Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • pilóta

    nagyúr

    válasz Woodslave #1680 üzenetére

    A vegák se esznek ész nélkül minden szénhidrátot, legalábbis akiket én ismerek, azok sok zöldséget esznek. Nem ismerek olyan vegát, aki csak fehér kenyeret eszik dobostortával. Meg a ketósok se esznek fehér kenyeret dobostortával. Az érelmeszesedettek meg de...

    Aki él és nem boldog, az téved!

  • psyche

    csendes tag

    válasz Woodslave #1680 üzenetére

    szerintem az, hogy a szenhidrat ugyebar energiakant hasznosul, a zsir pedig ertelemszeruen lerakodik.

    De ketozisban meg ugye a zsir energiakent hasznosul, mert mi mas hasznosulna ha nincs szenhidrat.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #1680 üzenetére

    Az érelmeszesedést az okozza, hogy az érfalakban gyulladás keletkezik, amit a szervezet megpróbál megakadályozni. Ha ez az állapot hosszú távon fenáll, akkor pont ennek a javítómechanizmusnak a következménye, hogy elmeszesedik az érfal (biológiailag nem, de értelmezhetőségben jó analógia, hogy ha külső sebet folyamatosan felszakítanak, előbb-utóbb nem fog rendesen begyógyulni, megkeményedik a bőr). Az érfalakban a gyulladást pontosan nem tudni, hogy mi okozza, de jelenleg a legvalószínűbb, hogy az LDL-nek az a fajtája, amelyik pici és sűrű (small dense LDL). Sajnos jelenleg általános vérképben nem mérik ezeket külön, csak egy össz LDL mennyiséget mondanak. Ráadásul általános vérképben azt se mérik közvetlenül, hanem a teljes koleszterinből, HDL-ből és trigliceridből számítják. Ez normal esetben jó eredményt ad, de téves lehet, ha a trig > 200, illetve ha a számított LDL < 70 vagy > 130 (mg/dl mérve minden, forrás), tehát pont a problémás esetekben.
    Hogy mi okozza a kicsi és sűrű LDL molekulák nagy arányát? Na ez jó kérdés. Amit tudunk, hogy trig / HDL arány korrelál ezen molekulák számával, és például a lchf étrend javítja ezt a mutatót. Elképzelhető, hogy más étrendek is javítják, ezekkel kevesebb a tapasztalatom. Ugyancsak elképzelhető, hogy befolyásolja egyéb dolog is, pl. mozgásmennyiség (bár alapvetően azt gondolom, hogy ez inkább csak segít elfedni vagy előhözni étrendbeli problémákat), vagy pl. finomított / feldolgozott ételek mennyisége az étrendben, illetve ki tudja még mi.

    Hogy miért javítja az lchf és mi lehet a gyökere a problémának? Ilyen téren csak találgatni tudok. Ami elég jól látszik a mindenféle természeti népcsoportok vizsgálatánál, hogy az ételek alacsony feldolgozottsági szintje alapvetően magasabb életkort és életszínvonalt (második szerintem majdnem fontosabb, mint az első... ) eredményez. Az is látszik, hogy a szervezet nem folyamatos tápanyagbőségre fejlődött ki. Az is egyértelmű, hogy a szervezet a vérbe kerülő cukrot megpróbálja minél hamarabb eltüntetni onnan. Mivel raktározni nem nagyon tudja (izomraktárak nagyrészt feltöltöttek, tehát egyedül a máj raktárai jöhetnek szóba, de az is csak ~2000 kcal-t tud elraktározni), ezért megpróbálja minél gyorsabban felhasználni, energiát előállítani belőle. Nyilván ez azt jelenti, hogy ennek érdekében minden más energiaforrást (esetünkben ez zsírt jelent) hanyagol és inkább elraktároz (mert tápanyagszűkére fejlődött ki). Figyelembe véve, hogy az elhízás csökkentése szinte minden másnál jobban javítja a különböző betegségek kockázati mutatóit, azt hiszem elmondhatjuk, hogy az elhízott állapot nem természetes az embernél. Ezen nem változtat az se, hogy pár elhízott embernél egy-egy mutató kiváló, mert ez nem jelenti a teljes szervezet egészségét, sem azt hogy ez hosszú távon is fenntartható lenne. 100 év fölöttieknél drasztikusan alacsonyabb az elhízottak aránya, mint a társadalmi átlag: [link] (kutasásban résztvevő 179 férfi közül 0 elhízott volt, túlsúlyosok aránya is csak 7%, miközben a társadalmi átlag csak az elhízottra 10%. Nőknél kicsit rosszabb a helyzet, de ott is egyértelműen alacsonyabb). Tehát valószínűleg az a célszerű ha a fenti folyamatot megpróbáljuk megakadályozni. Erre megoldás lehet ha nem eszünk sok szénhidrátot (nem kell a cukrot eltüntetni a vérből) és valószínűleg ugyanígy megoldás lehet ha nem eszünk annyi zsírt (nincs mit elraktározni). Ha a kettőt rendszeresen keverjük (körömpörkölt nokedlivel) és emellé nincsenek is ínséges időszakok (ugye akkor el lehet használni a raktárakat), az hosszú távon nem vezet jó eredményre. Elképzelhető, hogy az is megoldás lehet, ha egyszerűen a két makrot nem keverjük egy étkezésen belül (ezt evolúciós, természetes körülményekkel lehet megtámogatni, de nem tudok ezzel kapcsolatos kutatásról). Nyilván képbe jön a mozgás is, ami hamarabb segíti eltüntetni a szervezetből az energiaforrás többletet, így a hátrányos állapot rövidebb ideig áll fent.

    Konklúzióként a fentiekhez azt is mondhatnám, hogy ne csinálj olyat, amit természetes körülmények között (értsd: civilizáció, állattenyésztés és növénytermesztés kialakulása előtt) nem tudnál (feldolgozott élelmiszer, sok cukor és sok zsír bevitele egyszerre).
    Ennek fényében én azért hajlok a low carb felé, és nem a low fat felé, mert a magas szénhidráttartalmú ételek 99% emberi működés (növénytermesztés, nemesítés) eredménye. Nagyon nehéz az emberi szervezetnek úgy napi 2200+ (mert természetes körülmények között a sok mozgás garantált) kalóriát bevinni egész évben, hogy csak természetben megtalálható (nem termesztett) szénhidrátforrásokból gazdálkodik az ember.

    psyche
    Sorry, de mivel nem vagyok sem dietetikus, sem orvos, erre a kérdésre nem fogok válaszolni. Azt meg leírtam már korábban, hogy én mit csinálnék ha olyasmi vérképem lenne 4 hónappal keto elkezdése után, mint amit linkeltél.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák