Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • atika88

    senior tag

    Sziasztok!

    A tapasztalatok szerint, mi a jobb/időtállóbb/megbízhatóbb megoldás hosszútávon: a hőszivattyú hűtsön nyáron is (megfelelően előkészítve a fan-coiloknak minden)?
    Vagy inkább egy-egy klasszikus split klíma legyen (igény szerint, ha egyáltalán szükséges lesz)? 24-25 fok nyáron bent nekünk tökéletes megteszi és egészségesebb is mint 20 fokban ülni feküdni.

    A tervek szerint a 90 m2-es új építésű BB besorolású házban és 8 kW hőszivattyú lesz padlófűtéssel, használati melegvíz előállítás is rábízva. Mit javasoltok nyárra klímázásra? Köszönöm!

  • atika88

    senior tag

    válasz Attila2011 #439 üzenetére

    Szia! Köszönöm az észrevételed.
    Épül még, de se keret rá se opcióban nem választható a mennyezeti fűtés kiosztás. Így ez tárgytalan is.

    Mit értesz folyadék-gázos fc alatt?
    1 split klímát tennék külön csak fel. A hőszivattyú mellé/helyett nyáron arról menne a hűtés a nappaliba és az étkezős konyhába be. A hőszivattyu a szobákba a közlekedőből hűtene be. Alapból nem szeretjük a klímát...de olykor olykor jól jöhet. Pláne ha egyik télen bemondja az unalmat a hőszivattyú.
    Rosszul látom gondolom? Minek multi split ha elég a területre mono is? És nem akarunk 20 fokot se nyáron a lakásba egységként se.

  • atika88

    senior tag

    válasz Tapsi #442 üzenetére

    Rossz vagy sem: a tényeken már nem tudunk érdemben változtatni, a kivitelőz így adja az épülő házat. Megvan minden tervezve, amiből lehet abból hoznám ki a lehető legjobbat. 80%-os készültségi fokban az ingatlan. Szerintetek ki fogja visszabontani bővíteni az amúgy is csilliós beruházást? Hát biztos nem ő, keret nyilván részünkről is véges, pláne mikor fog megtérülni azok után, amiket felsoroltattok (ami biztos jó, nem ebben kételkedem!)? Tehát a tények adottak.

    NEM fan-coilok, mindössze egyet tennénk, ami direktbe rányomná a hűvösebbet a 3 alvós szobába. Nem kihűteni akarom vele a házat, ez nem is volt cél, hanem ha úgy érezzük, hogy kell nyáron: bekapcs. Mert télen nyáron 24H-ban kihajtani a hőszivattyút nem látom értelmét, így legalább hosszabb távon az élettartama hátha kinyújthatóbb picit, tehát üzemórában fix h kevesebbet menne.

    1 csövezést kiépíteni egy 1 fancolnak egy keskeny közlekedő folyosóra nem hinném, hogy horribilis költség, pláne nem felesleges. És még a gépészeti áram tervem is tartalmazza, tehát ez nem plusz költség kvázi.

    Miért rossz ötlet egy klasszik split klímát előcsöveztetni ami a nappalit, konyha+étkezőt frissítené picit nyáron? Meglátjuk hány fok lesz nyáron ezekben a helyiségekben, alapvetően nem vagyunk klímásak. De ha szükséges lesz, akkor még mindig "csak fel kell rakni, bekötni" és használni. Ha esetleg betojik a hőszivattyú lesz egy átmeneti alternatív megoldás is így a fűtésre (pár napig megteszi gondolom). Nyilván olyan minősítésű klímát vennék, ami tudja a mínuszokban a fűtést átmenetileg pótolni.

    Attila2011:
    Miért menne tönkre? Azt te se gondolod komolyan h örök élet +1 év egy hőszivattyú, még rendszeres éves karbantartás mellett sem. 1-1.5 millió egy kompresszor csere...nem beszélve az egyéb elektromos egységekről. Ezt hagyjuk is, bármi oka lehet, műszaki dolog lévén: ami elromolhat, el is romlik. Nyilván nem ezt várom, de ha mégis előfordulna legalább lesz B terv átmenetileg. Nekem ez a gondolatmenetem.

  • atika88

    senior tag

    válasz DUB Inc. #446 üzenetére

    Szuper, köszönöm a valós megerősítést, hogy működhet így (is). Már kész félkész helyzetből kellett a legideálisabbat kihozni, azt hiszem nem járunk rosszul. A Panasonic hűtő fűtő split klíma saját beszerzés? Ha igen miért rá esett a választás? Köszönöm az infókat!

  • atika88

    senior tag

    Sziasztok!

    Beltérben mivel/hogyan a legcélszerűbb a szerelvénycsöveket leszigetelni? Hőszivattyúm van, puffer, HMV tartály stb stb és ilyen a szerelvénycső. Nem látom értelmét szabadon hagyni a fűtött csöveket és pazarló is talán, és a kis gépészeti helyiséget is felesleges fűti feleslegesen.

  • atika88

    senior tag

    Sziasztok!

    Adott a következő hármas pár hónapos gépészetem:
    1. Cordivari Bolly1 XL WB 300 V003 hőcserélős használati melegvíz tartály (268 liter)
    2. Heizer PUSE 100 fali puffertartály (106 liter)
    3. Fisher levegő-víz hőszivattyú 8 kW FHF-WHS-081CE3

    Kicsit matekoztam. Ugyan eddigi lakásban voltam…kondenzációs kazánnal, átfolyós vízmelegítéssel.

    Ott összevissz megvoltam átlagban a 120 kWh/hó fogyasztással 1-2 főre. Ebben tényleg minden benne volt, A1 tarifával rendezve minden.

    A házban a fogyasztók jelenleg ugyan azok mint voltak a lakásban. Udvaron fogyasztó egyelőre nincs.

    Na ugye most bejött ide családi házhoz nekem ez a H tarifa is.

    Tudom, ez más elv és gépészet teljesen, csak erősítsétek meg nekem kérlek a következőket.Jelenleg egymagamra gyakorlatilag 1 hónapban átlagban 4 m3 vizet használok el, amiből ugye valamennyi melegvíz is.

    A nyári H tarifával ez a gépészet kettő hónapja 121 kWh, most 138 kWh energiát igényelt CSAK AZÉRT, hogy legyen melegvizem ugyebár. Ami számomra tűnik csak soknak, vagy tényleg az? 45 fokra van állítva egyébként a vízhőmérséklet.

    Plusz ehhez még hozzájön A1 tarifával 97 KWh az egyéb fogyasztásra, ami teljesen világos és vállható is, ismerve a felhasználási szokásaim és a műszaki eszközeim felhasználását.Nade, hogy csak a melegvíz gyártása több legyen, mint összesen minden más fogyasztásom? Szokjam meg, vagy valami nem stimmel valahol a rendszerben?

    [ Szerkesztve ]

  • atika88

    senior tag

    válasz Bohus #712 üzenetére

    Köszönöm a tartalmas és részletekbe menő észrevételed. Lenne is pár kérdésem...míg a Fisher szerviz ki nem érkezik.

    "Javaslom egy felfűtési ciklussal biztosítsd a HMV-t készítést..."
    Ezt hogy gondoltad? Ha jól értem, akkor egy nap egyszer fűtse fel hőszivattyú HMV-t 45 fokra, aztán essen le hőfok mondjuk akár 7-8 fokot is? És mondjuk mire fürdés idő lesz akkor állítsam (illetve a Fisher szerviz) be, hogy előtte fűtsön fel pár órával? Napközben pedig úgyse kell elvileg ilyen forró víz.

    "Ha csak hiszterézisre van bízva a kapcsolás, akkor lehet, hogy már az esti fürdés után, vagy éppen reggel a nap legalacsonyabb hőmérsékletű szakaszában fogja a készülék pótolni a HMV-t."
    Tuti hogy hiszterézisre van bízva a kapcsolás, mert amint van egy fürdés vagy zuhany, vagy leesik a hőfok már kapcsol is fel. Napjában többször, éjjel nappal. Ez nagyon nem jó így.

    Az utolsó bekezdésedhez:
    Hát ennyire már nem értek hozzá ugyan. De azt látom, hogy a HMV tartályon az analóg hőmérő 55 fokot szokott mutatni. Holott 45 fok van a Fisher beltéri vezérlőn beállítva. Ez összefüggésben lehet azzal amit leírtál?

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #707 üzenetére

    Véleményed szerint akkor a keresnivaló inkább a komplett rendszerben lesz, nem szimplán szoftveres finomhangolás :F
    Akárhogy is nézem, Fisher szerviz lesz, mert hiba ugyan nincs, de ez HMV így zabálja az villanyt kb. Ami nincs rendjén.
    Így van: nincs hűtés. Csak szimplán a lehetősége van kiépítve, ha egyszer szükséges lesz.

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #716 üzenetére

    Bődületesen szép érték, erre mondanám én is, hogy na így kell ezt.

    Nincs, max anniyt hallok ha cirkuláció alatt értesz: hogy ilyen csobogó/folyó hang van a beltéri egyésgében mikor működik. Nem midig, de van.

    Kádban fürdés nincs, mivel besincs építve még :D
    Ezért dúrva, mert sima mezei zuhany van és pár köbméter melegvíz megy el egy/másod magamra egy hónapba. Mellé meg egy jó kis villanyszámla.

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #718 üzenetére

    Nos igen, ez is bennvan a pakliban.

    Ohh igen, akkor jelzem a szerviz felé feltétlenül! Konkrétan a beltérinek oké h van egy működési alapzaja, de hogy kortyog-morog csobog sziszeg vagy a jóisten tudja már az biztos.

  • atika88

    senior tag

    Sziasztok!

    Adott a következő rendszerem, de van némi hangolási probléma ugye. Éjjel nappal megy és sokat fogyaszt...

    A rendszerről pár kép, hátha egy hozzáértőbb meglát valami gubancot rajta.

    Adott a következő hármas gépészetem: Cordivari Bolly1 XL WB 300 V003 hőcserélő (268 liter), Heizer PUSE 100 fali puffer tartály (106 liter), Fisher levegő-víz hőszivattyú 8 kW FHF-WHS-081CE3

    Működik és jó, legalábbis első látásra, csak éppen nem gazdaságos a fogyasztása és amortizálódik a hőszivattyú de rendesen a rengeteg üzemóra miatt. A vezérlő panelt NEM tudjuk állatíni, se hangolni. Csak a melegvíz HMV tartály tudtam 40 fokra levenni. Levan tiltva több funkció, vagyis minden.

    Mi az észrevételetek? Jó csövezés? Az eszközök beépítése szakszerű volt?
    Elvileg van rá Garancia, Üzembehelyezései jegyzőkönyv és Telepítési tanúsítvány is: csak sajnos azt a kivitelező egyelőre (még) nem adta át többszöri kérésére sem. Azt válaszolva, hogy azért nem mert ő vállal rá garanciát...

    Köszönöm az esetleges segítséget!

    [ Szerkesztve ]

  • atika88

    senior tag

    válasz DUB Inc. #754 üzenetére

    Az másnak is szemet szúrt már...sajnos. :( És a csőátmérő se a legjobb, állítólag, kisebb, mint ami szükséges lett volna.

    LOTR:
    Köszönöm! Szerinted ha jelzem a gyártó felé egész egyszerűen kijönnek és cserélik a panelt? Vagy frissítik?

    Nincs szigetelés, csak előkészítve van egy egy fancoil kiállás (az szigetelve van). Nincs egyelőre tervben a hűtés, csak ha nagyon kell majd. Igaz ez a gépész is tudta még sem ajánlotta fel a rendszer leszigetelését.

  • atika88

    senior tag

    válasz DUB Inc. #757 üzenetére

    Nos, bele sem merek gondolni :( Az Y szűrőt eleve más irányba kell tenni nem, hogy a mocsok ne jusson vissza rendszerbe, illetve nem is oda közvetlen tenni a szűrőt, ha jól tudom (pedig nem vagyok gépész).
    Szépen lassan derülnek ki a bajok, a rendszer ugyan működik, de pocsék hatásfokkal.

    [ Szerkesztve ]

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #759 üzenetére

    A csőátmérő észrevételben igazad van szakmailag, de egy Fisher-es szervizes szerint így nem is kapott voltan Üzembe helyezési tanúsítvány a gép, sem garit. Mivel nem a megfelelő mérettel szerelvényezték azt, a belső egységből ki/be lépő csőmérettel kellett volna dolgozni (legalábbis én ezt az infót kaptam).

    A kábel nem jó :F Ezt, hogy érted? Igen védőcsövet elvileg tesz rá a kivitelező, már jeleztem feléjük.

    Így van, én magam nézem a H tarifa villanyórámat, hogy mennyit is kér a rendszer. Így van, csak HMV megy jelenleg, éppen ezért is furcsa, hogy 45 fokos vizet állít elő ilyen energiapazarlással. Nos így van, elvileg csak a tartályba megy minden.

    Igen, a kivitelező szerint ez így jó, a gépésez azért vakarta a fejét, neki sem tetszik, hogy ennyit zabál a rendszer (ja és maga a panel zéró beállítási, hangolási opciójára is annyit mondott h a Fisher telefonba megüzente: ez ennyit tud). Na ez már furcsa volt nekem.

    Ki sem jött a hivatalos forgalmazó szervizese, pedig a problémát írásban jeleztem a kivitelező felé és jeleztem nekik, hogy a Fisher és gépészük felé továbbítsák az észrevételeket.

    Hibakód nincs. Igen megy a kompresszor a kültériben.

  • atika88

    senior tag

    válasz LOTR #760 üzenetére

    Igen igen, a kivitelező ezt nyomatékosította is: ő rajta keresztül megy a gari. Na de ahogy látom érzem, ez neki nyűg, érdektelen: hiszen egy gépészeti probléma miatt 2 emberen megy át az infó eleve és a Fisher kisem jött, ami már önmagmában érdekes. Viszont én ezt nem vagyok hajlandó elfogadni, a számlákat ugyanis én fizetem, a rendszer pedig önmagát amortizálja így. Na ez meg pláne nem érdekli a kivitelezőt: működik? igen! Ennyi elég is neki: de hogy már hatékonyan e...az már nem az ő tudománya ugye.

    [ Szerkesztve ]

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #763 üzenetére

    Ez egy hülyeség. Ha bizonyos távolságon túl kellene szállítani a közeget, akkor még a hőszivattyú csonkméretével egyező átmérő is kevés lenne...

    Akkor a mérnökök a szerviz telepítés útmutatóban csak ajánlást tesznek? Értsem így? Ráadásul mag a Fisher kéri így, kvázi a gépész is ebből kifolyólag így kell telepítse. Ha nem, nincs garancia. Ez a gyári előírás, nem mi találtuk ki, ha hülyeség ha nem.

    Beltéren alkalmas gépbekötésekre. Idővel romlik a szigetelőképessége, mert nem UV álló a köpeny rajta. (rejtélyes véletlenszerű FI-relé leoldások fogják jelezni, ha ez bekövetkezik)
    Köszönöm szépen az észrevételeid, akkor ezt mindenképpen orvosoljuk, hogy időtálló legyen.

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #765 üzenetére

    Itt találod meg, illetve ezen kívül valamelyik biztosan kitér erre. Én is csak azt mondom, amit egy egyéb Fisher-es távsegítségem, hogy az Y szőrű elhelyezése rossz, a csőátmérő nem optimális és még beszélt a 3-as elosztorol is ahol a Siemens Esbe nem éppen a legjobb megoldás oda. A vezérlő panel frissítést cserét ő is említette. Azonban maga a kivitelező érdektelen és a gépésze pedig átment fejvakarádba (a Fisher hvm hőérzékelőt is ide oda teszi mert nem tudjuk mennyi a valós érték). A Fisher márkaszerviz pedig a mai napig NEM jött ki, vagy ők nem hívták ki valamilyen oknál fogva.

    A puffer tartályom elkezdett alul a Dugónal csöpögni is. Elviekben a héten javítják, reméljük nem a tartály lyukas.

    A víz ami kijutott a rendszerből viszont tiszta vízkő :( kvázi vagy nem tisztított lágy vízzel töltötte fel, vagy nem elég jól. Mert elmondasa szerint a gépész valami kémiai tisztítószert kevert a rendszerbe és a kérdésemre hogy akkor miért csapódott mégis ennyi vízkő, szintén nem tudod érdemben válaszolni :(

    [ Szerkesztve ]

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #769 üzenetére

    Értem értem, köszönöm, megnyugtatóbb is egyben amit mondasz és érthető is :K Csak nyilván aki laikus ehhez az egész témához, én ugye bizalmat fektetek egy egy hozzáértőbe. De erősen megoszlik a szakma egyed dolgokról úgy látom.

    Tehát gépészetileg azt mondod különösebben nagyon baj nincs. Viszont magával a Fisher kezelőpanellel biztos kezdenünk kell valamit, mert ez így ebben a formában kevés. Mivel éjjel nappal megy, az opciós beállítás pedig le van tiltva (egyelőre). Ehhez pedig biztosan szakszerviz kell, nem pedig telefonos bemondás úgy gondolom.

    Igazán köszönöm az észrevételeid!

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #771 üzenetére

    Nos, eddig ezen voltam.
    Megy 2 óránként, mert 2 fokot esik a 45 fokra állított HMV tartály. Az pedig fűti vissza a nap 24 órájában. Hangolni semmit se tudunk a vezérlőn csak a HMV hőfokot állítani. Ez évi durván 4400 indulas leallas a hőszivattyunak. Na ez biztos nem normális.

    Ebben a padlófűtés ugye benne sincs.
    Nos ezeket megjobban már a gépész dolga lenne kideríteni mérni...se tudásom se eszközöm erre. De a vak is látja h sokat fogyaszt a rendszer, ami a nem hatékony üzemszerű működés következménye valószínűleg.

    Meglátjuk, bízom benne h dűlőre jutok a kivitelezovel és azon keresztül a Fisher is hajlandó lesz kijönni.

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #682 üzenetére

    Szia!
    Az általad javasolt Armafelex (esetleg Tubolit) csőhéj szigetelések kürtérre is jók lehetnek? Csak mert megkell még csinálnom kültérit is telehúznám még vastagabb szigetelésbe. Télen biztos hálás lesz és hatékonyabb is. Plusz a vezetéskesést is védőcsőbe kell húzzam.

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #774 üzenetére

    Igen igen én is úgy terveztem, csak addigra legyen meg az anyag is hozzá, az a biztos :K Úgy néztem hogy olyan 28 mm a szénacél a szerelvénycsövem van, jól gondolom? Ehhez milyen átmérős csőhéj javasolt szerinted? Igazán köszönöm a segítséged!

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #776 üzenetére

    Upsz, na ez jó volt, azok a fránya madarak :D
    48-as itt a külső átmérőt jelöli? Ez jó lehet nekem, annyi féle van, hogy kb lehetetlen kiigazodni.

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #778 üzenetére

    No látszik h nem csináltam még ilyet, tehát akkor az előbb linkelt méret nem jó nekem. Mert 28 mm nekem a haszoncső külső átmérője, arra ezt kellene vegyem nemde?

    És köszi, közben látom rá frissítettél válaszra.

    [ Szerkesztve ]

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #780 üzenetére

    Igazán köszönöm, akkor beltérbe megveszem az Armaflexet, kürtérre pedig Kailflexet alu köpennyel és így már kivan maxolva a lehető legjobban úgy gondolom.

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #780 üzenetére

    Abból lehet gond(om) ha az Armaflexet alu szalaggal körbetekerem a rögzítés véget a beltérben? Sajnos utólag tudom ugye a szigetelést feltenni, így a szigetelést fel kell hasítani ugye rá.

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #852 üzenetére

    Számolgattam elég feláras. És maszatos :D úgy voltam vele akkor már marad a szalag, tulajdonképpen úgyis ígyis tökölőd...

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #852 üzenetére

    https://lambdawebaruhaz.hu/htarmaflex-ontapados-szalag-50mm-x-15m-x-3mm-954

    Nézegettem még esetleg pluszba ezt a szigetelő szalagot. Az alu meg max megy rá, de az már tényleg esztétika.

    Vannak helyek (sarok, osztók stb) ahol lehetetlen szigetelni utólag a csőhéjjal. Kb 10% teszik ki a rendszernek ezek a helyek, nem tudom érdemes e egyáltalán foglalkozni ezzel.

    [ Szerkesztve ]

  • atika88

    senior tag

    Gépészetem röviden a következő:
    1. Cordivari Bolly1 XL WB 300 V003 hőcserélő (268 liter)
    2. Heizer PUSE 100 fali puffer tartály (106 liter)
    3. Fisher levegő-víz hőszivattyú 8 kW FHF-WHS-081CE3

    Csatoltam is pár képet, hogy nagyságrendileg átlásd a rendszert.

    Csak hogy mindig tudjak izgalmasat kérdezni. Sajnos se a gépészem és se a oktatáson részt vett hivatalos Fisher beüzemel NINCS a helyzet magaslatán. Még az időzített működést is alig tudták behangolni a panelen :( De végül a segítségemmel sikerült.
    Újabban az vettem/vettük észre, hogy nagyobb inaktív melegvíz használat nélkül (pl nyaralás után, vagy pár nap után) bebüdösödik az eltárolt melegvíz.

    A hőszivattyú indulása egyébként minden nap bevan időzítve, hogy melegvizet készítsen napközben. Igaz, jelenleg 1-2 fő használja (ki) ezt a mennyiségű vizet, már amennyire lehet. 200 Liter volt tervezve, de a kivitelező és a gépész elbeszélt egymás mellett mind kiderült (no komment!).

    Egyedi az esetem vagy volt már hasonló tapasztalat itt a fórumon esetleg? Vagy egyáltalán hol kezdjek neki a probléma megoldásának?

    1. a HMV tartályos hőcserélő anód csere megoldaná-e a problémát szerinted? Többen javasolták, hogy a HMV tartályba beépített magnézium anóddal lép/het kölcsönhatásba a melegvíz, ezt az anódot kellene másikra cserélni. De kérdés, milyenre is?
    2. vagy szimplán nálunk ilyen összetételű lehet víz? Egyesek szerint a magas kén-hidrogén tartalom miatt lehet kénes záptojás szagú a melegvíz. Ez egészségre nem káros tudásom szerint, de hát ezt így hasra ütésre meg nem mondanám így van e. De végtére is lehet igazság tartalma.
    3. vagy szimplán bízzam a hőszivattyú vezérlő "Sterilizáló, csírátlanító üzemmódra" a probléma megoldását? Heti egyszer szoktam futtatni. De azzal gond, hogy a hőszivattyú jelenleg, a mostani legjobb/legmelegebb időkben is max 57 fokos előremenővel tudja előállítani a HMV tartály melegvizét. Kvázi 60 fok feletti vizet nem tudok készteni. Van ugyan a Fisher beltériben egy 3kW kiegészítő elektromos fűtés, de az nincs bekötve. A gépész szerint 6kW elég a házhoz (a hozzáértő számítsa szerint), de 8kW lett a hőszivattyú mérete ezért is lett picit túltervezve (Fisherből nincs is kisebb gépészet ugye). Szerinte nem volt indokolt a bekötése…lévén, hogy nem értek ehhez, nem is vitatkoztam ezzel. De azért csak jó ha van nem? Már ahogy látom most is szükség lenne rá olykor.

    4. kaptam olyant tippet is, hogy vegyünk/kössük be egyszerűen a HMV tartályba a kiegészítő elektromos fűtőszálat! Szerinted ez is egy járható út lenne?

    5. Vagy szimplán ha elmegyünk nyaralni, az is opció ugye: hogy egész egyszerűen kikapcsoljuk a folyamatos melegvíz előállítást, temperálást. Tehát a víz visszahűl 20-25 fokra kb és hazaérvezve lehet is felfűteni.

    Mindensetre az aggaszt picit hogy már most NEM tudok 60 fokos vizet Sterilizáló módban előállítani, télen meg biztosan nem fog ez menni.
    A baktériumok és egy egyéb csírák miatt meg heti egy ilyen funkciót illik legfuttatni tudomásom szerint. A büdös meg egy dolog, ötletem sincs minek a mellékterméke eleve.

    Szívesen fogalom az észrevételek, tanácsokat, tippeket!

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #871 üzenetére

    Köszönöm szépen az egyértelmű észrevételed és tanácsod. Akkor ezt mielőbb fel is göngyölítem, mert ez így sehogy se jó, pláne nem egészséges. Frissítettem 2 képpel az előző linkemet a beltéri egységnek az alaplapját is lefotóztam, bekötési kapcsolási rajzzal együtt :K

    Ami jó hír, hogy maga a 3kW kiegészítő elektromos fűtés benne van a gépházban. Sőt: a gépészem saját elmondásának ellent mondva, úgy vettem észre be is van kötve. A kábelezés ami kijön az elektromos kiegészítő fűtésből ide van bekötve (megjelöltem piros pöttyökkel) :Y Ez meg, hogy lehet? Lehet hogy csak bekötette a vezetékeket ugyan, de magán az alaplapon nincs bekapcsolva/engedélyezve?

  • atika88

    senior tag

    válasz LOTR #873 üzenetére

    Köszönöm. Extrém esetben volt ez...2-3 hét után és napi temperalassal lett szag.

    És az olcsóbb jobb praktikusabb, a tartály fűtőszál? A hőszivattyús az oké lenne automata is a steril mód, már néztem. Csak aktívra kellene bírnom vhogy, benne van a 3kW a hőszivattyú beltériben szerencsére.

    [ Szerkesztve ]

  • atika88

    senior tag

    válasz LOTR #875 üzenetére

    Így van, ott is van a nyílás. Tehát akkor az elektromos kiegészítő fűtésnek a Hőszivattyúban kvázi nincs is köze a Sterilizálás funkcióhoz?

    Végre megtaláltam egy leírást a típusomhoz:

    "HMW tartály sterilizáló mód (antilegionella funkció)

    Amennyiben a HMV termelés engedélyezett és az automatikus
    sterilizáló funkció is engedélyezett akkor a berendezés hetente
    egyszer automatikusan elvégzi a sterilizáló funkciót.


    Emellett lehetősége van a funkció kézi indítására is.
    Amennyiben az automatikus sterilizáló funkció nem engedélyezett,
    akkor végezze el ezt a műveletet minimum havonta.


    FIGYELEM: A sterilizáló funkció megfelelő működéséhez a HMV
    tartályt elektromos kiegészítő fűtéssel kell felszerelni.

    A berendezés automatikusan kilép ebből az üzemmódból ha a tartály
    hőmérséklete 30 percen keresztül 70°C felett van vagy ha eltelt 3 óra."

    Laikusként úgy értem én ezt, hogy lényegében vegyek egy 3kW fűtőszálat (ez is egy úgynevezett fűtőpatron :F ) a HMV tartályba? Csak, hogy már végre tisztába tegyem itt a fogalmakat.

    Számorma nem derült az ki az egyértelműen, hogy a Fisher beépített 3kW kiegészítő elektromos fűtése (ez a fűtőpatron amúgy?), csak a Padlófűtésnek (-16 fok alatt kapcsol be automatikusan elvileg, már ha bevan kötve) vagy a HMV tartály víz sterilizálásának is besegít e?

    Igán köszönöm nektek a segítséget, bocsi a sok sok kérdésért. Csak megszeretném érteni hogyan megy ez, a lehető legjobban.

  • atika88

    senior tag

    válasz LOTR #875 üzenetére

    Köszönöm szépen Nektek, tiszta és egyre világosabb az ügy :R

    Szeretem, ha valami automatizálva van. Az általad linkelt HMV tartályos fűtőszál működése világos is azt hiszem: manuálisan fogja az ember bedugja és bekapcsolja, majd fogja és 3 óra múlva 70 fokos üzemeltető után lekapcsolja, kihúzza. Ez az egész ügye teljesen független a Fisher hőszivattyús steril üzemmódtól.
    Nade, ha van egy csodás automatikus Fisher sterilizáló funkcióm és hozzá WiFi-s TUYA alkalmazásom is ráadásul. Szerintetek van olyan "okos" fűtőszál, vagy tudom is mi, hogy a Hőszivattyú automatikusan vezérelje és működtesse ezt az egészet?

    Ahogy 4D4M fórumtárs is jelezte: valóban van külön kimenet a gépen a kiegészítő fűtőpatronra.

    Vagy véleményetek szerint, hagyjam az egész okosítást és fogjam magam és amíg a HMV tartály életben van 1-2 hetente indítsam el manuálisan a funkciót (a már bekötött HMV tartályos fűtőszállal) :F Nem mondom h lusta vagyok, mert megteszem, azt szeretném, hogy jó legyen.

    Leginkább az cseszi az agyam, hogy volt egy láma kivitelezőm és egy láma gépészem, akik úgy félre és elbeszéltek egymás mellett míg végül NEM volt 200L tartály az egész országban. Mert senki se vette meg, így lett 300L és az milyen jó lesz nekem. Hát nem, sajnos laikusként ilyen "apróságokra" nem is tudtam figyelni egy komplett építkezés mellett. Tanulságos. Mostmár tudom, hogy a tervező nem véletlenül tett volna 200L HMV tartályt. Úgyhogy amíg ez a tartály kinek hullik mondjuk 6-10 év múlva alólunk és lecserélnénk, addig egyelőre nem igazán választanám a plusz költségek miatt ezt a cserét. Bár hosszú távon lehet megérné.

  • atika88

    senior tag

    válasz LOTR #880 üzenetére

    Úgy látom akkor ide hozzáértő(bb) szakira lesz szükségem.

    Nos igen, ez sem egy rossz megközelítése a témának, hogy 300 Liter miért is jó. Jelenleg valóban picit sok, 2 fővel max pláne. De irreális az eset is, a pangó vízire persze h hetekig ne használja az ember ugye.

    Sajnos a kivitelezős részt megtudom erősíteni. Nekem ennyivel összefoglalta 200-as vörös fejjel és vérnyomással: "átadtam? átadtam! működik? működik." :W Mondanom sem kell az én pénzéből tudta azt felépíteni, amiben most élek :U

    Ez egy komplett szakma és egy nagyon érzékeny és összetett gépészettel, nem beszélve a szoftveres részéről, az átlagos végfelhasználóval a legvégén. És nem beszéltem a mindenki más komfortot kedvel, szeret dologról.

    Szerencsére a hűtés üzem csak elő lett készítve, így kértem. Alapból be sem építették volna, persze a szigetelés már lemaradt. Cserébe én azóta már (birka türelemmel) már elkezdtem szépen mindent centit szépen leszigetelni :K Egyrészt nem fűtöm a helységet feleslegesen (kamra is egyben) és nem pazarló el útközben annyi hőt se talán. Később pedig nem lesz gondom a kondenzvízre legalább, már ha egyáltalán kell klíma (most fél nyár után valószínűleg nem is lesz rá szükség, meglátjuk).

    Ha már klíma. A gépész a Fisher-es hőszivattyúhoz fali FanCoil (rejtett) kiállást készített elő. NADE: nincs is ilyen fali FanCoil klíma a Fisher kínálatában :)) Csak mennyezeti FanCoil van a kínálatban.
    Az a kérdés merült fel bennem, hogy egy Fisher beltéri egység vajon esetleg valami isteni csoda folytán tud kezelni/vezérelni más gyártótól származó fali FanCoilt :F Ez el ugye ez, illetve a műszaki része is azt gondolnám...a vezérlés már más tészta, kérdés működhet e.

    [ Szerkesztve ]

  • atika88

    senior tag

    válasz LOTR #882 üzenetére

    Akkor megnyugodtam a FanCoilt illetően, sőt, viszonylag rugalmasan bővíthető akkor tovább a rendszer.

    Az volt végül, hogy nagynehezen a kivitelező előkaparta a Fisher-es komplett gépészet beüzemelőjét. Aki egyébként állítólag oktatáson is részt vett az Fisher országos forgalmazójánál, hitelesített Fisher szervizes és beüzemelő :U Aki, mint kiderült tulajdonképpen fingja nem volt a beltéri egység központi vezérlőpanel beállításához és hangolásához. Úgy átadta, hogy tokkal vonóval semmit, ahogy írom: semmit nem segített, hogy mi micsoda, hogy működik. Alap beállításokkal otthagyta az eszközt.

    A másik gond alapból az, ami a neten van használati útmutató fordítás az hibás, hiányos és sok helyen félre van fordítva :W Erre mondjuk magamtól is rájöttem, mert amit a leírás írt, az a valóságban nem működött.

    A poén a poénban, hogy (kitalált nevek következnek) a Fisher Béla beüzemelőm, felhívott egy az országos importőrnél tevékenykedő (mindenes) Fisher Pétert távsegítségben telefonon. Innentől kezdve Fisher Péter betűről betűre a szájába adta az egyébként HIVATALOS! képesítéssel és minősítéssel rendelkező Fisher Bélának mit mikor és miért állítson. Nem is részletezném tovább, a kolléga életében ilyent panelt nem látott ez biztos :K De ő adta át!

    A Fisher érintős vezérlője amúgy így utólag végül is egész okos és szinte átlátható is. Időzítettem a HMV készítést, átlag 140 kW-ot zabált el eddig egy hónapban, az új időzített hangolással (napi egyszer felfűt 13:00-kor 45 fokra) már 45 kW volt ugyanolyan felhasználási körülmények között a fogyasztás. Úgyhogy ez pipa.

    Azóta önszorgalomból a Tuya telefonos alkalmazáshoz is hozzáadtam a Hőszivattyút. Sokkal egyszerűbb és átláthatóbb mint a panel, felhasználó barátbab is és mégtöbb infót is kapok általa mint az érintős vezérlő panelen. Fisher Béla azt sem tudta, hogy van WiFi modul az egységben, de ki lepődik már meg ezen :U

    nem tudom milyen hőleadóid vannak, de hűtés üzemre is megfelelők?
    Padlófűtés, 4 zónás termosztáttal vezérelve. Hűtésre nem használom a padlót és nem is szeretném, nem is egészséges ugyebár.

    ugyan azzal a körrel tudsz hűteni és fűteni is?
    Hmm..remélem jól értem a kérdésed. Itt látszik a legjobban talán, hogy egészen egyszerűen a Puffer tartályból jón ki egy-egy szerelvénycső ugye. Az az 1-1 szerelvénycső tovább/levan csonkolva, arról a körről, ami eredetileg a padlófűtésbe csatlakozik be. Remélem egész jól sikerült körülírnom.

    [ Szerkesztve ]

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #884 üzenetére

    Azért ez a gyakorlat már a ló túloldala lesz. Ha este kisütitek a tárolót 30°C környékére, az egy igazi inkubátorként működik a baktériumok számára (statikus áramlásmentes egyenletes hőmérséklet 8 órán át).

    Pedig pont itt (és egyéb szakmai fórumokon is!) kaptam rá javaslatot, hogy időzítésem a fűtést be, úgy hogy napközben egyszer fűtsön fel. Ráadásul 1-2 fő használja maximum egyelőre. Eddig úgy ment a 24 órájában éjjel nappal és amint esett a tartály hőmérséklete 2 fokot :U Akkor most hol az igazság? Temperálni pazarló 24H-ban, napi egyszer felfűteni pedig egészségtelen? Néha már tényleg elveszek ebben témában az az igazság.

    Többek között ezért is szeretnénk bele egy heti egy Sterilizáló funkciót, amit a Hőszivattyú vezérlője biztost, plusz elektromos fűtőszálat is rákötni ugye, hogy tudjunk 60 fok vagy annál melegebb vizet is készíteni. 1-2-3 hét nyaralás után ez nem kis baktérium telep lesz valóban...

    1: A korábban linkelt képek közül nem a Fisher beltéri egysége alatt a szürke "hordó" a tágulási tartály :F A biztonsági szelep nekem már kínai, hogy mit keressek.

    2: Talán a gépész és a beüzemelő tudná ezt a megválaszolni, miért döntött így. Ez akkor egy cirkulációs csonk a HMV tartályon? Egy elzáró ugyan van rajta a piros, de lehet tévedek.

    3. Nos, ez már a "szaki" nem törődögsége volt gondolom. Jogos az észrevételed, pedig nem vagyok gépész (csak informatikus mérnök). Ez így már és most egyelőre bukós téma...annyit viszont tehetek a helyzet javítása érdekében, hogy faragok jóformán mindenre szigetelést aluszalgba csavarva?

    4. Ez akkor pipa :K illetve elkezdtem minden becsomagolni (amikor nagyon ráérek és nincs jobb dolgom, mert elég tökölős így haladni), az általad is javasolt HT/Armaflex csőhéjjal 13/28 méretben. Érezhetően jobb, sőt sokkal jobb már most a csövek hőmérséklete és a helyiségében is sokkal hűvösebb van.

    5. Ez is pipa :K ez egy régebbi fotó csak, átmenetileg volt csak odarakva, mert volt egy kérdőjelesen működő hőszenzor. Azóta rámértünk mindegyikre és még az analóg óra is tű pontos a HMV tartályban. Engem az zavart meg, hogy a HMV tartály alul bekapja a friss hideg vizet ugye (a HMV tartályba bemenő elektromos szenzor ugye az alsó harmadban van!) és amíg a szenzor mondjuk 40 fokot még ott, felül az analóg óra meg 55 fokot. Mert az meg megkapja egyből ráeresztve a Hőszivattyús előremenő a csőkígyókba.

    Semmiség, nem szükséges bocsánatot kérni, mert már így is többet segítettek ti (a szokásos PH színvonal!) mint a kivitelező fogadott "önkéntes gépészei". Ez ugye nem is győzőm megköszönni nektek, amit tudok orvosok magam, illetve továbbítom nekik úgyis. Nem hagyom ennyiben.

    [ Szerkesztve ]

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #887 üzenetére

    Éppen ez volt a gond, hogy a Fisher hőszivattyú minden esetben minden körülmények között ment. Ezt valahogy csak lekell szabályozni, akárhogy is nézem. Az időzítés volt a legkézenfekvőbb, persze a hátránya is kibukik. Annyira összetett ez már h ok okozat és tárolás, de használjuk is el, de fertőtlenítés is legyen, de ne is pangó legyen, de ne fogyasszon sokat: hogy kezdem elveszíteni a fonalat. Ha valahonnan elveszek, vagy hozzáadok a másik oldalon lesz várt vagy nem várt hátrányos (magas fogyasztás, vagy fertőzésveszély ugye).

    Hogy látod? Ez a fajta "minőség" amit kaptam a gépésztől és a beüzemelőtől: ez vajon a tudatlanságuknak, vagy tenni nem akarásuknak, vagy szimplán a trehány munka kivitelezésnek köszönhető? Nem tudom, hogy a Fisher mit követel meg szerelvényezés alatt, elvileg garanciát is csak így kaptunk, hogy Fisher bejegyzett átadó vizsgálja át az egészet. Például a biztonsági szerelvény csoport az egy kötelező vagy ajánlott kivitelezés?

    Csak azért kérdezem ezeket, hogy mielőtt elkezdenek védekezni azzal, hogy márpedig a Fisher ezt nem kéri, nem előírás.

    Vacak helyzetben vagyok, mert értem én amit ti javasoltak és szeretném is, hogy jó legyen a rendszer. De egyszeri felhasználóként állok egy hozzá nem értő kivitelezővel és egy még hozzá nem értő gépésszel szemben :W És ugye érveljek az igazam/zunk mellett. Aztán vagy tetszik nekik vagy nem.

    Amihez akkor minimum tartom magam, hogy ezek legyenek meg:
    A biztonsági szerelvénycsoport részei: elzáró, visszacsapó, biztonsági szelep (lefuvató) 6bar és HMV tágulási tartály. Esetleg ha szükséges még nyomáscsökkentő.

    Illetve extrém esetben már azon is gondolkodtam hogy független műszaki szakértőt hívunk ki. Nagyon kezdek már ebbe belefáradni, ráadásul nem csak engem érint hanem a szomszédos Ház lakóit is.

    A rendszer működik (a kivitelezőm megfogalmazásában) ez igaz is, de hogy több sebből vérzik az biztos.

  • atika88

    senior tag

    Hiszterézis sajnos fix a Fishernél, csak (nyáron csak ezt használtam) HMV üzemmódban 2 fok esést követően már kapcsol is be a felfűtés. HMV és Padlófűtés üzemmódban (télen értelemszerűen ezt) pedig már 6 fokos hiszterézis esést is enged, mint megtudtam.

    Újabb halandó kérdés...a műszaki értékek gyakorlatilag ugyan azok. Csak az egyik árból tudok venni másikból 7 db-ot :)) Miért :F
    A következő egy direkt a HMV tartályomba való Cordivari 230V egyfázisú 3000W fűtőpatron. Ez pedig a LOTR fórumtárs javaslata.

    [ Szerkesztve ]

  • atika88

    senior tag

    válasz LOTR #892 üzenetére

    Hát hmm, értem én. De valljuk be egy mezei villásdugóról 3kW :F Nem költői túlázás ez?

  • atika88

    senior tag

    Sziasztok!

    Újra én, sajnos. Gondoltam pluszba szigetelném a vezetékeket és rézcsövezést a Hőszivattyú kültéri egység körül, kvázi kijavítanám ezt a (fél)munkát. Egy újabb érdekességre lettem figyelmes. Jó, hogy vannak régebbi fotóim.

    Eredetileg a 2 db hőszivattyús rézcsővel szépen kiálltak a lábazatnál, viszonylag szépen egyenesen kis ívvel meghajlítva a rézcsöveket. Ezzel eddig nem is lenne gond, azt hiszem.

    Majd jött a szaki, aki elkészítette a térkövezést. Emberünk nemes egyszerűséggel fogta befaragta a lábazati szigetelésbe ezt a 2 db rézcsövet. Akárhogy is nézem (talán, ha nem is derékszögben) de közel abban fokban nemes egyszerűséggel MEGTÖRTE, vagy nagyon nagyon ügyesen jól MEGHAJLÍTOTTA mind a kettő rézcsövet :W

    A két képből ti is azt olvasnátok ki, hogy ezt sikerült úgy meghajlítani/törni, hogy jóformán ebből esetleg gondom van/lesz később :F Áramlás, fogyasztás, hatékonyság stb stb-re gondolok itt.

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #899 üzenetére

    Sajnos tudom, csak mondom hátha...

    Kivételesen a szivattyús és a beüzemelő erről nem tehet, mert ők a lábazati térkövezés előtt adták át a hőszivattyút beüzemelve! A fotó is előtte készült. A másik fotó már az én önszorgalmamból és akkor tűnt fel, hogy hoppá: miután a térkövet lerakták hova a fenébe tűntették el a rézcsöveket és hogyan?
    Az vezeték még egy dolog, csak csak megoldom. Nade ez? Hogy mekkmester fogta és lehajlítja és bepasszírozza a szigetelésbe és még rá is dolgozik :W

    Érdemes lenne egy műszeres mérést kérném a Fisher beüzemelőtől? Hogy mit dob a diagnosztika? Mostmár sejtem miért hallom hogy a gáz veszettül fortyog kortyog áramlik a beltéri egységben hangosan...erre ők azt mondták ez normális jelenleg.

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #901 üzenetére

    Számomra is megdöbbentő, hogy ez még így "működik" is. Igaz márciustól, kemény hidegekben még nem üzemelt a gép. Annyit tudok, hogy amikor beüzemelték, rögtön rá másnap szó szerint egy vastag jégkocka lett a kültéri egység (nem volt része ami ne fagyott volna le vastagon!), ezt még mondták is. Mert annyira durva volt, hogy a kivitelező jelezte is a beüzemelő felé: ő annyival elintézte, hogy ez teljesen normális és csak jégtelenít a gép :K

    Egyelőre nem ástam vissza teljesen, rám sötétedett :D
    De ennyit alapból már hajlítottak rajta azt látni is, ez adott volt már a beüzemelés után is. Ez úgy gondolom még oké. Amikor a gépből jön ki, majd le ott is fix h van némi hajlás...az még talán talán jó. Nade: ami a lábazatból jött ki az csontra visszavág a 8 centis XPS körül és egész egyszerűen a rézcsövet be/le hajlította jó 15 centi mélyre le, közvetlenül a szerelőbeton felett. A betonon van a 10 cm lépésálló szigetelés, és "abban" fut lényegében a hőszivattyú rézcsős is ki a falon.

    Ha nem kapcsolja rá a cekászt? Akkor meg jól van az úgy és működik minden szép és jó vajon?

    Szerencsére nem CKT, holnap tovább bontom és okosabb leszek. De már így is szörnyen fest a helyezet :(

    [ Szerkesztve ]

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #903 üzenetére

    Nem tudok róla, hogy a Fisher számolna e bármilyen COP-t is.
    Tényleg nem is akarom túl aggódni, de azért szemünk van és annyi, de annyi hiányosság van, hogy már sírok :O : lényegében csináltak a lábazatnál egy "S" betűt a 2db rézcsőből és állítom, persze így ránézésre hogy az XPS fogták és egy az egyben visszanyomták/betörték a rézcsövet. De NE legyen igazam, holnap kiderül.
    Nagyon szépen köszönöm az észrevételeid (ismét!)

    [ Szerkesztve ]

  • atika88

    senior tag

    válasz LOTR #905 üzenetére

    Picit nyugodtabban alszom, 6 méter van ugyan, de azt hiszem ezen nem fog múlni tényleg. A szigetelést ettől függetlenül kívül biztosan ráhúzom, ha már ott vagyok.

    Nos, gondolod? Hogy egy kőműves vagy egy lábazat szigetelő/festő az pont erre figyelt, hogy nagy ívben hajlítson, ezek után amik úgy összeségében sántítanak a gépészetben :F Tekintve, ami látszik illetve, amit még érzek is benyúlva a szigetelés alá fullba kivágta mögötte a szigetelés és egyszerűen lenyomta csöveket. Meglátjuk nézegetem ásom tovább. Köszönöm szépen neked is figyelmed észrevételed!

Új hozzászólás Aktív témák