Új hozzászólás Aktív témák

  • OldAkita

    aktív tag

    szeretnék egy régi házat átszellőztetni két db 8cm-es ventilátorral. Az egyik elöl szívja be a levegőt a másik hátul fújja ki. Sajnos csak egy alaplapi ventilátor csatlakozó van az Asus B85-ös alaplapomon. Az egyik ventilátort csatlakoztattam rá és szépen működik, mikor valami videokártya izzasztó fut, akkor a ventilátor fordulata, talán 1600-ról akár a 2000-et is megközelíti, illetve mivel csak rövid vga benchmark program futott eddig, gondolom ha egy játék órákon át megy, akkor még magasabb fordulattal is dolgozhat a kis venti. A ventilátorok ősöregek, de sose voltak használva, 3pin-es csatlakozójuk van. Az alaplapon 4pin-es a csatlakozó, de azért szépen ráilleszkedik a 3 pin-es venti csatlakozó. Nem olvastam utána hogy 1 alaplapi ventilátor csatlakozási pont akár több ventilátort is képes meghajtani, ezért saját kútfőből kigondolva vettem egy ilyen SATA-ás ventilátor elosztót. [link] Ahogy rácsatlakoztattam a másik ventilatort az éktelen sebességgel és zajjal kezdett forogni. Kicsit utánaolvasva kezdek képbe kerülni mi az a PWM. Erre a kábelre ez van írva. Hogyan tudnám szabályozni annak a ventilátornak a sebességét amit erre a kábelre csatlakoztatok. Persze csak valami rém egyszerű dolgot tudok elképzelni, pl hogy létezik olyan szoftver ami érzékeli hogy az egyik SATA csatlakozón van egy ventilátor amit szoftveresen szabályozhatok. Ez lehet hogy világraszóló baromság és ez így nem tud működni. :-) Viszont nem óhajtanék potméterre és egyebekre beruházni, hacsak nem fillérekért. Akkor már inkább kipróbánám ezt az elosztót [link] reménykedve hogy ami eddig szabályozta azt az egyet ami az alaplapra lett csatlakoztatva, ezután mindkettőt azonos szinten szabályozni fogja. Kérlek okosítsatok ki hogyan csináljam a legegyszerűbben?

Új hozzászólás Aktív témák