Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #914 üzenetére

    a 25 és 27 nem lehet véletlen, mert visszatérő motívum. próbáltuk megfejteni az okát, de kevés sikerrel

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz ebayer #959 üzenetére

    a (szomorú) helyzet az, hogy van, aki ilyennel kezd. a közvetlen közelemben is van olyan, aki 2 hónapja gondolt egyet és kitalálta, hogy mostantól "vezetéknév keresztnév photography" lesz, nem pedig hobbi festő: 5dmk3, workshop látogatás, fórumozás, kattogtatás, végtelen blur, bátorító szavak az ismerősi körből és szerintem már csak pár hét választja el a fotográfus titulustól az arckönyvön :) így megy ez: az marad a felszínen ebben a rohanó világban, aki gyorsan alkalmazkodik :D (és én csak egy kocafotós férj vagyok. néha meg sem merem kérdezni, hogy a család másik felében mennyi ilyen ismerős van)

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz Andrew31 #980 üzenetére

    van itthon is és nem csak a "szokásos értelemben vett" elitnek. másnak is lehet (sőt, van) stílusa. az internet segítségével bárki összehozhatja ugyanazt, mint a "gazdagok" vagy a "külföldiek", csak keresni kell, meg esetleg várni (a saját esküvőmre pl 3 évig "futottunk neki" :DDD ). pont most olvastam és elevenítettem fel pl az ő esküvőjüket, ami ha lehet, akkor még stílusosabb lett volna, ha nem zuhog egész nap az eső és ez a saját kreativitásuk eredménye, nem egy nagyobb vagyoné és szervezőé
    (az oldal viszont a feleségemé, csak hát egy vállalkozás vagyunk, így berakom az aláírásomba, különben a kanapén aludnék :B )

    [ Szerkesztve ]

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz Real_Necro #1105 üzenetére

    a kölcsönzőkön mi is ki szoktunk akadni, mert némelyik konkrétan megfenyegeti a ruhát bérlő menyasszonyt, h az előre befizetett kaución felül még el fogják perelni a bugyiját is, ha egy porszem rá mer esni a ruhára. volt, akit ezek után eléggé nagy kihívás volt még olyan apró dologra is rábeszélni, mint pl merjen nekidőlni egy falnak, leülni, akármi. miközben más a saját ruhájában még a fára is simán felmászik. egyes "ruhaszalonok", na :W minket annó nem ilyesztegettek ilyennel, de akkoriban az is egyenlő lett volna egy tökönszúrással, ha simán a kaució náluk marad, így pont mi sem fentrengtünk/úszkáltunk/kommandóztunk

    kristálytiszta vízben készült képeket viszont itthon még sohasem sikerült csinálni (a hírekkel ellentétben éppen kiapadt a patak/vízesés, mégis csak túl hideg volt lábujjal tesztelve, zápor elől fedél alá menekül mindenki, a vőfély végtelenül nyavajog, stb), a közeli országokban megvannak a "spotjaink", csak annyira már sohasem létfontosságú a dolog, hogy plusz szervezés plusz költség, stb vagy épp túl hideg, a neoprén kezeslábas meg egyszerűen nem szép női ruhák alá lett tervezve :DDD

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz Big-Lacos #1179 üzenetére

    amennyiért fotóz pl egy esküvőt be kell mutatni valami kungfu mozdulatot is, h már akkor biztos legyen benne a megrendelő, h ez a tag nagyon magabiztos és minden rendben lesz. olyan ez, mint amikor egy új igazolást mutatnak be xy futball klubnál: ha baromi drága volt, akkor nem elég dekázgatni két újságíró előtt, hanem trükközni is kell 10e szurkoló szeme láttára, h lássák: ez a srác megérte. amúgy tényleg eléggé rendben vannak a képei, de gondolj csak bele: ha ez az "extrém" mozdulat +200-500$-t hoz a konyhára naponta, akkor te kihagynád? :)

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz Gondwana #1188 üzenetére

    következő péntekre? nem inkább 1-2 hónap múlva? ki az a kevés munkával megáldott, aki fixen "szállítja" a végeredményt 6 nappal később? :Y

    mondjuk hallottam történeteket (és nem nevezném nevükön a művész urakat), akik még aznap este átadják a sorozatot fizetéskor. stílusos "kingston" vagy "kingmax" feliratú díszdoboz nélküli sd kártyán/kártyákon :W

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz Gondwana #1192 üzenetére

    azért vannak esküvők, amik pl nettó 2.5-3 nap alatt feldolgozhatóak, de nem lehet évente 30 valahány ilyet kifogni. az esti képeladással én utóljára még jugóban találkoztam :) közben megnéztem az infódat, így már értem :) na az kellene, mint púp a hátra. akkor tényleg aszisztenst is kéne vinni, h szerkesztés/hívás közben ne maradjon le az ember semmiről. volt ilyen 30 éve is? mozgó fotólaborral egy furgon hátuljában? :DDD amúgy a 2-3 hónappal (1-2-3 évvel) korábbi esküvőkre nem nehéz emlékezni: vagy azért, mert átélte az ember és úgy dokumentálta, ezért neki is megmarad, ahogy a párnak. vagy azért, mert megélhetési a fotós és minden sorozata pont ugyanolyan, ezért percre pontosan tudja, h melyiken mi mikor hogyan történt, ahogy a futószalagon a jó munkásember 15 év után vakon is össze tud ragasztgatni egy pár abidas cipőt. én legalábbis szoktam emlékezni arra, ami érdekel(t). pl épp ezért megy gyorsan néhány sorozat feldolgozása, mert előjönnek az akkori emlékek (másik sorozatoké meg épp ezért tart 4-7 napig)

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz RoryBreaker #1209 üzenetére

    igaziból az a baj, hogy a 600e az sarkosan lenne elég mondjuk egy tamron 24-70 vc és 70-200 vc kombóra és akkor még nincs se vaku, se váz, se egy fix, amit mondjuk sűrűn használnál portrézásra (85,100,135, kinek melyik jön be). 600-ból tippre azt tudnád összehozni, amid most van. vagy a 60mm helyett lehetne egy portré obit meg vakut mindenképp. és természetesen mindenből legalább kettőt, hogy ha ott és akkor elromlik, akkor ne száradjon le a mosoly a megrendelő és a te arcodról egyszerre. sajnos cirka másfél millió alatti induló összeggel nem érdemes belevágni. és akkor még nem is beszéltünk a számítógépről, amin fel fogod dolgozni (monitor, számítási kapacitás, esetleg tablet, szoftver licenszek ... szerintem a másfél millióval alá lőttem, mert eléggé elszaladtak a deviza árfolyamok. vagyis inkább a huf szaladt el lefele, mert dollárban nézve nem sokkal lett drágább semmi sem), mert a fényképezőgépnél nem érnek véget a kiadások, az csak kb a 2/3 része az indulásnak. kevés a bemeneti infó a jó válaszhoz, de persze ettől még lehet félmegoldásokkal nekiindulni, de nagyobb lesz a bukta a használt cuccaid eladásával és a picit jobb megvételével, mert értelemszerűen a sokáig használható cuccokat, mint a fenti 2 obi nem fogja senki sem eladni, csak a "majdnem" dolgok pörögnek a a használt piacon, ahogy jó vázból is leharcoltat tudsz sajna venni

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz End-ru #1213 üzenetére

    ez nekem is eszembe jutott, hogy ha belegondolok, nálunk is a 450d, 24-105L és 70-300 is usm egy 50 1.4-essel + 430 ex2 vakuval karöltve volt az induló, azt meg a mostani felszerelése simán lepipálja, azaz nem érdemes az egészet elpasszolni, aztán újba fektetni, de ha épp nulláról kellene kezdenem relatíve lowbudget megoldással, akkor tuti, h a tamron 24-70 vc, tamron 70-200 vc, eos 6d és yn568 négyessel indulnék neki, de ezek is együtt pár percnyi szünet a komment írásában 1.2m lennének és még nincs fixem vagy 4-5 marék akku és semmiből sincs tartalék. minőségben viszont biztos, h kiszolgálnának addig, amíg mondjuk megkeresi az ember velük a fixek árát és még egy váz árát és még vaku árát és blablabla. szóval ha lehet tanácsolni, én nem adnám el a teljes szettet egyszerre, mert 600e ráfordítással olyat nem lehet, ami akár már közép távon (mondjuk 2015 végére) ne lenne nagy ráfizetés.

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #1215 üzenetére

    belekukkantottam a táskába és szerencsére még megvan a sigma :) a 600 ezerre írtam, h abba már fix nem fog beleférni. ez a "cikk" meg tényleg mintha az eredeti kérdésre lett volna előre megírva. az "apróságok" és a "nem fényképező" eszközök ára emészt fel majdnem ennyit. meg azért is írtam le, hogy pl részünkről mivel indult a dolog, hogy lássa a kérdező: amilye van, az egy vakuval és a kedvenc gyútávú fix-szel kiegészítve pont elég is lehet, aztán elemenként lehet újítgatni, ha nincs véletlenül erre a célra félretéve még az eredeti terven felül még egy millió. aztán ki tudja: ha holnap reggel ugrik egyet a pannon puma, akkor eljön a kánaán. a váratlan javításokra meg szigorúan minimum 150ezret félre kell tenni és nem hozzányúlni más célból.

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #1239 üzenetére

    a legbosszantóbb az a mondat, amikor az alkudozás oka, hogy "az esküvői költségvetés már így is ennyi meg annyi millió forintnál jár, valahol picit faragni kell a költségekből". pl amikor tankolni járok, akkor bennem is felmerül, hogy a kútnál megkérdem nem lehetne-e 400 helyett 40 forint/liter, mert már így is baromo sokba került ez a meseszép maserati :W mintha attól, h X és Y szolgáltató korábban jó eséllyel megvágta szegény párt, Z szolgáltató eszközei kevésbé amortizálódna és még a munkaidejében is lassabban telnének a percek. továbbá még jó tanács annak, aki az elején van (hardver apróra is ugyanúgy ráillik): aki erősen alkudozik a nyilvánvaló klisékkel, annál a fizetés is nehézkesen/késve/sehogy fog menni.

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #1258 üzenetére

    15 éve még nem esküvőzünk, de a legrégebbi sorozat is megvan még ;) bluray, elvileg még kb 90 évig meg is maradnak, ha továbbra is úgy tárolom őket, ahogy most. ez már kettő :D habár szerződésben nincsen benne, ez csupán figyelmesség, na meg amíg nem nyolc köbméteren kell tárolni, addig naná, hogy eltárolom. kb 400-800ft egy sorozat tárolása elméletileg a halálom napjáig :) csodálkozni szoktam én is, h rengeteg emberben fel sem merül, hogy tán meg kéne őrizni, végülis a túloldalon akár egy lakástűzben is megsemmisülhet mind, az meg bármikor benne van a pakliban (még itt is, habár éghető környezet híjján a földrengés és a cunami nagyobb veszélyt jelent az archívokra ;]

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #1262 üzenetére

    nagyon off lenne, ha kifejteném, de hdd-nek volt egy időszaka, amikor ár/értékben jobb volt, azokból viszont rengetegben tönkrement az elektronika. lemez beszállítóból pedig szerencsére van egy japán kontaktom, akitől a kőkorszak óta rendelem a cd/dvd/br lemezeket. az immár nagykorú lemezeim olvashatóak. bízok benne. (és persze továbbra is ájtís vagyok. nem botcsinálta, így ugyan tudom, h hogyan lehet kitolni a hdd-k élettartamát és főleg, h melyiket érdemes venni és melyiket nem, de még úgy sem bízok bennük. mindenki arra esküszik, ami még nem hagyta cserben. ja és tényleg csak merő tapintatosságból vannak megőrizve, nem kötelességből)

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #1267 üzenetére

    én nem véletlen hanyagolom a fotózást és marad az oldalbordára az a munka. a cégnél dolgozásból is összejön a homokvár, csak épp nincs benne kockázat. habár közben nem árt, ha az ember részvényes is, de az már csak az esetleges soványabb bónuszok idején segít lendíteni a mosolyon

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #1271 üzenetére

    na meg jó eséllyel el is felejthetjük ezeket az adathordozókat addigra. meg a fotózás is csak hipszter dolog lesz (vagy nevezzük bárminek is addigra a drága, ámde értelmetlen hobbikat).

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #1316 üzenetére

    csak videóra 1-2 éve gondolkodás nélkül samyangokat vennék, de szerencsére nem videózok, ezért nincs otthon még 15kg üveg :) elég sokat fejlődtek, de fotózáshoz továbbra is mindennél jobban várom a következő sigma art obikat. canon meg a fixeivel becsókolhat, mert pl a 135 is közel 20 éves :(((

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #1333 üzenetére

    lánykéréstől a fogantatáson át a zajos válásig ugyanazzal a fotóssal, hogy a képek egy összefüggő sorozatot adjanak ki, ne csak összehányt egyveleget. lehetne ilyen csomagokkal is kombinálni.

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz JohnyBlue #1356 üzenetére

    "az esküvő után memóriakártyán." ----> megnyugodtam (!?!?!?), hogy ezek szerint ez nem egyedi elképzelés, hanem más is úgy gondolja, hogy ez így jó is lesz. remélem segítettél neki, hogy merre pozícionálja magát az áraival. az ilyet nem szeretném meglátni az 500e alatti sávban :K mondjuk nem ártana, ha a dekort is tudná csinálni és dídzsézni kattogtatás közben, mert ezek nélkül nehéz a felszínen maradni manapság.

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #1373 üzenetére

    nem értem mi a gond azzal, ha valaki stock oldalról vásárolt képekkel rakosgatja tele a honlapját. vagy ha elmegy nyár elején 3-4 workshopra és az ott instruált párokat lekattintja, majd referenciának használja fel, mintha éles helyzetben lőtte volna (itt nincs link, mert anélkül is megy már eléggé a sárdobálás :DDD ).

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #1381 üzenetére

    nem is rátok gondoltam :) hanem az "overall sárdobálásra", mert az folyamatos, csak változó, hogy kire mikor mennyi jut (néha kifejezetten "vicces", ha az ember rákeres a nevére/vállalkozása nevére/satöbbi). "inklúding áutszájderek" :)

    [ Szerkesztve ]

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz belovary #1485 üzenetére

    +1 pont az inverse aw200-nak: simán elfér benne egy markolat nélküli váz (5d/6d) + 70-200 ii és 24-70, meg mondjuk az oldalsó zsebében egy vaku/fix. bőven elég (és kényelmes), ha az embernek pici a felszerelése.

    amúgy táskának évek óta egy vanguard up-rise 48 van, abba belefér az is, aminek ki kell maradnia az inverse táskából :) (mert esküvőre azért az tényleg kevés). kérdés amúgy, hogy milyenek lesznek a tipikus esküvők, ahova hordoznod kell a cuccot, de hacsak nem vagy 45 kiló vasággyal, akkor a hátizsák jön ki a "biztosan jó lesz mindenhova" kérdésnél győztesnek. úgyis mindenből kettő kell minimum (vaku, gépváz, obik nem feltétlen, ha pl megvan a 24-70 & 70-200 zoom páros, akkor nyilván a tipikusan használt gyútáv fixeből összerakva helyettesíteni tudja bármelyik zoom-ot, ha az kiesne akármi miatt a játékból)

    amikor nyakpánt/vállpánt/csuklópánt/akármilyen pánt között vacilálsz, akkor arra gondolj, hogy 10-11 órát tuti rajtad fog lógni nettó 3-4 kg fényképezőgép, ami egyszer akár még el is megy, de több héten át, akár hetente többször is eléggé megterhelő és a végén a nyakpánt után tuti, hogy masszőrhöz fogsz járni, esetleg még olyan medve nyakad is lesz, mint egy veterán motorversenyzőnek. szélesebb nyakpántot érdemes nézni, mert ennyi idő alatt egy vékony vállpánt/nyakpánt is csodás véraláfutásokat csinál neked :)

    diffúzor ügyben nem tudok tippet adni, mert itthon egyikünk sem a "szétvillantók" klánjába tartozik, így kerüljük a vakut a buliig, amikor meg ott lesz a plafon/fal, de táskánál pántnál tényleg arra figyelj, hogy férjen el mindened, amit vinnél (ez idővel úgyis egyre kevesebb lesz, de a tartalékok miatt úgysem lehet egy biz. szint alá vinni) és ne legyen kényelmetlen, ha tényleg vinni is kell. ja és tarts magadnál 2 marék akksit (vakuhoz eneloop, gépvázakhoz meg másfélszer annyit, mint amennyit tervezel kattintani aznap)

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz belovary #1489 üzenetére

    ph-n épp a házaspár férfi fele szokott kommentelni, akinek szerencsére nem kell minden héten esküvőre mennie :) amúgy nem siklottam el, azért írtam az inverse aw200-at, ami szerintem a "nem böhöm" táskák közül a legkényelmesebb (és a maga módján még elegánsabb is, mint a többi hasonló táska, de legalábbis kevésbé "csicsa") egy ekkora felszerelésnek. nagy hátizsák csak később, mert bőrönddel meg hosszabb távon megint csak kényelmetlen járkálni. pár hete a drága nejem épp egy hegyre túrázott fel, mert ott volt a szertartás. na ott is eléggé jól jött a hátizsák (persze 30+ fokban napsütésben igaziból tök mindegy, ha 10 kg fölött van a menetfelszerelés), viszont pl egy ilyenbe simán befér egy 0.5-1.0l vizes palack is :)

    na meg a mi hogyan néz ki dologra: nem feltétlenül vagyok annak a híve, hogy pl férfi csak úgy lehet elegáns, ha ing és zakó van felül. azok az idők valamikor a 90-es évek elején elmúltak (az atomrakéta indító kódjait szállító bőr aktatáskákkal együtt), összességében jobban veszi ki magát, ha az ember kényelmesen elvan a felszerelésével, mintha azon feszeng, hogy a táska nem passzol. remélem nem tűnik katyvasznak, mert én pl hadat üzentem a nyakkendőnek és az ingnek is, amikor csak lehet, mert ezek pont kötelezőek a munkahelyemen. na meg vész esetére ott a ceremónia mester/vőfély/zenekar, akikről általában 5mp után kiderül, hogy náluk lehet-e hagyni a felszerelést, hogy ne kelljen cipelni és/vagy a szolgáltatói asztalnál, hogy a rohangáló neveletlen gyerekek ne próbáljanak bowlingozni azzal, ami épp nem csüng rajtunk.

    a mostani felszerelésedből amúgy egyedül egy "hosszabb" objektív hiányozhat, amivel lehetne még portrézni/feltűnés nélkül pillanatokat elkapni (habár portréra a 135mm már épp eléggé hosszú, főleg ha mire ezt leírom, addigra utána számolok, hogy aps-c a váz :) ). a yn568 vaku szerintem épp eléggé megbízható, mert nem villog összevissza, hamar ki lehet tapasztalni, hogy ttl módban melyik obival merre kell állítgatni (+-1 2/3 volt részemről max, de inkább +1/3)

    amúgy a felszerelésen túl még arra érdemes felkészülni, hogy illedelmesen tessékeld arrébb (ne vállal, mert annak morgolódás lesz a vége) a násznép lelkes operatőreit/fotósait :) ha hosszabb gyútávval fotózol, akkor úgyis észreveszi 1-2 rokon az előtted tátongó teret és kihasználja, hogy a telefonjával meglője azt a képet, amit te bizonyára éppen nem szeretnél meglőni ;] a vidéki vőfélyek más tészta, őket bármivel el lehet távolítani az útból. főleg, ha előtte már megkérted őket 15ször :(

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz belovary #1521 üzenetére

    nem baj, ha nem úgy indulsz el a pályán, hogy "apuci" megtámogatja a hobbidat egy 2 milliós jószerencsével :) induláskor pl nekünk is 3 számos váz volt (450D) és még a 18-55IS is használatban volt az első L-es üvegig, persze akkor a megállapodások mindezt tükrözték is anyagilag. én szerencsére azóta sem ebből élek, de ha jól emlékszem, akkor 2 "szezonba" telt, mire egy elfogadható felszerelés összejött (először az obik lettek lecserélve), majd a 3. szezon (most néztem meg, az első esküvő után 3 év, 2 hónap és 2 nap telt el) hozta meg pl az 5d vonalat, így nyilván én sem tartom cikinek, ha valaki nem 2-3m forinttal a nyakában bóklászik, na meg magadnak is jót teszel, ha "nem profi" gépen "edzed magad", mert jobban megtanít az előre gondolkodásra (milyen esemény után mi következik, hova kéne előre beállni, ne akkor cserélj obit, amikor kell, hanem 1-2 perccel azelőtt, hogy kelleni fog,a beállításokat is előtte csavard át, hogy az első képet már csak komponálni kelljen xy eseményről, stb). a 70d ráadásul messze nem "játszós", azzal nem feltétlenül kell lejátszani a kötelező "pöcsméregetést", ha valakinek körülötted nagyobb/hosszabb/nehezebb van és úgy érzi, hogy ez feljogosítja a jobb pozíciókra :) kompakttal tuti el kell játszani és nagyon okosnak tűnni (ahogy te is ítad a "mesterről" ;] ). na meg tényleg pár alkalom után majd te is ránézésre megmondod, hogy melyik násznép mellett nem lesz szükséged a telére (beáll eléd 5db kalapban fotózó) és hol használhatod akár a UWA-t is. amiről eddig nem igazán esett szó az az, hogy mielőtt elkezdenéd reklámozni magad online/offline, azelőtt másod fotósként nézd vissza a sorozataid és próbáld úgy irányítani a saját marketingedet, hogy azokra fajta esküvőkre "pozícionáld" magad, amik tetszenek, azaz nem fogsz kiégni mondjuk a 2. szezon végére, mert pl ha te a hagyományos "sátras" lagzikat szereted, akkor nem fog tetszeni az a buli, ahol harapni lehet a ko***t a levegőben, vagy fordítva (esetleg rongyrázó/szolidan elegáns vonalak, akármi). lényeg, hogy nehogy véletlen oda "kategorizáljon be a közvélemény", ahova te nem szeretnél. ezt persze át lehet alakítani fokozatosan, csak nagyon melós tud lenni, hogy mást mutass a "következő szezonnak", mint amilyen az "épp aktuális".

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz Melanor #1558 üzenetére

    az yn600ex-rt frissíthető (még nem tettem meg egyikkel sem, mert nem volt rá szükség). én is olvastam, h hajlamosak meghalni, ezért is van gyári canon is kéznél, de ha többet visz az ember, akkor nem árt, ha nem 130e pihen a csomagtartóban, hanem csak 25e, mert a különbségből lehet venni F-stopokat :) persze úgy én sem mernék elvinni megismételhetetlen eseményre semmit, hogy előtte nem esett át egy "bejáratós időszakon" (azaz nem az van, h péntek reggel meghozza a postás, kibontom, belerakom az elemeket, aztán irány az esküvő és bízunk a kínai mérnökökben, ugyanígy a gyári cuccokkal). yn a 600-as vakunál picit igyekezett javítani a szóráson, mert több gyártó is épp ezzel a másolattal próbálta letaszítani a trónjáról (igen, én is kaptam belőle hibás darabot, de szó nélkül cserélték postafordultával)

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz m3ss #1567 üzenetére

    ez itt eléggé off, de 4db :) abból 2db a legelső "eresztés", az egyiken nem működött a zoom (hallottam, hogy zúg a motor, gondolom leragadt/kicsúszott a sínből/akármi, azt visszaküldtem, aztán jött helyette egy, amivel semmi gond, a legelső is működik azóta. meg vettem még egyet, "hátha kelleni fog" alapon :) azt általában odaadom a barátaimnak használatra, mert úgyis jó előre tudni fogom, ha kellenének mindannyian. ez 4ből 1hiba, az is az "initial batch" még ősz végén. most látom viszont, hogy ha valaki most akarja megvenni, akkor inkább 35e lesz az neten rendelve :O hát lassan az USD is 300 fölé kúszik, nem csak az ajró :W a 600-asok maximum a beépített hővédelem miatt állnak le, aztán minden megy tovább (eneloop aksikkal elég soká jutnak el erre a szintre), annyira nem is villognak összevissza, mint pl egy 468 vagy 565 (voltak ezek is). próbálás nélkül viszont tuti nem hoznám el őket :) habár a vakuról vezérelve mindent ki tud próbálni rajtuk, "ami mozog". még amúgy télen láttam valamelyik külföldi fórumon cikket arról, hogy ezt is hamisítják (igen, a yn-t :DDD ), csak nem emlékszem már, hogy ránézésre hogyan lehet megállapítani. viszont ahhoz már tényleg gyomor kell, h hamisítsák a koppintást 100$ alatt

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz .DLL #1587 üzenetére

    és másik napon még a smink + frizura sem kerül annyiba, mint az esküvő napján :) (mert ha valaki meghallja, hogy "esküvői-akármi", akkor rögtön 2-3szoros árra sikerül kihozni az árat. volt amúgy már jópár vasárnapi, mert mondjuk hétfőn elutaztak nászútra, na az ilyeneknél akár még az is előfordulhat, hogy pl kiüt az arcukon az alkohol (vagy mogyoró, akármi) és az rengeteg utómunkát jelent :) hétfő/kedd a legjobb opció.

    a készülődéseknek maximum a vége szokott lenni "nálunk", mert egy pici ésszerüsítés lett eszközölve mindenki érdekében: ha reggel 7re megyünk (pl az ország másik végére), az azt jelenti, hogy 4-5 körül kelünk, aztán a fodrásznál adott esetben van 1-1.5 óra üresjárat a "búra alatt", azután nyilván kb 10-11re készül el a smink+frizura, délben nyilván senki sem akar kreatívot fotózni, mert a fotós tesz róla előre (pl e-session alatt), hogy megtudja a pár miért is kerüljük el ezt a napszakot, ha csak egy mód van rá (és szép természetes fotókat szeretnénk), tehát megint pár óra üresjárat következik és mire eljön a kikérés-szertartások-(kreatív)-buli, addigra már 3-4 órája lemerült a fotós biológiai akkumulátora és nem fog ugyanúgy teljesíteni a tényleg megismételhetetlen pillanatoknál, mintha reggel 7 helyett délután 1re ment volna. a hazaútról meg ne is beszéljünk, ami ilyen esetekben simán "diszkó balesetbe" torkollhat, amin megint csak mindenki veszít.

    mondhatni akkor ez is egy tipp: a párral érdemes mondjuk legkésőbb e-session alatt megértetni, hogy miért rossz mindenkinek (ők is nyúzottak lesznek a bulira, ha reggel 7kor már a fodrásznál ülnek és nem úgy fogják megélni a napot, mintha ez lenne az addigi legboldogabb napjuk) a túl korai kezdés és a kreatív fotózás "besúvasztása" a déli üresjáratba.

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz tozso76 #1654 üzenetére

    volt már olyan ajánlatkérés, amiben kikötötte az érdeklődő, hogy milyen felszereléssel kell rendelkezni. természetesen rendelkezésre állt a kívánt felszerelés, de végül lehet, hogy pont egy ilyennél kötött ki a kötözködő, mert ő legalább nyílt lapokkal játszik ;)

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz copass #1658 üzenetére

    fekete szigszalaggal leragasztani a számát elöl, aztán titokzatosan azt mondani rá, hogy 5d mark iv prototípus :D tetszőleges samyang obit körömlakkal fehérre festeni és az meg lesz a 28-300 mark ii :D százmegapixel öccázezer isó. vagy akár a honlapra is ki lehet írni, hogy a sötétkamrában esküvő előtt áztatjuk a cmos szenzort, hogy még kontrasztosabb legyen a kép, esküvő után meg a fixálós lavorban alszik a cf kártya, mert akkor 18-ról 22 megapixelre nyúlik a kép. természetesen megtartva a 6*4-es arányt, mert a 3:2 olyan múlt századi. ez kétszer olyan jó minden irányba!

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz belovary #1706 üzenetére

    *kezdőknek* a topik címe, de haladóknak is simán rendben van: dell u2311h. rendszeresen felbukkan a hansznált hirdetések között 30e környékén. rizikó gyakorlatilag nincs vele és pontosan be lehet lőni a színeit is, amik nem másznak el idővel. mert nyilván 400-500e monitorokat venni kezdő esküvőzéshez tök felesleges. ugyanúgy, ahogy a "kardos mangalányos" 3 ventis vga is :)

    [ Szerkesztve ]

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz aleister #1733 üzenetére

    ugyan nem tőlem kérdezted, de eddig 2 ilyen volt. az egyik 1 hónap múlva (oké, valószínűleg csak szerette volna még egy példányban, pl a szüleinek, de természetesen ilyenkor úgy csinálunk, mintha hinnénk a nyilvánvaló kamu sztorinak és boldogan segítünk), a másik 2 évvel később. amúgy én speciel verébre ágyúval megoldásnak gondolom a túlzott paranoiát. nem utángyártottak a memóriakártyák, nem házilag helyre forrasztgatott a kártyafoglalat (egyszer volt ilyen, amikor használt gépet vettünk, mert másnap reggelre kellett és az eladó elhallgatta ezt az apróságot, szerencsére hamar kiderült a turpisság fontosabb adatok vesztése nélkül), nem bejáratós hdd se a gépben, se a nas-ban és megfelelő zár a bejárati ajtón. a kocsi pedig nem szerepel a tolvajok "most wanted" listáján, meg az ablakán benézve túl sok értékkel sem kecsegtet. szerencsére már az esküvők sem olyanok, amikor folyamatosan a komplett felszerelésen kell ülni, különben lába kél/eltörik/leesik, így esemény közben bőven elég, ha a szolgáltatói asztalhoz kerül. hazaútra pedig elég egy pohár kóla bárhonnan, mert kávé/cukros lötty/energiaital nélküli életvitel mellett az is elég, hogy egyben hazaérjen bármelyikünk :) meg persze az sem árt, ha a karma bankba a pontokat befelé rakosgatjuk, nem pedig folyton csak kiveszünk és akkor erre az egészre nem is lesz szükség, de ez csak egy vélemény, mert ha valami miatt folyton aggódunk, akkor azt be fogjuk vonzani (szép magyariul megmodva).

    szóval volt már, hogy ilyen-olyan indokkal kértek korábban átadott sorozatot.

    *Ropi*: erről az 5 évig megőrzős dologról nem tudtam, ha fotó riporteri számlát ad az ember (ilyet nem is adhat esküvőről, nem? még akkor sem, ha papíron ír hozzá egy cikket és publikálja, mint workaround a rendeletekhez. vonatkozik valami hasonló azokra is, akik fotós tevékenységről adnak számlát? tényleg sohasem foglalkoztatott ez a része, mert "úgyis megőrzöm az idők végezetéig" vagy csak akkor, ha szerződésbe beleírja a delikvens?

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #1738 üzenetére

    köszi szépen :) akkor 15 (vagy életfogyt) lesz a megőrzés. ezzel a papírozással meg pár éve már meggyűlt a bajom, amikor a hivatalba' azt mondták, addig nem fizethetek feléjük egy vagyont, amíg nincs róla papírom. hát mondom akkor fizetem másik országban, ha ettől jobban fognak aludni :D aztán megcsináltam én is az egyik okj-s képzést, hogy magyarisztánban kelljen fenntartani a könyvelőt, ne a hanyatló nyugaton, de félelmetes volt az oktatás minősége, mennyisége és naprakészsége is :) természetesen az ára is

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz belovary #2032 üzenetére

    az a helyzet, hogy van "mobil stúdió" nálunk is, de nem viccelek: 2 teljes éve a garázsban vannak "bezsákolva". sokkal többre mész (és a derekad is, meg az idegeid), ha elfogadod a helyzetet, amibe belecsöppensz és azzal dolgozol, amivel lehet (környezet, természetes fények, max vaku, ha nagyon nincsenek olyan természetes fények, amikkel szívesen dolgoznál). az esetek 90%-ában "aznapi kreatívon" úgyis az előre megbeszélt időpont előtt/után 1 órával lesz kereken fele/negyed annyi időd lesz megcsinálni a fotókat. nem szeretnél még állvnyokat és fényterelőket és távkioldókat buzerálni abban a 15 percben :DDD

    jobban megéri előre tájékozódni a lehetőségekről (helyszín adottságáról adott napszakban/órában), hogy ne teljes improvizálás legyen egy pillanat alatt, hanem mire elkezdesz fotózni, addigra a teljes sorozat már meglegyen a fejedben (mit, honnan, hogyan). ráadásul olcsóbb és kilóra könnyebb is, mint hurcolni még 3 nagy táskát.

    tényleg 2 éve a garázsban vannak a cuccok és minden egyes újabb polc felfúrásánál csak egyre jobban porosodnak a táskáik. x év távlatából picit sajnálom, hogy akkoriban ezekre ment el y összeg. szerintem nem érdemes fejest ugrani bele, aztán sajnálni az elvesztegetett pénzt és időt, amit a kiválasztásra és az összeszedésre szántál

    [ Szerkesztve ]

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz belovary #2038 üzenetére

    igaziból rengetegszer előfordul, hogy elküldjük máshoz, de nyilván nem a fotózáson, hanem előtte találkozásnál, de még inkább már pár email után. és nem azért, mert nincs eszköz, amivel meg lehetne csinálni, hanem tudjuk, hogy neki nem arra van szüksége, amit tőlünk kapna, hanem arra, amit XY-tól. de szerencsére egyre ritkább az olyan, aki az "excel tábla" alapján "esik be" vagy épp a "mindegy ki, csak kattintsa le", hanem a portfólió alapján választ és a fotósra bízza a megvalósítást és azt kéri, amit tőle szokott látni. persze ez totál off, mert nyilván "kezdő esküvőfotósnak" nehezebb a nem profilba vágó megrendelőket kiszűrnie :( de ha mégis ilyenben gondolkodnál, akkor ne felejts el úgy tervezni, hogy a csomagtartó félig lesz felszereléssel :) (vagy tele, ha kisebb a kocsi) és legyen (idézek) "legalább 3 fényforrásod, de méginkább sok"

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz belovary #2052 üzenetére

    lebeszéljük arról a megrendelőt, amit igaziból nem szeretne, csak azt hiszi, hogy szeretné. ha nem sikerül, akkor elirányítjuk olyanhoz, aki nem akarja lebeszélni a rosszról valami jobbról meggyőzni, hanem csak kattint, mert kell a pénz. szerény véleményem szerint az is hozzátartozik a szolgáltatáshoz, hogy a rossz ötletekre rávilágítunk, nem pedig csak "ezt kérte, hát ezt kapja", mert az lesz a fotós ismertető jegye/portfóliója. ha tényleg nagyon ragaszkodna hozzá, te meg esetleg nem csak a felszerelés hiánya miatt mondanál nemet, hanem tényleg tudod, hogy jobb helyszín/jobb téma is lehetne, de ennek ellenére is ragaszkodik konokul valami máshoz, akkor nem ciki nemet mondani az egész munkára. nyilván vagy sértődés lesz (de ha az lesz, akkor esélyes, hogy a sikeres teljesítés után is az lenne) vagy megérti, hogy nem egymásnak teremtett vele az ég.

    ha meg nincs elég fény valami végtelen világítás nélkül ---> na erre van a nagy rekesz és/vagy az iso tekerő :))

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #2092 üzenetére

    pont ezt akartam én is írni :) ha egy kapcsolat szájhúzással indul, akkor illedelmesen át kell irányítani másokhoz és elköszönni. ha már az előlegnél problémázás megy (és még azt is feltételezik, hogy füllentünk), akkor a megrendelő és a szolgáltató nem egymásnak lett teremtve. egyáltalán nem ciki azt mondani, hogy köszönöd, de inkább nem/inkább mással dolgozol, ha leírod, hogy miért. max meglepődik a megrendelő, mert még nem találkozott hasonlóval és nem ajánl az ismerőseinek. (természetesen ez nem *Ropi*-nak szól E/2-ben, csak hát ez volt a hsz, amit én is javasolni szerettem volna)

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz Qoaltrain #2103 üzenetére

    tényleg rengetegszer a színek egyszerűen elvesznek a kép értékéből, ami egészen addig nem biztos, hogy hihető egy laikusnak, amíg nem látja a saját szemével mindkettő verziót. vagy tényleg csak így tudta használhatóra hozni (ahogy írták: kiégett/merő zaj). ha alapvetően bízol a fotós szemében (elvileg ez alapján választottad a nagy napodra), akkor elhiszed neki, hogy tudatosan csinált belőlük ff képeket. a "töröltem a nyereseket" viszont remélem, hogy csak mellébeszélés, mert sohasem árt, ha a fotós is megtartja, mert bármi történhet nálatok is és akkor örökre odavesznek a képek (nyilván ha szerződés sem volt, akkor biztos számla sem és akkor legalább a törvényi kötelezettségeket nem kell felhozni a szolgáltató oldali archiválásról :D ).

    szóval röviden: szinte biztos, hogy tényleg törölte a nyerseket, mert mondjuk nem akart beruázni még pár nagy HDD-re/bluray-re, amin ezeket eltárolja évekig, így azok már mindenképp ff-ek maradnak. max még rugózni lehet rajta, ha lenne valami szabályzott "esküvői szolgáltató feedback", ahol tudnád nem ajánlani, ha nem szimpatikus a "mindig mással hárítok" hozzáállás. de ha jól sejtem nincs ilyen "fórum", mert akkor rengeteg ember már nem létezne a piacon :DDD vagy leglábbis alacsonyabb díjazással, ami a minőséget jobban tükrözné

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #2147 üzenetére

    lány: - a sminkes azt mondta, hogy ne érjen semmi sem az arcomhoz. puszit sem kaphatok
    - a kölcsönzőben azt mondták, hogy ha piszkos lesz a ruha, akkor kifizettetik az egészet/bent marad a kaució
    - jajj, csak ne essen!

    én: - adja a jóisten, hogy az operatőr ne egy vállról indítható rakétával bohóckodjon 40 centire a pártól a nyúlott/kopott pólójával és minden képen utólag a kőműves dekoltázsát kelljen levágni/retusálni
    - remélem, hogy az operatőr(ök) nem pakolják körbe állványokkal a szertartás(ok) helyszínét, hogy aztán ne lehessen mozogni és mindenhonnan őket kelljen levágni
    - a család ne stresszelje a párt rommá, hogy tényleg élvezni tudják az esküvőjüket a megfelelési kényszer helyett.

    fiú: nem szoktak félni, mert már látták a jegyes fotókat

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz .DLL #2153 üzenetére

    azt nem is, de a "híradó után maszekolok egyet a gépszörnnyel" szuperlegényekről legalább ebben a topikban hadd lehessen megemlékezni :D

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #2224 üzenetére

    "sajtó- és reklámfotóstól" :) a kedvenc esküvői állatfajom. legyen akár vendég, akár szolgáltató, akár maga az esküdöző ember

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #2403 üzenetére

    tucc jelentkezni prifát vörkshoppba öccázé' iggazy profitó' ;]

    vagy csakk magám komzultácijóba kéccázé (ha te füzeted a kávét) :DDD

    iggyé diccs okktatás

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #2405 üzenetére

    értem én, hogy mit szeretnél, meg emlékszem, hogy nekem is azok voltak a legfelszabadultabb fotózások, ahova szimplán sofőrnek mentem csak, aztán unalmamban kattogtattam, csak annyira adná magát, hogy valaki könnyű pénzt remélve lecsapjon egy ilyen magas labdát :D

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #2408 üzenetére

    azonos szinten levők között nincsen féltékenység? :D nekem pont más a tapasztalatom sajnos. nálunk én épp ezért ábrándultam ki egy az egyben a "szakmából", mert (immáron kívülről nézve meg főleg) egy kanál vízben megfojtana bárki bárkit, aztán meg megy a "lájkolás" a facebook/insta pároson, meg "jópofizás" a "talikon", hogy azért a körbeajánlás az megmaradjon :) ehhez valahogy nem volt kedvem és visszaminősítettem magam mérnöknek, hátha pár év múlva rákapok megint a fotózásra amatőrként :(

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz Fitzgerald #2462 üzenetére

    kérdezd meg a párt ;) a "business casual"-lel nagyon nem lehet mellé lőni, de sokszor direkt felhívják a figyelmet rá előre, hogy senki se öltözzön túl (a pár ismeri a rokonaikat/barátaikat), szóval az a legbiztosabb, ha rákérdezel, hogy milyen a dress code, mit várnak el, mit nem várnak el. de tényleg az is jó iránymutatás, amit *Ropi* írt, hogy ne te legyél a legtarkabarkább, elvégre te elvileg láthatatlan leszel.
    én pl nyakkendőt utóljára a saját esküvőmön vettem fel. kb 20 percre. el lehet lavírozni nyakkendő és "temetkezési vállalkozó" zakó nélkül is :D általában ing nélkül is, hacsak nem ultra merem a pár és a vendégsereg, de azt megint csak ők tudják megmondani, hogy milyenek

    [ Szerkesztve ]

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #2716 üzenetére

    16 hónap múlva megszűnik a win7 tech támogatás. egyáltalán nem korai az adobe részéről, hogy a következő major release már nem kap hivatalos támogatást win7-re. annyira nem korai, hogy ha pl ezt januárban lépik meg, akkor már késői lenne a közleményük. inkább annak örüljünk, hogy nem az a bejelentés, hogy "megint elvesztettük a bankkártya adataitokat. bocs."

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #2719 üzenetére

    ez itt teljesen off topik, de szerintem picit komolyabban veszik a biztonságot adobe-nál az utóbbi évek esetei miatt és a rizikó forrásokat próbálják csökkenteni még annak árán is, hogy esetleg veszítenek a felhasználóik közül. nyilván nem lehet pár fórum kommentben kifejteni, hogy mik lehettek a fő vezérlő elvek a döntés mögött, de gyanítom, hogy ők is tudják (mivel gyűjtenek adatokat): a felhasználóiknak csak nagyon kis része rendelkezik régi hardverrel (ergó rendszeresen költ hardverre, szóval nincsenek nagyon régi eszközei vagy ha mégis, akkor esélyesebb, hogy lecserélik őket, minthogy egy régi eszköz miatt lemondjanak a biztonsági frissítésekről és mondjuk szolgáltatás oldalon az új funkciókról). végignéztem több oldalról is pár windows EOS/EOL sikoltozást. az élet ettől majd megy szépen tovább. ezen a szinten ha nem garantálja írásban (bődületes kötbérrel alátámasztva) a MS az Adobe és minden Adobe ügyfél irányába, hogy XY évig kiterjesztik az OS támogatását, akkor nincs az az épeszű vezető, aki rámondja, hogy "engedjünk a frissíteni nem hajlandó ügyfelek nyomásának és ígérjük meg nekik, hogy velük is foglalkozunk". az egy sokkal nagyobb lavinát indítana el.
    a fizikai eszközök amúgy is elhasználódnak annyira egy SW életciklusa alatt, hogy eleve újat kelljen beszerezni helyettük. ha nem, akkor a gazdájuk nyilván úgysem használja őket eleget, szóval nem is annyira fontosak ;]

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #2725 üzenetére

    zökkenőmentesen "átlöktük" egy bank dolgozóit linux/win7-ről win10-re :) eddig ezt a legkönnyebb "támogathatóan" és "stabilan" tartani. idézőjelek nélkül. de ennél több a témáról tényleg off topic :) szerintem munkára alkalmas. vannak, akik kifejezetten adobe termékeket használnak, nem "csak" "irodai szoftverek"

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz *Ropi* #2728 üzenetére

    csak, hogy ne legyen több off: igazad van.

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz topikk #2763 üzenetére

    bicskanyitogatásra tökéletes ez a komment :D tiszta szerencse, hogy a fotós hibernálja magát két fotózás között és maximum pénzt számolni kel fel. ha nincs semmi gebasz: pl a sminkes nem csinált egy ordenáré hibát vagy nem kell egy hófehér kisteherautót kiretusálni az összes szabadtéri szertartásos fotóról vagy épp nem találja ki a menyasszony, hogy ő 10 kilóval könnyebbnek szeretne látszani a képeken (az átadott képeken már eleve -10kg le lett belőle szedve, de ezt hogy mondd meg, ha nem veszi észre magától?), stb. és még ezekhez jön, amit cOxeR írt. aztán súvaszd el valahova a magánéleted és találj ki új hobbit a fotózás helyett, mert szabadidődben holt biztos, hogy nem kattogtatással töltöd majd az időt :) a betegszabiról meg ne is álmodj, mert nincs mögötted egy 12 fős csapat, akik "beugranak", ha megbetegszel (esetleg a gyereked/szülőd/kutyád/leguánod betegszik meg). csak a fotós ezekre nem mer panaszkodni, mert úgysem hinné el senki, akinek 8-5 munkája van óránként 2 cigaretta szünettel, meg 5 kávé szünettel. írom mindezt most már kívülállóként.

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz denko #2772 üzenetére

    először írtam egy hosszú kommentet, aztán kitöröltem, hogy ne kelljen a "szakmának" csámcsognia rajta 2 teljes napon keresztül :) röviden a lényeg: minden megjátszás és kifele mézes-mázas kommunikáció ellenére a gagyitól a prémium szolgáltatóig négyszemközt kb a 80%-a szükséges rosszként kezeli az ügyfelet és csak és kizárólag a pénzért csinálja, nem szeretetből. szóval igazad van: nem kell sajnálni senkit sem, mert mindenki eldönti, hogy megéri-e neki csinálni vagy sem :) de tény, hogy a work-life balance eléggé felborul és ez rengeteg magánéleti válsághoz/váláshoz vezet itt a "legboldogabb szakmában"

    #metszéspontok

  • duni84

    aktív tag

    válasz radi8tor #2822 üzenetére

    sajnos mindkét oldala így néz ki ennek a "biznisznek". én is láttam már több olyan esküvői sorozatot megosztva, amin olyan párok voltak, akikkel megvolt a megegyezés, kaptak aláírt szerződést, csak épp nem juttatták vissza a részükről is aláírt példányt (természetesen az előleg sem érkezett meg), aztán közölték, hogy "nem lesz esküvő, szétmentünk". aztán mit ad isten: az eredeti dátumon nem feltöltik a mobilos képeket facebook-ra/instára? legalább ne jelöltek volna be korábban ismerősnek :D *Ropi* fogalmazott helyesen: zs generáció, de legalább maradnak szabad hétvégék. ugyanakkor volt már olyan is, akit sajnos tényleg elhagyott a menyasszonya, de ettől még elutalta a szerződésben foglalt lemondási díjat. na ő pl visszakapta, mert volt épp elég baja enélkül is.

    #metszéspontok

Új hozzászólás Aktív témák