Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Wolfskin

    őstag

    válasz Zamma #26959 üzenetére

    Köszi, hogy áttetted ide :R

    Két megoldás jár a fejemben:

    A. opció: Elsősorban nem a ház egészének a szellőzősőre koncentrál, hanem lokálisan, a kritikus pontok hűtésére. A célja, hogy ezek pontok mindenhol friss, kinti levegőt kapjanak, lehetőleg nagy légáramban, jó irányban. A vinyók közül az alsó hármas tartót tervezem rugalmasan rögzíteni, az is lehet, hogy hossz irányban, úgy könnyebben átfújható.

    A másik kritikus pont, a procihűtő szívóoldala. Ha itt is befelé jövő légéram van, akkor kinti levegőt kap, ráadásul enyhe torlónyomás alakul ki mögötte, nem pedig egy "vákuum", (azaz egy merőleges irányban húzó nagyobb sebességű légáram, amiben kisebb a nyomás, ráadásul már melegebb a levegő). A 4 és 5 ventit egy légterelővel választanám el. (Itt lehet a 4-re rásegíteni, vagy helyettesíteni a 3-al. )
    A kevésbé kritikus részek, a VGA (Firepro W5100) és a táp (super flower /golden silent). Itt bármilyen légmozgás nagy segítség, sokat nem kell, csak épp mozgassa el a leadott meleg levegőt.

    A B opció inkább az egész ház átszellőztetésére koncentrál, a klasszikus elől lent be, fölül, hátul ki elv alapján. Annyi hátránya van, hogy az elől, és az oldalt bejövő légáram egymásra merőleges, itt sok energia elveszik, mire függőlegesbe fordulnak. A poci szívó oldalán a légáram felfelé irányul, így az cpu hűtő belépő ventije szinte vákuumból kell, hogy szívja a levegőt.
    Ennek az opciónak egy további járulékos előnye, hogy a kevésbé kritikus helyeken is (VGA, PSU) nagyobb légmozgást biztosít.

    Nagy kérdőjel nekem a táp, hisz passzív, elvben nincs szüksége ventilátora. Minen oldala lyukacsos, a teteje pedig egy hűtőborda.
    Lehetőség lenne ennek ellenére alulról megfújni, vagy hátulról egy kisebb ventivel kifelé szívni a levegőt, hogy mégis át legyen mozgatva, bár ennek hátránya, hogy előbb porosodna, pedig szinte lehetetlen rendesen kitakarítani. Vagy elég csak a fölötte, a hűtőborda által leadott meleget elmozgatni?

    Alulra a VGA-ra ráfújó 1-2 ventit mindenképp raknék.

    Alulra, a ház "padlójára"?

    Az oldalsó beömlő (7) hogy van kiképezve? Hova fut be, a vga alá vagy felé vagy is-is? A táp kapcsán is érdekes, a vga-ról nem is beszélve...
    Ha ez a rész rendben lesz a tápoddal nem kell külön foglalkozni.

    Az oldlalsó beömlő egy hatalmas lyuggatott felület, ahol még a 22-es venti is kicsi. Több méretnek van kiképzett helye, de elvben bármekkora venti felszerelhető, akár több is.
    A terv, hogy a fennmaradó részeket kitakarom. A szabadon marad szellőzők mindig rizikósok, hogy azokon milyen irányú áramlás alakul ki (elszökik a légáram, vagy plusz levegőt tud szívni)

    Ha az előoldal kérdése szabadabb levegőáramlással megoldódik és 2 ventit, + alul is kap ventit (+ max még oldalról) akkor szerintem nem kell ennél több beszívó venti, a (3)-nak nem látom értelmét, 1 kivétellel. Az oldalsó egyébként azért is érdekes, mert sok előnye lehet: vga, proci, vrm, ssd-t is hűthet hatékonyan.

    A hdd konzolt csak az alsó, 3-ast tervezem használni, és lehet, hogy hossz irányban ahogy még jobban szellőzik. Az első 22-es helyett 2 db P12Max fúj be

    A (4) és (5) minden esetben kizárólag kifújjon, 1 eset lehet kivétel: ha a hátsó venti beszív, a cpu hűtő is így a frontoldal felé mozgatja a levegőt, az (5) ebben az esetben nem kell, a (3) itt viszont kell, de kifúj.

    Akkor a 4 be, 5 ki nem jó megoldás, körbe forgatva a levegőt?

    [ Szerkesztve ]

    ''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

  • Wolfskin

    őstag

    válasz Zamma #26962 üzenetére

    Ok, köszi!

    Egy kérdés még nem egyértelmű:

    Alulra a VGA-ra ráfújó 1-2 ventit mindenképp raknék.
    Ezt úgy érted, a ház aljába, ami felfelé fúj?

    Az oldalsó beömlő (7) hogy van kiképezve? Hova fut be, a vga alá vagy felé vagy is-is? A táp kapcsán is érdekes, a vga-ról nem is beszélve...
    Ha ez a rész rendben lesz a tápoddal nem kell külön foglalkozni.

    A ház oldala elég nagy felületen megengedi ventilátor felszerelését (kép). Ha kicsit feljebb rakom a vga, ha kicsit lejjebb a táp kapja. A kérdésem itt, hogy ez inkább befelé, vagy kifelé fújjon?

    A többi egyértelmű. Köszi!

    @#26963Raggie Hát, azt nem szeretnék, most vettem ezt is. Annyira nem vagyok hűtés-fetisiszta, csak szeretném a legjobbat kihozni belőle. Ha már vannak rajta lyukak, meg vannak ventilátoraim, elgondolkodtam, hogy rakjam fel őket.
    Nekem sokkal fontosabb a zaj, és főleg a rezgés, berregés, kerregés, amit egy HDD tud produkálni. És ez azon ritka házak egyike, amiben a hdd tartó blokk csavarozott, egyben kivehető, nem kell fúrni-faragni, és nem gyengíti a stabilitást a hiánya.
    Egy Ryzen 5 3600 alapon + egy Firepro W5100 nem termel annyi hőt.

    ''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

  • Wolfskin

    őstag

    válasz Zamma #26971 üzenetére

    kettő lett. Maradhat? ennyi alku remélem belefér :P

    Ma elhoztam a AG 620-t, hatalmas, gyönyörű, de meglepően könnyű. Ma föladták elvileg a ventiket a is, lassan összeáll. Jövő héten vidéken vagyok, nem tudom mikor lesz összerakva,. d mindenképp jelentkezem képekkel, eredményekkel.

    A HDD-k túlfütyülnek majd úgy is mindent...

    igen, ez valószínű, nem egy szerencsés konstrukció. De mivel nagy a ház és kicsi a vga, valószínű, hogy az egész HDD blokkot fogom egyben, rugalmasan rögzíteni és hosszában teszem vissza. Régimódi, de szellősebb megoldás.

    Köszi a segítséget!

    ''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

  • Wolfskin

    őstag

    Sziasztok,

    egy gyors kérdésem lenne: tegnap felélesztettem az új gépem, a leghangosabb zajforrás a VGA ventije (Quadro P4000)

    Ezt lehet valahogy szabályozni, esetleg cserélni?
    A kártya (szinte) új, nem csapágyas, nem lóg a tengelye, ez ilyen alaphang.

    Nagy hűtőt nem akarok rá, mert 1 slotos és kell az alatt lévő pci-e hely is. De mivel itt egy rövid kártya van, VGA meg hosszú, a venti helyére kívülről szerelhetnék a burkolatra kívülről egy nagyobb, csendesebb axiális ventit (a beépített radiális helyett), nem tudom, van-e értelme

    Vagy van valami program, ami a VGA ventijét szabályozza? A Biosban nem találtam. (MSI B550 Gaming Gen3)

    Köszi!

    ''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

  • Wolfskin

    őstag

    válasz Zamma #27076 üzenetére

    Kívülről a burkolatra egy axiális ventilátort rögzíteni, az zsákutca volna?

    ''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

  • Wolfskin

    őstag

    válasz Zamma #27078 üzenetére

    Igen, csak úgy lenne értelme, ha ezt kiszedem. Tennék egy szűkítő-távtartót, és arra egy 8cm ventit. A levegőnek nyilván el kellen fordulnia a burkolaton belül 90 fokkal, de ha nem tud megszökni, nincs más esélye. .Amúgy zárt a háza. És a VGA saját venti csatlakozóját kötném rá.

    A kérdés, a hardveres, vagy a szoftveres megoldás-e az üdvözítő...? :F

    ''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

  • Wolfskin

    őstag

    válasz Zamma #27080 üzenetére

    Köszi a linkeket, teszek egy próbát.
    Lehet, ha fenn lesznek a ház oldalai, nem is fog kihallatszani.

    A deep cool AG690-re rátettem a P12Max ventiket. Ha nincs leszabályozva, helikopter (3000/perc), de szerencsére biosban egész jól lehet állítani. Olyan 60 Celsiusig 40-50%-ra húztam , és onnan meredeken fel, így teljesen hangtalan.
    A proci így 31 fokos Idle, de majd tesztelem, ha kész lesz.

    [ Szerkesztve ]

    ''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

  • Wolfskin

    őstag

    válasz Wolfskin #27081 üzenetére

    Nyomtam egy CPU stressz tesztet a CPU-Z-ben, fölment 65 fokig, ott stabilizálódott. A ventik 2200.2400 körül pörögtek. Így, hogy nincs még rajta az oldal, már lehetett hallani a susogást, de nem vészes.

    ''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

  • Wolfskin

    őstag

    válasz Zamma #27083 üzenetére

    De igen... :B

    A te javaslatodra vettem rá P12 maxokat, egyelőre tetszik. Ha kész, összetesztelem a gyári ventivel.

    ''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

  • Wolfskin

    őstag

    válasz Zamma #27080 üzenetére

    Leszedtem a P4000 vékony műanyag fedél, és nem egy ördöglakat vágni rá egy nagyobbat 8cm-es nyílással. Még azt kell kitalálni, hogy a ventit hogy rögzítem, hogy ne legyen gányolás (kábelkötegelő), de megoldom..
    Azért nem csináltam még meg, mert akkor már újra is pasztázom, ha szétszedtem. Bár tényleg szinte új a VGA, belül egy szem por nem volt (nagyon minimális). vettem az alin hővezető 2 oldalas ragasztószalagot, az is kell a ramok miatt.
    A mási kérdés, hogy mennyire fog tudni hatékonyan elkanyarodni a levegő egy ilyen szűk helyen?

    (saját kép)

    ''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

  • Wolfskin

    őstag

    válasz Wolfskin #27099 üzenetére

    Kész a ház is, csináltam pár mérést.
    A ház egy (sokat szidott) Cooler Mastar 690 III
    Nekem a legjobb, mert a HDD tartó egyben kivehető, nem képez a merevítés részét, és betehető fordítva is. Én hosszában tettem, egy üres hellyel, illetve egyet a tetejére Ezek egy Gold (7200), egy Blue (5400) és egy régi Samsung (5200). Ami érdekes, hogy a Gold fölül 39-40 fokos volt, alul, ahol jobban telibe veri a venti tartósan 35 fok. A többi ez alatt. Így, hogy hosszéban állnak, és foghíjasan sokkal jobban átmegy a levegő rajta., Alul ipari 3M tépőzár (pontosabban "patent") tartja, olyan erős, hogy szint a gépet fölemeli, ugyanakkor rugalmasan rögízit a HDD blokkot, így ennek rezgései nem mennek át a házra (a ventik igen, régen azokat is gumibakon rögzítettem, de most nem szórakoztam, egyelőre becsavaroztam így kis finom vibráció érződik a házon azért.)

    Elől 2 db Artic P12Max, ugyanez van a DeppCool AG620-on is. Oldalt a frontról áttetem a CM 20cm-est, hátul is maradt a CM, a tetején meg 2 db 14cm Silent Wing2 szívja kifelé a meleget. Az aliexpressen vettem egy 4 potmeteres szabályzót, így mindent olyan fordulatra tekertem le, ahol még nem hallani semmit.

    Itt van két kép, az egyik idle, a másik a CPU-Z proci stessztesztje. 100% load, akár meddig fut, 66 fok fölé még nem ment a proci, (Ryzen 5 3600) és ilyenkor se max ford, hanem kb. 2500 körül pörögnek. Van még benne tartalék.


    Szobahőmérséklet: 29,1 fok (ma nem ment a légkondi, az ablakot hagytam nyitva, de mindjárt zárom is)

    Egyedül a GPU hotspot 65-69 fok aggaszt, de állítólag ez nem vészes, és előbb-utóbb megcsinálom rá az erősebb hűtést. :U

    Megjegyzés: a "vízszivattyú" a 2 CPU venti

    [ Szerkesztve ]

    ''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

  • Wolfskin

    őstag

    válasz Raggie #27103 üzenetére

    Na, tegnap szétszedtem a Quadro P4000-t, de rájöttem, hogy most nincst itthon 8cm-es pwm-es ventim :( Az a BQ csak 3 eres, nem tudom, ilyenkor nem tiltakozna a hardver? Mindenesetre a csapágya egyáltalán nem lóg még, házba zárva nem is hangos (a ventik, ill a levegő halk surrogása hallatszik csak).
    A hőmérsékletnek viszont nagyon jót tett, a GPU dióda leesett 50 --> 37 °C, a GPU Hotspot 65 --> 52 °C. Tehát kb 13 fokot jelentett a pasztázás. Ezzel már így tudok élni.

    A 7200-es WD gold 4TB is melegebb volt a többi HDD-nél, felment tartósan 40 °C -ra (hosszában áll egy P12MAX előtt, ennél többet nem tehettem érte). Viszont volt még a fiókban régről egy Glacialtech Northpole VGA hűtőm, annak a vasát kétoldalú hővezető ragasztóval rátettem (fölötte hagytam egy HDD helyet üresen, így elfért), gondoltam egy próbát megér. Hát, 4 fokot jelentett, utána stabilan 36 °C lett a wincsi. Vagy akadályozza a légáramot és inkább árt, mint használ, vagy átveszi a hőt és segít leadni. Ez utóbbi lett. :K

    @(#27107) smiti: én ilyen m.2 hűtőt vettem az Aliexpressről, és bevált. Előtte 32 °C volt stabilan az idle hőm, utána 22°C lett. terhelés alatt meg nem teszteltem, de lefuttattam egy Christal Bech mérést, az alatt fölment 28 °C-ra. (MSI B550 Gaming gen3 + Kingston Fury Renegate 1TB)

    Mindezek a mérések 28-29 fokos helyiségben (most inkább nyitva az ablak, mert egy hete megfázott a nyakam a klímától).

    Na, ennyitakartam mondani Vietnámról... (Forrest Gump)

    [ Szerkesztve ]

    ''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

Új hozzászólás Aktív témák