Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Diabolis

    tag

    válasz totron #19 üzenetére

    Nem ha, amikor. Bár igazán intelligens akkor lenne, ha a teremtői baromságait le tudná vetkőzni.
    De emberség nélkül valószínűleg kiírtaná az emberiséget, némi tanulmányozás után...

    Ha beülsz a volán mögé, és azt érzed otthon vagy, ne gondolkodj, vedd meg! De ha leparkoltál vele és nem nézel vissza rá, rossz autót vettél.

  • Tasunkó

    senior tag

    válasz totron #22 üzenetére

    A nyilvánvaló hibák ellenére, bizalmat szavaznak a chatprogramjának, ha valami félelmetesre képes hatalomként marketingeli. Ilyen értelemben igen, kisebb ellenállás, nagyobb elfogadás, szóval jó pilot-produkció. Szövegtermelőként nézve az AI-re, mert mesterséges intelligenciaként vlszeg éppolyan távol vagyunk mint 20 éve, látom arról beszélgettek, de földhöz ragadt értelemben gondoltam.

    Kérek egy számot a jútútú

  • strogov

    senior tag

    válasz totron #53 üzenetére

    "Az a pici rés nem kevés ember éhezését jelentette például. Szóval mire nyargaltak át anno?"

    A társadalmi pánikra utaltam ami most is sokakban láthatóan feléledt. Minden változásnak vannak egyéni vesztesei. Ezek nyilván mérgesek, de nem állíthatják meg a megállíthatatlan. A másik oldalról a gépkészítők egy csomó munkát kaptak anno, amivel magasabb szintű munkahelyek jöttek létre. Akik meg nem olyan dolgot csináltak amit a szövőgép helyettesített azoknak változatlan maradt az életük.

    A rendszerváltás után fehérváron megszűnt a videoton, aztán pár év alatt az ikarusz. Találkoztam olyan emberrel aki konkrétan az utcán könyörgött munkáért :( Az embernek alkalmazkodni kell a változáshoz. Aki nem tud alkalmazkodni az rosszul jár, de ez nem jelenti azt, hogy a változás rossz lenne. Most is éheznek sokan. Nekik meg lehet, hogy jobb lesz egy változástól.

    "és az véresre dolgoztat/személyes szabadságodban korlátoz"

    Egyrészt ha egy AI dolgoztatni tud akkor már képes figyelembe venni az emberi igényeket is. Egyébként eleve miért dolgoztatna egy AI ... hacsak nem azért, hogy ember(ek) igényeit elégítse ki? Másrészt ez bárkivel megtörténhet AI nélkül is. Ma is több 100 millió ember él kvázi rabszolgaságban, és dolgozik napi 16-18 órát amíg a szívroham el nem viszi. Van olyan EU-s kormány is amelynek kimondott célja az olcsó, kevés munkavállalói joggal bíró munkaerő biztosítása.

    Ha nem lesz OpenAI akkor majd lesz HoShiMinh-AI. Én inkább bízom magam az OpenAI-ra.

  • ddekany

    veterán

    válasz totron #48 üzenetére

    Miből látszik, hogy tud még javulni bőven: Visszanézve a meglévő rendszerek eddigi fejlődési ütemére (pl. ChatGPT), egyenlőre nem lassítunk. Ahogy én érzékeltem legalább is. Az meg nem túl valószínű, hogy a következő hónapban hirtelen beverik be fejüket a plafonba. Plusz, most elkezdett ebbe ömleni a pénz, szóval nagyon sokan keresik párhuzamosan a megoldást a nehézségekre.

    "többek szerint bakugrásokra inkább kell készülni"

    Ez szinte biztosan így lesz, ha komolyabb felépítésbeni változásokat annak nevezünk. Főleg, hogy most a kockázatosabb újító ötletekre is lehet pénzt szerezni.

    Mire túl hatékony: Pl. túl hatékony megfigyelő/rendfenntartó eszköz, amit a vezető maffiózóknak (értsd politikusoknak) sikerül bevezetni. Munkaerő piac sokk szerű változása (pl. átmeneti munkanélküliség). Meg persze franc tudja... elég sok új lehetőséget kinyithat ez.

    "nem változik tehát az egységnyi fejlesztő élete semmit"

    Csak lehet, hogy előbb-utóbb 2x gyorsabban fogsz dolgozni vele, mint nélküle. Fejlesztők mondjuk abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy az N-szeres hatékonyság nem jelenti, hogy akkor (N-1)/N % fejlesztő munkanélküli lesz, hanem inkább több vagy több feature-vel rendelkező szoftvert fognak íratni velük. Nem minden szakmára igaz ez.

    Persze nem akarok én itt negatív lenni. Ahogy egyre nagyobb szarban van az erőforrások felélése miatt a civilizáció, jól jöhet, ha hatékonyabban tudunk dolgozni. Tulajdonképpen ez az egyik szalmaszál, hogy a tudomány lépést tart az őrülettel, és így valahogy a nehezített körülmények ellenére sem döglünk éhen... Bár valószínűleg a többség de. OK, ez megint nem pozitív. :)

    [ Szerkesztve ]

  • strogov

    senior tag

    válasz totron #58 üzenetére

    "a gyári munkás géphasználókból egyszeriben mérnök vénájú"

    Nem. Mindig van/volt munkanélküliség. Akkor is voltak olyan szakemberek akik munkanélküliek voltak, és a gépek elterjedésével lett munkájuk. Illetve a gépek elterjedése miatt a munkáltatóknak nagyobb számú iskolázott emberre lett szüksége ami a társadalomnak is előnyös. Amikor jött a vasút egy csomó postakocsis ment tönkre. A vasútépítők meg meggazdagodtak. Ma már jegesemberek se járják az utcákat, ablak kopogtatók, és újság felolvasók is elvesztették a munkájukat. Lehetne sorolni naphosszat. Nem érzem másnak az AI hype-ot se.


    "mindezt addig könnyű lendületesen hangoztatni amíg nem te vagy az a vesztes"

    Bármikor elveszítheted az állásod. Erre reagálnod kell az életben. Van aki 25-30 évet lehúz egy cégnél, majd egy csőd után borul minden. Aki fehérváron nyákot forrasztott a vidiben 20 évig majd megszűnt a cég az szerinted mit élt át? Az alkalmazkodás független az AI-tól. Nekem is mondtak fel ... kétszer. Másnap újra kellett szerveznem az életem. Bármikor bárkivel megtörténhet. Édesapámnak 20 milliót nem fizetett ki a kontrax anno úgy, hogy 12 millió hitelt vett fel a munka miatt. Nagyszüleimtől elvettek mindent a kommunisták.
    Az utolsó dolog ezen a földön amitől félek az az AI "forradalom" ... ráadásul nagyon messze vagyunk a lehetőségtől is.

    @blackrulz
    "Egyébként a hazai helyzet nem azért olyan mert költség optimalizált"

    Teljesen mindegy miért szar. AI nélkül szar. Az amcsi helyzetet sem AI hozta össze. Tehát féljek az AI-tól mert lehet, hogy szar miközben az ember vezette valóságról tudom, hogy szar. Rögtön 2 teljesen eltérő irányítással szar már a te állításod szerint is.
    Az AI legalább egyértelmű szabályok alapján fog dönteni, így előre felkészülhetek a várható döntésre. Arra nagyon nehéz felkészülni, hogy:
    - idén már nincs időpont,
    - akkor kérnék egyet jövőre,
    - a jövő évet még nem nyitottuk meg,
    - mikor nyitják meg,
    - azt még nem tudjuk, de valamikor novemberben.

    Aztán amikor megnyitják akkor már az összes magánbeteg bent van.

  • Tasunkó

    senior tag

    válasz totron #72 üzenetére

    Értelmes embernek sikeresen applikálni magára a tömeges narratívákat, minden bizonnyal nehéz, munkaigényes és- vagy trükkös folyamat. Szükséges is, ha az ember gazdag akar lenni, ahogy sikeresen is folyamatos szembenállással viseltetne a környezetével szemben, ha nem tenné magáévá annak szemléletét. A társadalomba való betagozódás az pozitív folyamat, sok előnnyel kecsegtet, kár lenne tagadni hogy irigylésre méltó állapot, nem utolsó sorban békét, harmóniát teremt.

    Kérek egy számot a jútútú

  • vicze

    félisten

    válasz totron #167 üzenetére

    Állítsuk le az emneriséget úgy 10évre, hogy felállítsunk egy megfelelő tanácsot, ami felügyeli! - Alá is írom a nyílt levelet.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák