Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • leviske

    veterán

    válasz velizare #3 üzenetére

    Dolgoznak? Kiadtak egy operációs rendszert úgy, hogy gyakorlatilag csak az GUI kinézetét dobták ők össze és erre elvárnák, hogy az összes kiadó perkáljon nekik a Linux-ra SteamOS-re lépésért.

    Vicces módon, mikor az első Valve OS pletykák felröppentek, biztosra vettem, hogy össze mernek majd rakni egy saját API-t amivel a Linux beugrik a Windows és a konzolok közti szintre, de úgy tűnik a cég szimplán arra számított, hogy majd az nVidia megcsinálja a játékokat és ezzel Newell minden terhet másokra háríthat a tiszta haszon érdekében...

    (#14) bambano: Nem a Linux a bajuk, hanem, hogy a közösség képében nem egy ingyen, irányítottan dolgozó bagázst kaptak a kezük alá...

    [ Szerkesztve ]

  • leviske

    veterán

    válasz dabadab #18 üzenetére

    Tehát, ha valaki kiadja Steam-en keresztül a játékát, akkor abból a Valve nem részesül? Mióta?

  • leviske

    veterán

    válasz dabadab #41 üzenetére

    Elnézést, totál abban a hitben voltam, hogy SteamOS-be eleve csak Steam accounttal lehet belépni és nem csak egy külön alkalmazás benne.

  • leviske

    veterán

    válasz hcl #45 üzenetére

    ViZion-nal értek ebben a témában egyet. Nem sok köze van az otthoni felhasználásnak a cégekhez, pláne nem a nagyokhoz.

    Egy Amazon/Google méretű cégre eddig sem volt sok hatással a konzumer rétegben elterjedt rendszerek aránya. Valószínűleg az NSA botrányt követően (meg úgy általánosságban is) arra fognak törekedni a komolyabb cégek, hogy saját maguk által ellenőrzött szoftvereket használjanak, jó eséllyel már egyedi igényekre tervezett/terveztetett hardverekkel együtt.
    Ugyancsak az NSA botrány miatt logikus lépés lenne, ha az összes komolyabb állami szervezetet és bank rendszereket átállítanák Windowsról.
    A Patriot, THAAD, Aegis, Black Hawk és az F/A–18 terveinek kiszivárgását követően az amcsik részéről is logikus lépés lenne a Microsofttól megvonni a bizalmat és egy saját, kevésbé általános felépítésű rendszerre átállni.

    A kisvállalatokat meg elsősorban a pénz és a rendelkezésre álló lehetőségek irányítják. Ha Linuxra már most elérhető lenne minden szoftver olyan minőségben és funkcionalitással, mint Windowsra, akkor ugyancsak az égegyadta világon senkit nem érdekelne, hogy a dolgozók mit használnak otthon.

    Az otthoni felhasználókat érdemes külön kezelni a vállalati szférától, hiszen az otthoni felhasználók is nagyon sokféle rétegből épülnek fel.

    [ Szerkesztve ]

  • leviske

    veterán

    válasz bambano #48 üzenetére

    "google esetén a linux részaránya 99.99%"

    Tudom. :)

    "pont ezt nem érti senki, hogy egyáltalán nem kell olyan funkcionalitás, mint amit a windowsos cuccok "tudnak". vagy nem tudnak."

    Ezt mond egy grafikusnak vagy fotósnak, akinek a Gimp funkcionalitása nem elég, mert az Adobe hatványokkal több pénzt engedhet meg magának különböző feature-ök kifejlesztésére. Vagy esetleg azon irodai dolgozóknak, akiknek több óra plusz munkát tud okozni a LibreOffice, mikor úgy dönt, hogy még magával sem kompatibilis vagy mikor épp csak egy szimpla lépés 10x több kattintásba kerül, mint MS Office-on.

    Senki nem a Linux-tól várja el, hogy Windows legyen, de tény, hogy a Microsoft rendszeréhez viszonyítva a rá elérhető szoftverkörnyezet primitívebb/ funkciószegényebb/ gyengébb/ butább.

  • leviske

    veterán

    (#53) ViZion: Nekem is Libre Office van a gépen és azt állítani, hogy azért nem ismerem, mert szerintem a MS Office jobban a felhasználó keze alá dolgozik... A belső kompatibilitási problémák meg pont mostanság, esszéírás közben jöttek elő, mivel relatíve komplex ábrákat kellett használnom és .doc-ban kellett mentenem. Második megnyitásnál fel se ismertem szinte az egészet. Ilyesmi ugyancsak nincs már jó ideje a MS Office esetében.

    Azt meg nem róttam fel a Linux-nak, hogy nincs rá pár program. Egyszerűen konstatáltam, hogy az aktuális elterjedtsége kisvállalati és vállalkozói szinten azért van a béka kevésbé nemesebbik fele alatt, mert nincs rá annyi és olyan funkcionalitású, kifinomultságú szoftver, mint Windows-ra.

    (#54) bambano: "pláne azon threadben emlegetett szövegkörnyezetben, amire válaszoltál"

    "Azon threadben" íródott hozzászólásban, amire *Te* válaszoltál, azt elemeztem, hogy az otthoni felhasználók milyen kihatással vannak a vállalati szféra operációsrendszer-választási szokásaira. Azok a kis- és középvállalatok pedig, akik komolyabb mennyiségű gépet használnak, biztosra veheted, hogy nem a nyamvadt Office-nak fogják venni őket és az operációs rendszert úgy választják meg, hogy a rendelkezésre álló eszközökhöz mi áll rendelkezésre.

    ui.: Közben sikerült törölnöm: Normális országban nem Minisztérium Mancika jelenti a munkavállalók 90%-át, sőt, az 1%-ot sem éri el.

    (#55) hcl: Nem hiszem, hogy pl: az Adobe fejlesztési modelljét nagyban befolyásolja a egy rendszer elterjedtsége. Ha így lenne, MacOSX nem lenne gyakorlatilag az elsődleges platform.

    Mind a vállalati, mind az otthoni szektornak megvan a maga úttörő rétege és ezeknek kell kinőniük magukat. Üzleti életben ez a kutatási részleg, otthoni felhasználásban meg többnyire a gamer réteg.

    [ Szerkesztve ]

  • leviske

    veterán

    (#58) bambano: Ez alapján nekem nem az sugárzik, hogy az általános irodai munka döntő többsége bármely Office csomag tartalmának a használatával telne.

    Egyébként ennek a Minisztérium Mancikának nagyon tetszhet ez a Photoshop, ha mindenképp csak azt hajlandó használni Office mellett. :DDD Mindenesetre szerintem a legtöbb komoly kisvállalatnak megvannak a maga speciális szoftverei / gépei, amihez kénytelen kötni magát.

    (#59) ViZion: Köszi, majd tesztelem. Eddig azért használtam Libre-t, mert azt hittem, hogy az OOo eredeti fejlesztői léptek ki a régi projektből is kezdtek bele egy újba. (És ebből következtetve azt hittem, hogy a Libre fejlettebb/stabilabb.)

    A normális hardver viszont relatív. Inkább ki lehet fogni azokat az alkatrészeket, amiknek vannak driverei Linux-ra.

    (#60) hcl: Ha ifj. Vér István Linuxon nő fel, viszont a vállalkozásához szükséges szoftverek és gépek csak Windowst támogatnak, akkor ifj.V.I. mégha fejre áll, sem fog Linux-ot használni.

    Ha pedig Vér István Windows-on nő fel, viszont a szoftverei és gépei támogatják a Linux-ot is, amivel megtud spórolni teszemazt 500k-t, akkor függetlenül a Windows-os múltjára, azt fogja az alkalmazottai nyakába sózni.

    Egyébként az Adobe cuccait csak példának hoztam pont azért, mert tőlük még nem is volna egy extrém módon meglepő, ha megjelennének Linux-on is.

    [ Szerkesztve ]

  • leviske

    veterán

    válasz bambano #62 üzenetére

    "munkahelyek 90%-án pont ugyanúgy dolgoznak a gépekkel, mint minisztérium mancika."

    Ezzel nem értek egyet.

    "az az állítás pedig, hogy minisztérium mancikának, meg a többi sorstárs 90%-nak azért nem felel meg a linux, mert nincs rajta "rendes" fotóretusáló program, továbbra is nevetséges."

    Nem, nem a fotóretusáló miatt nem felel meg nekik a Linux, hanem rengeteg másik program miatt, ami ugyancsak nem érhető el Linux-ra. Azt meg egy cég sem engedheti meg, hogy 3 másik szoftverrel kerül ki egyet, ami nem érhető el vagy gépek esetén annak fényében vásárol, hogy képes-e működni a kiválasztott rendszerrel.

    (#63) ViZion: Én nem a Linux-ot hibáztatom, de tényleg nem a hardver teljesítményétől függ, hogy fut-e és ez akkor is gond. Függetlenül attól, hogy erről a gyártók tehetnek.

    [ Szerkesztve ]

  • leviske

    veterán

    válasz bambano #65 üzenetére

    "a munkahelyek zömében nulla."

    Ez az állítás ebben a formában azt jelenti, hogy sok cég puszta szórakozásból dob ki több százezret, esetleg milliót az ablakon operációs rendszer licencelésre ahelyett, hogy Linux-ra migrálna totálisan gondmentesen.

    Ennyire azért nem heves a Linux-ot övező ignorancia...

    (#67) dabadab: Tény. Nem olyan cégekkel számoltam, ahol ezt a vezető megteheti/meg tudja tenni.

    [ Szerkesztve ]

  • leviske

    veterán

    válasz hcl #71 üzenetére

    "Ezt mondom neki már vagy 30 komment óta..."

    Most kimegyek az ajtón, létrehozok egy magánvállalkozást és felveszek 60 titkárnőt. Mert csak. Pont sikerül úgy kiválogatnom a titkárnőket, hogy mindegyik Linux-ot szeret használni. Ennek fényében én most szépen elmegyek vásárolni.

    Mekkora valószínűsége van annak, hogy ha én random rámutatok a Saturnban egy ipari nyomtatóra, akkor az teljes supporttal rendelkezik Linux-on? Vagy, ha ugyanezt eljátszuk webkamerával, USB-s mikrofonnal, notebook-al vagy akár asztali géppel.
    Ha én egy óriáscég vagyok, akkor azt mondom, hogy sz*rok rá, mert nyújtsanak olyan supportot, amit akarok. De egy óriáscég esetén a francot se fog érdekelni a 3000 alkalmazott egyéni szociális problémája a vállalat által alkalmazott rendszerrel kapcsolatban.

    VISZONT még mindig azt mondom, hogy a dolog nem ennyire egyszerű. Hogy konkrét példával éljek az énféle "planktonok" helyzetéről, az egyetemen észrevételem szerint a neurológiával kapcsolatos kutatások végig Mac-en folynak, mivel a gépek elsősorban azt támogatják, s tán még azokkal együtt is vannak árusítva. Pedig a dolgozóknak Windows Vista meg 7 figyel a gépein.

    Nagyon lenéző, lekicsinylő hozzáállásnak érzem, hogy az irodai munkák 90%-ra úgy hivatkoztok, mintha az Office használata lenne a dolgozó legfőbb baja, mikor a gépen dolgozik. És pontosan ez a lenéző, lekicsinylő hozzáállás az, amiért magának a Linuxnak olyan a közmegítélése, amilyen.

  • leviske

    veterán

    válasz hcl #74 üzenetére

    Az értem, hogy nem a gép nem támogat egy szoftvert, de ha a gép gyártója nem nyújt teljes körű támogatást az adott operációs rendszerre, akkor én az adott rendszer iránti szimpátiámat megehetem reggelire. Az már más kérdés, hogy az adott gyártó esetében milyen hatással van a támogatott rendszerek körére a vezetőség hozzáállása, de ha pár nagy cég azt mondja, hogy neki márpedig Linux kell, akkor idővel ezek a gyártók már reflexből a kicsiknek is felajánlják a lehetőséget. Márpedig egyelőre úgy tűnik, hogy egyre több "nagy" esetében is elkezdtek nagyban felhalmozódni az indokok a Linux-ra való váltás mellett a "nyíltság" és az "ár" mellett, de ezeket asszem itt is írtam le korábban.

    A lekicsinylést meg nem így értettem. Többször jártam Linux-os topikban az 'ottaniak' nagy örömére. Nem ezzel volt a gondom, de nem akarok ezen vergődni, pláne egy SteamOS cikk kapcsán. :DDD

  • leviske

    veterán

    válasz hcl #76 üzenetére

    Nincs bajom, csak elmondtam a saját meglátásom arról, hogy a Linux terjedésére mi milyen hatással lehet. Nekem a Linux szimpatikus és anno az Ubuntu 8.04 sokkal kellemesebb kiegyensúlyozottabb felhasználói élményt nyújtott, mint most a Windows 7 és 8.1. Ha szimpátián múlna, akkor Én speciel már régen egy saját igényeimre faragott Ubuntut vagy Debiant használnék, de sajnos nem ezen múlik és a Valve-ben pont azért csalódtam, mert a nagy berobbanásukat követően szinte semmi számottevőt nem tettek a helyzet ellen.

    (#77) ViZion: Gondolom ez nekem lett szánva. Nem a Novell-től vagy a RedHat-tól fogom elvárni, hogy nyújtson támogatást pl egy random Epson nyomtatóhoz.

  • leviske

    veterán

    válasz hcl #81 üzenetére

    Én azt értem, hogy adhatja a disztro fejlesztője is a drivert, de pl anno egészen más élmény volt a ˇ2006 környéki HP lézernyomtatóhoz plusz az ugyancsak HP scannerhez látni felajánlani a HP hivatalos driverét, ami azért valamelyest nyújtott egy Windows-os gyártói támogatáshoz hasonló életérzést, mint a 2011-es Canon multifunkciós kis vacak esetében, ami Windows-on tök jól teszi a dolgát, Linux-on meg hatalmas élmény volt elérni, hogy nyomtasson ki valamit. Azt már nem is tudm, hogy az Epson-t egyáltalán fel tudtam-e ismertetni, pedig a 4 cucc közül az volt a legdrágább.

    (#80) ViZion: Nekem még otthonra sem elég az, hogy "éppeh működik" valami (pedig a kapcsolódó példában arról volt szó, hogy egy cég hardverbeszerzésére jelenleg milyen hatással van, ha Linux-ot akar használni), mikor Windows-os gyártói szoftveren sokszor úgy állítok be dolgokat, ahogy éppen kedvem tartja (papírsúlytól kezdve, a festékhasználaton át a pontosságig).

    De ezt már leírtam korábban és azt is ismétlem, hogy nem gondolom, hogy ez a Linux hibája, de amíg ez a helyzet, addig bizonyos szegmensekben irreális elvárás a Linux terjedését várni. A Valve az otthoni felhasználók szempontjából jó oldalról kezdte el közelíteni a problémát, csak aztán a szimpla jelenlétén túl nemigen tett semmit.

  • leviske

    veterán

    (#83) bambano: Ha a Linux használata csak a megszokáson múlna, akkor pl a Német külügyminisztérium - ahol tuti nem csinálnak az Office b***tatásán kívül semmit - nem ütközött volna problémába az átállás során. Főképp, hogy már korábban bevezették az OpenOffice-t.

    Na már most akkor képzelj el egy általánosabb vállalatot, ahol nem csak az Office miatt vesznek gépet, mégha irodai üldögélős munkáról is van szó.

    Mindenesetre ez a téma részemről zárva, nem fogunk közös nevezőre jutni. Felesleges ezzel szemetelni a topikot.

    (#84) ViZion: Mielőtt leostobázod a hozzáállásomat, elolvashatnád a hozzászólásaimat is, előfordul, hogy egy hozzászóláson belül nem ismétlem meg ugyanazt az érvet kétszer.

    A Valve esetében meg az a bajom, hogy bejelentettek egy operációs rendszert, ami azon kívül, hogy konzol UI-t hoz, nem nyújt többet a Linux-nak én meg anno azt vártam, hogy meg merik lépni azt a mértékű gyártó-megregulázást, amit a Microsoft nem mert megtenni éveken keresztül. Ha mást nem is, Geldreich-féle kiakadásokat vártam volna: Hogy bírálják az OpenGL-t, a gyártók drivereit, stb és ezt tartsák köztudatban addig, míg az érintett cégek nem lépnek.

    (#85) hcl: Hosszú távon nem tartom irreálisnak, hogy a gyártók elkezdenek a Linux-ra figyelni. Sőt, ha az EA/Activision-Blizzard/Eidos felugrana a Valve/2K/CDProjekt után a Linux-vonatra, akkor egészen biztos, hogy a maradék otthoni felhasználót a Linux elég hamar elvenné a Windows-tól és ehhez a perifériagyártók igazodnának a driverekkel.

    Vállalati szinten meg biztosra merem venni, hogy pár éven belül átáll a piac Linux-ra. Nem a semmiből jött a Microsoft nézőpontváltása. (Akár az új Windows célközönségét, akár az Office platformfüggetlenítését nézzük.)

    [ Szerkesztve ]

  • leviske

    veterán

    (#87) dabadab: Általam is elismerten, hozzá nem értőként próbálok amellett érvelni, hogy egy szervezet/vállalat átállítása nem csak a tulaj aktuális kedvén és feltétlen szimpátiáján múlik. Nem teljesen értem, akkor most már ott tartunk, hogy erről Te próbálsz engem győzködni, vagy ... mi?

    Az OpenOffice- azért hoztam fel, hogy bizonyítsam, hogy nem azon buktak ki 'planktonék' és pont azért hoztam fel, mert mikor írtam, tudtam, hogy a driver gondokat (nincs > íratni kell) elégelték meg.

    (#88) bambano: 2001-ben tudtommal a szervereket kezdték el átállítani és a 'planktonok' valamikor arra ~10 évvel jöttek, felvezetve azzal, hogy Windows-on minden program lecserélődött Linux-on is elérhetőre.

    "másrészt meg az ad egy csomó olyan problémát old meg, ami ad nélkül fel se merül."
    Amúgy az ilyesmi beszólások miatt látatlanul is nagyon kedvellek ám. :DDD Nohomo.

    (#90) hcl: A pár évet visszavonom, mert mikor azt írtam, már pár specifikus IT cég megnyilatkozásából indultam ki. Plusz abból, hogy azok a cégek, akik nem tudnak/akarnak most XP-ről váltani, valószínűleg nem akarják majd ezt még egyszer eljátszani a váltást követően.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák