Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Fandango

    veterán

    válasz Kobe #27920 üzenetére

    "A munkaltatommal es a majd 7szamjegyu fizummal nincs gondom"

    Mivel foglalkozol ha szabad tudni? :Y

  • attiati

    veterán

    válasz Kobe #27920 üzenetére

    Az a baj, hogy egyik embernek 0 lakása lesz és kiszorul albérlőként az alacsonyabb árszintű környékekre. A másik embernek meg lesz 3 (jó környéken).

    Válság előtt az volt, hogy sok embernek volt saját lakása, de nagy részének hitelből. Most kevesebbnek van és több a kp-s vevő. Nem tudom, hogy mondjuk egy hozamemelkedéssel mennyire lehet kicsavarni a befektetők kezéből a lakást. Mint anno a hitelfelvevők kezéből.
    Egy globális válságot biztos megérezne a lakáspiac.

    Jó lenne tudni, hogy most magasabb haszonkulccsal dolgoznak e a lakópark építők? Ezt engem is érdekelne nagyon.
    De az biztos, hogy a KSH kimutatása szerinti 0-1% infláció nem reális.
    Márpedig egy ingatlan építésénél mindenhol a valós infláció épül be.

    És én ezen a ponton nem értem az emberek csodálkozását.

    Vegyünk egy olyan környéket, ami nem értékelődött fel és le a vevők szemében.
    Vegyünk egy ugyanolyan minőségű, adottságú és nagyságú ingatlant.
    2006-ban x-ért építették. Most 2017-ben legyen mondjuk 2x.
    Miből adódik ez?

    Vagy növelték a haszonkulcsot durván.
    Vagy ennyivel nőtt a valós teljes infláció: bérköltség, telekköltség, anyagköltség, adóterhelés, marketingköltség, fehéredés költsége.
    Vagy a kettő együtt.

    A telekköltség növekedésnél nem a környék felértékelődését értem, hanem azt, hogy változatlan infrastruktúra mellett is kell nőnie a telek értékének 10 év alatt a tőkeköltség és a hozamelvárás miatt.

    Tehát 2006-ban 100 misi a telek, akkor 2017-ben a környék különösebb felértékelődése nélkül sem adom oda 180 milliónál olcsóbban a telket, ha ezalatt a 10-11 év alatt 80% kockázatmentes hozamot lehetett elérni, mert különben rossz üzletet csinálok.

    Hasraütésszerűen írtam a számot, de most pontosan kiszámoltam és MNB alapkamaton pont 80% hozam jön ki 2006.01.01- és 2017.01.01 között. Persze a telek kiadásából lehetett bevételem ez idő alatt (pl. parkolónak kiadom) és így csökkenthetem az elvárt árnövekedésemet. De akkor már azt is mondhatom, hogy a kockázatmentes hozam sem 80% volt, hanem több, mert nem a "rövid lejáratú" MNB alapkamattal kellene számolni, hanem egy 10 éves lejáratú hozammal, ami jóval magasabb. Úgyhogy ez a 80% csak egy elnagyolt számítás.

    De 10-11 év elég arra, hogy egy kockázatos befektetési forma hozza a tőle elvárható hozamot. Ami valójában hozamtöbblet a kockázatmentes hozamhoz képest. Így működik a piac.

    Ez már egy olyan időtáv, ahol kijön egy teljes piaci ciklus (fellendülő - beszakadó - fellendülő).
    Ez egy olyan időtáv, ahol visszatér a trendvonalhoz az árképzés. Menet közben néha túlszalad, néha alatta marad)

    Ha majd nem épülnek lakások, az már más kérdés, hogy a használt lakások árnövekedésébe beépül e ugyanúgy az infláció, mint az új építésűeknél. Általában nem és a magas infláció általában reálárcsökkenést hoz a lakáspiacon. Ennek az okát nem boncolgatnám.
    Egyébként is az a vélemény mostanában a lakáspiacon, hogy nem az árnövekedés/ árstabilitás a kérdés, hanem az értéknövekedés / értékállóság (az infláció miatt, mert az nem 0-1%).

    Szóval valaki mondja meg, hogy akkor mennyiért kellene épülni a lakásoknak?

    [ Szerkesztve ]

  • MaciG

    addikt

    válasz Kobe #27920 üzenetére

    Új háznál ugye meg az se mind1, hogy veszel egyet, vagy te építteted meg. Mert ha építteted úgy még olcsóbban kijössz, mintha készen vennél.

    BANZAII

Új hozzászólás Aktív témák