Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lajafix

    addikt

    válasz viharhozo #7236 üzenetére

    'nalunk az arfolyampolitika (ami ugye elvileg nincsen is, mert az MNB-nek csak inflacios celja van) a szocialpolitika reszeve valt, es kb. orokre az is marad.'
    Ha ez nem az inflacélt szolgálja(már pedig mostanság nem ez a helyzet) akkor hiba. A szocpol nem jegybanki feladat.

    Mellár gondolatát tovább folytatják.. Mondjuk nekem gyanús, hogy lehet viszonylag rövid idő alatt sok éven át kiépült devizahitelmennyiséget amit ugye a forinterősödésének okaként is felhozunk jeletős gyengülés nélkül átkonvertálni forintra. 6000 milliárdnyi CHFt, hogy lehet 180as árfolyamon forintosítani? Sehogy, a saját megtakarításaimat is rögtön átváltanám, amint ezt terveznék. Szóval sokba kerülne tényleg...

    Az euróhoz csatlakozást ha egyszer elérjük egyáltalán lehetetlen lesz megúszni árfolyam erősödés nélkül, lásd a csatlakozó országok: szlovákia, szlovénia. Ez érthető is mert az € elméletileg egy sokkal alacsonyabb kockázatú országot jelent, aminek valutájáért hajlandóak többet fizetni. (értsd nem csak a belépésig kellene a kritériumoknak megfelelni, hanem később is)

    safranek és tejfelről(infla + árfolyam) még ma külön válaszolok. :)

    Rock'n Roll

  • lajafix

    addikt

    válasz viharhozo #7236 üzenetére

    lássuk mr. Teufelt

    'én nem tudok az infla és az árfolyam közötti összefügésről.'

    helyesen:
    én nem tudok az infla és az árfolyam közötti direkt, szabályszerű összefügésről.(értsd ha az egyik egy módon változik, akkor a másik is előre definiált módon változik)

    'Ha feltetelezem, h az inflacio szamitasakor alkalmazott kosar 1 euroba ill. 250 forintba kerult 2002-ben, akkor ugyanez 2010-ben 1,18 euroba ill. 375 forintba kell keruljon (ez 317 forintos euroarfolyamot jelent). Az osszefugges nyilvan nem ennyire konkret, nem tudjuk, h ugyanazt merjuk-e, vannak hatosagi arak etc. Ettol fuggetlenul a konkluzio teljesen egyertelmu, a forint sokkal gyorsabban inflalodik az euronal, mi megis ragaszkodunk a 250-hez. Ma a forint messze-messze tulertekelt.'
    Ez a tankönyvi reálárfolyam, reálfelértékelődés. Mondjál nekem olyan periódust a magyar gazdaság zivataros éveiből, amikor sikerült az (EUR esetleg DM vagy USD) árfolyamnak tartania a lépést az inflációval? Nincs ilyen, sajnos a gyakorlatban nem létezik hogy az árfolyam kivédje az inflációt. Épp ezért feladata a jegybanknak (is) az infláció leszorítása, nem az árfolyam védelme(amit tavaly 1 prioritásnak vett a jegybank Simor szerint). Ettől persze a magyar vállalkozó/állam nem kap felmentést, ha rossz neki az árfolyam akkor csődbe mehet nyugodtan, lobogtathatja a reálfelértékelődést, nem érdekli senkit.

    Ma (EURHUF=282) szerinted túlértékelt a forint?

    Szóval mrTeufel hámozhatja Safraneket, node mit ér az olyan vezető, akinek a nyakába egy robotkutya ráteszi a nyakörvet? :)

    Rock'n Roll

Új hozzászólás Aktív témák