Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Timer

    veterán

    válasz Fooler89 #20820 üzenetére

    Na szóval, akkor egy kis összegzés 1 hét távlatából, na és kell majd egy kis tanács is, de ne szaladjunk előre.

    Végül a DHCP-t kézzel ütöttem át, mert nem akartam további időt azzal veszíteni, hogy mókolok (utólag is köszi mindenkinek az ezzel kapcsolatos tanácsait). Itt jegyezném meg, hogy aki EATON szünetmentest használ network kártyával, ne szívassa magát fix IP-vel: rögzített DHCP-s címmel már jó 1 éve ment hiba nélkül, ugyanarra az IP-re kézzel átkonfigurálva ment másfél napot, majd leakadt a hálózaton. IP cím ütközés nem volt, egyszerűen nem válaszolt még pingre sem. Fórumokat böngészve nem egyedi az eset, csak nem találják az okát sokan, szerintem valami itt lesz elkúrva a kártya szoftverében. Most kísérleti jelleggel fix IP-n hagytam megint (a kártya áramtalanítása segített, meglátjuk, előjön-e a probléma újra, ha igen, akkor tényleg a fix IP-t kezeli rosszul a cucc).

    Amivel szenvedek, az a DNS. Eddig nem volt lokál DNS szerver, hálózaton belül NetBIOS és WINS feloldás volt (munkacsoport volt és maradt is), de gondoltam, jó lenne DNS-t beröffenteni, ha már a WINS-t szanálták a 2016-ban. Lehet, hogy én cseszek el valamit, de hálózaton belül nincs rendben a címfeloldás DNS-sel, legalábbis rekordok nem kerülnek be a forward lookup zone-ba, de szerencsére megy minden, gondolom a NetBIOS segít. Hálózaton kívülre viszont szépen oldja fel a címeket. Amit kipróbáltam az event viewerben jelentkező hiba alapján:

    - DNS suffix a DHCP-ben beállítva domain.local-ra.
    - DNS-en belül interfész korlátozva IP4-es címre
    - Gépek FQDN-je módosítva domain.local-ra
    - Auto rekord update engedélyezve DNS.ben minden forrásból (de csak ha kéri a kliens).

    Ami még hátravan, de nem igazán mertem még élesben hozzányúlni a tesztidőszak alatt, hogy a DNS szerver FQDN-jét is módosítsam hosztnev.domain.local-ra. Jelenleg csak szimplán "hosztnev.domain", mert eddig a hálózaton így volt mindenütt. Lehet, ez a gond, mert lehet pingelni hosztnévvel, hosztnév.domain formátummal, de a hosztnév.domain.local formátummal már nem válaszol. A teória igaolása érdekében az egyik kliensen fix ip-t álíltottam, hogy ne szóljon bele a DHCP DNS duffix, és megadtam FQDN-ként a hosztnév.domain kombót. Sajnos így sem látszik, hogy használná helyi feloldáshoz a DNS-t, de net felé így is megy. WTF?!

    Eseménynaplóban egyébként ennyi látszik a DNS szerveren:

    "The DNS server computer currently does not have a DNS domain name. Its DNS name is a single-label host name with no domain (for example: "host" rather than "host.microsoft.com"). "

    Más. Az alaphelyzet jelenleg az, hogy van egyetlen darab fizikai hoszt, amin fut a DHCP / DNS / F-secure PM, Hyper-V, és utóbbin belül fut egy produktív gép, a minden egyéb salanggal. Utóbbit mentem Veeam Essentials-szel, de a fizikai hosztot jelenleg nem mentem semmivel (korábban macrium reflect server volt a régi fizikai gépen, talán áthozhatnám, nem néztem utána, és nem is akarnám béntani, mert arra a gépre is szükség lehet még). Valami akció keretében kaptam a Veeam licenc mellé 2 darab workstation licencet is. Ebből egyet felhasználva menthetem a fizikai gépet is, vagy a hyperr-v szerepkör miatt nem tanácsos a workstation licenc használata (elsősorban technikai, mintsem jogi szempontból)? Vagy esetleg van erre jobb megoldás? Ha netán beütne a DR a fizikai vasban, nem tudom, mennyire lenne idő kísérletezgetni a Veeam visszaállítással, éppen azért tartom meg hideg tartalékként (deaktivált DHCP role megtartása mellett) a régi szervert is (és ruházom majd fel Hyper_V szerepkörrel), hogy ilyen esetekben menjen minden tovább a lehető legkisebb leállással, a címkiosztás különbőzőségeit meg majd áthidalom gyorsban, ha kell. Ugyanakkor, azért nem ártana menteni azt is, hogy legyen két dolog is, amihez nyúlhatok (az kihulló hajszálaim mellett) egy esetleges DR esemény kapcsán.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák