Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bociusz

    aktív tag

    válasz Trucker39 #8907 üzenetére

    Reggel küldtél screenshotokat, azon szerepelt két LTE eNodeB (konyhanyelven hívhatjuk ezeket 4G tornyoknak), 2213 (azon belül 3-as szektor), ill. 2543 (2-es szektor). Ezeket Cellmapperen gyorsan ki lehet keresni, a bal hasábban van egy "Tower Search" doboz, onnan megvolt, hogy Kecskemét északnyugati határán készülhetett a mérés.

    A TAC a régiókódokat jelzi, Telenor és Telekom hálózatokban a 30-39 ezer közti TAC kódok a Dunától keletre eső, Telekom által üzemeltetett Band20-as helyszíneken használják. (A Dunántúlon pont fordítva, a Telenor üzemelteti a B20-as tornyokat, azoknak 20-29 ezer közötti a TAC kódjuk). Ezekről a megosztott tornyokról annyit érdemes tudni, hogy mára a többségük telített, ilyenkor pedig az ütemező elsősorban a toronyhoz közelebb lévő, jobb jel-zaj aránnyal kapcsolódó eszközök forgalmát priorizálja. -110 dBm alatt már nagyon gyenge a jel, ha eközben a cella is telített, akkor kb. élvezhetetlen lesz a szolgáltatás.

    A Tenda felületén egy plusz csavarra volt szükség, mivel (talán adatvédelmi okokból) a rengeteg infó közé pont nem fért ki az eNodeB és a TAC, de mivel a régió az előző screenshotból már megvolt, így arrafelé kellett keresni.

    Az EARFCN a cella középfrekvenciáját adja meg. Az LTE szabványosított frekvenciasávokon működik - itt a teljes lista, - Magyarországon ezekből a B1,B3,B7,B8,B20 és B28 van használatban. Itt egy kalkulátor, ami megadja, hogy melyik sávon pontosan hol üzemel a cella. A 275 ez alapján a B1 sávban van. A környéken pedig egyetlenegy olyan eNodeB lett csak feltérképezve, amin van B1, de ha több is lett volna, a PCI-k összevetésével úgy is össze lehetett volna párosítani, a 337-es PCI a Hetényegyházi torony délkelet felé néző B1 szektoránra lett kiosztva. (Egy TAC régiókódú övezetben egyszer szerepelhet csak egy PCI azonosító.)
    Ugyanígy a második screenshoton EARFCN 1848, ez a Telenor "szabvány" B3 frekije. A 430-as PCI alapján ez a 3217-es eNodeB 3-as szektora a Vízmű utca és a Nyugati körút sarkán.

    Röviden ennyi volt a beazonosítás. A hálózat működéséről még annyit érdemes tudni, hogy az eszköz rendszeres időközönként riportolja a hálózat felé, hogy melyik szektort milyen jelerőséggel "hallja", a hálózat pedig az önbevallásos mérések alapján dönt és ha szükséges, át tud téged küldeni egy másik szektorra. Például ha tele van a B20-as sáv, akkor át tud küldeni B1-re, akkor is, ha az távolabb van és gyengébb a jele. Ilyenkor bár a kijelzett térerő lecsökken, a szolgáltatás minősége a gyakorlatban mégis javul.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák