Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Peteed

    friss újonc

    Sziasztok!

    Van egy Zyxel NSA325v2-m, immár kb. 10 éve. Régen használtam, de most ismét sor került rá. Meglepődve tapasztaltam, hogy kb. semmilyen gyári támogatás nincs már rá, ill. biztonsági aggályok is felmerülnek az SMBv1 protokoll miatt.
    Teljesen hozzá nem értő vagyok, ezért lenne pár kérdésem. Próbáltam visszaolvasni, de nagy része számomra kínai volt, így kénytelen voltam ide írni és hozzáértők segítségét kérni.

    Ami számomra fontos lenne, hogy a jövőben tudja:
    - Letöltés (most Transmission megy 1000 éves felülettel, kb 0 beállítási lehetőséggel és ki tudja meddig működik)
    - Médiaszerverként működjön (jelenleg működik, TV-n tudom nézni róla a tartalmakat (Twonky, dlna), ámbár jobb lenne egy tetszetősebb felület, mert jelenleg a NAS-ra semmi más szervert, pl. Plex-et sem lehet rátenni)
    - Biztonsági kamera felvételének mentésére szeretném a jövőben használni, nincs még konkrét típus.
    - Egyéb adatmentésre (leginkább fotók, videók, doksik) , de gondolom ezzel nem lenne gond, 1 HDD van csak benne most, erre a célra betennék egy másodikat, nem Raid-ben, teljesen függetlenül használnám a másiktól.

    A kérdéseim:

    1. Biztonság - Ha már a gyártó nem támogatja tovább, a fent említett SMB1protokoll miatt érdemes lenne-e, vagy lehet-e másik firmware-t tenni rá? Olvastam openWRT-ről, meg OMV6-ról, de csak sejtem, hogy ezek fimware-ek lehetnek. Ha megvan, hogy mit kell ráraknom, leírás alapján nagy valószínűséggel megoldom, nem félek tőle, de ha fogalmam sincs mit kell, úgy nehéz. Ilyen megoldás megoldhatná a biztonsági sebezhetőséget? (nem is feltétlen a tárolt adatokat féltem - ámbár annak sem örülnék, ha elvesznének, vagy lekódolnák - , hanem az egyéb, ugyanarra a hálóra kapcsolódó eszközöket, azokon lévő dolgokat)

    2. Ha lenne rajta másik Firmware, nagyobb szabadságom lenne, hogy milyen app-ot futtatok rajta? Pl .Transmission helyett más, Plex stb menne?

    3. Ha kivenném belőle a HDD-t, olvastam, hogy jó eséllyel máshol olvashatatlan lenne, adatvesztés szinte 100% . Tényleg így van? Egy külső HDD-re kéne előtte mindent lementenem? (most 1 db HDD, JBOD, belső kötet)

    4. Ha azt mondjátok macera az egész, folyamatos szívás vagy nem megvalósítható, tudnátok ajánlani valami eszközt, amivel ki tudnám váltani a fent leírt feladatokra? Olvastam routerre kötött HDD-ről is (openWRT-vel) stb, ámbár ebben sincs tapasztalatom, sőt olyat se láttam még aki ilyet látott működni :). Ha már van NAS-om abból szeretném a legtöbbet kihozni, egy PCt- nem szeretnék erre fenntartani, pedig ismeretségi körömben van akinek ez a tökéletes megoldás. (ő nem akart NAS-ra költeni, PC-je meg volt)

    Előre is köszönöm ha valaki veszi a fáradtságot és válaszol a láma kérdéseimre, mint látjátok nem vagyok informatikus, sima user, nulla programozói, Linux tapasztalattal ráadásul fogalmakkal sem vagyok tisztában. Frissítgetni, telepíteni tudok, leírás alapján bármit megoldok. Apró probléma, hogy azt sem tudom mit kéne megoldanom, hogy tudja, a NAS azt, amit szeretnék.

    Üdv, Péter

Új hozzászólás Aktív témák