Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz baidu #268 üzenetére

    Szia,

    jó látni, hogy azért nem vagy vakon a témában, látszik, hogy felkészültél! :K

    Ez az a tájolás+dőlésszög kombó, ahol tökéletesen mindegy termelés szempontjából szerintem, hogy poli, vagy mono lesz felrakva.
    Mint tudod, a rendszer méreténél a fogyasztásod a meghatározó. Fontos kérdés, hogy a bojler át lesz-e kötve a normál áramkörre, mert a vezérelt áramkörre vissszatáplálni nem lehet.
    Egy dolgot nem írtál csak meg, az pedig a rendelkezésre álló csatlakozásod, ugyanis inverter-meghatározásnál fontos, hogy 1, vagy 3 fázisról van szó! Az 5kVA-es csatlakozásra sok gyártónak van 1 és 3 fázisú megoldása is, és jellemzően az 1 fázisú inverterek 500-600V max bemenetűek, a 3 fázisúak pedig 1000V-osak. (Persze mindre van ellenpélda is.)
    Azt, hogy egy ekkora rendszernél sorba, vagy párhuzamosan kell kötni a napelemeket, szintén az inverter határozza meg. Egy 500V-os inverternél 2 sztringbe kellhet már kötni a napelemeket, az 1000V-osnál 1 sztringet kell megcélozni.
    A tetőd mérete alapján kb. 2 sorba férnek fel a napelemek. Ha nem volnának tetőablakok, akkor a klasszikus 1640x992mm-es táblákból 2x10 férne fel. A tetőablakok miatt gondolom kiesik minimum 3, de lehet, hogy 6 napelem is - ergo ez is befolyásolja a rendszer méretét!
    És itt el is érkeztünk oda, hogy el kell gondolkodni, hogy mit is szeretnétek pontosan! Jellemzően most 270-275Wp-es modelleket használnak (ebben a méretben), de ha át lesz kötve a bojler, akkor kevés lesz ezekkel a lehozható energia! Ha csak 14 napelem fér fel, akkor az 270-es panelekkel számolva csak 3780Wp! Ez (attól függően, hogy az országban hol vagytok), kb 4200kWh energiát fog termelni. Viszont ha a bojler fogyasztását is ide kell kalkulálni, akkor ez kevés. Ilyenkor célszerű lehet a drágább, de nagyobb teljesítményű paneleket keresni. Ebben a klasszikus napelem-kategóriában már bármikor elérhető 320Wp-es modell is.

    Hmm... most, hogy így nézem, gyanúsak a méretek nekem. Biztos pontosak a számok? Mert a 45°-os tetőnél a 3m-es tetősík elég pici házat eredményez - feltéve, hogy szimmetrikus az épület!
    Hogy lásd, hogy mire gondolok:
    ház-méret
    Ez azt jelentené, hogy a ház alapterülete 36m2, ami 30-as falakkal számolva 29m2 lakóteret jelentene. Persze emeletszámmal nem kalkulálva...
    Nem lehet, hogy a ház alapterülete 10x6m? Mert ilyenkor szokták véletlenül 10x3m-nek gondolni a tetősíkot,
    ami valójában 45°-os tető esetén kb. 10x4,5m tetősíknak felel meg.
    Ha fel tudnál rakni egy jó minőségű képet a tetőről, abból pontosan meg tudnék mondani mindent.

    Ha a szomszédod árnyékol, azt nyilván nem egyik pillanatról a másikra teszi, hanem az árnyék kúszik. Ha ez jelentős termelés-kieséshez vezetne akkor érdemes volna Solar Edge technológián gondolkodni, hogy a termeléskiesés csak azokon a paneleken jelentkezzen, amiket elkezdett árnyékolni a szomszéd. Az árnyék kúszását egyedül Te tudod megfigyelni, szóval itt résen kell lenni! ;)

    Hogy az utolsó kérdésedre is válaszoljak: egyértelműen hálózatra csatolt! Ez alól csak az képez kivételt, ha nincs áram, és irreálisan magas volna az áram bevezetésének költsége!

    Remélem sikerült valamelyest segítenem, és nem csak több kérdést feltennem! :R

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz baidu #271 üzenetére

    Sorry, hogy csak most reagálok, szét vagyok csúszva, ezért is bekezdésről-bekezdésre reagálok, mert a világom sem tudom pillanatnyilag, annyi meló összegyűlt 10 nap motorozás alatt...

    1. Örülök, ha segíthettem.
    2. Tetősík gyanús volt, így már okés. E-mail címem az adatlapomon is elérhető! ;)
    3. Klasszikus betoncserép (én csak BRAMAC jellegűnek szoktam ezeket összefogólag hívni), cserepenként 30x32-es mérettel lehet számolni (2 hullámcsúcs ad ki egy cserepet, a szabván léctávolság pedig 32-35cm). Igen, elférne az ablak alatt, és felett is egy-egy sor, de szerintem az egyrészt nem volna esztétikus, másrészt ha a sorokat össze kell kötni, akkor oda toldókábel kell. De inkább csak csúnya! :DDD Én felülre raknék egy sort, és az ablakokat megközölném ízlésesen - igaz, nem rajzoltam meg a tetőtöket, így nem biztos, hogy egyszerű nem rondát csinálni oda! Ha nagyon kicentizitek a helyet, akkor talán elfér 3 sor napelem is!
    4. Elforgatva nem szerencsés napelemet feltenni! Sajnos sok helyen látom, hogy tesznek fel, és egyszerűen a napelem rövidebb oldalához rakják a leszorítókat! Ezt jellemzően hagyományos napelemekkel is megcsinálják, pedig így csak a megerősített oldalfalú napelemet volna szabad rögzíteni! Miért? Egyszerű: fogj egy A4-es lapot, fogd meg a hosszabb oldalának 1/4 és 3/4 részénél (ahogy a napelemet helyesen kell rögzíteni), feszítsd meg (mintha frankón lenne rögzítve), és lebegtesd meg a karod! A papír nem egy merev dolog, de még így sem veszít a felület a tartásából! Most fordítsd el a lapot, és a rövidebb oldalát "rögzítsd", és ugyan úgy rázd meg! Azt tapasztalod, hogy a közepe be fog hullámzani! Most ezt képzeld el a tetődön, 1,6m2-es felületen,
    olyan idióta orkán erejű szélben, ami szokott időnként lenni! Ugyanis a napelemekre a szél vákuumhatása sokkal nagyobb terhelést bocsát ki, mint a hóterhelés! Szóval az így rögzített, és nem megerősített oldalfalú napelemekre bátran rá merem mondani, hogy előbb-utóbb (több év múlva) hajszálrepedések fognak megjelenni!

    5. A szomszéd ház nyerge a tetősíkodtól délnyugatra van, így az valóban jelentős árnyéktényezőt képvisel, viszont a szemben lévő ház olyan távolságra van, hogy szerintem az éves szinten nem fenyegeti a termelést, ezzel számolni kb. felesleges - bár ezt egy streetview alapján 100%-ra nem merem kijelenteni.
    6. Az invertert én mindenképp a garázsba raknám! Kicsi, nem sok helyet kér a falon. A garázsban zümmöghet kedvére, ha épp olyanja van. A 25°C ilyen szövegkörnyezetben eddig nem merült még fel, de nem butaság, én inkább úgy fogalmaznék, hogy "száraz, hűvös helyen tartandó". A garázs jellemzően hűvösebb, mint egy tetőtér, és ha épp kedved tartja, rá is tudsz lesni.
    7. Foglalkozunk kivitelezéssel is, de nem főprofilja a cégünknek, ezért mára az országos kivitelezést már nem erőltetjük saját emberekkel, mert magasak a kiszállási költségek. Pécsiek vagyunk leginkább, bár telepítettünk Pápán, Budapesten és környékén, és Szegeden is, ma már azonban már nem küldjük el a fiaink ilyen messze, mert nagy kiesés egy ilyen meló a többi munkájukhoz képest. Egy ideje egy maximálisan megbízható, országosan telepítő csapattal csináltatom az ilyen munkáinkat, de pont ma beszéltem velük, és idénre kb. tele vannak, így lakossági méretet már nem vállalnak. Ez egyet jelent azzal, hogy nem tudok versenyképes árat adni jelenleg sajnos.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák