Új hozzászólás Aktív témák

  • ElEvEn11

    senior tag

    válasz Tetsuo #60 üzenetére

    Nem kötekedés volt a cél. Ezért is kezdtem úgy a hsz.-t ahogy. Lehet félreérthető volt. Ne vedd személyeskedésnek utólag sem. Én ugrok az ilyesmire, mert nagyon sok nagyarcúval dolgoztam együtt az elmúlt lassan 30 évben, akiről aztán kiderült, hogy maximum a passzát szél fújásában nagyágyú. No meg közben rám is ragadt szépen a por és megtanultam, hogy sosem lehetsz elég okos, mert mindig lehet valaki nálad is okosabb, vagy jöhet olyan helyzet, ahol megáll a tudomány, bármiről is legyen szó.
    Nem mennék vissza az általánosba. Ahhoz igencsak túlkoros vagyok már. :DDD Csak szöveges kommunikációban nagyon könnyű félreérteni a másikat, bővebb kifejtés nélkül. Na pontosan így történt ez velem is, amikor olvastam a hsz-edet.

    ***
    Kína lop. Dél-Korea lopott. Japán lopott.
    *
    Kína elnyomó, kommunista rendszer a szabadság enyhe kifelé mutatott látszatával.
    Dél-Korea piacgazdaság és nagyjából élheted az életed, ahogyan szeretnéd, nem ugatnak bele.
    Japán dettó.
    *
    Kína és a technológiát ellopó cégek az esetek elenyésző részében vállalják a jogi fellelősségrevonást vagy fizetnek kártérítést, pláne liszenszdíjat.
    Dél-Korea és az ottani cégek ismerik a licenc szerepét fogalmát, fizetnek a cégek, vagy pereskednek oda-vissza, ha valamilyen aggály felmerül. Amikor még lopták a technikát akkor nem, de később bőven volt rá példa, hogy fizettek ilyesmi miatt.
    Japán dettó.
    *
    Kína aktuális, legfrissebb technológiákat lop el a repüléstől, a szoftvereken és hadiiparon keresztül, az űrkutatásig.
    Dél-Korea (80-as évek) és Japán (60-as évek) az autóiparral és a szórakoztató elektronikával tette ugyanezt, de akkor sem a legfrissebbeket lopták el (akkor még talán a technológia miatt és az internet hiányában sem ment volna így) és onnan fejlesztettek tovább. Ez egy picivel más fényben tünteti fel őket számomra.
    ***

    Az ázsiai emberek általában iszonyat milyen munkabírásúak és a diákok elképesztő ahogyan és amennyit tanulnak. Ez mindenképpen példaértékű és saját tapasztalatból beszélek. Onnan kellene építkezni és nem a lopásból, de a másik része az, hogy legjobb tudomásom szerint a kínai társadalomban a tudás vagy technológia lopásának van egy olyan mélyebb jelentésű rétege, hogy ezzel elismerésüket és tiszteletüket is kifejezik az eredeti iránt. Ez sem egy nyugati ésszel könnyen emészthető dolog. Ugyanakkor egészen biztos vagyok benne, hogy éppen ez az, amivel a Japánok, majd a Dél-Koreaiak oda jutottak, ahol most vannak. Más kérdés, hogy ez a Kínaiak esetében számomra inkább ijesztő. Hangsúlyoznám, hogy nem a Kínai emberek, hanem a politikájuk és vezetőik miatt.

    Szerintem az iLindowsdroid, egyedi GUI-val a világ legjobb op.rendszere. ;o)

Új hozzászólás Aktív témák