Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Akheron

    senior tag

    válasz emre #135 üzenetére

    A létezés közel azonos szintjén vagyunk.

    És éppen úgy képesek a testi szenvedésre, mint mi magunk.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #1 üzenetére

    Én is hasonlóképpen vagyok, mint Te; szintén nincs semmim, csak munkám. Családom se, otthonom se. De a nélkülözés szerintem nem a szükségszerű boldogtalanságról szól, hanem tanítani próbál; az életről próbál tanítani valamit.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #138 üzenetére

    Nem azért kellene jónak lenni az állatokkal, mert az állatok jók. Azért kellene jónak lenni az állatokkal, mert az ember jó, és kiemelkedett közülük - persze az ember valójában nem jó, és nem emelkedett ki közülök – ezért nem jó velük. :)

    Amit a meneküléssel kapcsolatban írtál... talán a saját lelki beállítottságod ihlette; nem értem, miért kellene ennek általános gyakorlatnak lennie az állatszeretők körében.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #146 üzenetére

    ''Ismét érzem a csökönyös, küzdeni tudó, szenvedélyes alkotói énem ökölcsapásait.''

    Ne aggódj, elmúlik majd. :)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #151 üzenetére

    Aesopus milyen állatoknak írt mesét? :B

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #153 üzenetére

    Ha ez így van, akkor mit falazgatsz magadban?

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Nowhereman #156 üzenetére

    Én malacos nyalóka lennék. Miaúúúú! :o

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #178 üzenetére

    Én egyre inkább úgy látom, hogy semmi más nem vagy, csupán külsőség. Nagy szavak, néhol ízléses körmondatok – de mind feleslegesen, mögöttes érték nélkül; csak gócok tömkelegéből. Persze a legtöbbeknek így is el tudod adni magad.

    Most gonosz vagyok?

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz #27070592 #182 üzenetére

    Nem lennék biztos abban, hogy a téma indítója osztja a véleményed.

    [link]

    ''Szerintem a természet előbb-utóbb az emberre tapos, és remekül elintézi az emberi fajt. Nem kell aggódni, és tele hassal merengeni a rossz dolgokon. Az élet mindig megtalálja az utat magának.''

    Ez alapján talán valamiféle névtelen, arctalan, egyetemes biomasszának képzelheti a természetet, ami úgyis folyvást ismét előtör... bármit is tesz az ember. :) (Ami persze nyilvánvaló, de a világunk lényeihez történő egészséges hozzáállásnak korántsem nevezhető.)

    Az első bekezdésed utolsó néhány sorával tökéletesen egyetértek. Elfelejtett saját magától tanulni az ember; elfeledte, hogy miféle bőség lakozik mindenféle külsőség nélkül is pusztán saját lényében. Elfeledte, hogy saját maga a világ. Leülni, csendben maradni és figyelni – ha többen és többet tennének így, más lenne a világunk. De hiába bajlódsz velük többet, mint a saját nagyanyjuk, semmit sem értenek meg; folyvást csak címszavakkal dobálóznak.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #192 üzenetére

    Mond, miféle magvas tartalomra vágysz?

    Pusztán az szúrt szemet szubjektív benyomásaim nyomán, hogy mintha a zsigerből jövő stílushoz és közlési formához izzadnál tartalmat. Én meg valahogy épp fordítva vallom helyénvalónak: zsigerből jövő tartalomhoz izzadni stílust és közlési formát. De mint írtam, szubjektív benyomásaim rémképe ez csupán; ettől másokat még minden további nélkül boldoggá vagy elégedetté tehetsz az írásoddal. :)

    Gonosz vagy-e? Ezt csak te tudod.

    Gonosz az nem vagyok. Úgy gondoltam, hogy aki a pozitív véleményt el tudja tenni, az a negatívval is megbirkózik. Ha meg a pozitívat sem tudja eltenni, akkor oly mindet, mifélét kap.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Akheron #231 üzenetére

    mindet = mindegy :O

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #229 üzenetére

    Mi a kedvenc filmed?: Katasztrófafilmek, katartikus élményt nyújtó alkotások.

    Kim Ki-duk:
    Tavasz, nyár, ősz, tél... és tavasz
    A sziget
    Az íj

    Kitano:
    Tűzvirágok
    Fivér

    Ingmar Bergman:
    Hűtlenek (bár ezt nem ő rendezte tudtommal)

    Én ezeket ajánlanám, ha még ismeretlenek. :) Nem szokásom rendezőnként kategorizálni a filmeket, de néhánnyal kivételt teszek. (Tarkovszkijt és Kuroszavát most kihagytam.)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #234 üzenetére

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis at vero eros et accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore te feugait nulla facilisi.

    Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis at vero eros et accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore te feugait nulla facilisi. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. :)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #236 üzenetére

    Ugyan, felesleges mellre szívni. Nem akartalak én megbántani ezzel. Egyébként meg eleve rossz minőségű lipsumot ollóztam; zrrilt meg efféle agyrémeket tartalmazott. Csak utólag vettem észre. :)

    Talán tényleg jobban tennéd viszont, ha kevesebb energiát fordítanál az okfejtésre és a kimondott vagy ki nem mondott gondolati vesződségre. Mert jól kihúzza az észrevétlen a valóság szőnyegét az ember lába alól.

    Tanulni én sem tanultam. Középiskolát végeztem, és ott is kétszer buktam előtte; mert fogalmam sem volt, hogy mit kezdjek az életemmel. Tulajdonképpen ma sem bánom, hogy így alakult, mert azt, amit ott nyújtottak, mai szemmel sem tartom semmire, és gyanítom, hogy a legtöbb felsőoktatási intézménnyel sem lenne ez másként. Annyi szerencsém volt az életben, hogy találtam egy komolynak mondható foglalkozást, ami többé-kevésbé tapasztalati alapon és képességekhez mérten működött. Külsősként kezdtem, majd hamarjában alkalmazott lettem; így dolgozgattam 2-2,5 évet, most szeptemberben pedig felmondtam, hogy ismét külsős vállalkozó lehessek ugyanannál a cégnél. Nagy kockázatot vállaltam ezzel, de egyelőre úgy ahogy működik ez a megélhetési forma. Egyre kevésbé tudom mindenesetre, hogy mi az, ami valójában jó nekem: ha jó, vagy ha rossz történik velem.

    És továbbra sem tudom, hogy mit kezdjek az életemmel. :) De nem is kell tudnom. Mert érzem, hogy az élet kezd velem valamit: valami egészen csodálatosat.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #360 üzenetére

    Mit ne mondjak, piszok szerencsés vagy, hogy ott a telek neked. :) Ha a helyedben volnék, biztosan megpróbálnám magam megtermelni az eleségem, és elfelejteném ezt a társadalmat az összes közszolgáltatásával, számítógépével, meg az internettel együttvéve.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #362 üzenetére

    És miket termesztetek? Sokféle zöldség-gyümölcs megél ezen az éghajlaton? Nekem sajnos semmi tapasztalatom nincs ezzel kapcsolatban. Mennyit terem? Ez a 17x80-as telek egy embert el tudna tartani teljes egészében?

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #364 üzenetére

    Valami gabonaféle esetleg? :B Vagy azt problémás termeszteni?

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Dr.F.E.R.I. #368 üzenetére

    Az amerikaiaknak már az is éhhalál, ha nem tudnak elhízni. :D Bocs. :)

    Húst egyáltalán nem eszem jó ideje már, és korábban is csak nagyon ritkán nyúltam hozzá. Tojást és tejet is rettentő ritkán eszem - a sajt és a natúr joghurt az egyetlen állati, amit rendszeresen fogyasztok. Ez az ''éli a világát és megveszi a parasztnál'' meglehetősen ''mai'' csengésű javaslat. :B A puszta élelemszerzéssel szembenézni legalább valóságos feladat, nem úgy, mint az a sok marhaság, amit magam körül tapasztalok nap mint nap. Nem arról van szó, hogy nem értékelem az efféle életet, mert egyrészt akad sok dolog, amit értékelek, másrészt meg elégedetlenkedésre és siránkozásra nyilván nem építhető értelmes élet. Csak egyszerűen tudom az árát annak, amim van, és látom, hogy mi mindenből ''maradok ki'' ilyesformán.

    Ha az önellátáshoz kevés vagyok, marad a kolostor. :)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Dr.F.E.R.I. #371 üzenetére

    Természetszerűen az, mivel mindannyiunknak a mában kell élnünk, tetszik, avagy sem.

    Ugyan, ez csupán a gyöngék mentsvára. Az élet olyannyira megfoghatatlan, kiismerhetetlen, pillekönnyű egy valami, hogy az efféle határok pusztán a szellem ábrándjai lehetnek. :) Ha valami nyilvánvalóan nem jól működik, lehet lándzsát törni ellene. Meglehet, hogy rámegy az emberélet - no de ha rá is megy, akkor mi van? Az emberélet emberélet, tartson az bármeddig és bárhogyan. Szóval nincs itt semmi nehézség, csak néhány kósza pillanat, szoros egymásutánban. :)

    A siránkozást magamra értettem. :B Mert változást indukálni gyakorta az el nem fogadás szokott, én meg inkább elfogadáson alapuló józan választásra törekszem, bár belátom, gyakran kevés sikerrel.

    Azzal, hogy nem lenne szabadidőm, így látatlanban is egyetértek: a szabadidő, mint kategória, a folyamatosság és alapvető céltalanság szentségében megszűnne létezni, ha jól cselekszem :)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Dr.F.E.R.I. #374 üzenetére

    Azzal a szabadidős mondattal csak arra utaltam érintőlegesen, hogy manapság hajlamosak az emberek élesen elkülönülő kategóriaként kezelni a különböző tevékenységekkel eltöltött időt. Sokan élnek kompenzációs életvitelt oly módon, hogy a munkát fárasztónak, kellemetlennek, nehezen viselhetőnek élik meg, munkán kívül pedig kifejezett, célirányos kikapcsolódásba hajszolják magukat. Lehet, hogy túlzottan szigorú vagyok, de bennem mindkettő szélsőségként és ostobaságként tűnik fel - tudom, hogy lehet másféle életvitelt is folytatni. Nem muszáj ilyen formában függeni lelkileg a periodikus váltakozástól: gyenge lábakon áll az efféle boldogság, a boldogtalanság meg önmagában sem hordoz értelmet.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz fokukac #385 üzenetére

    Gondolj arra, hogy máshol éheznek, megint másokat megerőszakolnak, halálra kínoznak vagy politikai/vallási/anyagi/egyéb okokból lemészárolnak. Ez talán segítene abban, hogy végre értékeld azt a nyugalmat, biztonságot és fiziológiai szempontból kielégítő életet, ami sok más embernek nem adatik meg. :)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz fokukac #387 üzenetére

    És hol marad a logika? :) Ha dobbantott, akkor nyilván nem őt szánta neked a sors - nem ő volt a neked való. Ha nem ő volt a neked való, akkor minek bánkódni miatta? Először kapcsolat nélkül is vágyakozásba meg idealizálásba kezdesz, majd mikor kiderül, hogy mindezt tévesen tetted, kezdődik az elveszejtett vágyak miatti sirám? Emberek, emberek...

    Egyébiránt a földi életközösség, a teljes egymásra utaltság és társság világában nem létezik magány. Ha magányos vagy, az annyit jelent, hogy elveszett számodra az élet legfontosabb dolga és érzése, és ennek a problémának semmi köze a fájdalmad tárgyához. A bánat a gyönge ember legnagyszerűbb esélye arra, hogy végre megtanulja teljesebben és éberebben látni a világot, a legtöbben persze a fogyasztói társadalomba fojtják ezt is.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #394 üzenetére

    Szép, rendezett hatást kelt a kert. Ennél többet nekem, mint laikusnak, nem mond. :) Az nlcafe párkeresőjén is fent vagy? Én épp tegnap töröltem magam onnan. :o

    Ha ennyire lételemed a szenvedés, esetleg kipróbálhatnád a keresztény vallást. :)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Hunci #398 üzenetére

    Nem magamról írtam azt, inkább másról vagy másokról. A többség nem arra összpontosít, ami épp történik vele, hanem aláveti szellemét mindenféle jöttment vágynak, indíttatásnak és érzésnek, amik időben és térben százfelé húzzák és összezavarják az embert. Gyakorta saját akaratukként tekintenek e tartalmakra, miközben a valódi akarat, tudatosság és erő épp ott kezdődik, ahol a lelki tartalmak diktálta kényszeresség abbamarad, és felszínre jut az élet abszolút átélése. De tudom, az efféle írással senkin nem segítek, mert ez nem tudásról szól, hanem a szellem nagyságáról - akiből hiányzik az efféle tapasztalás, annak mintha egy érzékszerve hiányozna, aminek hiányát érzékelni nem képes. Az ilyen emberek gondolják úgy, hogy a világ anyagi, önmagában szürke, lapos vagy fájdalmas; az ilyen emberek látnak mindenfelé csak falakat - a szellem falait.

    Nekem nincs különösebb történetem. Összesen két barátnőm volt, az egyik hat, a másik pedig 9 hónapig volt mellettem. Mindkét esetben én okoztam a szétválást. Anyám meghalt rákban jó néhány éve, akkor elköltöztem ''otthonról'', és azóta egyedül élek, család, barátok és társ nélkül. De nincs ezzel semmi gond. Már csak azért sincs, mert nagyobb részt én magam választottam ezt az életet. :) Aránylag szerényen éldegélek, igyekszem minél kevesebbet fogyasztani; gondolok itt az áramra, gázra, vízre. Majdnem minden ételt saját magamnak készítek el az alapoktól kezdve, amit pedig nem tudok elkészíteni, azt többnyire meg sem veszem a boltban. Így jóval kevesebb szemetet termelek.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Hunci #401 üzenetére

    Hát igen, nekem is van mindenféle nyavalyám; emberként ugyanazokra az érzésekre, lelkiállapotokra vagyok fogékony, mint bárki más. Igyekszem kevésbé lekötni magamat ezekkel. :) Néha sikerül, néha csak kevésbé.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #408 üzenetére

    Elmaradhatatlan virág és gyógynövény, a körömvirág.

    Épp ilyen szappant vásároltam nemrég. :)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz kymco #415 üzenetére

    A bármennyire is hihetetlen, de a kereszténység nem a szenvedés, aszkézis vallása...

    Bármennyire is hihetetlen, az általam eddig ismert összes keresztény egyoldalúan, tagadással, félelemmel, belső feszültséggel vagy egész egyszerűen depresszív vagy buta módon élte meg a vallását. A legutóbbi személy folyvást a hittérítő szerepét osztotta magára; minden harmadik mondata kényszeresen Jézusról szólt, aki megváltotta az életét. A hívőkön kívül semmi bajom a kereszténységgel, elhiheted. :)

    Szerk.: Aki még nem látta Ingmar Bergman Úrvacsora c. filmjét, annak ajánlom figyelmébe. No nem mintha bármi világraszóló lenne benne; csak érdekességképp említem, ha már épp eszembe jutott.

    [Szerkesztve]

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz SzalaiG #422 üzenetére

    Nincs televízióm. :)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz SzalaiG #424 üzenetére

    Belenéztem a legutóbbi adásba, amit a címlapról lehet elérni. Aki beszélt, bárki is legyen, mondott értelmes dolgokat. De nézd el nekem: én nehezen viselem, ha konkrét fogalmakhoz és tárgyakhoz kötődően, címszavasan, rögeszmésen beszélnek arról, ami szellemi. Amikor azt mondják, hogy Isten, meg Jézus, meg lejött a mennyből, meg megváltott, akkor önkénytelenül is felelevenedik bennem a buddhizmus kitűnősége, amelynél csak az hajtogatja folyton Buddha nevét és a megvilágosodást, akinek nincs szeme a látáshoz: akiben a szabad szellem csupán a kötött szellem egy olcsó képeként él.

    Amit ajánlottál, az alapvetően nagyságrendekkel tartalmasabbnak tűnik a mai televízióműsorok többségénél, és az efféle kérdésekkel való foglalatosságot is sok mindennél előbbrevalónak mondanám - az egyetlen problémát abban látom, hogy ezúttal épp nem a megfelelő személynek ajánlottad. :) Persze tudom, aki meg fogékony volna rá, és a befogadásával előrébb juthatna az életben, abban többnyire túlteng az alaptalan tagadás és ellenszenv.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #427 üzenetére

    Én is mutogatok, ha már te is mutogattál. :) Legújabb kenyérkém: [link]

    A tészta teljes őrlésű tönkölybúzalisztből házilag készített kovásszal, tengeri sóval és hidegen sajtolt olivaolajjal, teljes őrlésű búzaliszt és szójaliszt 5/1 arányú felhasználásával készült, és egy kevés lenmagpelyhet is kevertem bele - majd az egészet szezámmagba forgattam. Kovászból csak egy teáskanálnyit használtam fel, hogy zömök, de mégis kellemesen rágható legyen.

    A nagyjából egy kilogramm kenyér összesen talán 250 forintba került. Boltban ez háromszorosa lenne, ha egyáltalán lehet kapni olyat, ami hasonlóan készült, és biztos forrásból származik.

    [Szerkesztve]

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #475 üzenetére

    Nem akarok vészmadárkodni, de nem hinném, hogy tartósan jobban leszel. Vagy legalábbis: én most is a korábbihoz mérhető kiszolgáltatottságot érzek benned, ami csakúgy, mint más emberek esetében, bármikor megkeserítheti az életed. A dolgok értékelésének egyfajta kötött módjából származik ez a kiszolgáltatottság - de okoskodni sem szeretnék fölöslegesen, másrészt meg én sem vagyok sokkal másabb. :)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #477 üzenetére

    Ezt kifejtenéd bővebben? Érdekes meglátás.

    Igen, kifejteném, már amennyire tőlem telik. :)

    A személyiségem alapjait kellene újraönteni ahhoz, hogy másként kezelhessem a problémás helyzeteket.

    Nincs olyan, hogy probléma. A problémát a merev akarás, az el nem fogadás szüli; a problémát valami szüli, míg az élet mindenről és semmiről és bármiről szól. Az életnek egy végtelenül apró pontját jelenti a mi társadalmunk, amelyben hagyományosan az összes valaminek megvan a maga és rossz lefolyása. Az élet ennél áthatóbb és elfogadóbb a maga teljes és végtelen feltételnélküliségével. Gondolkodni nem valamiben kell, hanem életben, teljességgel. Tedd fel magadnak a kérdést, hogy mi vagy te, és tartsd távol ennek a végtelenül apró pontot alkotó társadalomnak a szabályrendszeréből adódó válaszokat. A valódi válasz nem az ész és a szavak dolga, hanem a szabadság és az élet végtelen könnyedségének megtapasztalása.

    De igazából én sem tudok sokat mondani erről. Nálamnál nagyobb emberek is csak bajosan képesek erre.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Hunci #479 üzenetére

    Köszi. :) Igazából az, hogy átfogóak, meglehetős pontossággal mutatja azt, hogy mennyire kevés vagyok. Aki valóban tud valamit az életről, annak minden magyarázatából elemi erővel sugárzik az egyszerűség és tisztaság, vagy lépésről lépésre képes közvetetten rávezetni a másikat arra, amit tulajdonképpen át kíván adni. Én csupán nyűglődöm, keresem a szavakat, virágnyelven írok... és folyvást utólag ötlenek fel bennem a leglényegesebb motívumok.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #481 üzenetére

    ''A virág lehull, ha szeretjük is, a gyom nő, ha nem szeretjük is.'' Ha így is van, ebben áll életünk.
    Ekképpen kell felfogni az életünket. Akkor nincs nehézség. Azért van mindig bajunk, mert valamilyen egyedi szempontra helyezzük a hangsúlyt. Fogadjuk el a dolgokat úgy, ahogyan vannak. Így kell felfogni mindent, így éljünk e világban. Az ilyen tapasztalás olyasmi, ami túl van a gondolkodáson. A gondolat világában különbség van az egy-ség és a változatosság között, a tényleges tapasztalásban viszont a változatosság és az egy-ség ugyanaz. Ti teremtitek meg az egy-ség vagy a változatosság eszméjét, ezért ejt rabul ez az eszme titeket. Így aztán folytathatjátok a gondolkodást vég nélkül, pedig valójában nincs is szükség arra, hogy gondolkodjatok.
    Az érzelmek is sok nehézséget jelentenek, pedig ezek nem igazán valódi problémák, hanem műviek, ezeket a nehézségeket saját önközéppontú felfogásunk, szemléletünk élezi ki. Azért vannak nehézségeink, mert mi hangsúlyozunk, élezünk ki valamit. Tulajdonképpen azonban nem lehetséges semmi különlegeset sem kihangsúlyozni. A boldogság szomorúság, a szomorúság boldogság. Ha érzéseink jellegükben különböznek is, igazából nem különböznek, lényegi mivoltukban ugyanazok.


    [link]

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Sir Pocok #483 üzenetére

    No, nem is hallottam róla. :) Mi a címe?

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz nRu3 #500 üzenetére

    mitt engedjek el?

    Engedj el mindent, amit csak tudsz. A ragaszkodás reménytelenségre van ítélve ebben a világban; a ragaszkodás az eszetlen észnek, a látás nemlátásának dolga.
    Szólott a Jedi. :)

    (Bocs, hogy csak így félig viccelve beleböfögtem - a nekem címzett hozzászólásokra majd később reagálok, mert határidős munkám van.)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Hunci #493 üzenetére

    Elolvastam, amit írtál, és gondolkodóba is estem, hogy mit írhatnék... Aztán hamarjában ráeszméltem, hogy ha gondolkodóba estem, akkor már régen nem tartok ott, ahonnét érdemi válasz születhet. Úgyhogy vártam, vártam... hátha meglátok valami választ, de mindhiába.

    Igazából rettentően kevés dolgot látok a valóságból; túlzottan keveset ahhoz, hogy érdemben tudjak írni másoknak konkrétan erről, de épp eleget ahhoz, hogy befogjam a számat, ha konkrétan erről kellene írnom másoknak. :)

    Leginkább csak azt kezdem fölfedezni, hogy mennyire nem látok tisztán, és hogy mi az, ami nem módi az életben: anyagi, tárgyi kényelemben emberi jótétet keresni például nem módi az életben. Ezért élek szerényen, és ezért igyekszem takarékoskodni azzal, ami felett legföljebb a társadalmi lázálmok nevében rendelkezhetnék jogosan. És jól is vagyok így jelenleg. Ha csak annyi telik az életemből, hogy nem ártok más lényeknek fölöslegesen a mindennapos butaságommal és az abból táplálkozó pazarlással, akkor azzal is bőven elégedett lennék. Hogy ennél több lesz-e? Meglátjuk. :)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Hunci #524 üzenetére

    Nem rád értettem, inkább csak általánosságban írtam, a mai ember mindennapi dolgaira utalva. Egész este égetni a lámpát, egy szál pólóban lenni és fűteni, nyáron klímaberendezést működtetni, minden nap új nejlonzacskókat hozni a boltból, agyoncsomagolt termékeket vásárolni, pazarolni a vizet, mértéktelenül fogyasztani a húst és minden egyebet... Ez mind olyan dolog, ami egy távolabbi térben vagy időben más élőlények életébe kerül. Hiába fizet pénzzel mindezért az ember, a pénz csak a társadalmunk dolga, az élet meg más értékeket is ismer.

    Az elmúlt évek során lassacskán tudatosult bennem, hogy tulajdonképpen mit is tettem eddig: azt sem tudtam, hogy mi vagyok, ki vagyok, miért vagyok, micsoda az az élet - de ártani bizony ártottam más lényeknek, nem is keveset. És mit kaptam, miközben ártottam? Semmit. Nem a kényelmen múlik az ember boldogsága, sőt, épp ellenkezőleg. Minél inkább elválasztja magát az ember a nehézségektől és kényelmetlenségtől, annál inkább értelmét veszíti az élete. Ha bármikor lehet világosat, sötétet, meleget és hideget csinálni, elfelejtjük értékelni a világosat, sötétet, meleget és hideget. A gyönge embernek szüksége van a nehézségekre, az ellentétek eleven megtapasztalására ahhoz, hogy bármit is értékelni tudjon.

    Most, az enyhe télre tekintettel például egyáltalán nem fűtöttem. Vettem fel még egy nadrágot, pólót, zoknit, esetleg sálat és sapkát... volt egy kis plusz kellemetlenségem a mindennapjaimban, de alapjában véve megvoltam így is, a tavasznak pedig úgy örültem most, mint eddig még soha. Sőt, tovább is mehetünk: nem eszem húst, tojást és agyonreklámozott termékeket, nem iszom tejet, nincs ágyam, sötétben szoktam gubbasztani esténként, néha szakadt ruhában járok, és a mosdóba vizelek. No és boldogtalan volnék? Szó sincs róla. Sokat tanultam mindebből. Számtalan olyan dolgot tanultam meg mélyen értékelni, amelyet korábban észre sem vettem. És ami még fontosabb, egy általános érvényű tapasztalattal is gazdagodtam:

    Az anyagi dolgokért való küzdelem mindig csak szélmalomharc, hisz az anyagi dolgok önmagukban nem képviselnek semmiféle értéket; az emberi tudat, az emberi szellem értékeli azokat. Valóban kapni és elérni bármit is - csak szellemben lehet. A többi csupán káprázat.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Hunci #530 üzenetére

    Nemrégiben más is rákérdezett éppen erre; akkor sem értettem, hogy mi volna itt az ellentmondás. Mi a gond azzal, ha az ember modern remete? :) Informatikai fordítóként dolgozom ebben a világban, itthonról, vállalkozóként, így szükségem van számítógépre. A jelenlegi hordozható számítógépem keveset fogyaszt, praktikusan használható, gépjármű nélkül szállítható, másrészt üzleti gépnek szánták, tehát elviekben tartós is. Szerintem ezek tökéletes összhangban vannak a törekvéseimmel, az adott körülményeket figyelembe véve.

    Az aláírásomban szereplő hardverek a korábbi asztali számítógépemből származnak, amit néhány hónapja cseréltem le erre a hordozhatóra. A monitort és a billentyűzetet használhatnám a jelenlegi géphez, de megvagyok az apró képernyővel és a beépített billentyűzettel is, feleslegesen megtartani pedig nem szeretném őket, mert annak senki nem látja hasznát. Így hát eladok - mi mást tehetnék? :)

    A takarékosságnak, tudatosságnak, figyelmességnek sok arca van; van neki egy modern arca is. Amit én hangsúlyozok, az az emberi szellem, az emberi cselekvés és erőfeszítés fontossága. Az energiatakarékos kompakt fénycső és a porszívó egyaránt modern készülék - mégis, az elsőt használom, a második helyett meg inkább sepregetek. Amit el lehet végezni dolgosan, azt elvégzem dolgosan, amit el lehet végezni fogyasztás nélkül, azt elvégzem fogyasztás nélkül, de amit értelmetlen vagy káros volna régi módon csinálni, ahhoz szívesen alkalmazok egy takarékos és tartós gépet. Mindezt a jelenlegi képességeimhez és szellemiségemhez mérten teszem. Később talán a számítógép is kikopik majd az életemből, meglátjuk. :)

    Beavatlak a terveimbe, hadd botránkozz meg még jobban. :) Ételhordó termoszt, hálózsákot, sátrat és hagyományos borotvát ([link]) is tervezek vásárolni. Az utolsóval a villanyborotvámat váltanám le. A hálózsák és a sátor a szabadban eltöltendő éjszakákhoz kell - később talán ehhez sem kell majd céleszköz, de egyelőre járatlan vagyok ez ügyben.

    A nememre vonatkozó kérdést nem láttam. Férfi vagyok, 24 éves. De egyedül élek, jó ideje, így minden ételem saját magam készítem. Azóta sütöttem újabb kenyereket:
    [link]
    [link]


    TE most azért mondanál le dolgokról , mert valahova változni akarsz , miközben választhatnád a kényelmes életet .

    Egyrészt azért mondok le dolgokról, mert megváltoztam, másrészt azért változtam meg, mert lemondok dolgokról, harmadrészt meg a lemondás maga a változás. De a ''lemondás'' tulajdonképpen egy összehasonlító fogalom. Valójában semmiről sem mondok le, mert ami nem játszik szerepet az ember életében, az... az egyszerűen nem játszik szerepet abban. Az emberélet boldogsága és boldogtalansága, szépsége és csúfsága, magánya és társasága ugyanúgy megvan vagy meglehet, bármilyen anyagi dolgokkal is vegyem körül magamat. Sajnos ezt sokan nem látják, ezért a túlzott fogyasztás rabjává válnak.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    Sir Pocok, Te tartozol valamilyen közösséghez? Nem tudod, hogy miként lehet kolostorba kerülni?

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz alexnowan #545 üzenetére

    Érdekes. :) Épp azt szerettem volna kifejezni nem is olyan rég, hogy ha a Hunci által kifogásolt dolgokat egycsapásra kizárnám az életemből, az lenne a valóban erőltetett cselekvés. Jelenleg egyszerűen megy ami megy, jön ami jön - ezért is ilyen vegyes a kép.

    De a hangsúly elsősorban nem is rajtam volna, hanem azon, hogy ne ártsak az eszetlen pazarlásommal. Önmagában az, hogy én esetleg ténylegesen csak a díszletet cserélgetem, és butaságokba feledkezve élem le az életem - mit számít?

    Szerk.: Ha jól látom, a lemondással kapcsolatos szakasz első mondata miatt írtad, amit írtál. Valóban benne van az a jelentés, amire rákérdeztél, de én úgy látom, hogy más is van abban - vagy legalábbis úgy szerettem volna megfogalmazni, hogy más is legyen benne. :)

    [Szerkesztve]

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Sir Pocok #548 üzenetére

    Köszi, már hallgattam; a képeket is néztem. :)

    Elmondanám szívesen, ha tudnám, de ez nem igazán a töprengés és az érvelés dolga. Annyit tudok róla mondani, hogy jó ideje, és egyre inkább áthatja a mindennapjaimat az az érzés, hogy sokkal inkább egy kolostorban lenne a helyem, mint itt. Szerencsére megszűnőben van a szélsőség és az el nem fogadás ebben az érzésben - korábban inkább csak menekültem volna innét, valamiféle idealizált dolog felé. Mostanság inkább úgy vagyok vele, hogy éppen annyi dolog köt csak ide, mint amennyi mindenhova. Megyek, ha megyek; maradok, ha maradok. De inkább mennék, minthogy maradjak. :)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Akheron #549 üzenetére

    Ami kimaradt: Írhatnál arról, hogy miért nem vagy közösség tagja. :) Elvégre én épp valamiféle közösség felé tartok, és így, tapasztalatok nélkül, nagy bizalmam van abban, hogy tisztán látnak és tanítanak az efféle közösségekben.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Sir Pocok #548 üzenetére

    Egyébként hosszú idő óta nem tudom már, hogy mikor is látom más emberek cselekvéseinek valódi természetét, illetve hogy amit látok, az mennyire a helyes felfogás szerint való.

    Más emberek cselekvéseit látva ugyanis gyakorta szembeötlik, napnál is világosabb módon, hogy miféle patkányodú van a fejükben, és mennyire élhetetlenek - még ha a cselekvéseket alapvetően nem is rossz szándék szüli. Az már csak ritkán esik meg, hogy indulattal reagálok erre, de a cselekvések kárának, haszontalanságának ismeretében mégis megvan bennem az az érzés, hogy nem helyénvaló így.

    Ilyenkor eszembe szokott jutni az alábbi tanítás, bár nem szükségképpen szoros a párhuzam:

    Vasárnap Szung Szán mester ünnepélyes szertartáson vett részt a New-York-i International Zen Centerben. Ennivalóval és ajándékokkkal teli szatyrokkal tolongtak ott a koreai asszonyok. Egyikük nagy csokor műanyag virágot hozott, és mosolyogva nyújtotta át a mester egyik amerikai tanítványának. Az, amilyen gyorsan csak tudta, eldugta egy halom levetett kabát alá. De hamarosan ráakadt egy másik asszony, és boldogságtól sugárzó arccal az oltárhoz vitte, hogy betegye egy vázába. A tanítvány elkeseredetten ment oda a mesterhez:

    – Szönyűek ezek a művirágok! El kellene tüntetni őket az oltárról, és kidobni valamerre.

    – Ne törődj azzal, hogy a virágok művirágok-e vagy valódiak, hogy az oltáron vannak-e vagy a szemétkosárban. Ezek az asszonyok tiszta szívvel ajánlották fel a műanyag virágokat, cselekedetük bódhiszattvához méltó. Te elveted a műanyagot, kettéválasztod a világot jóvá és rosszá, széppé és csúffá. A te cselekedeted nem bódhiszattvához méltó.

    – De mi itt azon igyekszünk, hogy mindenki számára széppé tegyük a Zen Centert. Hogyhogy ne törődjek vele? Azok a virágok elcsúfítják az egész szobát.

    – Ha valaki élő virágot ad a Buddhának, a Buddha örül neki. Ha valaki műanyag virágot ad a Buddhának, a Buddha örül neki. A Buddha nem kötődik az élő virághoz és nem kötődik a műanyag virághoz. Az óceán nem mondja a folyónak: „Piszkos a vized, ne folyj belém!'' Minden vizet elfogad. Ha megőrzöd Buddha szellemét, a te szellemed is olyan lesz, mint a megvilágosulás nagy óceánja.


    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #553 üzenetére

    Társság, magány... Tudod már legalább, hogy melyik kell? Mert egyszerre mindkettőt nem bírod el. :)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Sir Pocok #552 üzenetére

    Ha gondolod, keresd fel Csong An Szunim zen szerzetest. Ő kevesek egyike, akik megkapták a dharma mester címet Szung Szán mestertől.

    Érdekes, az ő nevével épp találkoztam már. Olvastam a beszédét néhány hónapja, a következő helyen: [link] :)

    A többivel kapcsolatban írok még, csak ismét van egy szűk határidős munkám.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz dokar #557 üzenetére

    Bármelyiket bizalommal választhatod; egyikkel sem jutsz többre az éhséged csillapításánál. :)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz dokar #559 üzenetére

    Az összes étellel többre juthatsz. :) Jó rég ettem pizzát... Január első napjaiban rendeltem utoljára. Nem volt túlzottan jó, és drága is volt, így lemondtam arról a pizzériáról.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #562 üzenetére

    Én is magányos voltam fiatalkoromban; mindenféle lelki nyavalyám volt. Most mégsem vagyok magányos, pedig sokkal inkább egymagam vagyok, mint korábban bármikor. Igaz, (rossz) társaságban gyakorta én sem tudok mit kezdeni magammal, de ezzel sincs különösebb gondom. Felesleges túlbonyolítani az életet... :)

    Társaság kellene.

    Minek? Se megenni, se meginni nem lehet. Ha meg sem enned, sem innod nem kell, akkor végképp szabad vagy, és úgy érzed magad, ahogyan csak szeretnéd. Ha ez mégsem sikerülne, a hiba benned van, nem pedig a külvilágban - ne külső eszközökkel akard megoldani, hanem saját magadban. Szerintem.

    Amit kihagytam, és az előző hozzászólás folytatása lett volna: Ha társaság kell, akkor tedd le a magányt. Nyomban lesz társaság, társaság nélkül is. :) De ez végső soron ugyanaz, mint a fenti.

    [Szerkesztve]

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Algieba #566 üzenetére

    Okoskodhatsz, de az értelem nem segít - mint látod. :) Amúgy nem a társas érintkezés ellen szóltam. :B Inkább egyszerűen csak annak érdekében, hogy természetesebben viseltess iránta, ne ilyen kötött módon. A társas érintkezéssel önmagában semmi probléma nincs - ha van, akkor van, ha nincs, akkor nincs. A probléma ott kezdődik, ahol elkezded kötni az ebet a karóhoz. Ki kell engedni az efféle elvárásokat, hogy beférjen az élet.

    Kellemetlen... nekem is kellemetlen volt, egyszer jó sok tablettát is vettem be miatta. De mit számít ez? :)

    [Szerkesztve]

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

Új hozzászólás Aktív témák