Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ear001

    addikt

    válasz szakibá... #86679 üzenetére

    Nos a leírásodban ott szerepel, hogy NEM a műfül saját korrekciós görbéjét vonjuk ki, hanem a Harman görbét, amit úgy találtak ki, hogy az emberek jó része ezt hallja kellemesebbnek. Nekem ez még mindig tudományos mázzal bevont marketingtrükk.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz szakibá... #86679 üzenetére

    "Hű, de nagy a káosz! Hogy jön a Harman görbe a hangszóró méréséhez?"
    Szerencsére sehogy. De nem is mondtam, hogy jönnie kéne. Sőt! Azt mondtam, hogy a fejhallgatók méréséhez se kéne jönnie.

    "A műfül saját átviteli görbéjét imitálja a Harman görbe,"
    Ezt én mondtam, pontosabban én azt mondtam, hogy jó lenne, ha azt imitálná. Azt mondtam, hogy a fülre-fülbetevésből adódó virtuális akusztikai sajátosságokat figyelembe érdemes venni - a műfülét is. De a "Harman görbék" alapvetően nem erről szólnak. Hanem a felhasználói szokásokról. Mégegyszer: a Harman-görbe típusú görbékről folytatott polémiák a felhasználói igényekről szólnak alapvetően. Amennyire a műfülek mérési hibáiról szólnának, az indokolt lenne, de nem arról szólnak, arról nem is kell szólniuk, mert azt csak meg kell határozni két pillanat alatt, hogy adott konkrét mérési körülmények között adott konkrét műfül milyennek méri a lineárist, azaz a mérési eredménye hogyan tér el a lineáristól, azaz milyen a mérési hibája, és akkor a kompenzálásával el van intézve, az nem érdekel senkit. A "Harman görbék" alapvetően a felhasználói igényekről szólnak, nem a műfülekről, mert a műfülekről nincs mit vitatkozni, filozofálni (és nem is a fül saját általános átviteli görbéjéről szólnak, mert az meg nem tartozik ide), és ezen felül én még azt is állítottam, hogy tapasztalatom szerint a fej-fülhallgatók fülön és fülben levésének sincsenek olyan akusztikai különlegességei, amelyek másféle lineáris görbét határoznának meg, mint ami a "valóban" lineáris görbe.

    Illetve te azt mondtad, hogy "ilyen görbét KELL kapni. Azért ilyet, mert az emberi fül saját átviteli görbéje ilyesmi." - mármint az inverze lenne ilyesmi, és én erre mondtam, hogy ilyen alapon az egész világot ilyen Harman görbére kellene alakítani. Káosz nálad volt, te keverted ide a fül saját általános átviteli görbéjét, én pedig mondtam, hogy "a fül saját általános átviteli görbéje" NEM veendő figyelembe, amikor a fej-fülhallgatók lineárisnak tekinthető görbéjét próbáljuk meghatározni, mert akkor már mindenhez figyelembe kéne venni a fül saját átviteli görbéjét, például a hangdobozoknál is, ahol szerencsére nem veszik figyelembe - és a világ se veszi figyelembe. Ahogy az oroszlánnak se szólunk, hogy a hörgését a torkonragadott általános ember általános fülének általános átviteli görbéjéhez igazítsa, úgy a fej-fülhallgatóknál se veendő ez figyelembe. Ezt most te is mondtad "Tehát a Harman görbének semmi köze ahhoz, hogy hogyan halljuk a világot, mert a fül sajátossága ez a jelleg, ezzel születünk.", tehát ebben egyetértünk, én is ezt mondtam az előzőben is.

    Tehát azt mondom, hogy a Harman-görbe-féle görbék alapvetően a felhasználói igényekről szólnak, nem a műfülek hibáiról. Ebben van köztünk (is) vita. Káosz nincs. Vita van. Káosz annyiban volt, hogy nem azt írtad, amit írni akartál.

Új hozzászólás Aktív témák