Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz baidu #268 üzenetére

    Szia,

    jó látni, hogy azért nem vagy vakon a témában, látszik, hogy felkészültél! :K

    Ez az a tájolás+dőlésszög kombó, ahol tökéletesen mindegy termelés szempontjából szerintem, hogy poli, vagy mono lesz felrakva.
    Mint tudod, a rendszer méreténél a fogyasztásod a meghatározó. Fontos kérdés, hogy a bojler át lesz-e kötve a normál áramkörre, mert a vezérelt áramkörre vissszatáplálni nem lehet.
    Egy dolgot nem írtál csak meg, az pedig a rendelkezésre álló csatlakozásod, ugyanis inverter-meghatározásnál fontos, hogy 1, vagy 3 fázisról van szó! Az 5kVA-es csatlakozásra sok gyártónak van 1 és 3 fázisú megoldása is, és jellemzően az 1 fázisú inverterek 500-600V max bemenetűek, a 3 fázisúak pedig 1000V-osak. (Persze mindre van ellenpélda is.)
    Azt, hogy egy ekkora rendszernél sorba, vagy párhuzamosan kell kötni a napelemeket, szintén az inverter határozza meg. Egy 500V-os inverternél 2 sztringbe kellhet már kötni a napelemeket, az 1000V-osnál 1 sztringet kell megcélozni.
    A tetőd mérete alapján kb. 2 sorba férnek fel a napelemek. Ha nem volnának tetőablakok, akkor a klasszikus 1640x992mm-es táblákból 2x10 férne fel. A tetőablakok miatt gondolom kiesik minimum 3, de lehet, hogy 6 napelem is - ergo ez is befolyásolja a rendszer méretét!
    És itt el is érkeztünk oda, hogy el kell gondolkodni, hogy mit is szeretnétek pontosan! Jellemzően most 270-275Wp-es modelleket használnak (ebben a méretben), de ha át lesz kötve a bojler, akkor kevés lesz ezekkel a lehozható energia! Ha csak 14 napelem fér fel, akkor az 270-es panelekkel számolva csak 3780Wp! Ez (attól függően, hogy az országban hol vagytok), kb 4200kWh energiát fog termelni. Viszont ha a bojler fogyasztását is ide kell kalkulálni, akkor ez kevés. Ilyenkor célszerű lehet a drágább, de nagyobb teljesítményű paneleket keresni. Ebben a klasszikus napelem-kategóriában már bármikor elérhető 320Wp-es modell is.

    Hmm... most, hogy így nézem, gyanúsak a méretek nekem. Biztos pontosak a számok? Mert a 45°-os tetőnél a 3m-es tetősík elég pici házat eredményez - feltéve, hogy szimmetrikus az épület!
    Hogy lásd, hogy mire gondolok:
    ház-méret
    Ez azt jelentené, hogy a ház alapterülete 36m2, ami 30-as falakkal számolva 29m2 lakóteret jelentene. Persze emeletszámmal nem kalkulálva...
    Nem lehet, hogy a ház alapterülete 10x6m? Mert ilyenkor szokták véletlenül 10x3m-nek gondolni a tetősíkot,
    ami valójában 45°-os tető esetén kb. 10x4,5m tetősíknak felel meg.
    Ha fel tudnál rakni egy jó minőségű képet a tetőről, abból pontosan meg tudnék mondani mindent.

    Ha a szomszédod árnyékol, azt nyilván nem egyik pillanatról a másikra teszi, hanem az árnyék kúszik. Ha ez jelentős termelés-kieséshez vezetne akkor érdemes volna Solar Edge technológián gondolkodni, hogy a termeléskiesés csak azokon a paneleken jelentkezzen, amiket elkezdett árnyékolni a szomszéd. Az árnyék kúszását egyedül Te tudod megfigyelni, szóval itt résen kell lenni! ;)

    Hogy az utolsó kérdésedre is válaszoljak: egyértelműen hálózatra csatolt! Ez alól csak az képez kivételt, ha nincs áram, és irreálisan magas volna az áram bevezetésének költsége!

    Remélem sikerült valamelyest segítenem, és nem csak több kérdést feltennem! :R

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák