Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #16555 üzenetére

    De azt kell érteni, hogy a pálcika WM mögött más használati koncepció és stratégia is húzódik meg. Konkrétan, hogy billentyűzetcentrikusan használod, nem egerezel (emiatt nincs Start Menü-szerűség, nincsenek asztali ikonok, nincs Gyorsindító a tálcán, nincsenek értesítések és értesítési ikonok), meg a képernyőt is vagy nem egymást átfedő ablakokkal használod (hanem csempékkel), vagy teljes képernyőn, de utóbbi esetben meg nem akarsz helyet veszteni ablakfejlécekkel, meg mindenféle díszítéssel. Emiatt puritánabbak, elhagynak egy csomó grafikus elemet, meg mellőznek egy csomó systemd-s és nem systemd-s szolgáltatást (pl. dbus), inkább mindent saját hatáskörben oldanak meg, nem támaszkodnak más szolgáltatásokra. Az egészben az hangsúlyozódik ki, hogy mindent billentyűzetről irányítasz (és lehetőleg tudsz gépírni is, hogy ez hatékony legyen), és főleg terminálos alkalmazásokat használsz benne.

    Nyilván, aki csicsás, egerészős DE-hez szokott, annak először egy ilyen minimalista WM használhatatlannak tűnik, meg mélytorkozásnak. Nem is mindenki számára van értelme, mert szerintem ha nem tudsz pl. gépírni, akkor a billentyűzetcentrikus irányítás nem lesz nálad hatékonyabb. Tehát ebbe munkát is kell fektetni a konfigoláson túl is, hogy hatékonyabb legyen.

    De a billentyűzetcentrikus irányítást sem úgy kell kezdeni, hogy akkor mindjárt ilyet használsz. Előbb megtanulsz gépírni, már ez magában hónapok kérdése. Aztán elkezdesz egyre több alkalmazásból ilyen koncepcióra épülő alkalmazást használni. Pl. VLC vagy SMPlayer helyett felteszel mpv-t, és ezt billentyűkkel irányítod. Böngészőben is elkezdesz minél több funkciót billkombókkal elérni kattintgatás helyett. Ablakkezelőben is egyre több progit nem kattintásra indítasz el, hanem billkombóra drótozol be. gedit vagy Geany helyett megtanulod a vim-et használni. Ha ez is megvan, böngészőbe mehet a vim-plugin. Nautilus vagy Nemo helyett próbálod megszokni a Vifm-et vagy rangert használni.

    Ez megint egy folyamat, aminek alakulnia kell, nem lehet rá hirtelen váltani. Egyszerre mindig csak egy lépcsőfoknyit érdemes benne haladni, megszokni.

    A Minttel és Cinnamonnal az a baj, hogy továbbra is megrekeszt a korábbi windowsos klasszikus desktop szemléletben, és olyan, mintha továbbra is windowsoznál, csak már nem windowsos alapokon, de továbbra is egy mindennel teletűzdelt, egerészős, mindenbe grafikus alkalmazásra építős megoldásra törekedsz. Emiatt nem fogsz kilépni a korábbi komfortzónádból, és szerintem a Linux legjobb részéről maradsz le, hogy lehet egész más koncecpiókat használni alatta (tabletes, maces-dokkos, billentyűzetcentrikus, tiling, fullscreen filozófiák), nem csak egy Windows-szerű felületen hátteret, témákat, ikonokat cserélgetni, mert az csak a felszín karcolgatása igazából.

    zoltanz: ez a hosszú válasz neked is szólt. Én nem azért tartom a terminálozást hatékonyabbnak, mert érdekes. Én is használtam anno C64-et és DOS-t is. Igazából a C64 felülete szörnyű volt, de nem a text alapúság miatt, hanem nagyon primitíven volt megoldva a basic-es szerkesztő meg interpreter, de annyi a védelmükre legyen mondva, hogy bele kellett férjenek minél kevesebb memóriába, hogy a gépben lévő nem túl acélos 64 KB RAM-ból minél több megmaradjon a progik futtatására. A DOS már fokokkal jobb volt, hiszen az már 10× annyi memóriából is gazdálkodhatot, annak az a baja, hogy a command.com shell nagyon primitív volt, kevés parancssori tool volt rá gyárilag, nem volt se normális history kezelés, se tab-os kiegészítés, pipe volt, de semmi nem volt normálisan felkészítve a használatára, meg csak egyfeladatos rendszer volt. Nem lehet egy normális linuxos shell-lel meg terminállal összevetni, mert szinte teljesen különböznek, csak annyiban hasonlítanak, hogy mindkettő tud saját scriptnyelvet futtatni, meg prompt mögé lehet gépelgetni, de ebben ki is merültek a közös pontok. De teljesen megértem a laikus user szemszöget, akinek semmivel nem tűnik másnak a linuxos shellek és terminál sem, épp úgy elavult, feleslegesen gépelgetős, kényelmetlen, primitív valaminek tűnik, de épp itt jön a plot twist, hogy csak tűnik.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák