott húst, kizárólag friss vagy max. fagyasztott alapanyagokkal dolgozik. De ez igaz az ideális nem ketogén diétára is.

    "Miért "anti-hype", egyáltalán mi az? Valami konkrétum?"
    Mégegyszer: nem alaposan átnéztem az oldalakat, csak belepörgettem pár cikkbe. De ott sokszor abba futottam bele, hogy nem igazán támasztja alá semmivel az állításokat, csak leírja mert neki igaza van. Szendinél én nem sokszor találkoztam olyannal, ahol valamilyen tanulmánnyal ne támasztaná alá az állítását (könyveit nem olvastam, csak ami neten van). Azon persze mindig lehet vitatkozni hogy a tanulmány mennyire jó, de legalább lehet vitatkozni :)
    "anti-hype" alatt azt értem, hogy ugye van a sok diétázós meg egészségblog, ami ontja magából a "hogy fogyjunk le két hét alatt 20 kilót" meg "2 kaja amit megeszel és sose leszel beteg" meg "Ha ezt 3 dolgot elkerülöd nem leszel rákos" meg "Titkos ázsiai összetevő amitől azonnal lefogysz" és társai cikkeket. Nyilván meg van ezeknek a célközönsége, mert amúgy nem mennének annyira ezek az oldalak. Viszont ha meg van ez a célközönség, akkor meg lesz az ellencélközönség is, azaz azok az emberek akik szerint minden ilyen hülyeség. És ahogy én látom ezek az oldalak meg ezt a célközönséget szolgálják ki, csak sorra hozzá a cikkeket, hogy az előbb taglalt oldalakról mi miért hülyeség, anélkül hogy bármilyen tartalmat hozzáadnának, tehát nem csak megmondanák, hogy miért nem jó amit egy másik oldal ír, hanem hogy akkor mit kéne csinálni helyette.

Új hozzászólás Aktív témák