Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Coolmat

    őstag

    Sziasztok!

    Adott egy Linksys BEFW11S4 router (jó régi darab). Elég sok probléma van már vele, a WAN portja például lötyög, és néha ezért el is veszti a jelet a modemmel, valamint huzamosabb használat után (2-3 nap) nem sugároz wifi jelet, a led sem világít, csak a konnektor ki/be segít. A WAN port problémáján kívűl is meg szokott szakadni a net (Invitel ADSL 4 mega le, 0,5 fel). Ki lett cserélve a modem (Comtrend) egy másikra a minap (ZTE), de ezzel is produkál szakadásokat, ami online játéknál (WoW) felettébb frusztráló tud lenni. 2 hibalehetőség lehet még: a router szar, vagy a vonallal van komoly gáz. Mindenesetre le szeretném cserélni valami újabbra a routert, a típusban viszont tanácstalan vagyok.
    Szempontok:
    - betonstabil legyen (nem torrentezek, vagy csak nagyon ritkán kis mennyiséget), baltával kelljen levágni az antennáját, hogy megszakadjon a wifi jel
    - 4/0,5 -ös netet osszon meg (ezt már a mostani b-s router is tudja)
    - G-s szabványt tudjon, N-es nem kell, mert nem tudja a laptop
    - emeleten használom a laptopot, de semmi komolyabb árnyékoló tényező nem játszik, a mostani b-s jelerősség 50-55%, ennél azért valamivel jobbat szeretnék
    - 100-as Ethernet elég, gigabitet nem használ ki az asztali gép
    - max 10 ropi, de inkább alatta legyen az ára.

    Javaslatokat előre is köszi!

  • Coolmat

    őstag

    Üdv!

    Lehet a kérdéseim nem éppen ide illenek, de még ezt a topikot találtam legközelebb a témához. Adott egy 10 szintes kollégium. Ennek a kolinak olyan szerencsétlen a netellátása, hogy 13db 10Mbit-es ADSL vonalon jön a net (a szerződésben ezt 100Mbit-esnek csúfolták összességében, folyik is emiatt egy per, de ez most mellékes), minden szintre egy vonal jut, a maradék három közül egy a portára, egy külön egy gépterembe valamint egy wifi-re megy el. Hardverekben sem állunk túl jól: a legócskább D-Link DSL-360R modemek, és minden szintre jut egy-egy 4 portos D-Link DIR100 router (szintén legócskább kategória), amik után 24 portos switchek vannak a szinteken (ezek osztják osztják a szobákba a hálózatot, viszonylag komoly cuccok [link]), a szobákban pedig egy 5 portos TP-Link switch található végül, amibe már a gépek csatlakoznak. Az állapot tarthatatlan ilyen körülmények mellett, csúcsidőben fél óránként megfagynak a routerek, a modemek állandóan szakadoznak (kiesnek a szinkronból). Optika nincs a környéken, kábelnet szintén nincs, ebből a 13 ADSL vonalból kéne kihozni a legtöbbet.

    Kérdések:

    1. Melyik a legstabilabb ADSL modem? Datanet szolgáltató T-onlineos területen, vagyis ha jól tudom Annex-B-s modemek kellenének.

    2. A DIR100-as routerek helyett valami sokkal komolyabb kéne. Egyszerre 20-25 gépet kell kiszolgálni egy szinten, gigabitet és wifit nem kell tudnia, csak betonstabil legyen. Jó lenne, ha valamilyen p2p korlátozást/blokkolást is tudna. Ezen paraméterek alapján milyen routert ajánlotok?

    3. Megoldható-e valahogy, hogy egy eszköz (valami nagyon komoly router, vagy szerver) kezelje az összes szintet úgy, hogy mind a 13 ADSL vonalat használja egy időben? Pl. ha az 1. vonal már leterhelt, akkor a másodikra küldi a kérést stb. Ha mondjuk szerver gép(ek)el megoldható lenne ez, akkor erre a célra van 6db porosodó Core2 konfigunk.

    A válaszokat előre is köszönöm!

  • Coolmat

    őstag

    válasz Beri #8097 üzenetére

    Köszi a gyors választ!

    Pár részletet valóban kihagytam:
    A koli idén nyitott, mert a régiből kilakoltatták az embereket az állapota miatt (ha valaki nézte akkor a híradót, akkor ki tudja találni melyik volt az :) ). Az egyetem egy ifjúsági szállót bérel, ahol beköltözésünkkor már megvolt a kábelezés, a 13 ADSL és a switchek, csak a routerek hiányoztak. Azokat a beköltözés utáni 1 hét múlva hozta egy szaki (a régi koliban volt rendszergazda), belőtte úgy-ahogy, aztán ment is Isten hírével ("innentől azt csináltok amit akartok"), a rendszergazdai jogkört meg rábízták egy fakezű elsőéves hallgatóra, aki még modemet sem látott életében. Most jutottunk el odáig, hogy kézbe vettük a dolgot, és ténylegesen tehetünk is valamit a hálózat fejlesztéséért. Tehát nem állunk szerződésben semmilyen külsős céggel legjobb tudomásunk szerint. A költségvetésről: valami kész tervvel kell előállnunk, amire kaphatunk pénzt, éppezért pontos keretünk még nincs, de nem szeretnénk rákényszerülni nagy kompromisszumokra. Magyarul nyugodtan ajánljatok bármit, max a fejesek azt mondják nincs rá keret.

    Amiről még nem meséltem részletesen: van egy szerverszobának csúfolt helyiség, itt vannak a modemek és a routerek. Két szárnya van az épületnek, mindkettő 5 szintes. Minden szintre el van vezetve az utp kábel, ami az adott szintnek megfelelő routerből jön most éppen. Minden szint folyosóján van egy 24 portos switch (ez fogadja az utp-t ami jön a "szerverszobából"), ami tovább osztja a szobákba a hálózatot, a szobákban pedig még egy 5 portos switch, hogy minden gépnek jusson dugó. Vagyis már most is minden egy helyre fut be: a "szerverszobába".

    Akkor a konkrét ajánlataidról: Tp-link R460-nál komolyabb kéne azért. Nem tudom nálatok mennyi gépet szolgál ki egyszerre, de gyanítom csúfosan szenvedne ez is mint a Dir100.
    Kihangsúlyozom megint: 25 gépet kell vinnie röccenésmentesen, tehát komoly hardver kell.
    Egybeépített modem+routerből nem sok félét ismerek, én egyszer egy D-Link DSL-G684T-et próbáltam otthon 2 géppel és egy 4 megás ADSL-el, 2 óránál többet sose bírt (azóta minden D-Link-kel előítéletes vagyok :) ).
    Ez az Asus szimpatikus, de félek, hogy ez sem bírná a terhelést még dd-wrt-vel sem.

    Szerveres megoldás: ezt tartanám a legéletképesebbnek, csak valóban az a gond, hogy minden 2 szintre jutna egy. A bekonfigolást, karbantartást stb. megoldjuk mi magunk valahogy, csak egy szimpatikus linux szerver kell hozzá. Azt meg lehet vajon oldani, hogy pl. 2 szintet úgy vigyen el egy gép, hogy 2 ADSL vonalat terheljen egy időben? Vagy akár n szintet n vonallal, ahol n-nek csak a számolásigény és a hálókártyák száma a gépben szabhat határt? Ha nem, akkor létezik valami ehhez hasonló professzionális router, ami ilyenre képes?

    Edit: sorry a kisregényért, de rövidebben nem tudtam leírni. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Coolmat

    őstag

    Üdv!

    Még múltkor kértem tanácsot a kolis mizériánkra (talán valaki még emlékszik rá). Nos, egy 941nd-t vettünk a szintre, (azért nem 1043nd-t, mert nem kell gigabit), 1 hete folyamatosan megy fagyás nélkül úgy, hogy 25 gép használja (na nem egyszerre, csúcsidőben jó ha 15-20 gép csimpaszkodik rá). Torrent sem fog ki rajta, pedig tolják a srácok neki rendesen éjjel. A 10/0,8-as ADSL-ünk így végre használhatóbb, konkrétan ég és föld a különbség a régi D-Link DIR100-al összevetve. :)

  • Coolmat

    őstag

    válasz kojak007 #10674 üzenetére

    Szia!

    - TP-LINK 1043ND: minden feltételnek eleget tesz, kivéve a nyomtatómegosztást, mert azt csak custom fw-s mókolással tudja. A gyári fw-je is betonstabil (igaz ezt egy 941ND ver. 4 használata után mondom, mert ez nekem elmegy 2-3 hónapot hogy hozzá sem nyúlok).

    - D-Link 825: ez is mindent tud, gyári fw-el nyomtatómegosztást is (scannert + egyéb funkciókat nem), de ehhez is custom fw-t szoktak itt ajánlani főleg. Erősebb vas mint a TP-Link, de ez az árán is meglátszik.

    - Linksys 610N: Ez az a modell, amin van usb is, de ebből csak v2-eset szabad venni. Custom fw-el ezen is biztosan van nyomtatómegosztás (a gyáriról ezt biztosan nem tudom).

    - Asus RT-N16: Szintén jó router, de ezt is bűn gyári fw-el használni. :)

    - Belkineket nem nagyon ismerem, ezért nem is merem ajánlani őket.

    - Draytek mint márka nem ismeretlen a számomra, mert van egy jó öreg kábeles 100-as routerem tőlük, betonstabilan tette a dolgát amíg használtuk. Most hogy rákerestem, van bika routerük nekük is ami az igényeidnek megfelelne: Draytek Vigor 2130n, de a tudása az árán is meglátszik. Nyomtatót megosztani is tud gyári fw-el (scanner így sem lesz), custom fw pedig még nem létezik rá. Smallnetbuilderes teszt róla: [link]. Kíváncsi vagyok mit szólnak ehhez a routerhez itt a hozzáértők. :)

    Igaz még mindig nem írtad le milyen neted van, de a 1043nd-től felfelé (árban és tudásban) mindegyik elbír a 80/25-ös Digivel is, és a torrentbe sem halnak bele. USB-s winchester vagy pendrive megosztására mindegyik gyári fw jó. Ha pedig nyomtatómegosztást akarsz, akkor nagy valószínűséggel úgyis custom fw-ezned kell.

    A mostani routered típusát sem írtad le, de nagyjából így szól a fw frissítéses történet: felmész a gyártó oldalára, megkeresed a típusodat, letöltöd hozzá a legfrissebb fw-t, belépsz a routered web-es felületére, megkeresed a firmware upgrade menüpontot, megmutatod neki a kicsomagolt firmware fájlt, és elindítod a frissítést. Akkor lehet csak gáz, ha közben beüt az áramszünet vagy kihúzod a konnektorból a routert. Ha ez megvolt, akkor jó eséllyel minden beállítás a gyári alapállapotra áll vissza, ha nem, akkor ezt tedd meg te magad egy factory resettel (előtte persze ne felejtsd el leírni a fontosabb beállításokat, amiket esetleg nem tudsz fejből).

  • Coolmat

    őstag

    válasz kojak007 #10678 üzenetére

    Ezzel a G+ szabványos routerrel nem is fog sokkal több átférni wifi-n, max 25-30 Mbps ha közvetlen a router mellett vagy, de az sem biztos, hogy tud ennyit routolni neked ez a régi vas. Nézd meg kábellel a routerre kötve és közvetlen a gépedbe dugva is a netedet, ha routerrel kevesebb, akkor sajnos nem bírja.

    Ha homeservert tervezel, akkor miért gondolkozol ilyen SOHO routerekben? Egy nem túl combos (P3-P4 vagy Atom procis gép) is nagyságrendekkel többre képes, mint ezek a high-end routerek. Összeállítod a konfigot olyan hálókártyákkal amilyenekkel csak szeretnéd, feldobsz rá egy jóféle Linux vagy FreeBSD alapú oprendszert, bekonfigolod (ez a húzós része), és tiéd a világ. :)

    Maradva ezeknél a routereknél: a TP-Link-nél azért drágábbak az említett megoldások, mert:
    - működik 5 GHZ-es tartományban is a wifijük (valamelyiknél egyszerre is tud menni 2,4 és 5 GHZ-en)
    - nagyobb a routing performance-uk (magyarra lefordítva nagyobb netet képesek megosztani, ez csak akkor számítana ha a 80/25-ös Digi vagy 120-as UPC netnél gyorsabbad lenne)
    - meg kell fizetni a márkát. :)
    Lehet, hogy az Asus tud szkennert is megosztani gyári fw-el, de ezt sajnos nem tudom, mert nincs ilyenem. Mint írtam, csak egy 941ND-s TP-Link-el van tapasztalatom gyári fw-el, és messzemenőkig meg vagyok vele elégedve.

    Szóval, ha amúgy is lesz homeserver, akkor használd azt routernek, ha mégsem, akkor pedig egy TP-Link 1043ND is megfelel neked (custom fw-el nyomtatómegosztásra is).

  • Coolmat

    őstag

    válasz Sziszifeca #11064 üzenetére

    Szerintem már nem is nagyon kaphatsz mást, csak V4-est, de ez ne tántorítson el a vásárlástól. Ez alapján a V1-3-ban ugyanaz a proci van mint a 1043ND-ben, V4-ben pedig mint a 741ND-ben, a wifi rész pedig mindegyiknél a 1043ND-vel megegyező. A V4-es procija valamivel gyengébb ugyan, de ez csak akkor lehet tényező, ha 80/25-ös Digi neted van, ahhoz viszont már eleve nem 941ND-t szoktak itt ajánlani, mert V2 és V3 esetén is szűkösen fér csak át a 100Mbit-es portok miatt. Ha gondolod megmérem délután a V4-es 941ND-t mennyit képes routolni, Beri listája szerint kb. 70-80Mb/s fér át rajta (vagyis ekkora neted tud megosztani fel és letöltést összeadva).

  • Coolmat

    őstag

    válasz Sziszifeca #11068 üzenetére

    Megmértem a V4-es 941ND-t itthon, LAN-WAN 84-88 Mbit/s megy át rajta [link]. Ha nem tervezed, hogy nagyobb neted lesz, akkor elég a 941ND, de ha később pl. 80/25-re pályázol, akkor ez már szűkös lehet, ha teljesen ki akarod majd használni. Én a helyedben 1043ND-t vennék, gondolva a jövőre. :)

  • Coolmat

    őstag

    válasz kali #11071 üzenetére

    Iponnál már februárban V4-et kaptam. De Beri által betett kép szerint és a DD-WRT fórum szerint is minden típus okosítható már (ill. ha jól olvastam a V3.2 flash chipjével voltak/vannak bajok, mert nem menti el a beállításokat rendesen).

  • Coolmat

    őstag

    válasz Beri #11074 üzenetére

    Valóban így van, hozzáteszem legújabb gyári fw van a routeren.

  • Coolmat

    őstag

    válasz Beri #11134 üzenetére

    Nálunk Invitel területen az ADSL indulásakor ilyen usb-s modemet adtak, csak úgy hívtuk rája. :) Még Win98 alól használtam, 5 perc volt, amíg betöltött az OS, mert mindig megvárta, amíg szinkronba kerül, borzalmas volt.

  • Coolmat

    őstag

    válasz Kolondrum #11265 üzenetére

    Eszerint a notid wifikártyája n-es, ráadásul 2X2-es Mimo-t is tud, de csak 2,4ghz-en tud üzemelni. Ha van egy ismerősödnek n-es routere, akkor próbáld ki azzal is, lehet hogy csak a te routereddel van zűr.

  • Coolmat

    őstag

    válasz Kolondrum #11269 üzenetére

    Nézd meg melyik revizíós a routered (B2 vagy D valamennyi), és ehhez nézd meg itt, hogy a legfrissebb firmware van-e feltéve. A B-s revízióhoz van egy pár napos beta firmware, ha ilyened van, esetleg egy próbát megér. Ha megvolt a firmware frissítés, akkor utána csinálj egy factory resetet (biztos ami ziher), állíts be újra mindent. A wifi beállításoknál kell lennie egy olyannak, hogy channel width vagy bandwith, ezt lehet állítani, 20mhz-re, 40 mhz-re, vagy esetleg auto-ra, ezt állítsd 40-re. Ehhez kapcsolódoan nézd meg a notin ezzel a programmal, hogy van-e még a környéken más hálózat, és milyen csatornán, ha találsz közel vagy pont ugyanazon a channelen, akkor állítsd át jóval távolabbira, de ne túl szélsőségesre (1-es vagy 13-as), mert pár telefon wifije nem szereti azt.
    Gyanús még, hogy amit beállítassz mixed módot, az csak B/G, nem pedig B/G/N, talán új fw már felkínálja az utóbbit is.
    Sok sikert!

  • Coolmat

    őstag

    válasz zack #11534 üzenetére

    Szia!

    Ha tényleg azt tervezed, hogy váltassz 120-as fiberre, akkor min. egy ilyet kell venned, hogy átférjen rendesen a sávszél. Wifin ezzel is max. 80 Mbit körül fogsz mérni a legideálisabb esetben, és azt is csak akkor, ha 300Mbit-es N-es kártya van a gépedben. Az online játékoknál pedig azt tapasztaltam, hogy ha megfelelően stabil a kapcsolat, akkor nem vehető észre max +5 ping a vezetékes megoldáshoz képest, de ezt neked kell kitapasztalnod, hogy mennyire lesz jó wifin.

  • Coolmat

    őstag

    válasz Ombi5 #11617 üzenetére

    941nd-t már 9,5-ért kapsz jobb helyeken: [link]. Egyébként mindkettő stabil és jó router, csak akkor kell ezeknél erősebb, ha 80-as digi vagy 120-as upc neted van.

  • Coolmat

    őstag

    válasz kali #14737 üzenetére

    Szia!

    Annyival egészíteném ki, hogy a 941ND ugyan valóban 3X3-ad MIMO-t tud, de ettől függetlenül csak két data streamet kezel egyszerre, tehát pontosan 3X3:2 a MIMO típusa és ezáltal ugyanúgy csak 300Mbps-t tud mint a 841ND, aminek 2X2:2 a MIMO-s rádiója (erről bővebben ebben a wiki cikkben a Number of Antennas bekezdésnél). Ráadásul elég ritka az olyan ellenoldal (notis vagy PCI-E kártya) ami ezt a speciális 3X3:2-es megoldást alkalmazza, szóval szerintem sok létjogosultsága nincs a 3. antennának ilyen formában (más kérdés, hogy nekem is 941ND van, de akkor még én sem tudtam ezt :) ). "Valódi" 3X3:3-as MIMO-t majd ezek új TP-Link routerek tudnak majd (feltételezem ilyen vagy hasonló Atheros chippel lesznek szerelve).

    Ergó: szerintem felesleges + pénzt kiadni a 941ND-ért csak mert 3 antennás, ha választani kell akkor vagy 841ND vagy 1043ND a jobb belső miatt.

  • Coolmat

    őstag

    Megpróbálok egyesével reagálni:

    #14746: vagyis több kliennssel képes lehet egyszerre 3 streamet is kezelni? Pl. egy 2 antennás MIMO laptop meg egy 1 antennás lite-n mobiltelefon egyszerre 3 streamet használ, vagy a router a 2 streamjét váltogatja a két eszköz között attól függően, hogy melyik kéri épp a sávszélt? (az én értelmezésemben ez utóbbi a valószínűbb)

    #14747: ezekszerint rosszul tudtam, hogy 3T3R? Igen, azt valóban kihagytam, hogy stabilitásban jobb tudd lenni, és ezáltal távolabb a routertől is esetleg gyorsabb adatátvitel érhető el. Smallnetbuilderék meg tudtommal egy Intel 5300AGN-el tesztelnek, de csak 2 antenna van rácsatlakoztatva (még valamelyik tesztjükben olvastam, hogy ráapplikálta a 3. antennát is, de nem látta sok hasznát - valszeg nem olyan routerrel tesztelte, ahol ért volna valamit - ezért nem fog 3 antennával tesztelni egy darabig).
    Az új Netgear WNDR4000-es cikk kommentjében valaki egy Intel 6300AGN-el 5GHZ-en mért 160Mbps átvitelt 3 streamen, na az viszont már nem kutya!

    #14748: csak tipp volt amit arra alapozok, hogy a TP-Link-ek nagy többségét eddig Atheros procival és Wifi-vel szerelték.

    #14749: 3 antennás ellenoldal esetén valóban így néz ki a dolog (más tészta, hogy a sok lehetőségből egyszerre csak a 2 legerősebb stream fog működni a stabilitást növelve). De mint írtam is nem sok 3 antennás ellenoldalt ismerek, ami ezt valóban ki is használná (pl. Intel 5300/6300 AGN - de ezek már 450Mbps-t is tudnak 3 streamen). Pl az én notimban is egy 4965AGN van, ami egy érdekes öszvér, mert 3 antennás ugyan, de 1T2R módban tud csak üzemelni, azt is csak 5GHZ-en, mert 2,4GHZ-en nem támogatja a 40MHZ-es csatornaszélességet, így kénytelen vagyok 130Mbps-el beérni (ezt a valóságban megmérve max 40-43 Mbps-t jelent). A mostani notikat is N-es wifivel adják ugyan, de ez sajnos sokszor csak lite-n vagy jobb esetben 2 antennás MIMO, a 3 antenna főleg az üzleti és drágább "játékos" notik kiváltsága.
    A másik akadály az szokott lenni, hogy ugyan megvan a megfelelő ellenoldal, de mégis csak 130-150 Mbps-el csatlakozik, mert alapból pl. az Intel driverek letiltják a 40MHZ-es csatornaszélességet, és az eszközkezelő beállításaiban kell külön engedélyezni, de szegény user viszont ezt nem tudja.
    A 1043ND jobb belsején meg nem csak a procit, hanem a kiépített USB portot és a gigabites LAN-t is értettem. Szóval nem teljesen pontosan fogalmaztam, my bad :)

    #14750: sőt, ha nagyon pontosak akarunk lenni, akkor 841ND-ből találhat V7-est AR7241-el új kabátban, vagy bizonyos 741ND-ket 350MHZ-es AR7240-el, ezekből a V2-nek van új külseje (forrás: openwrt wiki). Persze ez csak kekeckedés, mert kb. ugyanazt tudhatja a AR7241 mint a AR7240 (általam mérve 84MB/s DHCP-vel egy irányba, PPPOE-vel kicsit kevesebb lehet), de még a 9132-es routing sebességét is megfogja 90-92MB/s-nél a 100-as port, szóval egetverő különbség nincs köztük, bármilyet is kapjon a user.

    #14752: jó lenne tudni milyen neted van, mert lehet nem bírja már ez a router. Próbáld meg lejjebb venni a kapcsolatok számát a torrent kliensedben, ha úgy is szakad, akkor egyértelműen kevés már ez a vas. 40Mbit-es netig TL-WR741ND wifin is képes átlőni fullosan netet (ideális körülmények között), efelett már érdemes MIMO-s routert venni (pl. 841ND). USB-s vevőnek pedig pl. ez tökéletesen megfelel a MIMO-s megoldáshoz is.

    #14753: valóban sokat eladhattak, de a mostani vevők már szinte biztos, hogy az újabb verziók közül kapnak, ezért kár is emlegetni nekik a régieket, mert csak összezavarják őket. :)

    Elég wall of text lett a postom, bocsánat érte :)

  • Coolmat

    őstag

    válasz kali #14755 üzenetére

    További elméleti okoskodás: ha kiválasztotta a 2 legjobbat, akkor valószínűleg nem fog utána megint váltogatni, mert stabilan az a 2 legjobb párosítási lehetősége (feltételezve hogy stabil helyen van a router és a kliens is, és nem játszadozik valaki a router antenniával propelleresdit :)) ) Szóval ugyanazt a stabilitást el lehet elméletileg érni 2 antennával is, ha abba a pozicióba rakod a router antennáit, ahol a 3 antenna esetén a 2 legjobbat kiválasztotta. Ha te persze letesztelted és tényleg valamivel stabilabb kapcsolat jött össze elhiszem, gyakorlati haszna meg max annyi lehet, hogy ahol nagyon nincs térerő, ott talán már éppen lesz, ahol meg éppen volt, ott már talán stabil lesz. A hangsúly itt is a talán-on van.

    A 4965AGN vs. 941ND-re meg kíváncsi vagyok hogy sajtoltál ki belőle többet, mert egy délutánt próbálgattam anno mivel hozza ki a legjobb teljesítményt pl. 40MHZ Channel width beállítva lassabb volt, mint 20MHZ-re állítva. Router firmware legfrissebb gyári, Wifi kártya drivere szintén az elérhető legfrissebb. Egy emelette feljebb (ahol gyakorlatilag használom a gépet) is betonstabil, de a sebesség 25-30 Mbps maximum (mért érték). Na nem mintha nagyon kéne még több sávszél, mert csak egy 5 megás ADSL van itthon, és gépek között sem másolgatok wifin, csak kíváncsiságból kérdezem, hogy lehet még többet kifacsarni belőle. :)

    #14756: TL-WR1043ND biztosan bírja a 120-as fibert, ha ennél jobbat akarsz lesd meg az első hsz. felső kategóriában ajánlott routereket (bár halkan megjegyzem most jönnek ki lassan az új 450Mbps wifis routerek, nem ártana folyamatosan frissíteni velük az első postot).

    [ Szerkesztve ]

  • Coolmat

    őstag

    válasz Beri #14759 üzenetére

    Azokra is, meg pl. Netgear WNDR4000-re esetleg hasonló kaliberű D-Link, Engenius vagy akár Trendnet routerekre, persze csak ha már megjelentek és jók is.A Linksys E4200 viszont már itthon is kapható,meg a 300Mbps-ből is vannak új modellek pl. Asus RT-N56U (még ha a Ralink chipset miatt nem is moddolható), és a Linksys teljes átnevezése/palettacseréje (pl. sokkal olcsóbb már az E3000 mint a WRT610N amik gyakorlatilag ugyanazok).

    [ Szerkesztve ]

  • Coolmat

    őstag

    válasz kali #14761 üzenetére

    Mint írtam, elhiszem hogy a gyakorlatban nem működik az elméletem, csak nekem így tűnt logikusnak. :) Az antenna nyereségét nem vettem számításba, de ez is pont hogy az én elméletemet erősítené a 841ND erősebb antennáit figyelembe véve. A fránya gyártó meg írhatja rá, hogy 3T3R, ha elfelejti odatenni a végére hogy :2 ,vagyis hogy csak két data stream élhet egyszerre, bár dchard erről egy másik topikban úgy vélekedett hogy nem szabványos jelölés, pedig ezt a :X dolgot pont hogy kötelező jelöléssé kéne tenni szerintem, mert sebesség szempontjából ez a lényeges, ha elmarad megtévesztő.

    Ami a 4965AGN-es bűvészkedést illeti: channel width 20mhz-ről auto-ra állítva nálam inkább visszalépés, úgy a 130-as link sebesség is ritkán jön össze, 144 sose. A mód BGN mixed nálam is. Csatornákat kiteszteltem melyik a legjobb, a 6-os és a 11-es vált be legjobban, ez utóbbi még úgyis, hogy másik két - igaz elég gyenge - hálózat is van rajta a környéken, de jobb a békesség a 6-ost választottam, ennek a közelében csak egy nagyon gyenge hálózat van a 4-esen. Csatornaválasztáson nem csak a g-s átvitel sebessége múlik jelentősen, nálam 10-15 Mbit/s sebességcsökkenést okozott n-es átvitelnél is, ha olyan csatornára tettem, amit kevésbé "kedvel" vagy zavart. Ilyen csoda MSI illesztőm meg már nincsen (Win7 64 bit alá tudtommal sose volt), az új Intel driverben meg már nincs ilyen opció amit linkeltél. Mindenesetre örülnék ha ez lenne a szűk keresztmetszet a netemet illetően, nem az 5 megabites ADSL...

  • Coolmat

    őstag

    válasz kali #14767 üzenetére

    Remek, örülök hogy sikerült tisztázni ezeket a fogalmakat, esetleg eme konklúziót bele lehetne írni az első postba is röviden: A X B : C jelölés (szabvány vagy sem) valamint 300Mbps - 2 spatial stream - 3 antenna esetén csak a stabilitás lesz jobb. Remélem a #14760 postban írt már megjelent típusokkal is frissül majd hamarosan a kezdő post (ha Beri és modok is áldásukat adják rá).

  • Coolmat

    őstag

    válasz Gyick #14988 üzenetére

    Általában azt szokták itt ajánlani és én is azt vallom, hogy adja csak a szolgáltató a modemet, mert ha valami baj van vele akkor az ő dolga kicserélni, és nem a saját modem-router kombódra fogja fogni a hibát. D-Link 360R finomhangolásához tudom javasolni dchard írásait: ezt ha a régebbi ezüst vagy ezt ha az újabb fekete verziósat kaptad.
    Nem wifis routerből a TP-Link R460-at tudom ajánlani, de célszerűbb egy kicsit többet rákölteni egy TP-Link TL-WR 741ND-re, hátha később mégis kelleni fog az a wifi (okostelefon, laptop), addig is ki lehet teljesen kapcsolni a rádiót rajta (ha a wifi tolvajoktól félsz).

  • Coolmat

    őstag

    válasz antivirtuoz #15107 üzenetére

    3. alternatíva: Asus RT-N16, ennek a gyári fw-jében is van torrent kliens, de állítólag nem igen használható egy dolog, erre is majdnem mindenki alternatív fw-t szokott tenni. Mellesleg 5 GHz-et nem tud a wifije.

    4. alternatíva: TP-Link TL-WR1043ND, ez alapból nem tud torrentezni, csak alternatív fw-el, 5GHz-et ez sem tud, ellenben a legolcsóbb router, ami elbír a 120-as fiberpowerrel.

    Ergó: torrentezni max alternatív fw-el fogsz tudni normálisan, és ne hidd, hogy maxon fog repeszteni a torrent akár a legbikább routerrel is, egyszerűen gyengék ehhez a SOHO routerek. Innentől a szimpátia és az pénztárcád vastagsága lehet csak döntő a jelöltek között :)

  • Coolmat

    őstag

    válasz antivirtuoz #15109 üzenetére

    Sok torrent képes NAS van, a teljesség igénye nélkül linkelek pár tesztet: 1 2 3

    #15111: kábelen szinte semmi különbség nincs a routerek között válaszidőben, wifivel lehetnek kicsi különbségek csak, az is az ellenoldal és a környezet függvényében. Ne dőlj be a gamer routernek hirdetett méregdrága cuccoknak, semmivel vagy észrevehetetlenül jobb csak a válaszidejük más routerekhez képest. Válassz inkább a netedhez mérten routert (lásd 1. hsz).

    [ Szerkesztve ]

  • Coolmat

    őstag

    válasz puru #15145 üzenetére

    Ha 80-120 megabites vagy mégnagyobb netet osztana meg akkor én is ezt mondanám, de mivel csak ADSL-ről van szó, ezért egy jobbféle SOHO router is elég lehet.
    Saját tapasztalat: egy TL-WR941ND v4 (vagyis a gyengébb procival szerelt) 10/1 megabites ADSL-el és egy 24 portos switch-el használva simán kiszolgált egy kollégiumi szintet (ez maximum 15-20 gépet jelentett csúcsidőben) gyári fw-el. A sok kapcsolattal is megbírkózott (volt a szinten 1-2 torrenthuszár), feltételezve hogy 4096 TCP kapcsolatot képes egyszerre kezelni (DD-WRT-ben ez volt a default mikor próbáltam), gépenként max 200-250 aktív kapcsolatot számolva is 15 géppel simán elbír. Ez alapján merem állítani, hogy egy TL-WR741ND (amiben ugyanez a proci van) is elég a feladatra.

  • Coolmat

    őstag

    válasz n@p@lm #15159 üzenetére

    Irdatlan sok egyidejű kapcsolattal :) Rendesen bekonfigolva a munkaállomásokat és a routert nem lehet gond (pláne ha a torrent nem játszik). Visszatérve a router kérdésére: egy 741ND most durván 4,5k Ft, ha mégse válna be nem egy hatalmas összeg mint kidobott pénz (el is lehet adni :) ). Felrakható rá Openwrt vagy DD-WRT, nekem ez utóbbi szimpatikusabb, lévén nem kell semilyen Linux/Unix tudás a feltételéhez (mintha csak gyári fw-t frissítenél, csak körültekintően kell kiválasztani a megfelelő file-t) és beállításához, mellette igen sok extrát tud a gyárihoz fw-hez képest, ajánlom figyelmedbe ezt a demo oldalt, azon belül is az Access Restrictions és a NAT/QoS menüpontot ami fontos lehet irodai felhasználásban. Megmértem a routing sebességét, aktív QoS szabályok mellett 50Mbit/s volt egy irányban (anélkül 73 Mbit/s, gyári fw-el 84 Mbit/s), a PPPOE-s 24 megás ADSL meg sem kottyanhat neki.
    Félre ne érts, nem a Zyxel ZyWall ellen akarok beszélni, mert biztosan jó router és nem egy kategória a kettő, csak nektek small office környezetbe a TP-Link is bőven elég lehet.

    Intruder2k5: a körülményeket figyelembe véve (25 megás ADSL és 15 gép) valamint a fentebb írt tapasztalatom alapján igen, simán működőképes lehet a dolog. Tudom nem bízol a márkában rossz tapasztalatok miatt, nekem is vannak rossz tapasztalatok más márkával, konkrétan D-Link DIR100 típus üzemelt a koliban a TP-Link előtt, hát az maga volt a pokol. Emiatt mégse vonom le a kollektív következtetést hogy az összes D-Link szar.

    [ Szerkesztve ]

  • Coolmat

    őstag

    válasz puru #15163 üzenetére

    Írtam is, hogy nem egy kategória a kettő, a tűzfal + DMZ + VPN funkciók nyílván sokkal fejlettebbek benne (custom fw-hez hasonlítva is), ezt sosem vitattam, a wifit meg külön nem is emeltem ki, mert nem szerepelt az igények között sem. Innentől kezdve a megszabott keret és az igény a komolyabb tűzfalra és beállíthatóságra dönthet a home kategória és a Zyxel által képviselt small office kategória között (sőt, továbbmenve akár egy szervergép összeállítása is szóba kerülhet, de kétlem hogy ez szükséges a megadott környezetben). Azért mertem ajánlani home kategóriásat, mert n@p@lm által eddig leírt igényeknek az is megfelel.

    [ Szerkesztve ]

  • Coolmat

    őstag

    válasz Nudlika #15165 üzenetére

    Ekkore területet nem csodálom, hogy nem képes lefedni egy router (pláne hogy még belső antennás is). Előre sajnos sosem lehet megjósolni, mekkora területet fog lefedni az eszköz, ezt nagyban befolyásolják környezeti tényezők (falak, vasfödém, interferencia stb.) és az ellenoldal. Külső antennásak (a teljesség igénye nélkül az 1. hsz-ből válogatva): az összes TP-Link, Asus RT-N16, Engenius ESR9850, D-Link DIR825. Többségükön cserélhetők is az antennák nagyobb nyereségűre (TP-Linkeknél pl. az ND végű típusoknál). Vannak jó belső antennás routerek is (pl. Netgear WNDR3700), de megvan az a hátrányuk, hogy nem lehet antennát cserélni rajtuk. Általánosságban elmondható, hogy minnél több antennás a router és az ellenoldal, annál stabilabb kapcsolat építhető fel.

    Ha nagyobb területet szeretnél lefedni (akár az egész lakást), akkor érdemes lehet még egy (vagy akár több) Acces pointban/WDS képes routerben gondolkoznod, erről bővebben 3 cikk itt: [link], [link], [link].

    Személyes tapasztalat: TP-Link 941ND gyári 3dbi-s antennákkal egy emelettel feljebb légvonalban kb. 15 méterre -50 -60 RSSI jelszintet mérek (használt program: inSSIDer), átfér a Wifin 20-30Mbit/s, online játékoknál a pingemben pedig kb. 5ms az eltérés vezetékes hálóhoz képest.

    #15168: nyílván nem ajánlottam volna, ha nem lenne tapasztalatom hasonló környezetben lásd fent is írt kollégiumi eset 15-20 klienssel, némi torrenttel, 10 megás ADSL-el, aminél a méréseim alapján megkockáztatom hogy menne 25-el is PPPOE ide vagy oda. Fő bajunk a D-Link DIR100 lecserélése után nem a routerrel volt, hanem a szűk sávszéllel :) Az első hsz. alsó és középkategóriáját elsősorban a wifi különbözteti meg, minden másban ugyanaz egy 741 mint egy 941v4.

    [ Szerkesztve ]

  • Coolmat

    őstag

    válasz n@p@lm #15173 üzenetére

    Ez a régi Linksys ma már valóban nem számít egy erőgépnek, nem csoda hogy a 10 megás PPPOE is kifog rajta. Ehhez képest már az AR7240-es 741ND is szárnyal. Ha tutira akartok menni, a keret pedig mondjuk 10-15 ezer, akkor TP-Link 1043ND-t javasolnám (már ez is komolyabb vas mint a 741), 20-25 ezerig Asus RT-N16 (custom fw-el) vagy Netgear WNDR3700, 30-ig Cisco E3000 (ez már 12000 feletti kapcsolatot képes kezelni egyszerre, ami fontos lehet a sok munkaállomás miatt, lásd itt 1. táblázat), 35k fölött Zyxel Zywall 2 Plus vagy hasonszőrű small office router (ezen típusokban nem vagyok annyira otthonos), vagy akár szervergép (ezzel lenne a legtöbb macera beállítani, de utána hosszútávon biztos nem kell hozzányúlni, csak hardverhiba esetén).

  • Coolmat

    őstag

    válasz JackFeryll #15529 üzenetére

    Ha a fiberpower alatt a 120-asat érted, akkor nincs a 1043nd-nél olcsóbb megoldás, ami maximálisan kihajtja. 10/25/50-es fiberpowerhez jó a 741/841/941 is.

  • Coolmat

    őstag

    válasz Himym #15537 üzenetére

    Ezen a fülön csak azt látod, hogy a környékeden lévő wifi hálózatokat milyen erősséggel tudod fogni (minél kissebb az RSSI annál jobb a vétel). Az hogy keresztezik egymást a grafikonon nem a hálózatok közelségét, csupán a jelerősségüket jelenti. Ez az 5ghz-es csatornádat nézve legrosszabb esetben is -70 RSSI, amivel még elvileg nem kéne szakadnia a kapcsolatnak (mondjuk 5ghz-es rádióval nincs tapasztalatom, lehet hogy az már kevés neki). Azt, hogy milyen csatornákon vannak a közeli hálózatok a 2,4 ill. 5ghz channels fülre kattintva tudod megnézni grafikusan, valami hasonlót kell lássál:

    A 300-as N hálózatod 40mhz-es csatornaszélességet használ, tehát dupla olyan széles a grafikonon mint a 20mhz-esek (ezekre írja azt a listán hogy max rate 54, 130 vagy 144). Ennek függvényében változtasd meg, hogy a legkevésbé zavarja a többi szomszédos csatorna (jelen helyzetedben az elképzelhető alternatívák a 3-as,4-es,8-as vagy 9-es csatorna, próbálgasd végig őket melyik a legjobb).

    Az 5ghz-es fülön csak a saját hálozatodat fogod látni, mert nincs a közeledben más 5ghz-es. A 44+48 azt jelenti, hogy ezt a két csatornát használja 5ghz-en a 40mhz-es csatornaszélesség eléréséhez a routered. Próbálj ki minnél több lehetőséget, hátha valamelyiken nem fog szakadozni (kezd mondjuk a legalacsonyabb 36-tól felfelé).

    Csatornát a routered webes felületén a wireless részen tudod állítani külön a 2,4 és 5 ghz-es rádiódra. Továbbá javaslom még, hogy frissítsd a hálókártyád driverét innen a megfelelő oprendszert kiválasztva a listáról. Ha sikerült frissítened akkor keresd meg az eszközkezelőben a wifi kártyád, nyisd meg, és a speciális fülön keress olyat, hogy 2,4 ill. 5ghz-es csatornasávszélesség, ezt állítsd át auto-ra vagy 20/40mhz-re (lényeg, hogy ne 20mhz-en legyen).

    Mellesleg a te vevőd, az Intel 6300AGN az egyik legjobb wifi kártya jelenleg, szóval illene neki nem szakadoznia :) Ha erős terhelés (mondjuk letöltés/torrent és mellé online játék) közben méred a jelerősséget, akkor lehet, hogy rosszabb értékeket kapsz, de legalább valós használat közbeni eredményed lesz.

    A wow-hoz pedig javaslom, hogy próbáld ki ezt, nálam 140-150-es pingből 40-50-est csinált.

  • Coolmat

    őstag

    válasz Calogero #15561 üzenetére

    1. TP-Link 741ND, ill. ha a notik közül valamelyikben MIMO képes wifi vevő van (értsd: tudja a 300Mbps-et) akkor érdemes rááldozni kicsit többet egy TP-Link 841ND vagy 941ND-re.
    2. TP-Link 1043ND a legolcsóbb megoldás a 80-as Digihez.

  • Coolmat

    őstag

    válasz Gulyopapa #15664 üzenetére

    UTP kábelek típusai
    A lényeg, hogy neked Cat5e vagy Cat6 kábelekre van szükséged, hogy valósan átmehessen rajta a 120-125MBit-es neted. Nagyon egyszerűen ki tudod deríteni milyen kábeled van: rá van írva :)
    Routerből pedig az első hsz. felső kategóriából kell választanod, legolcsóbb megoldás a TP-Link TL-WR1043ND.

  • Coolmat

    őstag

    válasz qfm #15709 üzenetére

    A 941ND tudja mindezt, a bandwidth controlt IP alapján (amit le tudsz fixálni MAC szerint):

    Mivel a keretbe belefér, gondolva a jövőre rászánnék még a helyedben +2k HUF-ot egy 1043ND-re, cserébe kraftosabb procit, USB-t és gigabites LAN-t kapsz, többi része ugyanaz mint a 941ND-nek.

  • Coolmat

    őstag

    válasz StuG3 #15717 üzenetére

    Szia!

    Nem rossz ez a Linksys, de többen is panaszkodtak már itt a topikban ennek a típusnak (E2000=WRT320N) a wifijére, hogy gyengus a térereje. Ha nem túl nagy távolságból használnátok a notikkal akkor ez is elég jó lehet, több betonfallal és nagyobb távolságból viszont külső cserélhető antennás routert ajánlok, az első hsz-ből pl. az összes TP-Link vagy az Asus RT-N16 ilyen. A sok antennával kicsit úgy néznek ki mint egy sündisznó, de nem a szépségéért vesz az ember routert. :) Ha tervezitek később gyorsabb optikai csomagra való váltást akkor min. a felső kategóriából szemezgess az első hsz-ben!

  • Coolmat

    őstag

    válasz Ispy #15811 üzenetére

    Szia!

    Ha a NAS-odon és/vagy a gépeden gigabites ethernet port van és CAT5E vagy CAT6-os kábeleket használsz, akkor illik mellé gigabites routert venni, lásd első hsz. felső kategória (legolcsóbb megoldás a TP-Link 1043ND). Ha nem szeretnél gigabites LAN-t, akkor válogathatsz az alsó/közép kategóriából is az első hsz-ben, nagy különbségek ott csak a wifiben vannak (ha valamelyik wifi eszközöd támogatja a 2-3 antennás MIMO-t, akkor érdemes olyan routert választanod mellé).

  • Coolmat

    őstag

    válasz BURN28 #15827 üzenetére

    Szia!

    Itt a fórumban sosem szoktunk ilyen router + ADSL modem egyben eszközt ajánlani, mert ha valami probléma adódik, a szolgáltatónak az első dolga lesz a saját eszközödre fogni a hibát, és mossa kezeit. Inkább azt javaslom, hogy játszd le ezt a meccset a Datanettel, ha szerencséd van akkor már az újabb fajta fekete D-Link 360R T1-es verziót kapsz, ami klasszisokkal jobb mint a régi szürke változatok (és mellesleg rá lehet tenni dchard egyedi firmwarejét is, amivel a stabilitást lehet javítani). Ha mégis saját beszerzés mellett döntenél, akkor a TP-Link TD-8810B modemet ajánlom (ennek ugyanaz a bele mint a fentebb írt újabb D-Linknek) és mellé egy tetszőleges routert az első hsz-ből.

  • Coolmat

    őstag

    #15843: Nem te vagy az első itt a topikban, aki ráfázott a Linksysek gyenge belső antennáira. Ahogy a többiek is írták már, mindenképpen külső antennás routert válassz, kicserélni az antennáit mondjuk ilyenekre pedig nem egy nagy ráfordítás még pluszban (kb. 700 Ft darabja) ha még nagyobb lefedettség kell az új routertől is. Ahogy fentebb is javasoltam BURN28-nak, a külön modem + router kombinációt jobbnak tartom (a 4 éves huawei modemmel azért lehetnek gondnok 10 megabites ADSL2+ módban, ezt jobb ha lecsekkolod).

    #15849: Neked is külső antennás router kell akár antenna cserével ha a térerő számít, az első hsz-ből válogathatsz a TP-Linkek közül attól függően, hogy milyen ellenoldallal használnád, vagyis támogatja-e a laptopod vagy más wifi eszközöd a több antennás MIMO módot. 741ND - 1 antenna, nincs MIMO (valósan max. ~ 40-50 Mbit/s lőhető át vele wifin), 841ND 2 antenna 2X2 MIMO (max. ~80-100 Mbit/s lőhető át vele) 941ND és 1043ND 3 antenna 3X3 MIMO amiből kettőt használhat egyszerre (ugyanúgy 80-100Mbit/s lőhető át vele, csak a stabilitás növekszik a 3. antennával).

    #15850: Kétlem, hogy visszavennék csak emiatt. Próbálkozhatsz te is nagyobb nyereségű antennával (lásd fentebb ebben a hsz-ben) vagy MIMO képes routerrel (szintén lásd ebben a hsz-ben feljebb) ha a laptopod is támogatja a MIMO-t.

    #15851: Specifikációk alapján nem tűnik rossznak ez a Belkin, de sok tapasztalata sztem senkinek sincs ezzel a típussal itt a topikban. Többnyire az első hozzászólásból szoktunk ajánlani, ha bizonytalan vagy a Belkint illetően akkor ott nézz szét (a max ami beleférhet a 10k-s keretbe kis jóindulattal az a TP-Link TL-WR1043ND)

    [ Szerkesztve ]

  • Coolmat

    őstag

    válasz Nova96 #15853 üzenetére

    Igen, 741ND csak egy antennás. Gyárilag 5 dBi nyereségű antenna van rajta, amit linkeltem pedig 8 dBi. Csodát nem szabad tőle várni, valamennyit segíthet olyan helyeken, ahol gyenge a térerő. Hacsak nem állítottál be valami sávszél korlátozást, akkor biztosan annyi sávszélt ad wifin is, ammenyit csak tud, egyszerűen annyi a max amit át bír lőni wifin. Én is egy szinttel feljebb használom a laptopot, a sebesség pedig kb. fele annak, amit a router mellett mértem.

  • Coolmat

    őstag

    válasz Spancho #15964 üzenetére

    Szia!

    Max 85-90 Mbps-re számíthatsz. Helyedben megpróbálnám elpasszolni a 941ND-t és venni egy 1043ND-t ha átváltassz a 120-as csomagra.

  • Coolmat

    őstag

    válasz SiPY88 #16043 üzenetére

    Szia!

    Ha olcsón meg szeretnéd úszni akkor TP-Link 741ND vagy 841ND esetleg 941ND (inkább utóbbi kettő mert jobb wifijük van). Ha a legnagyobb Digi csomagra szeretnél váltani később, akkor min. 1043ND-re lesz szükséged.

  • Coolmat

    őstag

    Smallnetbuilderes tesztek furák kicsit, mert elég karcsú eredmények jönnek ott ki 3 stream használatával [link], [link]. A régebbi tesztekben Intel 5300AGN-t használt, de csak 2 streammel, ezt most lecserélte 6300AGN-re 3 streammel, a fenti tesztek is ezzel készültek már. Egyes ott kommentelők pedig 140-160 Mbit/s-es wifi átvitelről számolnak be ([link], [link]) E4200 vagy WNDR4000-el (ugyanaz a Broadcom rádió és proci van bennük). Szóval van ebben a 3 streames dologban potenciál, egyáltalán nem tűnik lehetetlennek a 150-160 Mbit/s, pláne ha arra gondolunk hogy jobb 1 streames N eszközök 50-55 Mbit/s 2 streamesek pedig 90-100 Mbit/s-et is tudnak, csak mindehhez egy jó vevő, optimális fw/szoftver beállítások és megfelelő környezet szükséges. Ezzel nem azt mondom hogy a Smallnetbuilderes tesztelő béna, de valami szar mégis lehet ott a palacsintában a fenti teszteredményeket látva...

    [ Szerkesztve ]

  • Coolmat

    őstag

    741/841/941ND is jó a 40/20-as csomaghoz, csak a wifijükben van eltérés. Egyébként 50/25-ös csomag nincs tudtommal a Diginél, a 80/25-höz pedig ahogy Intruder2k5 is írta minimum 1043ND kell, szóval ha később feljebb váltassz akkor érdemes most kicsit többet áldozni rá, hogy később ne kelljen routert cserélni.

  • Coolmat

    őstag

    válasz porgetes #16361 üzenetére

    Szia!

    Az "ND" végűeknek cserélhető az antennájuk nagyobb nyereségűre pl. ilyenre (a gyári antennák 5dBi-sek a 841-eseken, 3dBi-sek a 940/941-eseken), az "N" végűeken fix nem cserélhető antennák vannak. A 841 2 antennás MIMO-t tud, a 940/941 pedig 3 antennás MIMO-t. Magyarra lefordítva a 3 antennásak stabilabb jelet produkálhatnak rossz vételi körülmények között a 2 antennásakhoz képest, de ehhez megfelelő ellenoldal is kell. Ha a routerhez közel használod a wifi eszközeidet akkor sebességben ugyanazt tudja mindegyik felsorolt típus.

  • Coolmat

    őstag

    válasz porgetes #16364 üzenetére

    A wifi részen kívűl teljesen ugyanazt tudják. Hacsak nem 80-as Digi/T optikai vagy 120-as UPC neted van, akkor el fogják bírni a sávszéledet (a felsorolt csúcs netekhez már minimum 1043ND kell), és a torrent sem fog ki rajtuk ha értelmesen állítod be a klienst, értsd ne vidd túlzásba a kapcsolatok számát, de tapasztalatból mondhatom hogy ~200 aktív kapcsolatra beállítva a torrentet lehet mellette értelmes sebességgel böngészni is.

  • Coolmat

    őstag

    válasz porgetes #16367 üzenetére

    Valszeg menni fog 2*200 kapcsolattal is (koliban 20 klienssel használtuk a 941ND-t amikből pár torrentezett is, össz 400-500 kapcsolat sem volt ritka), ha mégsem, akkor meg kicsit lejjebb veszed a kapcsolatszámot. Wifin a routerhez közel biztosan átmegy a 40Mbit még 1 antennás ún. Lite-N vevővel is, távolabb (2-3 fal akár szintkülönbséggel) a kb. 80Mbps elérhető sebességből (max. ennyit tudnak ezek a routerek wifin) viszont könnyen a fele/harmada is lehet, szóval elég lutri megjósolni előre hogy nálad biztos fog-e menni 40Mbps-el az egész házban. Ami a klienseket illeti ezügyben: okostelefon biztos nem fog repeszteni 40 Mbit/s-el (sok értelme nincs is), a notiknak pedig csekkold le a wifi kártyájukat, hogy hány streamet támogatnak 2,4 ghz-en, pl. itt tudsz keresgélni ilyeneket. Ha 2 streamre és 40mhz-es csatornaszélességre (300 mbps elméleti sebesség) van hitelesítve a kártya, akkor nagyobb esélyed van a 40Mbit/s elérésére.

  • Coolmat

    őstag

    válasz klepto #16389 üzenetére

    Szia!

    A felsorolt típusok helyett az általad felsorolt igényekhez inkább ezt ajánlanám: TP-Link TL-WR841ND.

    Wikoo: SOHO kábeles routerből nem nagyon gyártanak olyat, ami 60 Mbit-el elbírna. Azt javaslom tegyél hozzá 1-2 ezret a 10k plafonhoz és végy egy 1043ND-t. A TS meg egyéb szervereiddel nem tudom hogy fog operálni, de valószínűleg nem lesz gond a stabil működéssel.

    [ Szerkesztve ]

  • Coolmat

    őstag

    válasz Cabaye89 #16435 üzenetére

    Szia!

    Egy TP-Link 841ND meg is felelne neked. 2 Mbit-et wifin sem nagy kunszt átvinni, ahol fogható stabilan a jel ott fog is menni ennyivel a net laptopról is. Hogy érdemes-e wifis routerre beruháznod azt csak te tudhatod, szvsz igen kényelmes tud lenni hogy a házban bárhol netezhetsz egy laptopról vagy okostelefonról kábelezés nélkül. A beállítása pedig mindenféle képzettség nélkül is könnyen elvégezhető (magyar nyelvű leírást is szoktak mellé adni), nem nehezebb mint beregelni ide a PH-ra és írni egy posztot a fórumra :)

Új hozzászólás Aktív témák