Új hozzászólás Aktív témák

  • tordaitibi

    veterán

    Nemrég volt egy téma, a Linux klónozás és utána indítás, grub.cfg matatások terén osztogattam a csekély tudásomat.
    Többen megemlítették hogy az általam leírt módszerrel nem lesz jó, nem valószínű hogy működni fog.
    Ma délelőtt ismét elkövettem élesbe a megoldást és jelentem működik.
    A lényeg hogy a legújabb pc-men van már egy W10 és melléraktam az Ubuntumat de nem telepítve hanem a kész, több éves belakott rendszert.
    A 256Gb ssd-ből a Win 40Gb-ot foglal, utána üres a lemez.

    Az usb-s pendrájvomról, amin megvan a klónozandó Ubuntu tegnapi Timeshift mentése, indítottam egy live Linuxot, ezalól létrehoztam egy 35GB EXT4-et és egy 8GB swapot. Majd a live Timeshiftnek megadtam visszaállítási pertíciónak a friss 35GB ext partíciót. A Timeshiftbe beállítottam hogy a se a grubot, se semmilyen rendszerindítót ne frissítsen és ne telepítsen sehová.
    Miután végzett, a friss ropogós klónozott rendszer ugye ott a lemezen de bootképtelen.
    Még mindig a live alól az FSTAB-ba átírtam a swap UUID-t, a rendszer uuid-t nem kell mert a Timeshift van olyan okos hogy amire klónozta, annak a partíciónak az uuid-ját már átírja az fstabba.
    Következett a klónozott rendszer /boot/grub/grub.cfg.
    Ebben a régi UUID-t mindenhol átírtam a mostanira, amin a rendszer van. Ez vagy 10 helyen van, nagy segítség volt a Kate szövegszerkesztő csere funkciója.

    Már csak egy lépés volt, az új ssd-n az EFI partícióba be kellett tenni az Ubuntu bejegyzést. Ez nekem el van mentve úgyhogy egyszerű drag&drop volt.

    És az ebben lévő grub.cfg-t szintén az indítandó, most klónozott Ubuntu UUID-jére át kell írni, egyébként az EFI-n lévő grub.cfg ennyi, semmi több:

    search.fs_uuid 26138c93-66a6-468e-ad7b-8344360c468c root hd2,gpt2 
    set prefix=($root)'/boot/grub'
    configfile $prefix/grub.cfg

    Ennyi az egész EFI grub.cfg, csak arra mutat amin az indítandó rendszer van, a többit az a grub intézi, a /boot/grub alól.

    Reboot és azonnal, minden gond nélkül startolt a klónozott Ubuntu, megtalálta a swapot is és minden működik rajta.

    Mindezt miért írtam le?
    Amikor ezt feszegettem, pár fórumtárs annak adott hangot hogy bizony ez így nem fog működni.
    Hát pedig de működik.
    Poén hogy a klónozott Ubuntu MBR/BIOS lemezről lett Timeshifttel lementve, amire klónoztam ez meg egy EFI/GPT ssd.
    És nem érdekli a grub.cfg-be se a root se a set, a gpt, a hint, bios, hd, az sda msdos, efi, meg egyáltalán semmi nem érdekli csak az UUID.
    Azonnal indult.

    Hogy BIOS/MBR esetén hogyan, azt nem tudom, ott ez módszer nem járható. Ott valahogy bele kell telepíteni az mbr-be a grubot, lehet a chroot sem kerülhető meg de EFI esetén ez a fapad kézi tákolás tökéletesen működik.

    És mégegy. Nemrégen kezdtem el aktívan Linuxozni, pár éve.
    Mindenhol féltve óvtak hogy a rendszerfájloknak de különösen az fstabnak meg a grubcfg--nek a környékét is kerüljem. Hááát... nem tartottam be :)

Új hozzászólás Aktív témák