Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • baidu

    csendes tag

    Sziasztok,

    Napelemeket szeretnék felszereltetni a családi házunkra. Pár cégtől már kértem árajánlatot, de azok eléggé eltérnek egymástól mind árban, mind pedig a megvalósítás módjában.
    Ezért a segítségeteket szeretném kérni, szerintetek milyen lenne az ideális napelem rendszer az esetemben.

    Adatok:
    Éves áramfogyasztás: 5300kWh (ebből 1800 kWh bojler, ami vezérelt áramról megy)
    Tetősík tájolása: dél-keleti (egész pontosan déli, dél-keleti, kb. 30 fokban tér el a déli iránytól)
    Tetősík dőlésszöge: 45°
    Tetősík mérete: kb. 10m x 3m (3 db tetőablak van)
    Napközben a tetősíkot semmi nem árnyékolja, késő délutántól viszont (nyáron mondjuk 7-től) a szomszéd ház árnyékol, de ez talán túl sokat nem számít, mert ilyenkor a tetősíkot már úgy is csak nagyon kis szögben érné a nap.
    Gerendatávolság: 90cm
    Bramac tetőcserép
    Villámhárító nincs
    Fűtés: padlófűtés

    A kérdéseim:
    - Poli, vagy mono kristályos napelemeket lenne célszerűbb választanom?
    - Sorba van páruzamosan éri meg kötni őket?
    - Azt értem, hogy az inverter kiválasztásánal figyelni kell a maximális bemeneti feszültségre és a névleges feszültségszintre. Van egyéb dolog, ami az inverter kiválasztásánal számit, vannak pl. ajánlott inverter típusok?
    - Hálózatra csatolt vagy sziget üzemű rendszer? Személy szerint én a hálózatra csatolt mellett tenném le a voksom (nem kellenek aksik, amiket kb. 5 évente cserélni kell), de szívesen meghallgatom mások véleményét is.

    Kösz előre is a segítségért.

  • baidu

    csendes tag

    válasz Geresics #269 üzenetére

    Kösz Geresics a gyors választ, nagyon hasznos volt amiket írtál.

    Igazad van, a tetősík méretét rosszul saccoltam meg. Az épület amúgy L alakú és ez a tetősík az L egyik szára, de nem 3 méter magas hanem majdnem 5 (4.8 m). A 10m-es szélesség hozzávetőlegesen stimmel.
    Láttam az előző oldalon ez email címedet (geresics<kukac>gmail.com), átküldök rá neked egy google street view-t.

    Szerencsére elég jól be lehet lőni a méreteket a cserepek alapján. A bordatávolság 15cm, egy cserép magassága pedig 32 cm (a látszódó terület magassága, tehát átfedés nélkül).
    A tetőablakok fölött 6 sor cserép van, azaz kb 190 cm. Az ablakok alatt 5 teljes sor cserép van, a párkány magassága kb 18 cm, így az ablakok kb 180 cm-re vannak a cserépsor aljától (az egyik ablak kisebb, az még feljebb kezdődik).
    Így ha jól gondolom elférne az ablakok alatt és fölött is egy-egy sor napelem, persze nem tudom, hogy mennyire lehet a tető tetejéhez/aljához közel szerelni a napelemeket.

    Vizszintesen a felső sorban elférne 10 db napelem, az alsó sorban 8. Illetve még a tetőablakok sávjába is be lehetne rakni 4 napelemet (elforgatva).
    Szóval így akár 22 db is elhelyezhető összesen, ami már bőven fedezné a ház áramigényét.

    Az árnyékokkal kapcsolatban is tévedtem egy kicsit. A szomszéd ház már korábban elkezd árnyékot vetni a tetősik bal oldali részére, így az ott elhelyezett panelek rosszabbul fognak teljesíteni mint a többiek. Illetve az utcán szemben lévő ház is árnyékol a reggeli/délelőtti órákban, így a felső sorban lévő panelek több napot fognak kapni mint az alsó sorban lévők.
    Ezt figyelembe véve valószínűleg nem is árt, ha nem 18, hanem több panel kerül elhelyezésre.

    A különböző panel teljesítmények miatt gondolom a párhuzamos kötés a jobb megoldás (1 fázisú csatlakozásom van egyébként). Az invertert pedig ha jól tudom célszerű 25 fokos környezetben tartani, így a hatékonysága is jobb és az élettartama is hosszabb lesz. Ezért ezt akár a tetőtérben is el lehetne helyezni valahol, persze csak akkor, ha nem túl hangos (nem tudom van-e elektromos zúgása).

    Geresics, lehet tőled árajánlatot is kérni egy ilyen rendszer megvalósításásra vagy kivitelezéssel nem foglalkozol?

  • baidu

    csendes tag

    válasz Geresics #273 üzenetére

    Kösz a választ, ismét hasznos volt. Így már én sem erőltetném az elforgatott megoldást és igazad van, talán éppen elférne 3 sor, de ezt pontosan ki kellene mérni, mert pár centin múlik a dolog. Ha a léctávolság mindenhol 32 cm, akkor nem fér el, de ha néhol 33 vagy 34, akkor elfér.
    Az inverter elhelyezésével kapcsolatban is igazad van, a garázs tűnik a legjobb választásnak.

    Látva, hogy mennyi melód van, most nem is fárasztalak tovább. Amúgy nem sürgős nekünk ez a napelem projekt, egyelőre csak tájékozódni akartam egy kicsit. Viszont ha belevágunk, akkor számomra a legfontosabb, hogy a rendszer észszerűen legyen megtervezve és a kivitelezés is megfelelő minőségű legyen.
    Ilyen téren engem meggyőztél, ezért ha nem zárkózol el előle, jövőre esetleg ismét megkeresnélek.

    Kösz mégegyszer a sok infót és segítséget.

Új hozzászólás Aktív témák