Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tin

    veterán

    válasz t72killer #7 üzenetére

    nekem Zenbook UX305UA van, Core i7-6500U-val. bőven elég a hűtés, gyakorlatilag se a FurMark, se semmilyen gyilkoló progi nem képes arra, hogy throttling-ra kényszerítse a procit, mert alaposan felültervezték a hűtését. nem is melegszik a háza, még extrém terhelés esetén sem, szóval bírja.

    a gond nem itt van. hanem ott, hogy lapos a ház, és sípolós a venti. ráadásul a gyári hűtési ventibeállításai elég agresszívek, azaz bedurrantja a ventit, aztán hadd tartsa a procit átlagos felhasználás mellett 50 fok alatt. ne kérdezzétek, minek. ráadásul túl gyorsan reagálja le a hőmérséklet emelkedését is.

    viszont ott már félgőzzel megy a venti, ami gyakorlatilag negyed gőz felett már sípolós, félgáznál meg már zavaró is egy csendes szobában vagy irodában. nyilván open office-ban vagy fejessel a fejeden meg se hallod, és mivel nem melegszik, nem is érzed.

    két megoldásom lett: visszavettem a procit 85%-ra, így egy előző generációs i5u teljesítményét hozta, és a venti sose pörgött negyed fölé, amit meg alig hallani, szóval jó. a másik megoldás a notebookfancontrol nevű progi, amivel, ha a gép szerepel a konfigiok között, kezelhető a venti, mert a program szabályozza, és nyilván jobban "elengedheti" a hőfokot a ventisebesség rovására, magyarul halkabb lesz a gép. nyilván folyamatos terhelés mellett tökmindegy, csak kicsit később fog maxra kapcsolni, de átlagos használatnál nem gond, és a hirtelen megugró tövid terheléseknél sem pörög fel azonnal és hűt vissza 40 fok alá, hanem hagyja, hogy lassabban hűljön vissza, és halkabb legyen a gép.

    szerintem egy "üzleti" gépnél ez fontos. mármint,hogy csendes legyen. és igazán fordíthatnának nagyobb figyelmet a jó minőségű és jól behangolt hűtőventikre a gyártók. az meg legyen alap, hogy a hardver, amit beleraknak, hosszú távon is képes legyen maxon menni, throttling nélkül.

  • Tin

    veterán

    válasz t72killer #13 üzenetére

    létezik passzív hűtéses zenbook is "gyenge" procival. én nem vennék tabletet emiatt, ilyen célra van egy 6"-os telefonom, az se rosszabb, és a tablet is ugyanúgy kompromisszumos. zsanér miatt nem aggódnék, de nem friss modellt néznék, hanem tavalyit, amiről vannak tesztek, és olyat, amit nem érint ilyesfajta probléma.

    a venti meg, mint írtam, megoldható. nekem kb 5500U teljesítményen megy a Zenbook, sose pörög 25% fölé a venti, még folyamatos terhelésen sem, ha meg kell a kraft, duplaklikk, és rendelkezésre áll, persze akkor hangosabb lesz. de mégis mire nem elég az 5500U teljesítménye? oké, egytized másodperccel lassabban nyílnak meg a weboldalak, na és.

  • sb

    veterán

    válasz t72killer #11 üzenetére

    Ha azonos áron adják (úgy tudom) akkor már csak egy kérdés marad: a 1-2 core Turbo hatékony-e.
    Mindkettő igen a válasz így nem értem miért lenne rosszabb a 4 magos. Ha két magot elég pörgetni (elég kell legyen ha ezt célzod) akkor ugyanúgy felmegy 3.5-4GHz közé. 4 maggal viszont nyilván alacsonyabb frekin, vagyis az ördögi throttling közben is hatékonyabb és erősebb mint a 2/4. Elég megnézni a cinebench pöttyöket.

  • Tin

    veterán

    válasz t72killer #17 üzenetére

    nem mindegyikből, üzletiekben szokott lenni. amúgy meg ott a mobil és a megosztás.

  • sb

    veterán

    válasz t72killer #21 üzenetére

    Alig lesz különbség. Az energiahatékonyság elég jó már mindkét oldalon. Idle gyakorlatilag majdnem feszfüggetlen a fogyasztás. (A Broadwellnél meg tuti jobbak lesznek, az már elég régi cucc)
    Nyilván ha már ott vannak a plusz magok akkor biztos meg-megmozdulnak és nem csak 100% idle-ben állnak. Ebből lehet, hogy kijön +1-2W, de ilyenformán meg már nem korrekt az összehasonlítás sem, hiszen így gyorsabb is lesz a proci mint egy kétmagos.

    Nézd meg a teszteket, elég jól mennek így is. Nem véletlen, hogy már desktopon sincs köszönőviszonyban a TDP és az elérhető allcore órajel. Vagy veszel hozzá deszkát ami kihajta, de akkor 1.5x TDP-t lesz a papíron lévőhöz, vagy throttlingol allcore Turbonál.
    Ennek ellenére viszont kevesebb maggal nincs gond a magas órajellel.

    Vagyis ott tartunk, hogy rakj bele 6-8 magot, add meg a TDP-t és 2.5-5GHz között majd beállnak az órajelek a magszám terheléstől függően. Ez így a leghatékonyabb ma. Kár, hogy nehéz tesztelni és teljesítményt számolni belőle. :)

    Mobilon meg amúgy is variálnak a cTDP-kkel. Nekem is 45W-os 6440HQ-m van és ez csak a short TDP, 28mp-ig. Utána 35W gyárilag. Viszont ez is elég, hogy ne throttlingoljon. Alulfeszelve meg megvan 28-30W-ból is a max allcore órajel. Szóval egyedi... a szimpla fizikát kell nézni, nem a papíros adatokat. :(

  • sb

    veterán

    válasz t72killer #26 üzenetére

    Figyu, ami párhuzamosított ahhoz jobb lesz a hatásfok. Lásd a cinebench pöttyök száma egy 2/4 és egy 4/4 vagy 4/8 15W-os procinál...

    Ami nem párhuzamosított az majd megy ugyanúgy 1-2 magon 3-4GHz közötti Turbóval. Ennél kapsz többet valahol bármilyen más procival? Nem nagyon, a 10GHz-es P4-et azóta is hiába várjuk. :)

    A kettő között meg azért van jó pár olyan, ami nem 100%-osan, de mégis jobban skálázódik több magra, főleg ha a 2 magos alapból indulunk ki. Ott sem fogsz ezzel a felállással veszíteni.
    Nomeg ott a multitasking. A fél ph sír, hogy 2 magon mikrolaggol minden. A Firefox + Totalcmd is együtt. Na erre jó még a több mag. :) (Amióta a Zennel megjelentek a desktop 6-8 magosok azóta meg azon sírnak, hogy 4 fizikai magon is minden mikrolaggol :DDD )

    Abban egyetértek, hogy FB+Office-ra nem veszed észre, hogy 2/4 vagy 4/8 proci megy-e alattad.
    De ha utóbbi és nem drágább annak sem lesz semmi hátránya.

    szerk: Nem véletlen, hogy ultramobilban sem az az irány, hogy 1-2db k*vagyors mag. A sok mag mindig energiahatékonyabb... és nyilván általánosan kevésbé hatékony, de attól még ez a működő irány.
    Ultramobilon régóta, mobilon és desktopon meg eddig le voltunk fojtva a ZEN-ig. Most valahogy mindenki tud hatékony 1-N, N=6-8-10 magos procit gyártani desktopra is egycsapásra. :)

    Ha most továbbmegyek akkor privát véleményem szerint viszont rövid ideig lesz ez az irány. 8 helyett nem tudsz 12-16-32 magot desktopba tenni, mert általános felhasználásra még kevesebb haszna lesz. Ha meg ki tudod használni akkor a TDp lesz vállalhatatlan. Látszik a most bejelentett 28-32 magos cuccokon. De már a 6-8 magosokon is részben. A logika szerint vissza kéne oda kanyarodni, ahonnan 2 éve indultunk: a cpu fejlődés megállt, jött volna a gpgu+HSA. Amire lehet és hatékony használni arra 4-6-8 magig elvagy. Amire nem elég - és többnyire masszívan párhuzamosítható - arra meg van jobb párhuzamos architektúra a gpu-k személyében. Vagy most AI-re. Erre k* mindegy, hogy 8 vagy 16 magot rakunk a cpu-ba, édeskevés mindhez. Ez lenne az ideális felállás a nagyon távoli jövőben. A passziánsz+FB fut 4-6 magon, arra elég. Az AI vezérelt emoji-animáció az 1Tflops számítási igényével meg valami máson. :D

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák