Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ghoosty

    őstag

    válasz Vesa #60 üzenetére

    "Ha létezett volna ilyen isteni cél, akkor az özönvíznél lényegesen hatékonyabb eszközök álltak volna rendelkezésre, melyek nem csak a szárazföldi, hanem a vízi létformákra nézve is halálosak lettek vona."

    Az egész sztori úgy kezdődött, hogy az emberek gonoszak lettek és náluk kellett nyomni egy resetet. Az állatok csak járulékos veszteségek. (erkölcsi felsőbbrendűség azonnal megkérdőjelezhető)
    Viszont egy omnipotens lény esetén miért is volt szükség vízzel szórakozni, meg elpusztítani ártatlan élőlényeket? Ha meg tud teremteni egy világot, akkor egy csettintéssel el tud tüntetni mindenkit, akivel gondja van. Az ártatlanokat meg meghagyja. Ha meg félelmetesre akarja csinálni, szépen sorban agyon is csapathatja minden gonoszt egy-egy villámmal. Még arra is gondolhat és megteheti, hogy odateleportálja segítőkhöz az esetleges olyan ártatlanokat, akik nem tudnak magukról gondoskodni, de nagyon gonosz emberek ellátták.

    Offba is rakom, mert nem konkrét vallásokról szól a téma, de ez a story ezer sebből vérzik, így néha kikívánkozik belőlem néhány gondolat.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz consono #91 üzenetére

    Mikor néztétek utoljára a tízparancsolatot? Én nem látom értelmes erkölcsi útmutatónak. 3 parancsolat van, ami egyértelműen értelmes, van 3 ami totál felesleges és a maradék négy, meg csak hosszas értelmezés mellett értelmes szabály.

    1.Uradat, Istenedet imádd, és csak neki szolgálj!

    Kihúzható

    2.Isten nevét hiába ne vedd!

    kihúzható

    3.Az Úr napját szenteld meg!

    Valamennyi pihenésre szüksége van az embernek, de ehhez nem kell dedikálni egy napot, szóval kihúzható

    4.Atyádat és anyádat tiszteld!

    Önmagában azért mert apád és anyád, nem érdemelnek tiszteletet. Ha törődnek veled, lehetőségeikhez képest ellátnak, akkor igen. Ha bármelyik is elhagy, időnként összever stb az nem érdemel tiszteletet. Szóval a szabály eléggé esetleges és egyoldalú, nem szól semmit arról, hogy a gyereket ne hagyd már el.

    5.Ne ölj!

    Egyértelmű, tényleg megfelelő

    6.Ne paráználkodj!

    Hát a paráználkodás elég sokfélét jelent:
    -megcsalás: ebben az értelemben elfogadható
    -házasság előtti szex: felesleges tiltás
    -túl partnerrel való szex: eléggé kérdőjeles a tevékenység, de semmiképpen nincs olyan súlya hogy a listán legyen
    -kurválkodás: ha teljesen önkéntes alapon történik nem látom rosszabbnak, mint diszkóban rendszeresen felszedni valakit a szex kedvéért.

    7.Ne lopj!

    Egyértelmű, tényleg megfelelő

    8.Ne hazudj, mások becsületében kárt ne tégy!

    Egyértelmű, tényleg megfelelő

    9.Felebarátod házastársát ne kívánd!

    Ez elég kétoldalú. Egy személy nem tulajdon, tehát ha rád nyomul valaki aki házas, te nem követsz el semmilyen bűnt azzal, hogy élsz a lehetőséggel.
    Viszont kezdeményezni házas emberrel nem kéne.

    10.Mások tulajdonát ne kívánd!

    Azzal, hogy te vágysz olyan dolgokra, amik nincsenek meg neked, azzal semmilyen bűnt nem követsz el. Ez a vágy nagyon jó motiváció azért, hogy dolgozz azon, hogy elérd ezeket.

  • Ghoosty

    őstag

    Belemagyarázni én is bármibe bele tudok bármit. Oda nem az van írva, amit te mondtál. Oda nem az van írva, hogy tartsd be isten törvényeit, hanem az, hogy imádjak egy istent. Ezt nagyon el kell torzítani arra, hogy azt lássam bele, hogy tartsam be a törvényeket.
    Az evangélikus fordítás még jobban ezt szemlélteti: "Én vagyok az Úr, a te Istened. Ne legyen más istened!"

    A második pont meg szintén nem erről szól az eredeti környezetben sem, hanem tényleg Isten nevének használatáról akár pozitív értelemben is. (pl isteni lett ez a pörkölt)
    Ráadásul az alpári beszéd erkölcsi értelemben teljesen rendben van. Mások szidására meg ott van a 8-as pont.

    Az úr napját szenteld meg, az megmondja, hogy vasárnap ne dolgozzak. Nincs apelláta, az az úr napja. Ha nekem éppen kedd jobb lenne, akkor így jártam. Ráadásul had döntsem már el, hogy most 2 hétig egyfolytában dolgozok utána meg 4-5 napot nem.

    4.Atyádat és anyádat tiszteld!
    Az első linkedet el is olvastad?
    "Az 54 éves férfi egy késsel megsebesítette 18 éves fiát, valamint bántalmazta élettársát is. A lánya ez után egy késsel megszúrta, a férfi pedig olyan súlyosan megsérült, hogy a helyszínen életét vesztette. A fiút kórházba vitték, a 48 éves nőt a helyszínen ellátták a mentők."
    Pont erről beszéltem, semmiféle tiszteletet nem érdemel az ilyen ember. Ráadásul önvédelem volt, ami elég megalapozott kivétel még a ne ölj parancshoz is amivel alapvetően egyetértek.

    "Úgyhogy egy kicsit nehéz így megítélni a dolgokat, utólag, más kulturális háttérrel..."

    Tisztában vagyok, hogy az adott korban miért, miként jöttek létre ezek a szabályok.
    Viszont ez volt az eredeti állítás: "Igazából a tíz parancsolat, ha jól megnézi az ember egy értelmes erkölcsi útmutató, nem kell hozzá semmiféle felsőbb lény. "
    Ennek a cáfolatára készült a hozzászólásom.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz consono #111 üzenetére

    Nyilván nem copy-paste a két vallas, de alamizsna adásra vonatkozó példabeszédből van jópár a Bibliában is. Hogy mennyire kötelezettség, az már megint csak értelmezés kérdése:

    "Ha szegény akad közted, egy testvéred valamelyik városodban vagy földeden... ne keményítsd meg szívedet, és ne csukd be a markod testvéred, a szegény előtt. Nyisd meg a kezed, s adj szívesen annyit, amennyire csak szüksége van szorult helyzetében." 5Móz 15,7

    "Akinek két ruhája van, az egyiket adja oda annak, akinek egy sincs. S akinek van mit ennie, ugyanígy tegyen." Luk 3,11

  • Ghoosty

    őstag

    válasz consono #115 üzenetére

    A látás különbözőségének kiküszöbölésére használunk gépeket, mérjük a fény frekvenciáját, intenzitását stb. Ezzel kiküszöbölve a szubjektív tényezőket. Mert igazából nem létezik olyan, pl.: hogy kék. A fénynek van egy frekvenciatartománya, amit a többség kéknek hív, de még önkényes definíció sincs arról, hogy mi a kék határa.
    A barátság egy objektíven nem létező dolog. Objektíven csak annyi létezik, hogy van kapcsolatod egy emberrel. Ezt a kapcsolatot the a barát szóval definiálod. De szerintem még neked sincs objektív definíciód a barátságra. De még ha van is, ez a definíció nem egy általánosan elfogadott definíció, még kisebb közösségekben sem. Nemzetközi szinten meg pláne nem.
    Attól, hogy a közbeszéd nem törekszik/sokszor nem képes objektíven leírni a dolgokat, még létezik az objektív valóság. Egyszerűen csak az ember életében csak kis részében szükséges az ilyen mértékű pontosság, így a hétköznapi életben nem ez honosodott meg.

    "Van e akkor különbség a fiktív, de elhitt dolgok és az érzékelt dolgok között?"

    Az ember drog hatására nagyon elhiszi, hogy tud repülni, de a végén érzékelni fogja, hogy az aszfalt igen kemény.

    A quantumos dolgokat azért ugrottam át, mert bár sokat olvastam a témában, de nem értek hozzá, nem látom át, ráadásul rengeteg dolog még a tudomány számára is ismeretlen.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz Vesa #121 üzenetére

    Ebből az ábrából én nem látom, hogy 440-470 közötti hullámhossz lenne a kék. Igazából az ábrán egyetlen szín sincs megnevezve.

    Itt önkényes alatt nem egyénileg választott határra gondolok, mert azt nyilván bárki definiálhat magának, hanem arra, hogy létezik egy szabvány vagy valami hasonló, ahol definiálják, hogy ettől eddig kék, ettől eddig zöld, stb.
    Mivel nincs ember, aki szabad szemmel megkülönböztetné a 440nm hullámhosszt a 439,999nm-től így még ha létezik is ez a szabvány, az csak önkényes lehet.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz UnA #123 üzenetére

    Én is pont ezt mondtam, de Vesa cáfolni próbálta. (Legalábbis én cáfolási kísérletnek értettem.)

  • Ghoosty

    őstag

    válasz Vesa #126 üzenetére

    A ~ jel ha számok előtt van, azt, hogy körülbelül. Tehát ez a táblázat is pont azt támasztja alá, hogy nincs szabványszerű határa a színeknek. Ezen kívül, ha megnézted, te is láthatod, hogy konkrétan a 490nm az 3 szín tartományába is beleesik. Ami külön jó, hogy ebben a táblázatban a kék ~450-490nm-es hullámhosszban van meghatározva. Amit korábban mondtál, ott meg 440-470nm.

    Amiről UnA beszél az nem arról szól, hogy különböző körülmények között más a tenger színe, hanem arról, hogy egyes kultúrákban máshogy alakult ki a színek megnevezése. Mikor tanuljuk a nyelvet lefordítjuk, hogy görögül ez a szó kéket jelent, de valójában a görög kék szót más árnyalatú kékre használják, mint mi.
    Másik példa:
    "az angol nyelvben a vöröset sokszor narancssárga dolgokra is használják, mint az őz vagy az emberi haj színére. Vagy a vörösbegy mellkasi tollazatára, pedig az olyan narancssárga, mint egy szíven lőtt naplemente."

Új hozzászólás Aktív témák