Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mattew

    tag

    Sziasztok!
    A következő kérdésem lenne:
    Van egy ASUS A53SV laptopom, [link]
    A laptop felülete az ASUS ICE cool technológiájának köszönhetően hideg (most langyos).

    Alapjáratban a proci (i5 2,4GHz) 45-50 fokon megy, a videokártya (Nvidia 540M) 40-45 fokon.
    Terhelve ez az érték 80-85 fokra, illtve 70-75-re módosul.
    Vagyis, hogy ez így volt, amíg be nem köszöntött a kánikula.
    Most kb minden érték 10 fokkal több. (A proci éppen 58 fokos a grafikus 50).
    Vagyis terhelve eléri a 95 fokot, ami hát nem túl egészséges a procinak.

    Három hűtőt néztem:
    olcsó
    [link]
    erős
    [link]
    kényelmes
    [link]
    Melyiket?

    A keret kb 30 euró.
    Mennyivel rosszabb az intex a cooler masteroknál?
    És a két cooler master közül mennyivel erősebb az e1?
    Előre is köszönöm

    [ Szerkesztve ]

    Nem az a baj, hogy nagy az Isten állatkertje, hanam hogy kicsi a kerítése.

  • mattew

    tag

    válasz opeter87 #2481 üzenetére

    Értem, köszönöm.
    Tahát az X-slim is majdnem olyan hűvös, mint az e1.
    Remélem elég lesz (már a 80 fokot is sokallom, mivel a régi 1,7-es MSI-m 70-en szaladgált).
    Sokan mondják, hogy a 80 fok kinyírja a procit, de én nem hiszem, az ipon-prohardver tesztek is ennyit mutatnak, nem kellene, hogy gond legyen. Nyugtass meg :))

    Nem az a baj, hogy nagy az Isten állatkertje, hanam hogy kicsi a kerítése.

  • mattew

    tag

    válasz opeter87 #2484 üzenetére

    Köszönöm mindkettőtöknek.
    Szerintem azt veszem, amelyik lesz a boltban (holnap megyek be Újvidékre, és megnézem azt a két helyet ahol elméletileg kaphatók).

    Nem az a baj, hogy nagy az Isten állatkertje, hanam hogy kicsi a kerítése.

  • mattew

    tag

    válasz opeter87 #2484 üzenetére

    Kedves Opeter87!
    Megvettem az E1-et, ma hozta a futár, kb 7700 forintba került (szállítással).
    Beüzemeltem, még tesztelem.
    Amin csodálkozok, hogy alapjáratban nem hozott túl drasztikus változást, a proci és a grafikus is 1-2 fokkal lett hűvösebb, megpróbálom pihentetni, és újra megnézni.
    Terhelt állapotban pedig a proci szintén felkúszik 94 fokig (igaz az átlagos 80 és környéke), viszont nyugodtan pörög HT-ben (vagyis gondolom felnyomja az órajeleket, és ezt nem is veszi vissza, mivel nem melegszik túl).
    Egyelőre szkeptikus vagyok megérte-e, majd még írok mi lett pihentetés után.

    Nem az a baj, hogy nagy az Isten állatkertje, hanam hogy kicsi a kerítése.

  • mattew

    tag

    válasz opeter87 #2602 üzenetére

    Közben rájöttem néhány érdekes dologra:
    1. A hűtőnek vannak lábai (na jó ezt eddig is tudtam).
    2. Ezeket fel lehet állítani (még ez is ment).
    3. Ekkor a ventilátornak több levegő jut.
    4. Így a gép sokkal hűvösebb lett (most 51 fokos, átlag 49-53). Vagyis akinek nem szuperál úgy az E1, ahogy "engedje ki" a lábait, és így sokkal jobb lesz. Enélkül ugyanis nem kap elég levegőt a ventilátor, így nem dolgozik elég hatékonyan.
    Mindjárt tesztelem terhelés alatt is.
    És tökéletesen elfér rajta a 15,6-os gép.

    [ Szerkesztve ]

    Nem az a baj, hogy nagy az Isten állatkertje, hanam hogy kicsi a kerítése.

  • mattew

    tag

    válasz opeter87 #2608 üzenetére

    Most, hogy kicsit felmelegedett az idő még mindig 53 fokon tartja ez jó.
    Terhelés alatt, pedig ugye bekapcsol a HT (80 fok amikor ALT-TAB után rápillantok a mutatóra, 93 a max).
    Valaki tud olyan programot, ami monitorozza a CPU hőmérsékletét, és kimutatja?
    Úgy értem, hogy pl egy grafikonon kimutatja egy órára visszamenőleg (kb úgy mint a uTorrent a letöltés/feltöltés sebességét az elmúlt időintervallumban).

    Nem az a baj, hogy nagy az Isten állatkertje, hanam hogy kicsi a kerítése.

  • mattew

    tag

    válasz sirszevenap #2650 üzenetére

    Igen nekem E1-em van, 5 napja.
    http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6670
    A tapasztalataim:

    Ergonómia: nekem tetszik a kivitelezés és az állítható magasság.
    Nem egy elit darab (Sajnos nem karbonszálakkal megerősített svédacél váz, és hiányzik róla az aranyozás és a díszítő gyémántok :)) ). De szerintem az egyszerű műanyag is elég erős, azt hiszem fröccsöntött (bár pontosan nem tudom, hogy milyen eljárással készült és a fröccsöntéshez sem értek igazán), korrekt masszív darab. Nem hasonlítható össze az egyszerű kicikínai 1000 forintos 8 centis fedetlen hűtőkkel, ez téynleg minőségi darab. A 15,6-os gépem jól illeszkedik a padra, nem csúszkál rajta (hála a gumitalpaknak).

    Hűtés:
    Egy szép nagy 23 centis ventilátor dolgozik benne 600-as fordulatszámmal. A zaj hallható (a gépem szinte teljesen néma), de nem több halk duruzsolásnál. Az asztali gépben lévő 8 centis noname ventilátor jóval hangosabb. Működés közben kellemesen hűvös levegő áramlik ki elöl a hűtőpadból, ami kellemes az ilyen melegben. A padot érdemes megemelni (vagyis felállítani a hátsó kis lábakat), enélkül nem jut elég levegőhöz. Hiába ugyanis a szép levegőszállítási kapacitás, ha nincs mit szállítani. Egyébként elméletben 90 CFM-es (ami átszámolva kb. 40 liter levegő másodpercenként, de ebben nem feltétlenül hiszek), ami szinte a legnagyobb a piacon.
    Ellenfelei (csak Cooler Master termékeket sorolok fel)
    az Infinite EVO 120 CFM,
    az X-Slim 70 CFM,
    az X3 65-76 CFM,
    az U3 46-66 CFM (3 * 15.5-22)
    az X1 23-44 CFM
    az X-lite 32 CFM
    A többi gyártó átlag termékei 30 CFM alatt vannak, a jobbak 60 környékén.
    Ebből is látszik, hogy az E1 teljesítménye papíron kiemelkedő.

    Teszt alapjárat:
    A tesztet egy forró szaunában első emeleten lévő délre néző szobában végeztem, olyan 25-35 fokos melegben (ahogy telt az idő, úgy lett kint és bent is egyre melegebb).
    Reggel a gép 49-52 fok közötti eredményeket produkált üresjáratban
    Délre ezek a számok 52-54 fokra változnak.
    Előterhelés után (játék be, egy-két óra játék játék ki 5 perc lehűlési idő) 55-60 fok.
    Hűtő nélkül a gép 56 fok feletti értékeket produkál (reggel, délre ez a 60 közelébe ér).
    A hűtő jól hűt, szerintem terhelés nélküli állapotban sokat javít a gép helyzetén.
    A gép gyorsan lehűl terhelés után, látható ahogy csökken a hőmérséklet.
    Hűtő nélkül a gép nem igazán akarta használni a Hyper Tradingot (2,4 GHz-ről maximum 2,9 GHz-ig emelkedik az órajel), inkább levette az órajelet 800 MHz-re (hogy még hűvösebb legyen), ez főleg a Windows indulásakor volt idegesítő. Jelenleg bekapcsoláskor gondolkodás nélkül felemeli az órajelet 2,8 GHz-re, ez nem okoz fennakadást.

    Teszt terhelés alatt:
    A teszt ugyanilyen körülmények között készült.
    A gép terhelés hatására jelentősen felmelegszik, hiszen egy i5-ös processzor nem kevés hőt termel, különösen, ha nem alap órajelen pörög . A grafikus kártya (Nvidia GeForce 540M) átlagosan 5 fokkal hűvösebb a processzornál (játék alatt is).
    Játék alatt a gép 85-95 fokot is elért, ez indított arra, hogy beszerezzek egy hűtőpadot.
    Ezen a fronton a helyzet nem javult kiemelkedően.
    A maximum hőmérséklet 93-95 fok (ez nem változott).
    Az átlag hőmérséklet 80-85 fok (ez már tűrhetőbb érték).
    Ami viszont a legfontosabb, hogy a hűtőpad hatására a processzor kihasználja a lehetőséget, és folyamatosan emelt órajellel fut (vagyis hasonló hőmérsékletet produkál, de nem 2,4GHz hanem 2,8GHz mellett, ezenkívül eltűnik a szerintem megjelenő túlmelegedés miatti órajelcsökkenés). Ez jelentős FPS többletet is jelent (A Spec Ops- The Line nevű lövölde 24-26 FPS helyett 36-40 FPSt produkál).
    Vagyis terhelés alatt a hőmérséklet nem csökken drasztikusan, de az órajel megemelkedik (így a processzor 15-20%-kal gyorsabb az alapnál), ellentétben a hűtőpad nélküli esettel, amikor ez fordítva van (nem sikerült bizonyítanom, de szerintem hűtőpad nélkül a processzor kénytelen visszavenni az alapórajelből is, elkerülendő a túlmelegedést). Így játékra nem tökéletes (elméletileg nem le hűvösebb , de ezt megnőtt hőtermelés mellett érte el).

    Ár:
    A termék beszerzése nem volt zökkenőmentes. Körülbelül 15 óra informálódás után választottam ki a terméket. Egy egész ország számítógépboltjait összesítő oldal alapján sikerült megtalálni azon nagykereskedők listáját, akik forgalmazzák. Először a boltokat hívtam fel, az ötből egyiknek sem volt. Utána elhatároztam, hogy nagyon kell a hűtő, ezért még a fuvardíj és az online rendelés kellemetlenségeit is vállalom. Megrendeltem este az első helyről, ott másnap délután szóltak, hogy nincs. A második helyen már volt. Körülbelül 7400 forintért jutottam hozzá kiszállítással együtt (+ telefonálgatás). Sajnos sokan jelezték, hogy a termék jelenleg nem kapható az országban, ez nem véletlen. Hihetetlen jó ár/érték aránya van. Nagy teljesítményt ad középkategóriás áron (az olcsó 2000 forintos játékszerek és a 10000 feletti cuccok között). Mindenképpen megér ennyit.

    Összesítés:
    Ergonómia: 8/10 Ahhoz képest, hogy műanyag kiemelkedően jó, masszív
    Hűtés: 9/10 Majdnem a legerősebb, messze jobb az átlagnál (de van nála is erősebb)
    Teszt Alap: 9/10 Jelentős előrelépés, lehetne egy hajszállal jobb
    Teszt Terh: 6/10 Nincs jelentős hőmérséklet csökkenés (de nő a gép teljesítménye)
    Ár érték: 10/10 Ennyi pénzért (7000 forint) a legerősebb hűtő
    Összesen: 8,5
    Ennyiért nagyon jó és erős, drágábban van jobb, és szebb, de ez természetes. Azokra a laptopokra, ahol csak a processzor melegszik (vagyis a burkolat többi részéből ide van vezetve a hő) nem a legjobb megoldás, mivel nem direkt ezt a részt hűti le (ilyen az én asusom is, ezért kapott 8,5-öt). Azoknál a gépek viszont ahol az egész gép alja meleg ez a legjobb választás (nekik 9,5-ös a pad). Klimatizált helységben nyilván még jobb eredmények érhetők el.

    Köszönet a segítségért operator87-nek.

    [ Szerkesztve ]

    Nem az a baj, hogy nagy az Isten állatkertje, hanam hogy kicsi a kerítése.

  • mattew

    tag

    válasz opeter87 #2680 üzenetére

    És ami a legfontosabb, hogy alapjáratban is hűvös.
    Hiszen elsősorban nem a játék volt a cél,hanem az, hogy hűvösebb legyen a gép, ezzel megnövelve az élettartamot (részemről inkább veszem lejjebb a grafikát, minthogy megsüljön a proci).

    Nem az a baj, hogy nagy az Isten állatkertje, hanam hogy kicsi a kerítése.

Új hozzászólás Aktív témák