Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lócitrom

    őstag

    válasz Oliverda #19170 üzenetére

    sajnos ez minden, csak nem elsietett. lehet vizsgálgatni az ITU és/vagy EU rendelkezéseit meg a gyártók és viszonteladók stratégiáját, de maximum az derül ki, hogy sokan pusztán random fogyasztók és nem választanak eléggé alaposan.

    „the cake is a lie” - mi band 4 fordítás: https://bit.ly/miband4hu - mi band 5 fordítás: https://bit.ly/miband5hu - mi band 6 fordítás: https://bit.ly/miband6hu

  • Dreimus

    senior tag

    válasz Oliverda #19188 üzenetére

    2016-tól Samsung, LG (2017-től Sony, stb.) már T2-es HEVC tv-ket adott ki, tehát az hogy a kisebb gyártók nem figyeltek az nem feltétlen az AH hibája, ami a hibája az a dekóder, mert abból minden más jobb lett volna :)

  • azbest

    félisten

    válasz Oliverda #19188 üzenetére

    4 év hatalmas idő. 2017-18 körül kezdett megjelenni más országokban a t2/hevc. Amikor 12 éve a mindig tv indult hivatalosan, akkor a t1/avc az élvonalba tartozott, elsők közt vezettük be. Nem véletlenül voltak drágák a boxok hozzá akkoriban. És volt kavar abból is, hogy nem mpeg2 alapú lett, mint ahogy a több éves teszt időszakban volt előtte. Ezért is tették kötelezővé, hogy fel kell tüntetni a "földfelszíni vételre alkalmas" szöveget. Csak ezt nem volt eszük frissíteni, hogy a következő generációsra is kitelező legyen valami plecsnit feltüntetni, hogy az is értse, aki nem fogékony a technikai információkra. Bár az is igaz, hogy akkor a közszolgálatit is érintette, most meg csak az "extra" szolgáltatását, ami nem közszolgáltatás, hanem egy vállalkozásé.

    12 évre kell tervezni és nem lehet az elavult technikát használni, főleg, hogy kezdetben kevesebb muxszal is számoltak. Most, hogy 2-3 éve máshol már mások járták végig a korai fázisát, így most olcsóbb és többféle megoldás létezik már alapból.

    Viszont az AH erősen tolja az ő boxuknak a használatát. Alapból minden élő előfizetéshez ki akartak küldeni egyet kártyánként. Később meg úgy tűnik, hogy árulják majd az 'ingyen' bérlet helyett a prime boxot. Elvileg később, ha sikerül lefejleszteniük a képességeket, akkor a saját boxukkal plusz szolgáltatásokat is tudnak indítani. Először úgy tűnt, hogy kötelező lesz szolgáltatói boxokat használni, aztán alakult ki, hogy mégsem... talán... egyelőre... vagy ki tudja. Lehet ők sem.

    A kommunikáció lett nagyon magyaros, hogy senki sem tudott sokáig semmi konkrétumot, de már előre kellett egyezkedni velük úgy, hogy az ügyfélszolgálat sem tudta mik lesznek a feltételek átállás után. Meg, hogy kevés a fejlesztői kapacitás. Valószínűleg nem segített a cég működésén az sem, hogy újra magyar állami kézbe került.

    Tévék kapcsán még az is előfordulhat, hogy attól függ a támogatás, hogy a beállításoknál melyik országot választjuk ki. Lehet a régiós eladások szerint fizetnek licenszdíjat a codec-ért.

    [ Szerkesztve ]

  • brazos

    senior tag

    válasz Oliverda #19190 üzenetére

    2011-ben véglegesítették a DVB-T szabvány második generációját. Az új DVB T2 szabvány szerint egy multiplexen már több MPEG transport stream továbbítása is lehetséges, illetve a kódolás és a moduláció már nem konstans, hanem akár adás közben is változtatható. Fejlettebb modulációt és hibajavító algoritmust használ, így a jel kevésbé érzékeny a környezeti zavarokra, és összességében jobban ki lehet használni a rendelkezésre álló multiplexeket.
    A végső (korai 2011-es) szabvány Európában a DVB-T2 MPEG-4 (H.264) lett. Az első ország Európában, ahol elkezdődött a hivatalos sugárzás DVB-T2-vel az Egyesült Királyság volt, ahol a kereskedelemben kapható tévékészülékeket és a settop boxokat már felszerelték egy DVB-T2 dekóderrel, de ezek még csak a régebbi videokódolási szabvány szerint előállított képet tudtak dekódolni: AVC (más néven H.264 vagy MPEG-4 10) Ez volt a korai DVB-T2 szabvány hozama, és emiatt van az a faramuci helyzet, hogy a kereskedelemben rengeteg, ilyen első generációs készülék van még jelen. Azonban kis idő elteltével a DVB-T2 jobb kihasználására elkezdték alkalmazni a DVB-T2 rendszernél is az újabb, jobb hatásfokú tömörítési rendszert, H-265/HEVC néven. Ez a már bevezetett DVB-T2 H-264 eljárásnál akár kétszeres tömörítési arányt is képes elérni azonos minőség megtartása mellett. Maximális támogatott felbontása 7680 × 4320 pixel.
    A HEVC kódolásra az első nemzetközi tervezet 2012. júliusában látott napvilágot, -ebben 16 szintet, ún profilt hoztak létre - és a szabvány végleges változatának az elfogadása csak 2013. januárjában történt meg. Ez a végleges verzió sem írja elő kötelezően a szolgáltatóknak, hogy milyen HEVC profilt használjanak, csupán ajánlásokat tesz erre, hiszen mindenhol más és más feltételek az adottak, és az egyes szolgáltatók saját hatáskörükben az előzetes tesztek alapján döntik majd el, hogy a HEVC kódolási szabvány melyik profilját fogják végegesen alkalmazni.
    Szóval ezért nem lehet azonnal a DVB T2 szabványt kitalálókat ún ba@ogatni, hiszen a HEVC tömörítés csak jóval később lépett színre, és ekkorra már a gyártók elárasztották a kereskedelmet a DVB-T2 MPEG-4 (H.264) rendszerű készülékeikkel, amik azután a HEVC szabvány bevezetése után gyakorlatilag használhatatlanokká váltak, ez a helyzet van számos országban így nálunk is, tele vannak a raktárak DVB-T2 MPEG-4 (H.264) rendszerű készülékekkel, amit azután a kereskedők klf. trükközésekkel a vevők nyakára sóznak, ha tudnak.
    A most nálunk folyó teszt adás is azt a célt szolgálja, hogy a szolgáltató megtalálja azt(azokat) a HEVC profilokat amikkel végül majd dolgozni fog, addig meg tök felesleges új tv készülékeket és boxokat venni, amíg ez nem fog realizálódni. És ezért jó az AH box mert arra a szolgáltató saját hatáskörében sokkal gyorsabban tudja majd a végleges profilokat tartalmazó firmware frissítéseket kiadni, mintha más tv és boxgyártó cég tenné ugyanezt.(már ha a klf. gyártók erre egyáltalán hajlandóak lesznek)
    És pont emiatt van eléggé szűk keresztmetszete az itthon kapható DVB-T2/HEVC-et tudó, de nem minden profilt ismerő készülékeknek.

    [ Szerkesztve ]

  • Jester01

    veterán

    válasz Oliverda #19212 üzenetére

    Kérdés, hogy mi az érdekük. Mert ha mindenkit a saját box felé akarnak terelni akkor ezzel jól jártak. Most a bizonytalanságban egyelőre én sem veszek új tévét vagy másik gyártótól dobozt.

    Jester

  • Jester01

    veterán

    válasz Oliverda #19214 üzenetére

    Pedig sok szolgáltató megszünteti a kártyás-modulos elérést és minden csak a saját eszközzel megy :( Például ne akard felvenni a műsorokat, majd használd az ő visszanézős rendszerüket ahol korlátozhatnak, reklámot adhatnak vagy előfizetéshez köthetik.

    A haragítással amúgy se törődnek, plusz most még mondhatják is milyen jó fejek mert ingyen adnak dobozt.

    [ Szerkesztve ]

    Jester

  • brazos

    senior tag

    válasz Oliverda #19212 üzenetére

    ... a DVB-T2 H.265 helyett egyszerűen DVB-T3 néven írták volna le a kvázi frissített szabványt ...
    Na, pont az kavart volna be rendesen!
    Először is, maga az alapot adó DVB T2 szabvány nem változott meg, csak a szabványhoz kapcsolódóan megjelent hozzá egy újabb, jobb hatásfokú tömörítő codeck, de csak emiatt nem lehet azt DVB T3 névvel leszabványosítani.
    Továbbá, a DVB T2 szabvány szerint simán használható benne a régebbi H-264-es tömörítés is, és amennyiben egy szolgáltató valamiért mégis ez utóbbit választaná, úgy azzal nem követne el szabványsértést.
    Más kérdés az, hogy ilyen -DVB-T2-H-264- combót nagyon kevés szolgáltató használ már, mert hiszen mindenki az újabb H-265/HEVC mellé állt. Viszont az reális lehetőség, hogy a mostani, még DVB T/H-264-ben sugárzott ingyenes csatornák egy idő múlva már DVB T2 rendszerűek lehetnek. Sőt az sem kizárt, hogy az ingyenesek is idővel áttérnek majd a DVB T2/HEVC használatára. De egyenlőre a tender kiírásakor az abban megfogalmazottak szerint az ingyenesek még maradnak a DVB T/H-264 rendszerben. Az, hogy meddig, arra nincs konkrét időbeli meghatározás, csak annyi hogy jelenleg, ez a tenderbéli megfogalmazás pedig eleve megadja az elvi lehetőséget a későbbi DVBT2/HEVC-re váltásra.

    [ Szerkesztve ]

  • brazos

    senior tag

    válasz Oliverda #19221 üzenetére

    Csak ezzel a hozzáállással egy , de annál nagyobb gond van:
    végy egy teljesen laikus vevőt, és adj el neki egy ilyen Wi-fi5, Wi-fi6 stb. feliratú eszközt, szegény azt sem fogja tudni miről is van szó, mihez viszonyítson. Számára ezek a jelentés nélküli számok és betűk nem sokat fognak mondani, de, ha azt írod oda, hogy az eszköz képes a 802.11b,g,n
    módú működésre, úgy már hamarabb tudni fogja, miről is van szó, mert utána fog nézni, és a szabványos megnevezést és annak szakszerű magyarázatát hamarabb eléri, és azt jobban megjegyzi, mint egy semmire nem utaló (neki semmit nem mondó) feliratot, amihez neki még gondolatban hozzá kell, hogy társítsa a megfelelő szabványt is. Tök felesleges dolog, hiszen a szabvány oda-leírással azonnal tudni fogja és remélhetőleg meg is jegyzi majd, miről is van szó, mit tud az eszköze.
    Szóval a kifacsart elnevezgetéseidet én inkább a fából vaskarikát, de minek? kategóriában indítanám, de nem lennék meggyőződve róla, hogy befutó lenne.

    [ Szerkesztve ]

  • anglergab

    addikt

    válasz Oliverda #19221 üzenetére

    A wifinél csupán a hordozónak adtak másik nevet.
    De itt hordozó+kodek van.
    A DVB-T mellett a T2 bevezetése olyan, mint a 4G mellett az 5G bevezetése.

  • DarkByte

    addikt

    válasz Oliverda #19224 üzenetére

    Te most csak a videó kodekben gondolkodol, de DVB felett még lehetne variálni egyéb dolgokat is, pl. az audio kodeket (most ugye mp2, ac3, aac+ van, de lehetne már az új MPEG-D-t is használ, vagy eac3-t is ami ugyanígy okozna vicces fejtöréseket egyes eszközöknek tippre; annak idején az aac+ szintén túl új volt pár hardvernek/szoftvernek), lehetnek egyéb al adatstream-ek is (lásd pl. ahogy a box frissíti a firmware-jét), a titkosítás módja is variálható, stb.

    Az hogy ezekből melyik szolgáltató melyik konfigurációt vadássza magának össze, viszonylag flexibilis. A DVB tényleg csak egy közeget definiál, kb. olyan mint az Ethernet nagyon nyers hasonlattal.

    Azzal egyetértek, hogy valami összefoglaló neve egy összerakott kombinációnak lehetne, és egy szolgáltató mondhatná hogy ő most erre épít. Lényegében a MindigTV kompatibilis matrica ez volt, de évekkel visszamenőleg nehéz lett volna elvárni, hogy az eszközök dobozán ez rajta legyen, ha nemrég dőltek el a technikai specifikációk az új platformhoz.

    Talán ez is lehet az ok az mögött, hogy az AH saját eszközre akarja terelni a platform használatot, mert így idővel rá tudja optimalizálni a szolgáltatást erre az eszközre, illetve idővel fejleszteni is könnyeb hiszen küldenek másik dobozt a régi helyett (pl. egy jövőbeni H.266/VVC upgrade-nél). Csak magyaros módon a kivitelezés a rajt után több évvel fog kiteljesedni. :U

    [ Szerkesztve ]

  • anglergab

    addikt

    válasz Oliverda #19226 üzenetére

    A rugalmasság és a kompatibilitás kizárják egymást.
    Azaz az egyik a másik kárára növelhető.

    [ Szerkesztve ]

  • brazos

    senior tag

    válasz Oliverda #19226 üzenetére

    Értsd már meg végre, a jelenleg sok problémát okozó HEVC szabvány eleve módot ad a szolgáltatónak, hogy többféle profilkombinációt alkalmazzon, a szabvány eleve így lett kitalálva és megépítve.
    És ebből a szabványból a szolgáltatók bizony a saját érdekeiknek megfelelő kombinációt fognak létrehozni, a különféle felbontásokhoz igazodóan! És az bizony a saját DVB T2/HEVC kombinációjuk lesz, ami eleve nem egy új szabvány lesz, hanem az érvényben lévő HEVC szabvány által nyújtott lehetőségek kihasználása, azok a M.o-i viszonyokra kidolgozva, kialakítva. És ehhez kell majd az új készülékeknek, boxoknak igazodni, vagy egy ezt tudó szoftverfrissítést használni. Ez utóbbit tekintve az AH boxa előnyösebb helyzetben van a többiekkel szemben.
    Azt értsd már meg végre, hogy amíg ez nem lesz véglegesítve, addig tök felesleges itt mindenféle inkompatibilitásról beszélni, ha végleg eldől, hogy milyen HEVC profilkat fog végül az AH alkalmazni, na akkor lehet majd a készülékek felé igényt támasztani, és követelni, és esetleg egy , a régi MindigTV matricához hasonló rendszert kitalálni, mondjuk MindigTV T2/HEVC névvel.

    [ Szerkesztve ]

  • DarkByte

    addikt

    válasz Oliverda #19226 üzenetére

    Ugyanez történik pl. sajnos VoLTE fronton is. Elvileg szabványosnak kellene lennie, gyakorlatilag minden szolgáltató profilja kicsit más. Ráadásul le kell ülnie a szolgáltatónak a gyártókkal is tárgyalni (néha még csengetni is, lásd pl. Apple) hogy felvegyék a szolgáltatói profilt a telefon firmware-jébe. Nem így kellene működnie, még is ez történik; fogyasztói társadalomban élünk.

    Az IPTV box-os szolgáltatók is ezt csinálják, a saját arcképükre van faragva a box menüje, a rajta elérhető VoD tartalom is házon belülről jön, reklámok szintén. Az AH-s box is jól láthatóan ebbe az irányba tart, csak még nagyon az elején van a szoftver, emiatt csak a legegyszerűbb dolgokat tudja. Sokat nem tudsz tenni ez ellen. Vagyis de, lemondod. Az mindig opció.

    Én pl. nem TV-zek úgy 2005 óta, csak szüleim miatt követem itt mi történik. A jelenlegi TV-mhez is csak ilyen "jeles ünnep" alkalmával csatlakoztatok egy TV tuner antennát megnézni milyen változás történt, de ezt is csak a technikai oldal felé mutatott kíváncsiságom kapcsán. Amúgy Netflix, HBO Go, YouTube, valamint játszani használom a TV-t a Samsung-os Steam Link app-al (ami amúgy meglepően tökéletesen működik). Egyszerűen halálra idegesít a lineáris TV-zésben a folyamatos reklám, annak ellenére hogy fizetek érte. Nem beszélve a béka segge alatti színvonalról (itt most ne csak a celebfolyamra, de a sok évvel ezelőtti filmekre, az én szememnek már agyontömörített videó jelre, alacsony felbontásra, a sokszor hiányzó eredeti angol hangsávra is gondolok). Ezek szüleimnek nem igényei, nekem már régen nem üti meg a mércét. Én még ezt a havidíjat is sokallom ezért.

    De ha lenne is rá igényem, már erősen OTT irányban kacsintgatnék.
    Kár hogy értelmes OTT kínálat nincs, ami bele tud integrálódni mondjuk Android TV csatorna listájába, ahol azt és úgy válogatok össze magamnak ahogy akarok (akár több párhuzamos csomagot is járathatok több külön szolgáltatótól és ezek csatornáiból rakom össze a saját csatorna listámat).
    Sajnos ez még nálunk nyugatabbra se jön össze, itt is megvannak az érdekeltségek, együtt értékesített csatornák, stb. Talán majd a streaming idővel felülkerekedik az egész TV-s üzletágon, de addig azért nem tartanám vissza a lélegzetem, mert azért ez sem egyértelmű.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Oliverda #19212 üzenetére

    Eleve nem esélyes, hogy 4k adás lenne. Sőt, fullhd képes csak a hardveres video támogatás a legtöbb eszközben. Ahogy írtam, az állami szolgáltatás, köztévé esetén lehet kikötni dolgokat - ahogy ezt megtették a dvb-t bevezetésekor. Viszont az "extra" az mint egy "kábeltévé" szolgáltatás, zárt rendszer. Bár az is igaz, hogy a tenderben benne volt a t2 és a hevc is, de valsz az egyetlen esélyes pályázó segíthetett megírni is annak szövegét.

    Licensz kapcsán, ahogy minden alkatrész kapcsán is minden centen spórolnak.

    (#19214) Oliverda
    mivel egyre kevesebb frekvencia áll rendelkezésre tévé számára és erősen limitált az áteresztő képessége is egy muxnak, még a fejelsztések ellenére is, így egyre inkább elveszti jelentőségét a földfelszítni adás. 12 év múlva nem tudom, hogy egyáltalán terveznek -e még erre használni majd. A saját box, ahogy a szoftverén is láthatod, már az iptv felé kezd haladni, a mindigo brandet használja. Hosszabb távon ők részben vagy egészen át kell majd erre álljanak. Nem 12 éven belül, de nem is 12 év múlva kell elkezdeni gondolkodni, mert közben más szolgáltatók egyre messzebb jutnak tőlük a lehetőségek kapcsán. Már itthon is van csak iptv alapú szolgáltató (például itt-ott tv, telenor tv), de más országokban is van már ilyen. Persze az sem hátrány, hogy saját okos eszközre program telepítéssel is lehet némelyiket használni, de a földfelszíni kicsit más helyzetben van. Azt már most is lehet sejteni, hogy például tervben lehet az, hogy antennán jön egy alap sd homály, csak hogy bárhol lehessen fogni, de netkapcsolat mellett 720p vagy jobb is lehet - megy is már egy ideje a két natgeo csatornával ilyen és megfelelő készüléllel lehet váltani netes streamre.

    brazos: szerintem a közszolgálati adásnál kötött, hogy 12 évig a széleskörben kompatibilis t1/hevc marad. Eleve nincs értelme váltani. Az egész antennás közszolgálati adásnak csak az az értelme, hogy széleskörben meglegyen a lehetőség elérni és vészhelyzet esetén azon is tudjanak kommunikálni a lakosság felé. Ráadásul a közszolgálati nem az extra része, egészen más az üzleti model és az AH szerepe is a surgárzásában.

    (#19230) DarkByte
    OTT irány: a mindigo telefonos app már támogat chromecast módot. Szóval androidtv-re is kiküldhető az adás róla. Az androidos app valsz azért nincs tévére kiadva, mert nem céljuk hogy tévén is sokan streamet használjanak. Később, ha a szolgáltatás szerves része lesz a stream, akkor lehet ez változik. Most csak egy lehetőség. Ahogy a telekom sem teszi túl kényelmessé a streamelést, de lehetőségként azért adja.
    A csak neked tetsző csatornák válogatása sehol sem megy - nem éri meg a szolgáltatónak, mert ő is csomagban kapja olcsóbban a terjesztési jogot.

    [ Szerkesztve ]

  • Jester01

    veterán

    válasz Oliverda #19461 üzenetére

    Főleg ha nem javítják ezt a vackot ... pár naponta áramtalanítani kell mert úgy belassul hogy használhatatlan lesz. Ahhoz képest, hogy most még tulajdonképpen semmi szolgáltatást nem nyújt a műsorújságon kívül ez elég szép teljesítmény :W

    Jester

  • azbest

    félisten

    válasz Oliverda #19461 üzenetére

    falura jó lesz

    ma végre emailben is kiküldték, amit a papír számlásoknak már régebben, holnap meg új ászf kihírdetése

    szóval van egy hónapom eldönteni, hogy akarok -e kártyát még vagy csak a boxuk marad.
    Mondjuk amennyit nézem (kb 0) így lehet hagyom a kártyásat, anyámnak meg úgyis a box kell - falun :D .

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Oliverda #19712 üzenetére

    a közszolgálati és a többi szabadon fogható csatorna az A és B muxon marad T1 és h264 codec. Az Extra csatornái T2 és jelenleg még h264, kivéve a hevc teszt csatornát. Gondolom majd, ha mindenütt átálltak T2-re, akkor jön a végén a codec váltás hevc-re.

    Az éppen aktuális frekvenciákat és modulációs (T1 T2) módokat a táblázatukban lehet megtalálni. Ami sárga, az váltott legutóbb. [link]

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Oliverda #19718 üzenetére

    Kezdettől fogva, mióta az átállás elkezdődött :D
    Sokszor ezért találgatunk az infó morzsák alapján, ászf-t bogarászva, hogy mi lesz. Azért ahogy közeledik az ősz, úgy kialakulnak a dolgok.

  • kekesj

    tag

    válasz Oliverda #19712 üzenetére

    ősztől a kódolatlanok is 265-ön mennek valószínűleg.
    már ha lesznek egyáltalán.

Új hozzászólás Aktív témák