Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Bohus

    aktív tag

    válasz WiZARD #1052 üzenetére

    Igen, jól szigetelt házban hiába is állítják este 1 fokkal lejjebb a termosztátot, nem fog feltétlenül annyit esni a hőmérséklet reggelig, még hideg időben sem. Be lehet lőni a nappalit 22-re, a hálókat 19-re, és kész. Abszolút megértelek, valójában ez így lenne rendjén, egy új kecóban jó eséllyel én is így csinálnám. Jelenleg van két olyan körülmény, ami miatt nem így csinálom:

    1. Felújított ház, nagyméretű, multifunkciós szobákkal, amelyek nem csak alvásra szolgálnak, hanem mindenki be tud húzódni a saját birodalmába olvasás, tévézés vagy bármi egyéb céljából /a nappali még nincs kész/. Az a hőmérséklet ami nappal frankó a szobákban, az éjszaka már nem feltétlenül az, így közmegegyezéssel éjszaka nincs fűtés.
    2. Költségmegtakarítás. Valójában nem azzal takarékoskodunk, hogy éjszaka nem fűtünk, hanem azzal, hogy nappal fűtünk.

    A sovány 1-2% megtakarítás amit a szakaszos fűtés hozna, az valójában akár 5-10% is lehet. A külső hőmérséklet miatti eltérő COP ugyanis sokkal nagyobb megtakarítási potenciált jelent. Nálunk egy KIT‑WC09J3E5 dolgozik, katalógus szerint A2W35 COP 3,64, az A-7W35 pedig 2,8. Vagyis ugyanazon leadott teljesítmény mellett 30%-al nagyobb lesz a -7 fokon a felvett teljesítmény, mintsem +2 foknál. Ez csak egy példa, nincs minden nap ilyen éjjel-nappali hőmérséklet differencia, de ha csak 4-5 fokkal van melegebb napközben, már az is sokat számít.
    Ez még akkor is így van, ha állandó üzemben pl. elmenne 31 fokon a fűtés, szakaszosban pedig 33-as előremenőt kell biztosítani, hogy "utolérje magát" a belső hőmérséklet. Ha viszont ködös-borús időben szinte állandósul a külső hőmérséklet, akkor ez a "nappal fűt - éjszaka pihen" stratégia emiatt már nem nyerő.

    [ Szerkesztve ]

    A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

Új hozzászólás Aktív témák