Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Algol

    senior tag

    válasz Lompos48 #16207 üzenetére

    Készítettem két ábrát, mert ábrák nélkül nehéz elmagyarázni a dolgot és nagyobb a félreértés veszélye. A csavart érpár két vezetékét, - hogy jól megkülönböztethetők legyenek - piros és fekete színnel jelöltem. Az egész vezetékből csak két egymás melletti menetet rajzoltam ki, a hurkokat az egyszerűbb rajzolhatóság miatt hatszögekként ábrázoltam. Kék nyilak jelzik a vezetékekben folyó áramokat és folyási irányukat, (nem mindegyikre írtam I betűt). A zöld nyilak a hurkok áramfolyás szerinti körüljárási irányát mutatják. A piros és a fekete nyilak értelemszerűen a piros és a fekete vezetékeknek a segédvonalak által mutatott pontjai között fellépő feszültségeit jelölik.

    Az első ábra azt mutatja, hogy hogyan csökkenthetjük egy áramkörhöz tartozó oda- és visszavezetés által keltett mágneses teret. Tehát itt a zavarkibocsájtást mérsékeljük. A vezetékek összecsavarásával nem csak az áram által átjárt hurok felülete lesz kisebb, ami eleve csökkenti a létrehozott mágneses teret, hanem mivel a kialakuló sok kicsi hurkot páronként ellenkező irányban folyja körül az áram, az általuk keltett mágneses tér is páronként ellentétes irányú lesz, ezek aztán nagyjából kioltják egymást, tovább mérsékelve az eredő mágneses teret. Mindezt te is leírtad.

    A későbbiek szempontjából fontos, hogy a hurkok közepén található fekete jelzések a mágneses tér vektorának az irányát mutatják. A bal oldali hurok középpontjában a mágneses tér vektora felénk mutat és persze merőleges a lap síkjára, míg a jobb oldali huroknál a vektor iránya ellentétes, tőlünk elfelé mutat.

    A második ábra a csavart érpár zavarvételét mutatja induktív behatás esetén. Itt elhagytam az előző ábrán, a bal oldalon található feszültséggenerátort, hogy ne kelljen az általa keltett árammal foglalkozni, de ez a szuperpozíció elve miatt megtehető. Most hasson egy növekvő fluxusú homogén mágneses tér vezetékeinkre, melynek erővonalai legyenek merőlegesek a lap síkjára és indukcióvektora tőlünk elfele mutasson. Ekkor a 2. ábrán látható irányú áramok fognak folyni a vezetékekben (kék nyilak). Azért ilyen irányúak, mert Lenz törvénye szerint az indukált áram iránya olyan, hogy mágneses hatásával gyengítse az őt létrehozó hatást. Lásd az előző ábra bal oldali hurkát. A hurkok egyező mérete és azonos elrendezése miatt a bejelölt, U1, U2, U3 és U4 feszültségek nagysága megegyezik. Ha most azt mondjuk, hogy a bal oldali hurokban U1+U4 feszültség indukálódik, a jobb oldaliban pedig U2+U3, akkor azt is mondhatjuk, hogy a szomszédos hurkokban ellentétes polaritású feszültségek indukálódnak. Hiszen szemmel látható, hogy az U1 részfeszültség az U3-mal, továbbá az U2 részfeszültség az U4-gyel szembekapcsolódik. Így ezek kioltják egymást.

    Remélem, hogy most már világos, hogy mit is akartam kifejezni a korábbi, talán kissé pongyolán fogalmazott mondatommal. Az talán jobban hangzik, hogy a vezetékek mentén váltakozó előjellel becsatolt rész-zavarójelek kioltják egymást.

    Tisztelettel:

    Üdv: Algol

Új hozzászólás Aktív témák