Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Noukoum

    veterán

    válasz Duck663 #301 üzenetére

    REF hűtővel a 75fok egyáltalán nem sok. Mondjuk az kellemetlen ha ezután visszaveszi a teljesítményt.

    „Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

  • hajbel

    addikt

    válasz Duck663 #300 üzenetére

    Ez érdekes, mert már a Vega bukása kapcsán feszültség volt köztük. Állítólag Koduri arra panaszkodott, hogy nem kapott elég humán és anyagi erőforrást a Vega kifejlesztésére, ezért lett olyan perf/watt arányú, amilyen. Lisa Su alatt egyértelmű szerintem, hogy az AMD a desktop only architektúrába nem fektet túl sok pénzt, nyilván ez Kodurinak szakmailag nem volt elég. Bazi nagy ellentét van a kettejük érdekei között, ezért nem is igazán releváns, hogy melyik mondott fel, kinek, mert a feszültség már jelen volt ebből kifolyólag. Az AMD stratégiája, hogy kijönnek egy piachoz képest versenyképes architektúrával konzolgeneráció-váltás idején, amit ugye a konzolokba be tudnak építeni, amiből a profit van. Majd később ebből tartják lélegeztetőgépen a desktop palettát a következő generáció cseréig. Ez a 8K hype miatt valószínűleg gyorsabban be fog következni, mint az előző generációban, vagy lesz egy nem névleges generációváltás, mint a pro/one x esetében, ezért ezzel a stratégiával elvileg közelebb tudnak maradni az nvidiához, mint a jelen generációban. Nyilván az intelnél van pénz és idő fejlesztésre.

    [ Szerkesztve ]

    "I did a strict diet. I cut alcohol, fats and sugar. In two weeks I lost 14 days." Tim Maia

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Duck663 #300 üzenetére

    Nem azért a vállalatért dolgozott, amely alkalmazta, amelytől a fizetését kapta, hanem tulajdonképpen egyéni érdekek vezérelték.

    De, azért a vállalatért dolgozott, annak próbált profitot szerezni, miközben be kellett biztosítania az AMD érdekeit is.

    A NAVI-n meg is látszik, egy szép lépés lett előre.

    A Navi fejlesztése már bőven haladt, amikor Koduri még az AMD-nél volt. Eleve ő vezette az RTG-t, tehát neki kellett döntéseket hoznia vele kapcsolatban. Akkor hogy van ez? Szép lépés előre, és akkor Koduri keze is benne volt, vagy irgum-burgum, Koduri elkaszálta ezt a lehetőséget is az AMD-től? :DDD

    ott kezdte el magyarázni, hogy ő milyen régóta tervez GPU-kat stb-stb a lényeg, hogy játszotta az eszét, ő tudja a tutit, amit a piaci eredmények láthatóan nemigen támasztanak alá.

    1996-tól dolgozott grafikai chipeken. Ott volt az R200 széria létrehozásánál (Radeon 9000-es széria, 2001-ből), ugye emlékszünk még rájuk? Hogy van rálátása a dolgokra, az aligha kétséges.

    A piaci eredmények összetett dolgok, de Koduri pont arra panaszkodott, hogy nem kapta meg a megfelelő támogatást ahhoz, amit elképzelt. Nehéz eredményeket szűkös lehetőségek mellett felmutatni...

    Lisa Su meg nem kíváncsi erre, eredmények kellenek, nem szövegelés, eredményt pedig nem tudott felmutatni.

    Erre majd érdekes válasz lesz, hogy mit fog Koduri kihozni az Intelnél. Ha az Xe nem lesz versenyképes (és nem a gyártástechnológia miatt), akkor igazad lesz, és Koduri lehúzhatja magát a WC-n.
    Ha viszont az Xe lelépi az aktuális RDNA-t, akkor az AMD duplán rosszat húzott: nem csak hagyta elmenni az egyik tehetséget, de ráadásul úgy hagyta elmenni, hogy egy irgalmatlan erős konkurenciát is teremtett az nVidia mellé.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Dragon3000

    veterán

    válasz Duck663 #300 üzenetére

    Vagy pont rosszul jár vele az amd, mert Intelnél bőven van tőke a fejlesztésre, ami Kodurinak hiányzott az amd-nél. Amúgy kár találgatni, pár év és úgyis meglátjuk az eredményét.

  • con_di_B

    tag

    válasz Duck663 #314 üzenetére

    Egyikunknek sem lesz errol objektiv infoja, h meg tudjuk itelni, h mi tortent, de altalanossagban az eleve nem igaz, hogy a vallalat erdeke ugyanaz, mint ami vezetoseg tobbi resze szerint a jo irany. Sot, nem ritka, h a muszaki vezetes begozol es lelep, mert kivetelesen teljesen egyertelmu volt, h mi a jo irany, csak eppen a vezetosegnek nem volt meg a hasonlo szintu kompetenciaja, hogy ezt ok is lassak.

    Peldaul nem elkepzelhetetlen, hogy Koduri vatesz modjara annyit probalt elmagyarazni, hogy ezen a ponton el kene kezdeni kiserletezni gyakorlatilag minden parameterrel a gyorsitotarak es a regisztertomb meretetol kezdve mindennel, h meg lehessen talalni az architekturalis sweet spotot, mert ugye nezzunk ra az NVIDIA-ra akiknek belefer h ezeket minden generacioban atturjak gyakorlatilag...

    De ehhez viszont exponencialisan tobb penz kene, az AMD pedig ezt nemhogy keszpenzbol, de meg hitelbol vagy ami megnagyobb baj tokebevonason keresztul se fogja tudni megoldani, hala a sokeves veszteseges mukodesnek, TEHAT akkor eloallt egy otlettel, amibe lehet, hogy az Intel belement volna, mivel penz az volt, meg amugy is egyszer mar leepitettek a sajat GPU-s cuccaikat hasznalhatatlanra, akkor most be is lehetne fejezni azt a munkat.

    Osszessegeben az a resze igaz is, hogy AMD mennyisegu penzzel itt nehez lesz allni a sarat. Akkor van eselyuk, ha sikerul feltornazni a margint, es utana forrast bevonni.

    De mint mondtam, ez spekulativ, lehet, hogy azon vesztek ossze, hogy Raja szerint vissza kellett volna terni az AMD zoldhoz a termekpalettan, a tobbiek szerint viszont ez megnehezitette volna a vasarlok szamara az arculat megkulonbozteteset az NVIDIA matricatol...

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Duck663 #314 üzenetére

    Évek óta ez volt, még Rory Read-nek köszönhetően, aki kb sövényvágóval nyírta meg a grafikus részleg erőforrásait.

    Mit tehetett volna még? Várja meg, hogy csődbe megy az AMD magától?
    Ami az AMD paradigmaváltását illeti, az pont Rory Readnek lehet köszönni, és alapvetően Dirk Meyert kellene ekézned, mert a Bulldozer-fiaskó az ő nevéhez volt köthető, noha ő is a süllyedő hajót próbálta meg felszínen tartani.

    Nem egy agyon innovatívkodott, VGA-val kellett volna előállnia, HBM, HBCC, és megannyi fejlesztés, hanem egy egyszerű, könnyen olcsón gyártható GPU-val.

    Az olcsó gyárthatóságból nem következik az, hogy versenyképes is.

    BTW a HBM a csúcskategóriába volt tervezve (Pirate Island (Fury) és a Vega), a Polaris tudomásom szerint eleve GDDR5-re volt tervezve, a Navi pedig skálázható módra (nincs meghatározva, hogy GDDR vagy HBM ramot pakolnak mellé).

    Szóval especiel volt olcsón gyártható GPU-juk (Polaris).

    A vegyesvállalattal ötletéből azonnal látszik, hogy nem az AMD-ért, nem a vállalat érdekeiért dolgozott.

    Nem tudom megvan-e, de az AMD több vegyesvállalatot is csinált, lásd kínai x86 eset. Annak semmi köze Korudihoz, hiszen szó nincs benne GPU-ról. Akkor az rendben van? :DDD

    Szerintem a távozása után irányt is váltottak, leültek, és átbeszélték, hogy hogyan lehetne mindenféle nagy innováció nélkül egyszerűen jobbá, olcsóbbá tenni az egészet, ami jó marad, ami nem azt javítjuk, ami drága (pl HBM) azt kidobjuk.

    Szerintem meg nem, hiszen nem sokat tudunk a többi Navi variánsról, simán elképzelhető, hogy az adott teljesítmény- és árszinten egyszerűen ez volt a legjobb vállalható döntés. Egy év alatt 180°-os fordulatokat nem fogsz tenni egy GPU fejlesztésénél, márpedig az általad felvázolt forgatókönyv kb. ezt jelentené.

    Az AMD-nek nem emiatt kell igazán aggódnia, hanem amiatt amit még Rory Read művelt, a sövényvágóval. Mert nem csak az anyagi erőforrást nyírta meg, hanem nagyon sok mérnök hagyta ott az AMD-t és ment az nVidiához. Újraépíteni mindent pedig nagyon sok idő és még több pénz, de egyikből sincs sok az AMD-nél.

    Ismét: Rory Read egy katasztrófális állapotot örökölt elődeitől, amit te Lisa Su-nak tulajdonítasz, azt Read kezdte el. Szóval érdekes, hogy Read-et meg Koduri-t ekézed, de akkor már nem írod a listához Hector Ruiz-t, aki az egész agresszív terjeszkedést elkezdte (ugye emlékszünk, hogy cirka 2005-ig az AMD szinte csak desktop és szerver procikat illetve alaplapi chipseteket gyártott). Az AMD bajai az ATi felvásárlása után kezdődtek, mivel ugye túlvállalta magát anyagilag a cég. Ekkor jött a Meyer éra, aki a gyártókapacitás kiszervezésével (GloFo) próbálta talpraállítani a céget. Nem volt túl sikeres, pláne, hogy jött a Bulldozer-blama.

    Szóval megbocsáss, de nagyon mókás, ahogy itt egy-egy embert ekézel, miközben Lisa Su-nak aranyszobrot emelsz, de az érveidet a tények nem igazán támasztják alá...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Carlos Padre

    veterán

    válasz Duck663 #300 üzenetére

    Az is érdekes, hogy azonnal munkát vállalhatott az intelnél, rendszerint hasonló pozíciójú vezető még csak hasonló pozíciót sem vállalhat 1-2 éven belül, nem hogy azonosat a közvetlen konkurenciánál.

    Genyó vagyok, ha hülye vagy megmondom.

  • Petykemano

    veterán

    válasz Duck663 #339 üzenetére

    Nagyvonalakban egyetértek veled, de a vegát.meg kell védenem. Maga a konzumer kártya nem lett jó, de végül számos cloud megrendelést hozott és állítólag pro és instinct formában is jól ment.

    Képzeld el, hogy mi lett volna, ha 2016 végére összeraknak egy polarist, ami kb ugyanazt tudja, mint a kicsik, Vega méretben, csak épp nem Vega frekvenciával.
    Utólag persze könnyű már válogatni, hogy milyen fícsöröket kellett volna kihagyni. De valószínűleg 2017 elején, amikor még reménykedtek ngg, dsbr, stb fícsörök működésében, akkor nem.véletlen poorvoltáztak.

    Amit én nem értek, hogy minek van David Wang?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Duck663 #339 üzenetére

    Nem emelek neki szobrot, de abban kiegyezhetünk, hogy a legjobb vezető, aki az elmúlt évtizedben+ a vállalat élére került.

    Ezt nem vitattam el, de szerintem Read kezdte el a valódi tűzoltást. Az ő időszakában számtalan népszerűtlen döntés született, de kétlem, hogy Su kezében jobb megoldások lettek volna a helyzet kezelésére...

    Nem leépíteni kellett volna a grafikus részleget, hanem felfejleszteni. Az nv bizonyítja, hogy komoly eredményeket lehet elérni a garfikus piacon, igaz, hogy azóta sokat szűkült, de akkor még bőségesen fölözhető lett volna. Igaz, hogy ennek az lett volna az ára, hogy a CPU-s fejlesztések megcsúsznak, de miután épp egy Bull válság közepén vannak, és tudják, hogy abból nincs gyors menekülés, ez lett volna a kézenfekvő.

    Read pozitív listájába bele lehet írni, hogy rendbe szedte a szétesőben lévő céget, amely különben beleállt volna a földbe. Leépítésekkel tette, de ezt aligha egymaga határozta el. Ha valami miatt ekézni akarod, akkor inkább az x86/ARM közös CPU architecturába vetett hite miatt tehetnéd, szerintem.

    Kezdjük ott, hogy a HBM, nem olcsó. A Vega 11 (kódnevű) lapka a Polaris váltására lett tervezve HBM-el, soha nem jelent meg, mert se nem volt gyorsabb, se nem lett volna olcsóbb gyártani. Ezért maradtak is a Polarisnál.

    Ok, kezdem belátni, hogy én vagyok Don Quijote, aki a szélmalommal harcol. Soha meg nem erősített pletykákra alapozod a magasröptű megállapításaidat, amelyeket semmi, de semmi nem támasztja alá.

    Vega 11? Ez a pletyka volt vele kapcsolatban. James Prior viszont azt nyilatkozta, hogy a Vega11 sose lett volna diszkrét VGA kártya, eleve APU mellé szánták - ahogy végül meg is jelent...

    Igen, csinálnak vegyesvállalatot, pl kínaiakkal, de az megvan, hogy egyik vállalat sem a fő vetélytársuk?

    Tehát ha a kínaiak saját x86 processzort gyártanak, az nem vetélytárs, ha az Intelnek (akinek nem volt normális iGPU-ja) eladnak iGPU-t, az vetélytárs.
    Kissé nyakatekert logika. De biztos bennem van a hiba, hogy nem látom át. Más nem elképzelhető...

    Vicces vagy nem, mulattat vagy nem, de Koduri (is) nyugodtan ekézhető.

    Ó, én nem mondtam, hogy Koduri nem ekézhető. Ha jogos. De az általad felhozott Vega fiaskó is egy olyan példa, hogy Koduri nyíltan panaszkodott az erőforráshiányra, közben pedig egy innovációval telepakolt csúcs-megoldást akartak kiadni. Ahhoz nincs meg a kellő háttér-információm, hogy ezt egyértelműen átlássam, de annyit látok, hogy a Vega fejlesztésével az AMD direkt nagy kockázatot vállalt. Ha nem hittek volna benne, akkor lelőtték volna. BTW, ez Lisa Su vezénylete idején történt már masszívan. Szóval...

    Nem volt koncepció, nem volt elképzelés.

    Dehogynem volt koncepció. Az APU-k és az HBA. Ehhez kellett az ATi...

    De semmi, mert a "future is fusion" aztán nesze neked, hol a fusion? A túlélésért kellett küzdeniük.

    Szóval akkor mégiscsak volt koncepció?

    Nézd, a Fusion logikája teljesen érthető volt. Hogy zsákutca volt? Hát, ezt így nem merném kijelenteni, talán inkább úgy fogalmaznék, hogy beletört a bicskájuk az adott körülmények mellett. Az AMD nagyot álmodott, és elbukott. Volt ilyen, van ilyen az Intelnél is. Larrabee, ugye te vagy az? :DDD

    Az AMD korábban is rizikózott. A nagy feltörésük, az AMD64 és az X2 procik, ugye emlékszünk rájuk? Az is hazárdírozás volt. Az bejött, és egy rövid, de hangos aranykort hozott a cégnek. A Fusion első elképzelése nem követte.

    Szóval igen volt ott baj dögivel, korábbi vezetőkkel is, de azért a vállalat születéséig már csak nem kellene visszamennünk, nem?

    Odáig nem. De a problémák kiindulópontjáig azért nem ártana. Az AMD problémái pedig nem 2015-ben vagy 2017-ben kezdődtek...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Petykemano

    veterán

    válasz Duck663 #372 üzenetére

    A hsa sikertelenségének valószínűleg nem kis mértékben oka a zsönge cpu miatti alacsony piaci részesedést és hogy még belépőszintű apukkal se sikerült penetrációt összehozni.

    Kíváncsi vagyok, hogy a zen erőre kapásával előkerül-e újra.
    Persze a ryzen döntően nem apu, de ma már nem is feltétlenül szükséges egy integrált megoldásnak lennie. A pcie4-5 biztosítja a sávszélességet, eközben számos Fabric tud memóriakoherens összeköttetést biztosítani.
    Persze késleltetés szempontjából biztos a legjobb ah apu, vagy legalább az egybetokozott megoldás.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Duck663 #372 üzenetére

    Abban igazad van, hogy Read valóban tűzoltást végzett, de hogy jól csinálta-e azon vitatkoznék.

    Azt én sem mondom, hogy a tíz körmével kaparta ki a szent grált a szilikonból, de adott egy határozott új útirányt (ahogy korábban említettem, én sem gondolom, hogy lett volna a legjobb, noha nem vitás, hogy igen érdekes és valahol innovatív...).

    Az amire te gondolsz APU mellett, az a Vega 12, az jelent meg.

    Erre valami forrást tudsz adni?

    Ez lényegében egy módosított Ryzen mag, de nem ad jogot semmire sem, a Kínaiak nem ezen a vonalon nem fognak tudni újabb CPU-t fejleszteni, ez egy egyszeri fejlesztés volt.

    Ha nem kapnak ilyen licenszt a kínaiak, akkor vehettek volna "valódi" Ryzent az AMD-től. Feltehetően több folyt volna be a cég kasszájába. Itt nem ezzel van a gond, hanem azzal, hogy ez egy üzleti döntés volt.

    Ahogy az Intel-AMD GPU is...

    Ebben a helyzetben egy felelős vezető, nem kezd el sem hisztizni, hogy már pedig ő több pénzt akar, sem pedig nem vág bele egy megainnovatív funkciók tervezésébe, hogy a saját hírnevét nagyobbítsa.

    Nem én fogom Koduri extravaganciáját megvédeni, de especiel a Vega pont beleillett az AMD-től elvárt innovatív vonalba. Szóval az az általad elvárt irányvonal, hogy az RTG-nek valami olcsó és jól skálázható megoldás kellett volna, szerintem fals. Utólag nagyon könnyű okosnak lenni, szerintem 2015-ben te is letetted a hajad attól, amit a Vega képviselhet...

    Én arra kívántam rámutatni, hogy az adott irányvonalat Su is jóváhagyta, ahogy az AMD igazgatótanácsa is. Ez aligha Koduri egyszemélyes projektje volt...

    Abban nem kételkedem, hogy tele lesznek a hardverek különféle ötletes megoldásokkal, de abban már erősen, hogy az anyagi források ellenére is, az működni is fognak. Szerintem sok "Vega 10" fog még onnan érkezni.

    Térjünk erre vissza 3-4 év múlva...

    Igen, Lisa Su alatt jött a Vega 10, de ki volt a RTG vezetője? Nem Su volt a felelős érte, hanem Koduri. Koduri meg kb azt ígérhette, hogy piacvezető VGA lesz, nem lett, Su pedig a fejét vette.

    Su kvázi COO volt 2012-től az AMD-ben, 2014-től CEO.
    Ismét, utólag lehet Koduri-ra mutogatni, hogy nem hozta azt, amit ígért (noha kétlem, hogy mi valaha is megtudjuk, pontosan mi zajlott le a céges belső megbeszéléseken), de Su vállán nyugodott végig a döntés. Ő volt a CEO, nem Koduri. Ha Read képes volt meghatározó emberektől megvállni (Carrell Killebrew, aki szintén S3 és ATi folyomány, mint Koduri), és Su olyan varázsló valóban, valamint tényleg csak és kizárólag Koduri az AMD fekete báránya, akkor úgy kellett volna kivágnia, hogy a lába nem éri a földet. De nem tette.

    A feltételezésed szerint 2017-ig várt rá.

    Ezt nehéz Kodurira egyszemélyben rátukmálni, lássuk már be...

    Minden mást töröltek vagy eladtak. Nem tört volna bele a bicska, ha már akkor elkezdik a chipletezést, és nem egy lépésben akarják megváltani a világot. Az nem megy, soha nem is ment és nem is fog.

    Abban az időszakban a chipletezésnek aligha lett volna olyan hatása, mint amilyen lett a Ryzen esetében. Az AMD eleve csak a 28nm-es gyártástechnológiához fért hozzá akkoriban, szóval 28nm-es chiplet mellé rakott volna mondjuk 32 vagy 45nm-es IO egységet? A Chipletes design most lett nagyon vonzó, mert a 7nm már drága mulatság és pénzben kifejezhető az előnye, annak, hogy nem monolitikus megoldásban gondolkoznak. Élek a gyanúval, hogy a chipletes design így és most tud igazán kiteljesedni, vagyis a Ryzen pont jókor ért révbe...

    Az AMD64 nagy előnye volt, hogy az x86-al teljes kompatibilitást biztosított, így igazából már-már nyert ügye volt.

    Mégis "underdogként" tudta elterjeszteni így a 64bitet. Ahogy a HSA esetében, itt is megtörténhetett volna, hogy nem állnak be mögé a fejlesztők...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák