Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • coco2

    őstag

    Hali!

    Arburg Allrounder gépeknél (http://www.arburg.com/hu/hu/megoldasok/injection-moulding-machines/hydraulic-machines/) valami SELOGICA vezérlő rendszer van. Kerestem a gyártó brossúrái között, hogy ehhez a vezérlő típushoz léteznek-e moduláris kiegészítők (pld egy távolra kihelyezhető monitor aktuális termelési adatok kijelzésére), de nem nagyon találtam ilyesmit. Azt sem találtam meg sehol, hogy miből lehet gyúrva ez a cucc (van-e pld profibus felülete, hogy szabvány cuccot rá lehetne kötni). Ha valaki dolgozik ilyennel, pár tippnek örülnék ezekről a masinákról, létezik-e rájuk bármiféle fejlesztési lehetőség egyáltalán?

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    Hali!

    Azon filozok, hogy HMI-knél a TF card slotok (microSD kártya) rezonancia tűrés szempontjából mennyire lehetnek állóképesek?

    Gondolok itt arra, hogy ezek a bizgentyűk ilyen ki-be-rugózós slotok, amik állandóan berregő gépek oldalán esetleg 1-2 év után megfáradhatnak, és kontakt hibásodik a kártya csatlakozó / kipottyan belőle a kártya, ilyesmik - vagy direkt ki van rá találva az egész mechanikai megvalósítás, hogy bírja az ilyen jellegű strapát?

    Úgy egyáltalán mennyire szokványos ilyen kártya slot a HMI-k többségét tekintve?

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    Sziasztok!

    Nem programozási a kérdés, inkább gépkezelési. Arburg Selogica-s (pld műanyag fröccsöntő) gépekkel dolgozik valaki napi szinten? A termelési jegyzőkönyv állomány mentési lehetőségei érdekelnének - bűvészkednem kellene kicsit a szöveg file tartalmával - és jól jönne, ha képben lennék lehetőségekről.

    Kaptam egy mintát, hogy jellemzően így néz ki:

    A R B U R G valós érték-jegyzőkönyv
    programnév RE03Pneustandr
    feladat
    szerszám Fartrenu Gre16a
    gépszám 194351
    év 2012
    nap,hónap 25.02
    óra 09:49
    f1403 jegyzökönyv ciklusszámláló
    t007 óra
    t4012 ciklusidő, valósérték
    t4018 befröccsölésidő, valósérték
    V4062 anyagpárna, valósérték
    p4055 maximális fröccsnyomás, valósérték
    p4072 átkapcsolási fröccsnyomás, valósérték
    t4015 adagolási idő, valósérték

    f1403 t007 t4012 t4018 V4062 p4055 p4072 t4015
    h:min s s cm³ bar bar s
    12.00 0.56 3.100 854 850 1.59
    +/- 3.00 0.10 0.250 80 80 1.00
    58385 09:49 11.72 0.56 3.135 838 838 1.64
    58386 09:49 11.72 0.56 3.131 858 848 1.57

    Pen drive-ra mentette ki a munkagép "pp_2012_02_25__09_49_06.txt" néven. Az alsó sorok már termelési eredmények, amik jellemzően oda sorakoznak fel, csak azt nem tudom, hogy milyen mennyiségben? Ha 365 napon keresztül le sem áll a gép, akkor millió számra fog nőni a sorok száma ugyan abban a szöveg file-ban, vagy időnként (pld havonta) snitteli, és újat kezd? Ha nagyon sok tétel van, egyforma tételek kerülnek csak a file-ba, vagy időnként pár üres sorral együtt új "fejlécet" is dobni fog a kimeneti fileba? Esetleg minden ilyet be lehet (és kell is) állítani a vezérlőn, mielőtt egy ilyen állomány pen drivera kerülne?

    Köszönöm.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    Hali!

    Termelés gyakorlati kérdésem lenne. Termelő gépeknél (pld öntő és prés formákkal jellegében lágy munkadarabokat előállító gépeknél) milyen hosszúra tud nyúlni egy gép folyamatos üzemi ideje?

    Gondolok itt arra, hogy felszerelik a szerszámot, ami nem fog elroncsolódni, nem fog elkopni, és nem fogy el a betáp nyersanyag, nem hibásodik meg a munkagép, nincsen áramszünet, és az üzemben is folyamatos munkaidő van 3 / 4 műszakban még ünnepnapokon is. Alkalmazott gyakorlat persze ritka lesz ilyen, de most a ritka eset érdekelne, ahogyan akár lehetne is. Elindítják a gépet, és megy. Menni is fog 7 / 24 / 365? Vagy jellemzően van valami kötelező ciklus idő, hogy minden mástól függetlenül akkor is le kell állítani, át kell vizslatni és ilyesmik. Van ilyen tényező a termelési gyakorlatban?

    Köszönöm

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    Köszönöm a válaszokat. Amit üzemi környezetből meg tudtam kérdezni, a gépeket jellemzően fél naponta azért állítják meg, mert másik termék darabot kezdenek gyártani, és átlag 2 naponta olyan is előfordul, hogy logisztikai gondok miatt stop. Egyébként jellegében azokra a gépekre gondolok, ahol szerszám csuk, anyag benyom, szerszám nyit, robot kar kiveszi a munkadarabot, és bevizsgálás után vagy selejtbe dobja, vagy helyére rakja. Ilyen gépeknél a termelési loggal kell megküzdenem, és problémákba ütköznék, ha azok túl hosszúra nyúlnának darabjaiban. A termelési log különben csak gyártás starton indul el, menet közben nem darabolódik. Akkor indul újra, ha akármiért is, de legalább egy másodpercre meg kellett állni, mert olyankor azt is újra kell indítani. Ha hónapos ciklusok is elő tudnának fordulni leállás nélkül, nagyon hosszúra tudna nyúlni az a log, és kicsit féltem, hogy esetleg gondjaim adódnának bizonyos szoftver licencelési korlátokkal. Ahogy a kapott válaszokat értékelem, ilyesminek maximum elméleti esélye lesz. Hála nektek, most egy kicsit nyugodtabb vagyok :R

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    Sziasztok!

    A kérdésem általános jellegű a vezérlők környezetében felhasznált személyi / távfelügyeleti rs-232 / 485 eszközökre. Mennyire általános az optoelektronikusan leválasztott rs-232 / 485 csatlakozás? Van-e a köztudatban olyan gondolat ipari környezetben, hogy kívánatosabb minden alkalmazott csatlakozásnál az optoleválasztott eszköz, mint a galvanikusan kötött? Itt nem csak arra gondolok, hogy egy ethernet / rs-232 távprogramozó az ethernet miatt egyébként is galvanikusan leválasztott, hanem arra, hogy azon túl még az rs-232 kimenete külön is opto leválasztott lenne / legyen.

    Anno volt egy ismerősöm, aki pénztárgépeket szervizelt mindenféle rs-232 ketyerékkel, és folyamat panaszkodott az egyik-másik vihar után hirtelen taccsra menő eszközök miatt (elektrosztatikus roncsolódás gyanús esetek). Ha munkagépek környezetében mindenütt nagyon erős a földelés, akkor persze ilyen probléma aligha vetődik fel, de azért csak érdekelne, mit lát erről akár az utólagos statisztika tapasztalata, akár a szokvány, vagy akár csak a közhiedelem.

    Köszönöm.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    Hi! Keresnék valakit, aki ért a politechnika / műanyag fröccsöntés gyakorlatához - hekkelési szinten. A többit inkább priváte, mert "ejnye-bejnye" kategóriás kérdéseim lennének.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz Szirty #3709 üzenetére

    Szia Szirty!

    Feketeleves nincsen képben. Háttérben a srácok nagyon okosak, és jobb szeretném tudni, mivel vesznek ostobára. Ha kicsit jobban képben lennék a lehetőségeikről és korlátaikról, tudnék játszani. Így viszont nem tudok. Ezért kellene pár felvilágosítás olyan dolgokról, amik nem az én világom.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz Szirty #3712 üzenetére

    Nos, akkor megpróbálok mindent általánosságokra lefordítani.

    Műanyag fröccsöntésben ha valami selejt lesz, pár helyen csinálnak vele olyat, hogy "betörik" nyersanyagnak. Újra felhasználják fröccsöntéshez. Európai normák szerint megengedett ilyet csinálni? Vagy előfordulhat, hogy ha ilyesmit a megrendelő megtud, irgum-burgum tud belőle lenni?

    Sörösló: neked meg írtam privátot.

    [ Szerkesztve ]

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    Köszönöm a válaszokat.

    Vannak működési paramétereim (zárójelben egy jellemző érték):

    ciklusidő (kb 12 sec)
    befröccsölésidő (kb 0,5 sec)
    anyagpárna (kb 3 cm3)
    maximális fröccsnyomás (kb 850 bar)
    átkapcsolási fröccsnyomás (kb 850 bar)
    adagolási idő (kb 1,6 sec)

    Ezekből a gyártási értékekből lehet-e arra következtetni, hogy mekkora arányban tartalmazott a fröccsöntött darab eredeti / újrahasznosított nyersanyagot?

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz Szirty #3722 üzenetére

    És ahhoz képest, hogy ismertek azok az értékek, amiknek _kellene_ lennie teljesen tiszta nyersanyag esetén?

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    Van egy kicsit ostoba kérdésem, de a válasz is elég lesz csak nagyságrendileg, és remélem, az legalább behatárolható. Vertikális műanyagfröccsöntő gépeknél (konkrét típust nem tudok adni, általános jelleggel jelen kor és visszafelé 10 évvel ezelőtti technológiák) van egy sdk-val összerakható file, amit úgy neveznek "szerszám konfig". Valószínűleg csalóka a név, és a teljes munkafolyamatot + felhasznált eszközök jellemző működési paramétereit / korlát értékeket / stb tartalmazza cakk-pakk, amit fel kell tölteni a gép vezérlőjének, hogy el lehessen indítani a munkafolyamatot. Az a munkamenet leíró file mekkora tud lenni kbyte-ban tól - ig? Csak nagyságrendileg 1 - 10 - 100 - 1000 kbyte, még több? Köszönöm.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    Sziasztok,

    HMI jellegű eszközt tervezek (kommersz kis vacak, semmi professzionális, viszont olcsó lesz), és a segítségeteket szeretném kérni egy koncepcionális kérdésben.

    A tervezett eszköz mindenképpen rendszeres karbantartást fog igényelni, de a ciklusok nagyon hosszúak lesznek. Amiről jó lenne képet kapnom, hogy akik az üzemeltetés / karbantartásban dolgoznak, mit preferálnak jobban. Ha valamire sűrűbben kell odanézniük, mert úgy olajozottabban megy észben tartani, vagy csak nyűg a karbantartás minden alkalommal, és akármennyire is kimennek a fejükből a dolgok (akár újra meg újra doksikat kell majd olvasni hozzá visszaemlékezni), akkor is jobb a nagyon hosszú karbantartási ciklus? Melyik a megszokhatóbb?

    A kérdésben minden tippet köszönök.

    [ Szerkesztve ]

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    @moseras, @byte-by, @Szirty, @Watchdog

    Köszönöm a válaszokat mindenkinek. Amibe a fejszémet belevágtam, az egy low budget startup, és koncepcionális próba jelleggel adatgyűjtő készülne kizárólag kommersz eszközökből öszebarkácsolva. Szóval nem a profi fajta, hanem az ügyeskedős / hekkelős / barkácsolós / olcsó pénzen, és éppen azért is lesz egy olyan problémája, hogy nem bírja el egész évig felügyelet nélkül, legalább 1-2 hónaponta mindenképpen újra kell indítani. Például amikor a munkagépet egyébként is barkácsolják valamiért 3-4 naponta, utána az adatgyűjtést is újraindítani, amikor éppen el nem felejtik. Ezt jelentené a "karbantartás".

    Arról természetesen képben vagyok, hogy kicsi kibic (én vagyok az) okoskodik, és olyasmibe tenyerelne, amiről nem sok fogalma van, úgy elég könnyű röhejesen esni pofára. Épp csak filozom a másoktól hallott árakon, hogy 2 tucatnyi munkagépre adatgyűjtést felszerelni (hardver + szoftver, mire minden megvan) legalsóbb hangon vagy 60-80 milla elmegy rá, de inkább 150 fölött. Ez a cucc meg tényleg nagyon gagyi, de 1 millába is alig kerülne. Annyira semmit sem számít a pénz?

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz Szirty #5584 üzenetére

    Hali Szirty!

    A dolgok természetéről megjegyezném, hogy az eszköz csupán egy statisztikai kijelző lenne, egyirányú adatforgalommal. A termelés materiális menetét nem tudja veszélyeztetni. Amiben kárt tudhatok okozni (élünk a worst case feltételezésével) az a termelési logisztika kimeneti adatainak részleges sérülése némelyik adat elvesztése miatt. Mint például üzemi megfigyelés zajlik, hogy a gépek mikor dolgoznak, milyen ciklus idővel dolgoznak, vagy a haccp-hez a folyamatos termelési jelentés rögzítése. Ha az eszköz meghibásodik, vagy nem indítják újra megadott időközönként (olcsó cuccnak ilyen heppje is van), elveszik a folyamatos jelzés a központi gépnél, és a hiba elhárításáig nem lehet majd távolról tudni, hogy az a gép éppen mit is csinál, nem fognak érkezni a termeléshez tartozó adatok sem, sőt utólag sem lehet majd azokat az adatokat pótolni, de attól az a munkagép még zavartalanul termelni fog. Részemről azt remélem, hogy a termeléshez tartozó logisztika sokkal kevésbé forró probléma, mint a ténylegesen termelés. Ha nagyot tévedtem a kérdésben, egy felvilágosítást megköszönnék róla.

    A termék árát illetően azon fáj a fejem, hogy én is átgondoltam a checklistet, de egy olyan üzemnél, ami a jelenben semmiféle felszereléssel nem rendelkezik a fentebbi logisztika megvalósításához (egyáltalán piac lehet egy új terméknek), mert nem ér meg nekik annyit, mint amennyit a jelenlegi piaci termékek kérnének, ott talán nem minden fekete-fehér. Kezdetben van az egy szem fejlesztő a barkácsolt cuccal, kockázati tőke a rászánt ideje, meg pár10khuf, ha egész parknyi kell belőle, az még csak 1 milcsi + a karbantartás folyamatosan. Lehet egy eszközt sorozatgyártásba adni, akkor a kész termék kinéz valahogy, és kézbefoghatóan mind egyforma lesz - cserébe már 2 milcsi kockázati tőke előre, és akkor még nem adott el egyetlen darabot sem. El lehet vinni egy ötletet céghez, hogy ne magánemberrel beszéljenek a vásárlók, hanem valami tekintély is legyen, de a cég is leveszi majd a hasznát, és egy cég már nem is kínálhat ellenőrizetlen terméket sem, szóval a jogászok is elkérik a magukét. Nagyon meglódulnak hirtelen a milliók. Mire kész lesz a szabványosított, ellenőrzött, engedélyezett, strapabíró termék, 100 millióba lesz az 1 millió helyett, és ugyanúgy nem fogja megvenni a piacnak az a szektora, amelyik eddig sem vette meg. Jó esélye van, hogy azt a piaci területet egyébként sem lehet kiaknázni, mert egyszem fejlesztő cuccával nem állnak szóba, céget megfizetni meg eszük ágába sincs, veszett ügy mindenestül, kár a gőzért. Bizony, jó esélye van. De mielőtt abba beletörődnék, annyit még megérhet, hogy megkérdezzem: a szerényebb költségvetésű üzemekben vajon mennyit tudhat megérni az a modernizálás, hogy adatgyűjtő eszközeik is legyenek? A kérdésben bármilyen tippet köszönök.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    @Szirty, @byte-by, @Watchdog

    A felvilágosításokat köszönöm mindenkinek. Valahol tényleg az a legfontosabb, hogy képben legyek a "játékszabályok"-ról, és tudjak játszani. A koncepcionális problémáimra megnyugtató megoldást sikerült találni.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz TotoThomas #5605 üzenetére

    A 16c71 család tagjai 16c710, 16c711, 16c715. Még ha ezekbe próbálnád meg beleküldeni, talán nem is lenne teljesen esélytelen (bár még akkor sem garantált a siker). Viszont ami "kéznél volt", az másik pic család.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz TotoThomas #5610 üzenetére

    Csodálkozom rajta, hogy működik a program egy másik pic családba égetve. Szimplán mákod van.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    Sziasztok!

    Általános technikai információt szeretnék kérni bárkitől, aki műanyag fröccsöntő gépek közelében dolgozik. Amire kíváncsi lennék, hogy hány fröccsöntést bírhatnak ki a keményebb műanyag fröccsöntő szerszámok, mire "elhasználódnak". Gyanítom az érték nagyon sok10ezres, de kicsit közelebbről mennyi? Egy elméleti szélső érték érdekelne, egy nagyon maximum, aminél nagyobb tuti nincsen a gyakorlatban. (Konkrétabban azt próbálom meg becsülgetni, hány gépi ciklus tudhat végigfutni, mire kényszerűségből biztosan leszerelnek egy szerszámot, hogy újat szereljenek fel, és ez a legjobb tippem worst case gyanánt.)

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz plutokas #5624 üzenetére

    Oké, köszönöm, akkor keresek valami mást, amivel számolhatok, a történet így is csak előrébb jutott.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    Sziasztok!

    Nem pont plc programozás, ezért átraktam szürkébe. Arra lennék kíváncsi, hogy plc környezetben jellemzően hány helyen láttok működni bármilyen adatgyűjtést / központi megfigyelést az ipari terület egészének a munkafolyamatairól?

    @byte-by: írtam neked privit

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz Psanyi42 #5653 üzenetére

    Ha a programozási lehetőségei már feledésbe merültek, nem sok mindenre lesz jó. Mint mindegyik plc-nek, ennek is van (volt) egy saját környezete, és anélkül többé nem lehet üzemeltetni, karbantartani, semmit se csinálni vele.

    Kapcsolati lehetőségekre van 16 input és 16 output vonala (8-5 oldalon az ábra), azt általános célokra is felhasználhatod, akár pc felé is kommunikálhatsz vele (vannak ethernetes gpio modulok, azok normálisan leválasztják az eszközt, hogy lehessen az információt eltérő földelési rendszerek között hurcolni földhurok probléma nélkül), de hogy a plc azt bárhogyan meg tudja tenni, magát a plc-t is programozni kell hozzá.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz Szirty #5655 üzenetére

    Hali Szirty!

    Köszönöm a részletes választ.

    Igazából egy gondolat életképességét szeretném ellenőrizni, és sokat tudna nekem segíteni az első meglátásod a kérdésben. Azok a vezérlők érdekelnének, amik már a digitális forradalom utáni időkben épültek, és épp csak annyi a bűnük, hogy túlságosan tiri-tarka a mezőny, és mint írtad, szimplán rémálom rájuk adatgyűjtést csinálni. Azoknál a vezérlőknél jól sejtem-e, hogy elég jó arányban van rajtuk egy usb port, felismerik az arra csatlakoztatott pen drive-ot, és képesek fat16 / fat32 filesystem-re log fileokat kiírni a folyamatos működésükről? Felvetném a kérdést azért, mert ha képesek rá, akkor létezik egységes felületük, amit nem is túl bonyolult kihasználni. Egyszerűen csak logfileokat kell kitükrözni távoli szerverre, és még ha mindegyiknek más is a formátuma, azok már akkor is csak karakteres adatsorok, amit már csak mérsékelt rémálom feldolgozni, még ha ezernyi félék is.

    Mennyire vagyok eltévedve?

    @byte-by: neked pedig ismét privi megy :)

    [ Szerkesztve ]

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz And #5658 üzenetére

    Szia And!

    Én azt gyanítom, valami jogi vonatkozata is van annak, hogy helyi szakit nem engednek olyan céllal io vonalakat használni, vagy terepi buszt lehallgatni. Olyan adatgyűjtési eszközöket mindenütt vagy gyártótól vesznek meg, vagy nem csinálnak olyat. Vagy nálatok máshogy volt?

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    Sziasztok!

    "Gyárlátogatásban" szeretném bárki segítségét kérni, akinek módjában áll olyan segítséget kényelmetlenség nélkül felkínálni. Extra erőfeszítést kérni senkitől sem szeretnék.

    Van egy startup ötletem, amihez elkészült egy működő prototípus (jelenleg deszkamodell állapotban van), és aranyat tudna érni a szöveges dokumentáció mellé egy video felvétel, amin működés közben meg tudom mutatni az eszközt a célirányos környezetében. Az eszköz egy usb / ethernet "átalakító", amit ha bedugok usb eszközként a laptopomba, felismeri pendrive-ként ("szabványos" mass storage eszköz, driver nélkül is felismerheti bármilyen usb host), és írni tudok rá szöveges file-okat, amiket az ethernetes oldalon keresztül realtime tudok visszaolvasni.

    Amire szükségem lenne, az egy olyan munkagép, ami tud pendrive-ot arra használni, hogy folyamatosan szöveges (sima text file) report logot írjon rá. Szeretném összekötni vele az eszközt (meg az eszközzel a laptopomat), és videokamerával pár perces felvételt készíteni a működő összeállításról. Budapestet és vonzáskörzetét tudom autóval elérni.

    Örök hálám mindenkinek, aki ebben segíteni tudna.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz joci9 #6002 üzenetére

    Szia. A video laikusoknak készülne. Nekik kell tudni egy picike videóval úgy megmutatni az ötletet, hogy ők is megértsék. A környezet a legfontosabb, ahol megmutatom. Bár olyan szerencsém lenne, hogy csak szakmai zsűri előtt kellene bemutatni, zéró problémám lenne vele.

    [ Szerkesztve ]

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    Sziasztok!

    Általánosságban szeretnék érdeklődni, jellemzően léteznek-e cégek, amik ipari termelési logisztikában tanácsadással foglalkoznak?

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    Sziasztok!

    Egy termék ötletet forgatok a fejemben, és olyasvalaki tanácsára lenne hozzá szükségem, aki valamennyire otthonosan mozog a jelenlegi "megváltozott" szakmai világban is, és érez magában valami vállalkozói vénát. Legvalószínűbben az ötlet nagyon rossz, és csak el kellene engem küldeni priviben a fenébe :)

    Bejelöltem off-ra a topic felírást, mert ilyesmit inkább priviben. Brainstorming valaki?

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz Szirty #6162 üzenetére

    A kérdésem vállalkozás koncepciót érint, amiről nem tudom, mennyire nevezhető itt on-topic-nak, de ha már így alakult, ám leírom ide.

    Előző hozzászólásokból értesültem róla - tőletek - hogy az ipari gép karbantartásból folyamatosan lemorzsolják az idősebb korosztályt, hogy elméleti fiatalokkal töltsék fel a helyüket. Amin jelenleg gondolkodom, hogy mennyire van jelen komolynak nevezhető szándék a fiatalok tényleges kiképzésére? Excel táblázatozgatni kezdetben igazából nem a legrosszabb kezdet, de abból aligha tanulnak meg teljes rálátást a napi munkafolyamatokra, és mindazokra a tényezőkre, amik a termelő gépsor hatékony kihasználásához kellenek. Természetesen gondoltam arra is, hogy teljesen csak dísznek van az egész történet, mert a főnök úgy akarja, hogy ha úgysincs munka a cégnél (sorban húzzák le a rolót a termelő cégek a piacuk elvesztése után, az üzleti kampec bármelyik céget elérheti a mai világban), nem kell senki hozzáértő ember sem, és legyen csak könnyen kirúgható mindenki. De azt én magam nem tudom felmérni. Azért kérdezném azokat, akik azon a munkapiacon mozognak.

    Amit viszont szeretnék elkerülni a kérdés boncolgatásában, az az olyan irányú hitvita, hogy utáljuk a fiatalokat, mert ostobák, mert rendetlenek, mert dilisek, mert fegyelmezetlenek és a többi - igen, amúgy azok. De mindenki volt fiatal, igaz? Talán ezért kicsit jobb lett volna a privi. De akkor most leírtam ezt is külön.

    A kérdésben bármilyen tippet köszönök.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz byte-by #6166 üzenetére

    Oké, az életkorra tényleg rosszul emlékszem, ebben a topicban nem volt olyan felírás. Anno #5590 környékén volt egy thread, aminek a kapcsán kotorásztam hirdetéseket, és mindenütt csak "junior"-okat kerestek, friss egyetemistákat, vagy utolsó éveseket, de sehol sem a 35+ korosztályt. El is könyveltem, hogy akik lelépnek, azoknak a helyébe a friss diplomások kerülnek. Tévedtem volna?

    A hirdetéskről persze nem tudom megítélni, mennyire tükrözik a valós adatokat. A programozás világában például ezernyi a hirdetés, de komolytalan mindegyik. Hogy az ipari világban másabb-e a helyzet, nem tudom.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • coco2

    őstag

    válasz Szirty #6164 üzenetére

    Részemről azon filozok, hátha lehetséges profitálni is abból a távolodásból, de ahhoz arról kellene képben lennem, hogy függetlenül attól, amit a közvélemény hisz, valójában tolnak-e bele pénzeket az ipari világban bármibe is? Például ha excel táblázatokat akarnak szaporítani, ténylegesen felvesznek-e rá embert, ha felvettek, tényleg fizetik-e (vagy próbaidőn belül fizu nélkül küldik el), és ha fizetik, akkor csak embereket keresnek, vagy a statisztikai parkot technikailag is fejlesztik?

    Túl az ezernyi részleten, mindennapi bajokon, és egyebeken, ha egy vállalkozás koncepciót kell felépíteni, az elején az a kérdés, hogy pénz is áramlik-e, és ha igen, mibe szeretik beletolni? Tolnak-e pénzt egyáltalán bármibe, vagy csak a közvéleménynek reklámozzák, hogy ez meg az mekkora buli - sajnos ismerek olyan példákat bőven.

    Szóval azért is gondoltam, hogy meghagyom szürkében, mert talán a szakmai mindennapok ügyes-bajos dolgai közé tartozik, de objektíve mégsem pont az.

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

Új hozzászólás Aktív témák