Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • m3ss

    veterán

    válasz psycroptic #3612 üzenetére

    wb-t allithatsz utolag raw-on, iso legyen alap, ahol a legnagyobb a dinamikad, kiveve ha zaridot akarod manipulalni...
    f8 kornyeke, attol fugg mekkora latoszog...nagylatoszognel vegtelen fokusz altalaban jo.
    en mindig matrix meteringben vagyok, de histogrammot tudod ellenorizni. tajkepeknel kb arra kell figyelni hogy annyira expozd tul, hogy az eget meg vissza tudd huzni, epp hogy ne legyen kiegve...

    de hat nem egy bonyolult dolog technikailag az ilyesmi, egyszeru tajkep fotozas...inkabb a kompozicion gondolkodj mint a technikai dolgokon ;)

    https://www.instagram.com/jozsef.beko/

  • #31757056

    törölt tag

    válasz psycroptic #3612 üzenetére

    En is igy szoktam majdnem ahogy m3ss irja, iso alap (nem LO1, LO2, vagy LO3 mert az nem nativ), ha 200 az alap erzekenysege a gepednek akkor 200. Rekesz minimum f8, de Sigma 10-20-al jobban szeretek f10-el inditani. Fokusz AF-S vagy manual vegtelen (sigman a tavolsagskala segit), fenymeres legtobbszor matrix, aztan lovok egyet A modban, megnezem a hisztogramot hogy mennyire alul vagy tulexpos, ha egyik a ketto kozul akkor atkapcsolok M-be es valasztok magamnak en egy zaridot. Ennyi :)

  • Throme

    veterán

    válasz psycroptic #3612 üzenetére

    User 1 mód + ISO ellenőrzés ;] ;)

    Az auto iso-t a többiek nem említették, ami szerintem szintén segíthet.
    Tájképnél a téma nem rohan el.
    A reciprok szabálynál gyorsabb auto iso-nál a kézremegésből adódó esetleges bemozdulást is ki lehet küszöbölni, bár szép időben alap iso-n is rövid záridőt kapsz A módban.

    Igazából csak arra kell szvsz figyelni, hogy bizonyos témák közt - ha azok eltérőek, akkor főleg - mindig nézd át a főbb beállításokat, mert egy úgyfelejtett iso, záridő...stb bosszúságot okozhat....

    [ Szerkesztve ]

  • #40935168

    törölt tag

    válasz psycroptic #3612 üzenetére

    Auto iso, mostanában auto WB is, úgyis raw-ban lövök. f/8 mert ez optimális mélységélesség-fényerő kombót ad még azelőtt, hogy a diffrakció jobban elkezdené megenni a "szuperfelbontó" jóféle üveget, normál matrix metering, éggel és ilyenekkel nem törődöm, ami kiesik a gépből, az - hála a csodálatos szenzornak, ami 8MP-re leméretezve is csodás képet ad ;] ;] ;] - összevissza húzogatható :))

    De ha választanom kellene, inkább az égre súlyoznám az expót (nem full ráállítani, csak picit arra súlyozni), mert shadow-ból könnyebb visszamenteni a sötétebbre vált tájat, mint a kiégett égből visszahúzni a felhőket láthatóra. De mondom, én csak súlyozok max, nem totál égre állt expót csinálok mert az tényleg nagyon sötét felszínt eredményez, amiből már a visszakorrekció sem csinál csodát.

    Nagyjából ennyi, AF maradhat, ha igazán karcot akarok, akkor állvány, stabi kikapcs, liveview, 10x nagyítás a képbe, MF, tekerget-beállít, 10mp önkioldós katt, de bevallom, a magas Tátrában Zakopane-ban kézből lehet ilyet lőni stabis obival simán, szóval én a Tami 24-70 mellett nem tökölök állvánnyal, se LiveView-val, csak megállok, levegő kifúj, úgymarad, feszes test-könyök és katt, belenagyít, nyugtáz hogy jó.

    Fókusz vagy a tökvégtelenre (ultramesszi fák, egyéb pici motívumok) vagy ha hegyről fotózol völgyet, dombot, lankákat, stb.. akkor egyharmadra vagy kétharmadra, attól függ, hol a templom, ami a figyelmet vonzza. :)

    A kompozíció szerintem fontosabb, például ha gyönyörűen tükröződő csendes tavat fotózok, mindig középen van a horizont, a kép felénél, mert úgy adja ki szépre (akár, de ez sem feltétlen, pl. Lillafüred Hámori tó nem), míg bármilyen egyéb standard tájfotónál inkább bárhol máshol, csak középen ne legyen horizont.

    Én .. így csinálom.

Új hozzászólás Aktív témák