Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz UnA #70 üzenetére

    Adott a dilemma: a társadalmi rend valamilyen szinten erkölcsi normákra alapszik: a magántulajdon, testi-fizikai integritás tisztelete, igazmondás és hasonlók.
    VISZONT! Még a nagyondemokratikus, nagyoncivilizált országokban is jellemző, hogy a vezető elit, tehát aki megmondja, hogy holnap kikapcsoljuk az atomerőműveket v épp kilépünk az eu-ból, korrupt, hazudik, saját haverok zsebét tömi, vagy éppen a saját 4éves karrierje kedvéért óriási hosszútávú károkat okoz a társadalomnak. Ugyanez a gazdasági elitben: úgy lopja-csalja-kerüli az adófizetést, ahogy csak tudja, minden multicég gyakorlatilag nagytételben lopást követ el, sőt, sokszor durván egészségkárosító megtévesztőkampányokat folytat a profit kedvéért.

    Tehát az erkölcsi kontroll mégsem működik, gyakorlatilag csak arra jó, hogy a fejőstehén adózó állampolgárt kordában tartsa, pontosan ugyanúgy, ahogy a középkorban. (a királyt-királynőt ugye akkor se cibálta máglyára az inkvizíció...)

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • consono

    nagyúr

    válasz UnA #70 üzenetére

    Nem a fogalmi hiányosságokkal van a baj, hanem a gyermek életkorával :) Amit leírtál, az viszont nagyon szépen össze van szedve, én valamikor ezer éve katolikus nevelést kaptam (aztán továbbképeztem magam ;] ), de annó nem fogalmazták meg ennyire kereken. Mondjuk ez a bűn-bűnhődés téma is a "firmware" része lehet, mert ugyan ez lehet motiváció a sorozatgyilkosoknál, hogy nyomokat hagyjanak hátra, vagy hogy megkönnyebbül a gázoló, ha elítélik.

    "In God we trust. All others must bring data"

  • Vesa

    veterán

    válasz UnA #70 üzenetére

    A személyiségfejlődéshez és az adott társadalmi csoport erkölcsi normáinak betartásához, nem szükséges egy teremtő, és nem szükséges egy un. "szentkönyv" sem! Nem attól lesz valaki erkölcsös, mert XY felekezet tagja, attól pedig főleg nem, hogy hisz egy akármilyen teremtőben! Ezt a gyakorlatban kiválóan lehet vizsgálni, voltak is ilyen kutatások ahol azt nézték, hogy a gyakorló hívők mennyivel erkölcsösebbek a nem hívő társaiknál. Azt az eredményt kapták, hogy semmivel! Sőt, egyes eredményekben arra jutottak, hogy a vallásos neveltetés kifejezetten kedvez az ítélkezési hajlamnak és a mások megbüntetése iránti vágynak (források a linken)!

    Hogy mi számít "bűnnek" az nem mindig egyértelmű, mivel kultúrkörönként változó a megítélése (példálóztam már a szarvasmarhával, ami nálunk büntetlenül leölhető mindennapos élelmezési céllal, máshol viszont szent állat, a megölése pedig súlyos bűnnek számít). A bűn alól feloldozás -pl. a gyónás intézménye-, pedig tökéletesen lebontja még azt az érvet is, miszerint összességében jobb félni az istent, mert akkor e félelemtől vezérelve talán jobban visszafogja magát egy bűnözésre hajlamos ember. Azonban ha bármilyen bűnt gyónással fel lehet oldani, akkor ez a visszatartó hatás gyakorlatilag értelmetlen, a rendszerbe ágyazott kiskapu miatt! Az pedig egy másik vita tárgya lehetne, hogy milyen hatása van a lelki fejlődésre egy folyamatos félelemre és bűnhődésre építő tanításnak. De ez itt már nagyon OFF...

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

Új hozzászólás Aktív témák