Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • updog

    senior tag

    Sziasztok!

    Remélem van, akinek nem TLDR :) Kicsit összetett a problémám...

    Tavaly november környékén cseréltem alaplapot+cpu-t és került a gépbe SSD, azóta mindenféle érdekes dolgok történnek.

    Konfig:
    Alaplap: ASRock FM2A88M Extreme4+
    CPU: AMD Athlon X4 740, 3500 MHz
    RAM: 2 x Kingmax 4GB DDR3@1333MHz
    Táp: FSP FSP350-60APN 85+
    Videó: VTX3D HD6670
    120GB Intel 520 SSD, 1TB WD Red HDD, 1TB WD Green HDD

    Jelenség 0: volt benne plusz 2x2 GB Kingmax memória is. Az újításkor windows install után már a töltőképernyőnél mindig rebootolt... elkezdtem kiszedegetni a dolgokat, arra jutottam, hogy a két modul lehet a ludas, kiszedtem/eladtam őket, ez a hiba amúgy akkor el is múlt. Lehet hogy ha jól rakom vissza őket, akkor még mindig 12GB memóriám lenne, mindegy :D Ekkor volt UEFI frissítés is.

    Jelenség 1: a csere óta néha előjövő, majd néha elmúló magasfrekvenciás sípoló hang a gép belsejéből.

    Jelenség 2: nagyon ritkán, de mondjuk havonta 1x előfordul, hogy tök random újraindul a gép, utána 5 sípolás, és megállás "5 beep: Processor error" WTF :Y . Ez kikapcsolás, majd indítás után akár hetekig nem fordul elő újra. A legutóbbi ilyen után mindent megmozgattam, fixáltam a gépben, de tegnap újra ezt csinálta...

    A táp -bár 4 éves- de mindig megbízhatóan ment. Amit még tudni kell, hogy a konnektorban nincs földelés, de az előző konfigommal sose volt gond, és azóta csak az alaplap-cpu kombó, +az SSD változott. Sajnos nem mondhatom a főbérlőnek hogy bocs, húzasd már át az egész lakás elektromos hálózatát :(

    Bármilyen ötletet szívesen fogadok, hogy mit nézzek meg, mit húzzak szét, mit verjek szét :)

    [ Szerkesztve ]

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • updog

    senior tag

    válasz prmcsk #28378 üzenetére

    A fürdőszobában van a mosógép konnektorába behúzva földelés, este kipróbálom egy lengőkábellel :)

    Köszi!

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • updog

    senior tag

    válasz prmcsk #28378 üzenetére

    Nyilván csodát nem vártam, kipróbáltam, semmi változás - a sípolás megmaradt, illetve így hogy levettem a ház oldalát, és közelhajoltam, olyan hangok (is) jönnek ki a gépből, mintha egy mini mátrixnyomtató lenne benne elrejtve :( Legalábbis elkezdek nézelődni hogy mindenről van-e backup...

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • updog

    senior tag

    válasz prmcsk #28391 üzenetére

    Sajnos a hétvégén vidékre kell mennem, úgyhogy marad a vasárnap/hétfő, de mindenképp kiderítem honnan jön a cirip :K Csak eléggé be van kábelezve az asztal alá a gép, úgyhogy bontani kell.

    (#28390) Tiger.huhhhh próbálok valahonnan egy kölcsöntápot szerezni, meglátjuk. Amúgy terveztem új tápot is, mert +1 vinyót bekötnék a rendszerbe.

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • updog

    senior tag

    válasz prmcsk #28391 üzenetére

    Hosszas ki-be szerelgetés és hallgatózás után 99,9% hogy a ciripelés és a magasfrekis hang is a processzor közvetlen környékéről jön... de ma is pl. úgy bootolt a gép hogy 5 síp, aztán mégis elindult gond nélkül.

    Igazából már így megy a gép november óta, a havi 1x neminduláson, és a minimálisan idegesítő sípoláson (és most már a ciripelésen, csak eddig nem figyeltem rá, meg azt feltett oldallappal nem hallom) kívül más problémát nem produkál. Egy ilyennel elzavarnak vajon a szervízből?

    (#28390) Tiger.huhhhh a kölcsön táp még hátravan, de nem hinném hogy azzal megszűnne a dolog, körbehallgattam a tápot, a suhanó levegőn kívül nincs hangja, amióta csak megvan, tette a dolgát ahogy kell.

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • updog

    senior tag

    Volt már itt a problémám, de marha érdekes irányt vett a dolog, úgyhogy új hozzászólást írok :)

    Szóval a lényeg, a gép néha rejtélyesen 5 sípolással indul (CPU Error), de kb. a tavaly november óta történt ~15 eddigi alkalomból talán egyszer volt hogy nem bootolt be beavatkozás nélkül a Win7, alapvetően utána is stabil minden.

    Amit az elmúlt 5-6 alkalommal észrevettem: MINDEN ilyen bekapcsolás előtti kikapcsolásnál ott volt a kis (!) ikon a Shut down-nál a start menüben, tehát pár Windows Update biztosan felment ilyenkor. Most már csak az a kérdés, hogy hogyan lehet hatással a Windows Update a boot időre :) 100% hogy az elmúlt néhány alkalomnál ez volt..

    Tápot még nem tudtam szerezni, a cicergés az alaplapopn köszöni, megvan :)

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • updog

    senior tag

    Sziasztok,

    A mai napon beraktam a gépbe egy új CPU-t (minden más komponens változatlan maradt), és ha már ott voltam, kicsit szétszedtem, kifújkáltam a port, a RAM-okból az egyiket átraktam másik slotba, mert eddig nem Dual channelben mentek.

    Az eredmény: a Windows 10 (64 bit) pár perc után csonttá fagy, akármit csinálok, üresjáratban is (semmi nem települt azóta, nem változtattam a beállításokon sem).

    UEFI-ben CPU ~55-60 fokon (szerintem normális), és UEFI-ben maradva nem fagy a gép semmennyi idő után se. Win10 install USB-t bootolva, szintén nem fagy (nem akarom még újratelepíteni mert semmiről nincs backup, így itt csak a language selectionig jutok).

    Ubuntu live diskem csak 12.10 van, az hibával megáll (szerintem a 12.10 nem kompatibilis már kb. semmivel a gépben - de most próbálok összerakni egy 16.10 USB imaget). A memóriát is visszaraktam már az eredeti slotba. Minden kábelt megnéztem kétszer.

    Táp: FSP Hyper M 500 (kb. három hónapos)
    Alaplap: ASROCK FM2A88M Extreme4+ (2014)
    CPU: AMD Athlon X4 880K 4.00GHz FM2+ (ez az új)
    VGA: ASUS GTX750TI-PH-2GD5 GTX 750Ti 2GB GDDR5 PCIE (1 éves)
    RAM: 2x4GB Kingston DDR3 (1333) (4 évesek)

    A gép eddig tökéletesen működött, tuningolva sose volt.

    Minden tippet köszönettel fogadok :)

    [ Szerkesztve ]

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • updog

    senior tag

    válasz MrDerekas #35014 üzenetére

    Az a "baj", ezen már előre túl vagyok, mielőtt beraktam, (mint mindig) végignéztem a lábakat, és a proci felületét is. Amikor beillesztettem, többször picit megmozgattam, mielőtt a kart rázártam hogy pontosan illeszkedik-e, nem szorult-e be láb, és a hűtőt is maximális precízióval raktam fel szerintem... de holnap ha az ubuntu 16.10 liveval se megy stabilan, nem lesz más lehetőség.

    Egy leszedés-felrakást kibír a gyári szmötyi a hűtő alján, vagy szerezhetem be az új hűtőpasztát? (gyári AMD hűtő úgyhogy ezen csak a vékony ragacs van ráadásul)

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • updog

    senior tag

    válasz MrDerekas #35017 üzenetére

    Közben kipróbáltam, a live Ubuntu 16.10 is megfagy, kicsit több idő után, de ugyanúgy.

    Akkor most még megpróbálok kiszedni mindent a CPU kivételével, egyesével visszarakosgatni és úgy bootolgatni, hátha csak rosszul raktam/kötöttem vissza valamit (fura lenne ha más komponens lenne hibás, mert eddig ugye minden együttműködött gond nélkül).

    Ha nem marad más, hétfőn hozok pasztát, és jön a CPU újra szemrevételezése. Gondolom ha nem cs*sztem el semmit fizikailag se, akkor szerviz?

    BIOS a legfrissebb, támogatnia kell ezt a procit... a RAM hiba fura lenne, de a biztonság kedvéért éjszakára itthagyok majd egy memtestet.

    (#35019) dvdbackuper most frissen bootoltam, nézem UEFI-ben a monitoringot, 34 fokról indult, és 4-5 perc alatt szépen felkúszott 60-ra, tök üresjáratban. A near-silent 125W hűtőt adták hozzá. Raktam már fel pár gyári AMD hűtőt, 99.99% hogy nem rosszul raktam fel most se... :)

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • updog

    senior tag

    válasz MrDerekas #35021 üzenetére

    Köszi a tippeket, nyilván én se azért kérdeztem, hogy figyelmen kívül hagyjam a válaszokat :) Végigzongorázok mindent, meglátjuk :R

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • updog

    senior tag

    Sziasztok,

    Update: jumperes bios hard reset, minden komponens ki- és bepakolása után sem oldódott meg a fagyás, szereztem pasztát, visszaraktam a régi procit (Athlon X4 740), és egyelőre (kopp-kopp) minden OK, alaposan terhelve is stabil, 50, max 60°C körül.

    Holnap irány vissza a boltba (szervizbe) az új 880K-val (külsőre semmi nem látszik rajta). Köszi mindenkinek a segítséget :R

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • updog

    senior tag

    válasz updog #35012 üzenetére

    Hogy meglegyen a megoldás: ma írt a szerviz, hogy cserélik a CPU-t, tehát (szinte) biztos, hogy végig azzal volt a probléma :)

    Thread

    [ Szerkesztve ]

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • updog

    senior tag

    válasz updog #35253 üzenetére

    Sziasztok,

    Utolsó hsz-em a témában, már kezdem elengedni, csak így a végére hátha tud valaki valami okosat mondani.

    Cserélték ugye a 880K-t, az első darab tényleg hibás volt (szervizlap alapján is), de a cseredarab is ugyanúgy fagyott nálam. Visszavittem, ennél már nem találtak problémát. Amikre hivatkoztak, amikor visszaadták:
    - BIOS/UEFI? (legfrissebb)
    - Alaplap - CPU kompatibilitási lista? (támogatják egymást 2.60 biostól, nekem 2.90 van)
    - Alaplap QVL lista? (megmondom őszintén, sose hallottam még erről :DDD)
    Mert hogy állítólag pont a 880K proci memóriavezérlője háklis. Mondom nekik, hogy OK, de ez a QVL lista végülis nem az alaplap-memóriamodul kompatibilitást adja meg, nekem meg három évig semmi gond nem volt a régi CPU-memória párosítással? Hát de akkor is ezt előre meg kellett volna nézni...

    És mivel pont az én 4GB-os moduljaim nincsenek ezen a listán, jogos, hogy ők visszadobták a CPU-t, én meg itt vagyok egy számomra használhatatlan CPU-val, amit ha eladnék (nyilván nem tudnám teljes áron), írhatnám oda mellé, hogy ja, amúgy nekem nem működött, de a szerviz nem volt hajlandó cserélni, zsákbamacskát tessék vegyenek? :F

    [ Szerkesztve ]

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • updog

    senior tag

    Sziasztok!

    A gépem (Ryzen 5900X, Asus Tuf Gaming X570-Plus, G.Skill Trident Z Neo 2x16GB DDR4 3600MHz F4-3600C16D-32GTZNC, MSI GTX1060 OCV1 6GB VGA, BQ Pure Power 11 500W táp) a következőket produkálja: ha szabályosan leállítom, és utána később bekapcsolom, egy rövid három hosszú sípolással fogad (az álmoskönyv szerint VGA probléma), és az alaplap VGA fehér ledje is égve marad.

    Egész egyértelműnek tűnne a dolog, de ezután megy tovább, simán bebootol a Windows, megy minden ahogy kell, játékkal és benchmarkolva is stabil (most benézek a gépházba, még mindig világít a VGA led). Ha egy ilyen kör után csak egy restartot tolok, nincs már csipogás se VGA led nem világít tovább.

    Ami történt: CPU-t cseréltem, új cucc az 5900X (3800X volt, ugyanakkora TDP-s), de a jelenség maga már akkor kezdődött, amikor két nappal a CPU csere előtt áthoztam egy másik szobába.

    Triviális megoldás hogy biztos elmozdult a VGA, esetleg a RAM, az alaplapból mindent kiszedtem (cpu, memória, vga), bár full pormentes volt de kifújkáltam, visszatettem, na ez nem oldotta meg a "gondot", ugyanaz a process van hidegindítás után. Találkozott már valaki ilyesmivel? Hogy lehetne kideríteni hogy valójában mi okozza és hogy lehetne megszüntetni?

    Köszi előre is a tippeket. :R

    [ Szerkesztve ]

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • updog

    senior tag

    válasz d@minator #46044 üzenetére

    A felvetés jogos, kipróbáltam, nincs hiba. Visszatettem az első foglalatba, nincs hiba. :Y Most akkor csak arra tudok gondolni hogy (3x, mert a cpu bővítés óta annyiszor tettem ki-be a VGA-t) rosszul tettem be? Másrészt tényleg az a fura hogy sípolt, világított, de gyakorlatban meg ment tovább a boot és utána működött minden...

    De köszi mindenesetre :)

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • updog

    senior tag

    Sziasztok!

    Adatlapomon lévő gép már másodjára csinálja pár héten belül, hogy otthagyom, és amikor visszamegyek, azt látom, hogy a power gomb világít (nem villog, a'la sleep, hanem folyamatosan világít), viszont semelyik ventilátor nem megy, semmi nem reagál, power gomb se, lényegében áll a gép világító power gombbal, mindezt úgy hogy negyed órája hagytam ott (nincs sleep / hibernate engedélyezve az energiatakarékosságban).

    Csak a táp kikapcsolójával tudom lelőni, majd újra felkapcsolva a tápot azonnal beindul a gép power gomb benyomása nélkül. POST ok, Windows bejön, megy tovább az élet (csak a Chrome mondja hogy a gép szabálytalanul állt le).

    Eventlog nem sokat mond, de a leállási időpontot (?) eltalálja, így gyanús hogy nem ilyen pillanatnyi áramszünet lehetett (legalábbis azt gondolom, honnan tudnál a leállás időpontját ha megszűnt az áramellátás? Konkrétan ugyanazon a /túlfeszvédős/ elosztón van két NAS is, amik meg se vonták a szemöldöküket ugyanabban az időben)

    Az előző rendszerleállítás (‎2023. ‎03. ‎30. - 9:01:55) váratlan volt.
    A rendszer úgy indult újra, hogy előtte nem állt le megfelelően. Ez a hiba azért fordulhatott elő, mert a rendszer nem válaszolt, összeomlott vagy váratlanul megszűnt az energiaellátása.

    Gépben még kb. minden alkatrész garis (mondjuk ez is 2-3 évet jelent átlagosan), szétszedni szökőévente (sem) szoktam, nem pakolászom, nem rugdosom. Alaplapi csatlakozásokat (főleg power gomb) ellenőriztem, mint a cövek. Táp az egyik legújabb alkatrész, alig másfél éves BQ. Soha semmilyen gond nem szokott lenni. Tanácstalan vagyok, hogy juthatnék a dolog végére?

    Egyszer még véletlennek gondoltam, másodjára már nem tetszik a dolog, rendszeresen hagyom itt megnyitott munkákkal, doksikkal, Photoshoppal.

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • updog

    senior tag

    válasz Angie™ #48756 üzenetére

    Köszi! :R Annyiból nem szerencsés hogy ezt akkor itthon nem nagyon tudom tovább debugolni hogy mi lehet a gond :F (most szándékosan kicsit meggyepáltam a gépházat menet közben, aztán lekapcsoltam és végignéztem az összes tápból kijövő kábelt, atomstabilan be van csattintva mind a tápba és az alaplap/vga-ba is)... Tehát nem is kontakt probléma (vagy hát a fene tudja, elég random jött elő)

    Hát akkor ha még egyszer előfordul akkor gari, addig meg nem hagyom itt a gépet ctrl+s nélkül :D Mondjuk kicsit tartok attól hogy - mivel most is hetek teltek el az első ilyen óta - nem lesz reprodukálható a dolog a szervizben...

    [ Szerkesztve ]

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

Új hozzászólás Aktív témák