Új hozzászólás Aktív témák

  • ronaldo

    őstag

    Bár régi a cikk és kezd kihalni, de azért leírom a gondolataimat.

    Dolgoztam közös projekten tavaly egy fejlesztővel, aki a projekt után (épp hosszabb alkotói szabadságát töltötte, ez a projekt volt egyfajta visszavezetés a munka világába) továbbállt, végül fejvadászon keresztül egy elég nagy kereskedelmi banknál folyó fejlesztésbe csöppent bele. A fejlesztést természetesen külső szállító viszi, nem a bank saját csapata, a külső szállító pedig katásként "foglalkoztat" _minden egyes általa odavitt tagot_, a fejlesztőt, a business analystot, projektvezetőt, stb. Természetesen mindegyikük kimaxolja a katás keretet év végére. Kinek több, kinek kevesebb tényleg meg is marad a számláján a végére.

    Kisebb cégeknél is teljesen bevett szokás, hogy alkalmazotti státuszban vannak és kapnak rendes (nyilván azért nem túl jelentős, de mégis hihető) bejelentett fizetést a fejlesztők (vagy akárkik), amely után fizetnek szja-t, nyugdíjjárulékot, stb. viszont mellette szinte mindenki katás is, a maga és a cég érdekében. Hisz így fejenként további 12 millió szépen átfolyatható a rendszeren, gyakorlatilag havi 25 ezer forint befizetése után legálisan "kimosható". A cégnek ez jó, s így a dolgozó is többet tud végül hazavinni. Persze meg kell szokni, hogy ha belépsz a netbankba, akkor nem mindig csak a saját pénzedet látod az egyenlegen :)

    Ennek a papírügyei (keretszerződés, megrendelés, rendszerterv/dokumentáció, teljesítési igazolás) tökéletesen intézhetők, kellenek partner cégek hozzá (szóval ismeretség), de körbe-körbe ezt megoldja mindenki. Nagyon vicces, de néha az ilyen ügyletek sokkal-sokkal részletesebben vannak dokumentálva, iso-audit-kompatibilisebbek, mint egy tényleg megvalósult projekt - ahol az idő/erőforrás nyomás hiányában néha lyukacsos a papírmunka. :)

    Másik téma: nagy projektek, fizetések. A T-s székházban megszámlálhatatlan külsős emberke dolgozik. Volt szerencsém pár éve egy ottani (európai érdekeltségeinek a szintjén évtizedes léptékű) projekten dolgozni, ahol a projektcsapat kb. 300 fős létszámából ~260 külsős volt. Van 2-3-4 nagy rendszerintegrátor az országban, aki ekkora projekteket el tud vinni, viszont az éppen szükséges 2-3-4-5 projektvezetőt már ők sem direktben viszik, csak a rendszerintegrátor sapkáját adják rá, ő megy - sok esetben - a saját cégével. Olyan pénzek forognak ott, hogy a PM napidíja közel annyi, mint egy-két itteni hozzászóló fizuja, amivel tök elégedett. Ha nem jön ki a matek, akkor esetleg két nap napidíja. :)

    Végül még annyit hozzá, hogy ezzel a kedvező adózási formával (kata) nem kell annyira nagyon nagy művészet, hogy a havi nettó 1 milliót (tehát az elvi maxot) kihozza az ember. Alanyai adómentes tevékenységként kell csinálni, ami a legtöbb szellemi munka esetén teljesül is, és így már nagyon kedvező lesz mindenkinek. Gondold végig:

    - 1 millió forintot kiszámlázol a havi meló után
    - a megbízó átutalja neked az 1 millió forintot, és minden le van tudva.
    - ugyanezért az összegért (1 millió munkáltatói bérköltség) fel tudna téged venni bruttó 840 ezres fizuval.
    - a bruttó 840 ezres fizuból neked megérkezik a számládra 558 ezer forint.

    S mert bár a bruttó 840-es fizu, vagyis a nettó 558 is nagyon korrekt, ennyiből tényleg vígan meg lehet élni, Bp-n is (ingatlant persze ne akarj belőle venni, vagy 25 év hitellel), de ha ebből "nettó" 1 milliót is tud a cég csinálni, annyiért talán még jobb kompetenciát tud szerezni az adott feladatra. Persze mint a CSOK-nál, a nagycsaládos autós hülyeségnél, meg a többi durván piactorzító baromságnál amit népünk és kormányunk csinál, úgy itt is van ennek piactorzító hatása; simán lehet, hogy ugyanaz a csávó aki eddig bruttó 840-ért melózott, most "kiharcolta" a katás létet és hazavisz 1 misit havonta. A cég így természetesen jóval kevesebb járulékot fizet be, te mint főállású katás is csak 50-et csengetsz be a közösbe, aminek hosszú távon komoly következményei lehetnek majd, de jelen pillanatban ennél kedvezőbb adózási forma nincsen, főleg az IT szektorban, ahol a hozzá szükséges papírmunkát is borzasztó egyszerű megoldani. Persze erre további emberek kellenek, akik kb. csak ezzel foglalkoznak, de még az ő bérüket belekalkulálva is bőven megéri csinálni.

Új hozzászólás Aktív témák