Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Rimuru

    veterán

    válasz zoltanz #16503 üzenetére

    Arch binaris distro, gentoo az nem. Mind a ketto LFS (nem masik distrobol szarmazik). Mind a kettonek a legjobb wikije van (sokszor hivatkoznak is egymasra), stb. melyen bele lehetne menni, de azt nem akarod ;]

    sidenote: mind a ketto lehetne source based es mind a ketto lehet binaris is, de nem ez az alap allapot. :)

    Vigyázat, csalok!

  • Frawly

    veterán

    válasz zoltanz #16503 üzenetére

    Archon nem kell forgatni az alkalmazásokat. Az AUR-os (külső tároló) csomagok nagy része viszont forráskódból fordul, de azt sem neked kell csinálni, a csomag szkriptje végzi automatizáltan, amit az AUR helper futtat le. De a normál csomagok már lefordítva jönnek, binárisként.

    Gentoo-n sem kell konkrétan neked pörgetni a forráskódot, az emerge végzi, gcc-vel, vagy amivel kell, csak ugye itt szinte mindent fordítani kell kódból, és ez tetemes plusz idő lehet, attól függ, hogy mennyi és milyen csomagokat használsz, meg mennyire bika procis a géped.

    Különbözik ez a két disztró abban is, hogy az Arch systemd-s (elvileg ki lehet belőle gyomlálni), a Gentoo meg nem systemd-s, hanem alapból openrc initrendszeres (de systemd-vel is lehet telepíteni).

    Bizonyos értelmeben a Gentoo rugalmasabb. Pl. ha egy proginál bizonyos funkciókat nem akarsz beleforgatni a kódba, mert neked nem kellenek, akkor kikapcsolhatod fordításkor a sallangot. Ezt bináris disztrón, mint az Arch nem csinálhatod meg, mert ott készen lefordítva jön a csomag, és nem te döntöd el, hogy mit fordítsanak bele. Meg Gentoo-nál szintén te döntöd el, hogy adott progiból milyen verziót forgatsz, mennyire frisset, Archon meg ez el van döntve helyetted.

    De másik példa volt pont az llvm, amit pl. Archon (és a bináris disztrókon, mint Debian, Ubuntu, Mint, Fedora, stb.) behúz a mesa csomag függőségnek, akkor is, ha nincs rá szükséged, míg Gentoo-n nélkülözni tudod ilyenkor.

    (#16506) Aweriot: szerintem az Arch nem nagy szám, ha megszoktad, meg megérted mi miért van rajta. Tehát ha nem vagy kezdő. Nyilván nem éri meg mindenkinek. Pl. ha nagyon full extrás DE kell, meg sok Gtk-s és Qt-s alkalmazás, akkor értelmetlen Archot, Gentoo-t használni, mert mindenképp bloat rendszered lesz, és nem nyersz velük sokat, csak dolgozol vele egy csomót és a végén lesz egy olyan rendszered, amit felrakhattál volna egy Ubuntuval, Minttel, stb.. Ezeknek a haladó disztróknak akkor van értelme, ha olyan minimalista, sallangmentes rendszert akarsz, amilyenre a hagyományos disztrók nem adnak lehetőséget.

    Mert pl. egy Mint-szintű, felhasználóbarát, full extra DE-s disztrón kapásból telepítve van vagy 2000 csomag. Aki viszont minimalista megoldásokat használ, meg szinte minden terminálból, annak elég alig pár száz csomag, na, ebben az esetben megérheti Arch, Gentoo vonalra rámenni. Attól is függ, hogy mennyire akarsz friss csomagokat, azaz friss csomagverziókat.

Új hozzászólás Aktív témák