Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stanlee

    őstag

    válasz vans? #49419 üzenetére

    Azért kérdeztem a bankot, mert lehet, hogy jó a mostani bankotok ún. Depot-ja, de a commerzbanké nem a legköltséghatékonyabb. A vásárlás amúgy is drága náluk, de még felszámolnak éves kezelési díjat is.

    A másik amit elfelejtettem megkérdezni, hogy állami alkalmazott vagy-e? Ha igen, akkor van egy speciális nyugdíj megtakarítási forma csak állami alkalmazottaknak (https://www.vbl.de/de/) én ezt kimaxolnám amennyire csak lehet. Én amíg állami alkalmazásban voltam, fizettem ide is.

    Csak megtakarításra érdemes használni a comdirect (ez amúgy a commerzbank tulajdonában lévő direktbank), vagy a DKB depot értékpapírszámláját, vagy a Trade Republic szolgáltatását. Nekem a comdirectnél van amúgy a bankszámla és a Depot is. (meg van a degironál is, mert a legtöbb részvényt ott veszem, mert az a legolcsóbb, d ekezdésnek elég a sima német depot is).

    A legtöbb banknál van lehetőség ún. Wertpapiersparplan nyitására. Ezeknél megadod hogy adott hónap melyik napján mennyiért mit vegyen neked a bank. Általában 25 eurónál indul a havi megtakarítás nagysága, tört (nem egész darabszámú) papírokat is tudsz venni. Comdirect pl. 1,5%-os díjat számít fel, míg a DKB 1,5 euro/tranzakciót, tradegate pedig ETF-re Sparplan keretén belül semmit.

    A comdirectnél vannak ingyen vásárolható ETF-ek is Wertpapiersparplanban, így mondjuk ha havi 2000 eurót takarítanál meg, érdemes lehet elgondolkozni ennek vagy a trade republic használatát a DKB-val szemben.

    Azért érdemes a német bankokat használni, mert bármi ami adózás, azt ők elintézik helyetted. Ott van pl. az ETF-ek után fizetendő éves adó, amit jobb, ha a bank maga számít ki neked. Ha megadod a Freistellungsauftragot a bankodnak, akkor az alapján ők vonják az adókat is tőled, így az éves adóbevallás is egyszerűbb lesz majd.

    Én nem foglalkoztam a munkáltató által adott Vermögenswirksame Leistungen keretén belüli megtakarításokkal, amit a tanácsadó el is fogadott, mivel szerinte is aki magának intézi az ETF-es havi megtakarítást, annak felesleges.

    A másik amit nem kezdenék el, az a RürupRente, meg van még valami másik is. Mindkettő csak arra jó, hogy a biztosítók jól megkopasszanak.

    ETF-et nem javaslok, arra a többiek is tudnak írni, hogy mi lehet jó.

    Még valami: én még néhanapján használom a MÁK-ot és oda is rakok félre pénzt.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

Új hozzászólás Aktív témák