Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • karlkani

    aktív tag

    Sziasztok!

    Munkajogi kérdésem lenne! Az idei évi üzemorvosi vizsgálatra olyan időpont volt csak szabad, ami munkaidőbe esett. Odamentem a főnökasszonyhoz, hogy mi legyen, mennyek szabira vagy elmegyek 10-kor és a vizsgálat végén visszamegyek dolgozni. A válasz az volt, hogy munkaidő vége előtt mennyek, próbálnak időpontot intézni, vagy szabadság, amit én is felvetettem. Többször, mióta itt dolgozom szabadságra mentem ilyenkor, most nem szerettem volna. Pont azon a napon, amikor orvosnál voltam, volt az üzemben a cég humán-politikai osztályáról egy hölgy, aki több kollégával is konzultált. Engem is meg szeretett volna hallgatni, de ugye nem voltam bent. Az viszont szóba került, hogy azért vagyok szabadságon, mert így tudtam elintézni az üzemorvost. Elmondta, hogy a "fő" cégnél ez úgy működik, hogy a munkavállaló reggel bemegy a munkahelyre pl.: 6-ra, 8-ig nem áll munkába, elmegy az orvoshoz, majd, ha végez, munkáját elkezdi. Ezt nekem elmondták a kollégáim másnap (pénteken). Nem tetszett, de ez van. Következő hét elején megkérdezte a takarító kolléganő az étkező előterében, hogy szabadságon voltam, mert nem látott csütörtökön. Négyen voltunk ott, mi ketten, egy kolléga, meg az irodából a raktáros kolléganő. Elborult az agyam és a főnökasszonyt "f@ssz... rib@..nak" neveztem a válaszban, amiért nekem szabadságot kellett kivenni, nem lehetett műszkban intézni, de egyesek 1-2 órával műszak vége előtt elmehetnek, mert "dolguk" van. Ez, mint írtam előzőleg másfél hónapja történt. Visszajutott a főnökasszonyhoz, amit nemrég tudtam meg (~ két hete). Tegnap felhívatott az irodába, hogy megkérdezze, mi a tervem a cégnél. Szóba került a kirohanásom, ami másfél hónapja történt. Mondom, másfél hónapja történt, miért pont most? Azt hitte feledésbe merül az ügy, válaszolta. Napi szinten kérdezgetik tőle, hogy mikor tesz valamit, és elege van. Ezt mondjuk nem hiszem, mert szóba se került a téma azóta. Állítólag a központi cégnél olyan információhoz jutott, hogy ez ügyben mit lehet tenni, és Ő tenni is fog. Azt mondta két lehetőségem van.

    - Közös megegyezéssel felmondok, nyilván végkielégítés nélkül (esetemben 1 hónap járna, mert ugyan 8+ évem van itt, kicsit több, mint három éve jöttem vissza).

    - A másik opció, amit nem ajánl, hogy fegyelmi eljárást indít az előzőben már leírt megnyilvánulásomért.

    Munkámat elvégzem rendesen, bár ezen is fogást akar találni.

    Elmondta, hogy a továbbiakban nem kíván velem együtt dolgozni.

    Nyilván mennem kell, csak nem tudom melyik opció lenn jobb döntés. Első esetben a 13. havi bért elbukom, mert felmondás alatt levő nem kaphatja. Novembertől-novemberig nézik, december elején utalják a novemberi bérrel. Ha egy hónappal később történik ez, nem is gondolkodnék rajta.

    A másik lehetőséget választva, azt mondta hogy fegyelmi eljárást indít ellenem, ami hat havi mozgóbér megvonással jár többek között. (Egy kolléga ellen ilyesmi van épp, anyagi károkozásért. Nem működött a végálláskapcsoló a bakdarun és sikerült túlhúzni, a figyelmetlenség is közrejátszott. Több alkatrész tönkrement, cserélni kellett, a javítás végösszegéről, valamint arról, hogy neki mennyit kell kifizetnie még nem tudni.) A többire nem tért már ki, szerdán meg fogom kérdezni, addig kaptam haladékot válaszolni, mi a döntésem. Ha a 13. havi megjárna, mert a fegyelmivel első körben 6 havi mozgóbérmegvonás, esetleges bércsökkentés járna (valami 15%-ot említett), akkor gondolom ez a választás tűnik jobbnak számomra, függetlenül, hogy ki akar rúgni/rúgatni?

    Azt még említette, hogy az első opció esetén el tudok menni munkanélkülire.

    Ha a második opciót választom és nem szimpla fegyelmi eljárást indít, hanem fegyelmivel akar kirúgatni, abban az esetben elég az hozzá, amit visszamondott neki valaki abból a beszélgetésből, amiben az mondtam rá, amit, másfél hónapja? Tagadni nem tudom, nem is akarom, megbántam, nem is tudtam, hogy elmondták neki ~2 héttel ezelőttig.

    Mindig időben érkezem, nem iszom. Munkámat elvégzem rendesen, csapatban dolgozom, valamint targoncázok is (építőipari cég). Mondani ugye bármit mondhat, meg is tette, hogy "nem tud mire használni", már nem is targoncázok. Mondtam, ez érdekes, mert az egyik srác, aki még nincs fél éve, hogy kezdett eddig 1 autót szedett le, meg 1-et rakott meg egyedül, a néhányat közösen két targoncával, a többit én. A gyártási területeken tevékenykedő dolgozók kiszolgálását is szinte mindig én teszem, a raklapos, valamint egyéb kisebb késztermékeket is én pakolom a helyére. "Ja, én nem vagyok lent, nem tudom." - volt a válasz.

    Nemrég volt egy olyan szituáció, hogy megkérdezett minket, hogy hol van a szilikon paszta, amit nemrég hozott. Kolléga jelezte neki, hogy a tmk-ba került, de nincs már ott, megnézte. Erre én mondtam, hogy azoktól kellene megkérdezni akiknek kulcsuk, szabad bejárásuk van oda. Ezt is a fejemhez vágta az irodában, hogy én lopással vádolom a kollégákat!

    Nagyon szabadulni akar tőlem.

    Az hozzátartozik a történethez, hogy ~ fél éve lett telepvezető a kollegina, előtte meós volt ~ 2,5 évig itt. Amióta főnök elég megosztott a csapat, vannak, akiknek sok mindent/mindent szabad, meg vagyunk mi néhányan.

    Elnézést, hogy ilyen hosszúra sikerült...

    Kérlek segítsetek a döntésben, esetleges tanácsoknak is örülnék!

    Előre is köszönöm!

  • karlkani

    aktív tag

    válasz Sethdobaloah #24568 üzenetére

    A péntek reggeli esemény után reggelizni leülve nem volt étvágyam, néhány falat csúszott csak le. Szombat estefelé már egy tányér levest sikerült enni, addig semmit. Én amúgy is minden sz@ron stresszelek, ez kimondottan jól esik most.

    #24569 coco2
    Nem pénzbüntetésről volt szó. Azt mondta, ha maradok, fegyelmi eljárást indít. Itt első körben 6 havi mozgóbérmegvonással indul a történet. Kolléga is első körben ezt kapta a darus ügy miatt, majd ehhez jön a pénzbüntetés, ha igaz. Ha fegyelmi eljárást indít és 6 hónapra megvonják a mozgóbért, valamint 15% bércsökkentést adnak, az olyan havi nettó 40k mínuszt jelentene . Az októberi jelenléti már 24-én le lett adva, most még nem lesz semmiféle szankció. Novemberben már ~40k-val kevesebb lenne a fizetés, viszont a 13.havi az első körös fegyelminél nincs elvéve (úgy tudom), így lenne ~200k pluszban.

    Azt hiszem 4. éve van, hogy teljes havi jutalom van év végén. Aki nincs felmondási idő alatt, az jogosult rá. Egy kolléga pont emiatt bukta azt hiszem két éve, mert novemberben beadta a felmondását. A novemberi bér kifizetésekor még bőven a felmondási idejét töltötte, a jutalmat nem kapta meg.

    Én is így tudom. Semmit nem vettem 3 éven belül igénybe.

    Nem vagyok táppénzre járó fajta. Lassan 20 éve lesz, hogy elkezdtem dolgozni, ha jó a matek, 4-5 alkalommal voltam betegszabadságon, kisebb-nagyobb sérülések miatt.

    #24570 Tsebacsi
    Nem Ő küldött szabadságra, én javasoltam, ha nem tudok elmenni műszakban, akkor legyen szabadság (úgymond beleegyezett). Ő azt akarta, hogy műszak vége előtt mennyek el, próbálnak időpontot intézni.

  • karlkani

    aktív tag

    válasz biker #24572 üzenetére

    Szerződést előkapartam, semmi extra nem szerepel benne, csak az adataim, munkarend... Cég szabályzathoz max. munkahelyen tudom kérni, hogy mutassák meg. Nyilván azért indítja a fegyelmi eljárást, ha nem a közös megegyezés opciót választom. Lentebb fogok írni a humánpolitika-osztályról érkező hölgy, daru káreset miatti tanúvallomásokkal kapcsolatban. Amikor elmondtam, mi történt, utána személyes elbeszélgetésre is sor került, mert ugye velem nem tudott értekezni szeptemberben, mert üzemorvosnál voltam. Azzal nyitott, hogy a főnökasszony nagyon dicsért engem neki, állítólag bármit rám lehet bízni, szakmailag képzett vagyok, stb... majd elájultam. Ekkor elmondtam, hogy a nyáron fel lettem hívatva az akkor még csoportvezető, darukezelő kollégával az irodába, s meg lett kérdezve, hogy tud-e velem a továbbiakban dolgozni, mert sok rám a panasz, hogy nem végzem a munkámat. Mindketten furán néztünk a főnökasszonyra. Persze, kiderült, hogy a "másik brigád" (a főnökasszony "baráti köre") panaszkodott. Pedig dicséri Önt, mondta a hölgy. Sok mindenről beszéltünk, nagy részét már szeptemberben hallotta a kollégáktól. Kérdezte, hogyan lehetne ezt a helyzetet megoldani, hogy ne fújjanak ennyire a munkatársak egymásra, mert ez nem állapot hosszútávon. Mindannyian azt mondtuk, amíg külön bánásmódban részesülnek egyesek, mindent is szabad csinálniuk műszakban, büntetlenül, addig a helyzet itt változni nem fog, az biztos.

    Darus esetnél ott voltam, kötözőként. Reklamáció miatt tüzetesen át kellett vizsgálni a terméket, ami a kamionra került. Vártuk a meóst, de közben a darus kolléga és én is néztük, melyik termék olyan, amit nyugodt szívvel kiadható. Én mondtam, hogy várjuk meg az illetékest, de csak erősködött... Közben meg kezében a darukapcsoló, a terméket vizsgálta és nyomta a fel gombot (a termék felett volt a macska, csak a négyágú lánc volt rajta). Egyszer halottunk egy "csúnya" hangot, azonnal megállt, de ekkor már késő volt. A végállás nem állította meg a felfelé haladást, sérült a kötél, kulacs, csigák, kötélvezető. Aznap még az ott tartózkodó egyik kollégám, én és a darukezelő fel lettünk hívva műszak végén az irodába, ahol a telepvezető már egy általa összeállított, kinyomtatott papírral várt minket. A lényege az volt, hogy a darus elismeri a felelősségét (mi tanúként), másnapig kért haladékot a kolléga, hogy aláírja avagy nem. A "fő" telephelyhez megküldött fényképek alapján az ottani szakik szerint a darukezelő a hibás, függetlenül, hogy működött e az adott pillanatban a végállás kapcsoló vagy nem. Teljesen fel lett húzva a macska, amennyire végállás nélkül lehet, ez bizony nem 10-20 cm... Valami ilyesmi volt a válaszuk, ezt csak hallomásból tudom, nem közölte velünk a főnökasszony. Rá néhány napra az első hosszú hozzászólásomban már szereplő humán-politikai osztályos hölgy látogatott hozzánk. Meghallgatta a darukezelőt, az alvállalkozó darukezelőjét, akitől a kolléga műszak közben átvette a darut, két kollégát, akik ott voltak és engem. Ő is ugyan azt mondta, mint a másik telepen dolgozó szakik, hogy ellenőrizni kellett volna, hogy megáll e végálláson a kötél. Állítólag ezt minden egyes alkalommal, mikor más-más ember kezeli a darut ellenőrizni kell. Lényeg, mivel aláírta, hogy részben felelős, hat havi mozgóbér megvonást kapott, amit a héten jelzett neki a főnökasszony, fegyelmi eljárás van ellene. A javításról számlát még nem kaptak állítólag, így nem tudni, hogy mekkora összeget kell megfizetnie még a darukezelőnek a károkozásért.

    #24573 Tsebacsi
    Ezzel tisztában vagyok...

    [ Szerkesztve ]

  • karlkani

    aktív tag

    válasz coco2 #24575 üzenetére

    Hiába "erős" az ember, ha egyedül van. Ő állít valamit, és a "baráti köre" tuti biztos mellette érvel. Nem azért mert utálnak, hanem hogy még jobban bevágódjanak a főnökasszonynál. Ha olyan vádakkal akar kirúgatni (a rib@n....son kívül, ami nem tudom elég indok-e), melyek nem fedik a valóságot, én mondhatom az ellenkezőjét, nyilván neki fognak hinni. Nem kis cégről van szó, több, nagyobb telephellyel rendelkezik. Már lebeszélte a céggel mik a lehetőségei, amivel élhet az üggyel kapcsolatban és meg is teszi, ezt közölte. Az a 3-4 ember, akikkel folyamatosan egy-egy munkaterületen dolgozom meg nem hiszem, hogy a főnökasszony ellen vallanának. A darus srác, aki augusztusig csoportvezető volt, még talán, de azzal sokra nem mennék (ellene van fegyelmi eljárás károkozásért), őt már előttem likvidálni szerette volna. A falubeli kolléga, aki fél éve van itt mondta, hogy le fog lépni, ezek után, ami velem most történik csak megerősítette.

    [ Szerkesztve ]

  • karlkani

    aktív tag

    válasz mephi666 #24577 üzenetére

    A hölgy, akit többször említettem, hogy ellátogatott hozzánk, a felső vezetésnek jelent. Eddig csak a mi szemszögünkből hallotta a dolgokat, a főnökasszony "kedvencei" még nem voltak elbeszélgetésen. Állítólag havonta jönni fog... elmondtuk a véleményünket (a telepvezetővel kapcsolatban is), de idáig semmi reakció nem történt.

    Nem pár, egyetlen egy alkalom volt, ami visszajutott a fülébe.

  • karlkani

    aktív tag

    válasz inf3rno #24582 üzenetére

    Továbbítom, köszönjük!

    Mozgóbér az adható, állítólag azt szóbeli figyelmeztetés után is elveheti fél évig, akárcsak az alapbér 15%-át.

    Az a helyzet, hogy a kolléga a főnökasszony által "összerittyentett" papíron aláírta, hogy részben felelősséget vállal. Nem tudom pontosan hány napra rá a másik telepről jött egy hölgy, aki meghallgatta a darus kollégát, az egyik alvállalkozó darusát, akik egész nap azt használják, valamint közölünk három embert, mint tanúkat. Valami olyasmit mondott a kollégának, ez náluk bevett szokás, minden ilyen, vagy hasonló ügyben így járnak el. Azt is közölte vele, hogy valami 10%-át szokták a javítás összegének a dolgozóra hárítani. A lényeg, fegyelmi eljárás van a kolléga ellen, várja a főnökasszony, hogy mennyi volt a javítás költsége. Az, hogy mennyit terhelnek a kollégára belőle, nem tudni, de pl.: 5 millás javítási költség 10% nem kevés...

    Ma kiderült, ha az előzőekben felvetett második opciót választom (fegyelmit, nem a közös megegyezést), addig meg nem áll, míg fegyelmivel el nem küldenek. Fegyelmi eljárás alatt semmiféle juttatás sem jár, tehát bukta a 13. havi is. Ennek tudatában közös megegyezéssel elváltak útjaink. 8 nap szabadságom maradt időarányosan, amit ki fognak fizetni. Semmiféle papírt nem kaptam, állítólag ki lesz postázva. Az októberi fizetés pénteken lesz utalva, gondolom az ünnepnap, a mai munkanap, valamint a 8 nap szabadság is ekkor kerül kifizetésre.

    Remélem héten megküldik a papírokat, hogy el tudjam intézni a munkaügyi központban a regisztrálást. A folyósítás azzal a nappal fog kezdődni, amikor a kérelem beadásra kerül, jól gondolom? Azt olvastam, hogy a betegbiztosításom még 45 napig él, így a két időpont közti napokra nem kell nekem rendeznem.

  • karlkani

    aktív tag

    válasz karlkani #24585 üzenetére

    A történet a végéhez ért. Szerda délután a kollégának is jelenése volt a főnökasszonynál. Azzal nyitott, hogy közös megegyezéssel el kell hagynia a munkahelyet, vagy fegyelmi eljárás, a daru miatt meg fizethet. Nézett is bután, úgy tudtuk a fegyelmi már folyamatban van. Ő is az első verziót választotta (a kártól eltekintenek), azzal a különbséggel, hogy a hetet még végigdolgozta. Az időarányosan megjáró szabadságát kifizetik a novemberi napokkal, meg az ünneppel, mint nekem, de csak jövő hét közepe tájékán.

    A papírjaim ma sem érkeztek meg (munkahelyen SEMMIT sem adtak szerdán), így jövő hétre tolódik a munkaügyi központban a regisztrálás. Remélem, hétfőn végre megkapom. A kolléga papírjai az elmondás szerint hétfőn lesznek postára adva, kíváncsian várom mikor kapja kézhez...

    Köszönöm még egyszer a sok hasznos hozzászólást, segítő szándékot!

  • karlkani

    aktív tag

    Sziasztok!
    Tavaly, november 2-án közös megegyezéssel megszűnt a munkaviszonyom. Papírjaimat napokkal később, november 8-án kaptam kézhez (postázták). Még aznap elindítottam a regisztrációmat személyesen a helyi munkaügyi központban. Megítélték 90 napig az álláskeresési járadékra való jogosultságot. Jövő hét hétfőn kell mennem az előírt jelentkezési kötelességnek eleget tenni. Mindenképp személyesen intézem, mert a TB kiskönyvet nem vették át az igényléskor, azt be kell vinnem. Sajnos történt egy baleset még december közepén, megcsúsztam és kifordult a jobb bokám. Néhány napig nem volt kellemes, aztán minimális lett a fájdalom. Január elején elmentem a sebészetre megnézetni az ismerősök unszolására. Behívtak, elmondtam mi történt, elküldtek röntgenre, készült három felvétel a bokámról különféle "pózokban". Visszahívtak, majd közölték, hogy a jobb bokaízületet alkotó csontokon fractura nem látható (a lábamat meg sem nézte a doki). Fizikai kíméletet és Cartidol gél használatát javasolt, kontrollvizsgálatra jelentkezzek panasz esetén. Mivel nem volt panasz, csak minimális fájdalom meg a duzzanat a külső bokacsont belső felén nem mentem vissza. Három héttel később elkezdett fájni folyamatosan, így visszamentem a sebészetre. Recepción bejelentkeztem, közölte a hölgy, hogy akinél voltam, délután rendel, máshoz tud küldeni. Behívtak, rögtön közölte a doktor úr, hogy ebbe nem akar belefolyni, nem az Ő betege vagyok. Ettől függetlenül megnézte a lábamat, majd közölte, hogy folytassam a korábbi kezelést. Panasz esetén pedig forduljak ahhoz az orvoshoz, akinél első alkalommal voltam. Ez meg is történt pár napra rá. Kérdezte, hogy mi a panasz, mondom folyamatosan fájni kezdett a bokám néhány napja, a duzzanat pedig (szerintem) semmi sem csökkent, mióta itt jártam három hete (a baleset bekövetkeztekor sem volt nagyobb szerintem, ami 6 hete volt). Kérdezte, hogy voltam-e fizioterápián. Mondom nem voltam, mivel a háziorvos nem tud beutalni, itt meg ugye nem jártam, mivel nem volt panasz, első alkalommal pedig nem küldött oda (a másik orvos meg "lerázott"). Leültettek, szabaddá tettem a lábam, majd rá kellett mutatnom, hol érzek fájdalmat (kb. 5 másodperc volt az egész). Beutalt fizioterápiára 10-10 ultrahang és soft laser kezelésre. Kértem még aznap időpontokat, holnap délelőtt lesz az első. Gondoltam kivárok a munkába állással, hátha rendbe jön a lábam, mire lejár a munkanélküli, már látom, hogy nem fog. Jelenleg egy hely van, ahova tudnék menni akár még egy hónap kihagyással is, de a próbaidő alatt napi bejelentéssel lennék foglalkoztatva. Ilyen esetben ugye a TB nincs rendezve. Mivel a kezelésekre el fogok járni, beletörődtem, hogy a február még munka nélkül fog eltelni (csak jöjjön helyre a lábam végre). Egyedül élek (vasárnap lejár az álláskeresési támogatásom), egyéb bevételem nincs. Van az aktív korúak ellátása (foglalkoztatást helyettesítő támogatás), ami 22800 Ft havonta és rendezik a TB-t is, aminek az igénybevétele bizonyos feltételekhez kötött. Nagy valószínűséggel a vagyonnyilatkozatnál megbuknék, mivel van a tulajdonomban gépjármű, aminek értéke a folyószámlámon levő kezelt összeggel együtt meghaladja a 800000 Ft-ot (három éve ennyi volt a "limit" úgy tudom, nem tudom ez változott-e azóta). A nyilatkozatban felhívják a figyelmet, hogy az ellátásra való jogosultság feltételeinek megállapítása érdekében a hatóság a megjelölt pénzforgalmi szolgáltató felé megkereséssel élhet a fizetési számlán kezelt összeg tekintetében. Mennyire szoktak ennek utána nézni? Nyilván nem szeretnék "rosszul" kijönni a dologból, mert gondolom nem valós adat megadásakor nem csak elutasítanák a kérelmet, hanem még meg is büntetnének. Így marad az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése a NAV felé, ami idén 9600 Ft havonta. A kérdésem az, hogy be kell jelentenem a NAV felé, hogy küldjenek csekket, vagy megteszik maguktól? Valamint az álláskeresési járadék lejártát követően pontosan meddig vagyok biztosítottnak tekinthető? A neten sokfélét olvasni (ez megállja a helyét), szeretnék tisztában lenni a dolgokkal...

    Előre is köszönöm a segítséget!

Új hozzászólás Aktív témák