Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ricsip

    addikt

    válasz peter889 #69022 üzenetére

    Szóval a 4096Natív (4Kn) szervezésű eszköz, ami belül szintén 4096 bájtos, és kifelé is ezt hirdeti, az az amit egyszerűen Advanced Formatnak neveznek?

    Nem. Ami belül 4K szekrorokat használ, az mind advanced format. Hogy kifele mit mutat magából, az már más kérdés.

    Az 512N az a régi idők formátuma. 2 TB méret fölött már egyszerűen nem jellemző h. nem-AdvancedFormat-os legyen.

    Gondolom, ilyet akkor érdemes venni, ha op. rendszert akarunk rá telepíteni, mivel olyankor sok kis apró fáljt kell betölteni méghozzá gyorsan, és nem mindegy, hogy a HDD-nek 512-es vagy 4096-os adatméreteket kell betölteni. XP-nél különösen előnyös. Vagy rosszul gondolom? -> az oprendszer teljesen jól fut 4Kn lemezről is, az 512N semmivel nem jobb kis fájlok olvasásakor, mert a fájlrendszer nem közvetlenül fizikai szektort kezel, hanem több fizikai szektor van összefogva 1 klaszterbe, és ez az írás-olvasás alapegysége. NTFS fájlrendszernél a default klaszter méret pont 4K, ami pont egyezik a 4Kn fizikai azektorméretével. Azaz 1:1 megfeleltetés van.
    Persze manapság inkább SSD-n vannak a rendszerek és az XP is idejétmúlt.
    Nekem Windows 7-em van, ráadásul SSD meghajtón, akkor nekem egyértelműen AF-os HDD szükséges? -> Windows 7 SP1-től már kezeli az advanced format-ot asszem. Windows XP ha jól rémlik még nem kezelte (jól) az AF-et, rosszul particionál, szétcsúszas lesz az 512 bájt többszöröse és a 4096 bájt többszöröse miatt.

    [ Szerkesztve ]

    -

  • Dzsekó

    addikt

    válasz peter889 #69022 üzenetére

    Kiegészítés:
    4K fizikai szektor méret az advanced format. Azért találták ki ezt az átmeneti időszakos kifelé 512 bájtot emulálást, hogy a régebbi operációs rendszerek egyáltalán elinduljanak ilyen HDD-ről. A 4Kn HDD-ről pl. már egy XP be sem bootol. Szerintem pár év és elhagyják az 512e-t, csak 4Kn HDD-k lesznek, mert már a Windows 7 is kifutott. Ha egy 512e HDD-t Win7 SP1 vagy újabb operációs rendszer alatt megparticionáltál, akkor azon tökéletesen futott a rátelepített XP. Sok ilyet csináltam régen. Ha XP-vel particionáltad, akkor elcsúszott a partíció. Működött úgy is, de eléggé belassult a HDD, ahogy mentek rá az adatok.

    Manapság inkább arra kell figyelni, hogy CMR HDD-t vegyél és ne SMR HDD-t, mert az utóbbi belassul.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz peter889 #69022 üzenetére

    Felesleges ezt ennyit ragozni... Ha megnézed a téma összefoglalót, akkor ott is láthatod, hogy a legtöbb ajánlott konzumer HDD eleve AF 512e egynéhány éve és a 4Kn szektorméret max. pl. az enterprise kategóriás Seagate Exos sorozatnál van, de olyat meg vsz úgysem veszel és használsz. + A mára elavult és korszerűtlen W7 esetében eleve nem támogatott a 4Kn kezelése (max. USB-n a 4Ke), amihez minimum W8 vagy újabb Windows szükséges, vagyis pláne nincs miről beszélni.

Új hozzászólás Aktív témák