Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kasza blanka

    aktív tag

    üdv

    villanyszerelő segítségét kérném.

    adott egy whirlpool sütő+főzőlap kombó, előbbi ugyebár olyan 2-2.5kw, utóbbi ha mind a 4 megy, akkor olyan 6kw.

    anno 10 éve vhogy bekötöttem 3 fázisra (egy piros 10A-s, egy szürke 10A-s és egy szürke 16A-s kismegszakító tartozik a 3 fázishoz), a fali elosztóba. be lett még kötve az egyik fázisra egy elosztó a mikrónak/hűtőnek stb.

    sajna nem is figyeltem, hogy az egyik 10 A-esre kötöttem az elosztót. évekig volt az, hogy 10 mikró indításból 1-2x lecsapta a kismegszakítót, akkor is, ha nem ment semmi. ugyebár a mikro max 7-800W, tehát 10A-t nem vehet fel. na mind1, mindig csak simán visszakapcsoltuk.

    most megnéztem, a legnagyobb 2,1KW-os főzőlap van a problémás 10A-as ágon, ezt nem is használjuk olyan gyakran, de előfordult már, hogy ment, és közben még bekapcsoltuk a mikrót, vagy akár a vízforralót, ami szintén hasonló teljesítményű. persze volt, hogy ilyenkor leverte, de nem mindig. létezik olyan, hogy a kismegszakító elfáradt, főleg ha sokszor volt kitéve ilyen fentebb említett mikrós leveri-visszakapcsolom dolognak, és nem kapcsol le amikor kéne?

    a minap történt, hogy csak a vízforraló ment(tescos). megyek konyhába és nem megy semmi. égett szag, kismegszakító fent. olyat csinált, hogy az elosztóba bedugott kislámpa a sütő különböző lapjainak bekapcsolására változtatta a fényerejét :D egyértelmű volt, hogy zárlat.

    miután kibontottam a dolgot, látom, hogy a sorkapocs(csoki) és a vezeték meg van égve. a rézszálak össze vannak olvadva, mint az ónforrasz, szal volt ott 1000-1500fok. 10A-nél bőven több ment itt, de mégse kapcsolt le. de az említett mikrós indításoknál le szokott, tehát képes lekapcsolni, csak már nem vagyok benne biztos, hogy 10A-nél. létezik ilyen?

    ami gyanús: ha lekapcsolom a 16-s és másik10A-s ágat, csak a problémás 10A-s ág megy, és ilyenkor bekapcsolom a 2 főzőlapot egyszerre, a kismegszakító nem kapcsol le. pedig ugye 3,3KW, és 10A az max 2,3KW.

    létezik ilyen, hogy elfáradt a kismegszakító, és már nem 10A-nél kapcsol le, hanem 15-20? a mikró indítása le tudja nyomni, de ha 3.3KW van rajta 2.3 helyett, az nem?

    ----------------
    amúgy ami a bekötést illeti:
    célszerűbb lenne erre az ágra rakni a sütőrészt, ami max 2-2.5KW, és a 16-es ágra hozzákötni a hosszabítót? vagy 2 fázissal bekötni a sütöt(az ominózus 10A-s a sütőrészre, 16A-s közösen az L2-L3 ra a rajz szerint, és a hosszabítót meg külön a másik 10A-s ágra?

    előre is köszi

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz csemberlen #27202 üzenetére

    azt esetleg vki tudja, hogy whirlpool sütőnél a 3 bemenetnél melyik micsoda?
    van ugye L1,L2,L3 egyik a sütő, 1 a főzőlap bal, egy a jobb oldali 2 lap, ezt már kiderítettem.

    hátha nem kell végigpróbálnom :)

    szerinted melyik lenne jobb? sütőt hagyni 3 fázissal, csak az összekötőbe(csokiba) a 16A-os ágba kötni a hosszabítót amiről megy a hűtő,mikro, vízforraló, vagy 2 fázissal a sütőt (10+16 ) és a harmadik 10A-esen a hosszabító?

    szerk: mivel a rajz mindkét 2 fázisú bekötés (230 ill 400V) esetén az L2-L3 összekötését mutatja, ezért jól gondolom, hogy L1mindenképpen a sütő rész bemenete?

    kep1

    kep2

    kep3

    [ Szerkesztve ]

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz kasza blanka #27203 üzenetére

    na multiméterrel kimértem, hogy melyik kismegszakító melyik fázis. de az vajon mennyire normális, hogy miközben egyenként felnyomtam a kapcsolót, hogy kimérjem melyiken van 230V, közben rámértem a másik kettőre is ugye. tökmind1 a 3ból épp melyik van felkapcsolva, a 230V mellett a másik kettőn 30-50V, illetve 100V AC-t mérek. ha lenyomom mind, akkor 2-3V vagy szakadás

    (persze mindezt bekötött sütő mellett, nem tudom az befolyásolhatja-e a másik két ágon mérteket.)

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz kisninja #27218 üzenetére

    hogyne lenne 3 fázis, itt nincs gáz, a sütő minden lakásban 400V-ról megy elvileg, minden lakásban ott a 400V, minden lakásnak 3 megszakítója van a kinti szekrényben.

    a sütőt én kötöttem be 10 éve is, azóta ment, csak most volt ez a fenti gond.

    azóta kimértem már: ha másnak valaha szüksége lenne rá:

    L1 - bal oldali 2 főzőlap (a 2,1KW-os nagy lap+1,2KW-os kicsi)
    L2 - jobb oldali 2 főzőlap (1.7-8KW-os nagy+1.2KW-os kicsi)
    L3 - sütő

    eddig L1 meg a konyhai hosszabító(hűtő,mikro,forraló,kislámpa) volt kötve az ominózus 10A-es fázisra, a jobb oldali főzőlapok a 16A-esre, a sütő pedig a piros 10A-esre volt kötve. most a 16A-esre tettem egy új hosszabítót (a réginek a föld vezetéke el volt szakadva/égve, és a kapcsoló is meg volt égve, tele volt szarral) és azon van L1, azt úgyis ritkán használjuk. a sütő azon a 10A-esen egyedül, amelyikkel gond volt, így itt max 10A megy, és L2 a piros 10A-es megszakítón.

    másik: ugye van a 3 fázis (kimértem, mindegyik között 396V, külön-külön 227V a nullához)
    amit laikus révén nem értek, hogy ha próbálgatom, hogy csak az egyik fázis kismegszakítóját kapcsolom fel, és mérem ki a 230-at a nulla és az adott fázis között, akkor a másik két fázis és a nulla között is van fesz.
    a kinti szekrényben mindhárom fázis megszakítója fel van kapcsolva, lakásban mindig csak az egyik:

    ilyenkor ha a sütő nincs bekötve, hanem üres a sorkapocs/csoki, akkor a másik két fázis és a nulla között 50-50V esik. (mindkét fázis kismegszakítója lent).
    ha a sütő is be van kötve, akkor egyiken a duplája, 100V, másikon fele kb25V.

    akármelyik van felkapcsolva a háromból(mindig csak az egyik értelemszerűen), a másik kettőn az említett fesz esik. ha mindhárom fent van, akkor mindegyiken 230V, közöttük pedig 400 ahogy lennie kell.

    ez normálsi jelenség?

    [ Szerkesztve ]

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz B-L-A-C-K #27357 üzenetére

    rokonnál egy nagyon lepusztult 37nmes lakást újított fel egy szaki. eredetileg 120munkadíj+180anyag lett volna

    - egész lakásban 3-4 réteg gusztustalan tapéta leszedése, falak full lekaparása, alapozás, glettelés, 2-3réteg festés nem tescos festékkel
    -szőnyeg felszedése, aljzat kezelése, laminált padló megvétele, szállítása, lerakása.
    -ablakok, ajtók javítása-mázolása. (pl a 30 éves erkélyajtóhoz guberált nekünk olyan zárszerkezetet, ami eredetileg volt benne),2 helyen üveg pótlása..
    -kád, mosdó cseréje, kád elé fal építése+burkolása, lehullott csempék pótlása fürdőben/WCben(ő járt utána, visszabontotta ameddig kell, és újrarakta), mosógéphez kiállás+ fürdő újra szerelvényezése, konyhában új sarokszelepek
    - villanyszerelés, új kapcsolók és konnektorok
    -2 radiátor és fűtéscsövek mázolása

    szomszéd ajánlotta, 1000forintokról is elszámolt az illető. a végén az anyag a különböző felmerülő problémák és további igények miatt 220 lett. azaz 340e.

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz 5teve #27543 üzenetére

    2 hétet mondott, de aztán 4 vagy 5 hét lett. de úgy kezdődött az egész, hogy ugye kiderült, hogy vagy 3-4 rétegbe van fent tapéta. azt leszedni is napok voltak, mert sajna nem az a leesik magától típus volt. volt, hogy várni kellett a kádra, a villanyosokra, riasztósokra, és mindennek frankón meg lett hagyva a száradási ideje. és hát előtte önkényes délsvédek laktak bent, a fal is hugytól ázott és mindenhol vastagon állt a dohányfüst.
    kb 1 hét elment arra, hogy szerezzen olyan csempét ami nagyon hasonlít a régire, visszabontsa a leesett, széttört, magától lehulló darabokat, ytongból kád elé fal kis ablakkal a szerelvényekhez és kiállás a mosógépnek. onnantól 2 hét volt a csiszolás, 2-3 réteg festés, ablakok ajtók csiszolása mázolása, radiátorok lekenése.
    mi nem abban a lakásban lakunk, tehát így nem volt gond az időtáv.

    OFF: cicákkal mi a helyzet? :)

    [ Szerkesztve ]

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz 5teve #27552 üzenetére

    :(

    sajnálom

    még azt se tudom mondani, hogy lesz másik, mert azóta ivartalanítva lett mindkét macskánk

  • kasza blanka

    aktív tag

    van itt olyan fórumozó, aki amúgy gázszerelő? vagy aki ismer ilyet dél-pesten.
    új ORION gáztűzhelyet kéne bekötni és garancialevelet lepecsételni.

    köszi.

    és ha valakinél lekásfelújításból lenne vállalható állapotú használt mosógépe/hűtője, szóljon! :)

    [ Szerkesztve ]

  • kasza blanka

    aktív tag

    bocs, hogy itt kérdezem, de sűrgős

    van itt építész? ha valaki azt állítja magáról, hogy idén/tavaly végzett építészmérnök, és jelenleg egy cégnél ilyen munkakörben dolgozik, meg kell-e találjam a kamarai névjegyzékben a kötelező kamarai tagságból adódóan?

    hogy működik ez építészéknél? diploma után delikvens jelentkezik az illetékes kamaránál, és utána kezdhet el dolgozni valahol a szakmában? vagy a kamarai tagság csak később kell, vmi szakvizsgát, vagy előírt gyakorlatot követően, ha az ember önálló munkát akar végezni?

    köszönöm

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz neduddki #28496 üzenetére

    pont ezt olvastam el előbb :)

    szóval diploma után 3 év gyakorlat és utána kérheti a felvételét és kaphat tervezői jogosultságot?
    addig mit csinál?

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz föccer #28502 üzenetére

    akkor az nem igazán hihető, hogy ő a saját bevallása alapján "igen jól" keres, és korábban 200km-ről, most 'csak' 85km-ről fizetik neki a bejárást nap mint nap.(gondolom autópályán) ugye nem csak én vagyok paranoiás, ha nem hiszem ezt el? :)

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz föccer #28504 üzenetére

    a napi 200km oda, vissza 11e legalább
    a napi 85 is legalább 5-6e. ez havonta kb 220e ill 110e kb. csak bejárásra, ahelyett, hogy lakást bérelnének neki helyben? frissdiplomás gyakornoknak?
    bocs, csak hangosan gondolkodom :)

  • kasza blanka

    aktív tag

    na mégegyszer!

    van itt esetleg olyan gázszerelő, aki üzembe helyezhet gáztűzhelyt és lepecsételheti a garjegyet?

    bp

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz föccer #28580 üzenetére

    a forgalmazó flagservice.hu van csak megjölölve.
    felhívtam őket, azt mondták bármely regisztrált gázszerelő jó, és különben is náluk 1.5-2 hét a várakozási idő jelenleg.

    felhívtam párat, és a válaszok alapján megállna a kartelgyanú a GVH előtt :D

    mindenhol pontosan 13.500Ft a bekötés.

    de valahol ez nettó, vhol bruttó. vhol +anyag, vhol már benne van a flexicső, meg a gázcsap. (mert nálunk vmi régi kék tekerős van, mint a vízvezetékeken, és az elvileg már nem szabványos vagy mi)

    ha nincs csapcsere, akkor t.képpen a dolog ugye annyi, hogy a flexicsövet feltekerjük a tűzhelyre szigeteléssel, megnézi nem szivárog-e, és lepecsételi a garjegyet. ez 13500??? valahol +áfa...

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz Mate #28583 üzenetére

    külön van víz és gáz flexicső? mert csaptelep bekötéséhez való flexicsöveim vannak. vagy külön van ami u.olyan, csak gázhoz való? mert most megyek obiba,baumaxba szal akkor vennék is.

    mi a helyzet a gázcsappal? vmelyik felhívott szerelő elkezdett nekem hosszasan magyarázni, hogy a régi kék 'nyelű' golyóscsapot is mindenképpen cserélni kell, mert az már nem szabványos és vmi szivárgásra automatikusan elzáródó, sárga karos gázcsapot felszerelve lehet új készüléket üzembe helyezni.

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz Mate #28610 üzenetére

    a flagservice 8000-t mondott, de ugye részleteket nem mondott, hogy csap+flexicső az plusz, vagy netto vagy bruttó, mert az ügyintéző mindjárt igyekezett lebeszélni róla, hogy őket válasszam, mert majd 2 hét mire vállalni tudják.
    de a garjegyen meg csak ők vannak megjelölve. remélem nem csak trükközni akarnak, hogy na te hülye köttesd be vki mással, legalább ugrik a garid. (2200-ért vettem még plusz 2 évet)

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz Mate #28612 üzenetére

    auchan. ott is, meg a szállítók is mikor kihozták, mondták, hogy a garjegyben benne van, kik szerelhetik be.

    van ez a flagservice, sok márkának ők a szerelőik, és ott mondták ezt a telefonban, hogy bármely regisztrált gázszerelő bekötheti és lepecsételheti, nem csak ők, mert úgyis 2 hétig kéne várnom.

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz macera2 #28614 üzenetére

    de attól még be lehet kötni a hagyományos flexicsővel is, nem? néztem tegnap praktiikeben/obiban, az csak 1500körül van a gázhoz való. vagy ilyen sárga műanyag kell mindenképpen?

    néztem árgépen, abból is van jóval olcsóbb, mint a 4-5ezresek a barkácsáruházakban., érdemes lenne azt megvenni?

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz szabjan #28655 üzenetére

    na akkor hogy végleg tisztázzuk mert már semmit nem értek :D

    ha a gáztűzhely új (panel, csak a tűzhely megy gázról, óra sincs, átalányban fizetünk, gázvezeték bejön, rajta egy ilyen csap, csak régi, kék nyelű). meglévő csap+flexicső-re elvileg rá sem lehet kötni az új készüléket?

    szóval a csapot hogy lehetne lecserélni anélkül, hogy az egész házban elzárnák a gázt, ha csak ez az 1 csap van a lakásban bejövő vezetéken. muszáj cserélni a csapot is, vagy maradhat a régi?

    miért árulnak praktikerben, obiban rémharisnyás régi típusú flxicsövet, ha elvileg már csak az új használható?

    igen, szerelvényboltot találtam én is legolcsóbbnak.
    amúgy csepel-erzsébet volnalon kéne. gázszerelőt tudnál esetleg, aki olcsón bekötné?

    köszi

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz neduddki #28657 üzenetére

    na mégegyszer :D

    földszinti lakás panelben. nyílászáró jó kis házgyári 30-40 éves fa. kérdezték is gázszerelők, hogy műanyag-e, és mikor mondtam, hogy nem, hanem a jó kis régi házgyári fa, akkor nem forszírozták tovább. akkor gondolom nem kell elszívó, ugye?

    amúgy a konyhában van falon keresztüli szellőző(ez a gyárilag a panelen lévő lyuk, rajta ráccsal), és szellőzőaknába kötött szellőző(háztetőn szívó ventillátorok) is van, tehát van egyfajta állandó légáramlás a konyhán keresztül csukott ablaknál is.

    villanytűzhely szóba sem jöhet, se a hálózat, se a kapcsolótábla nem lenne képes akkora teljesítményt szolgáltatni jelen állapotában. nincs 400V sem.

    minden lakásba bemegy egy óra nélküli gázvezeték, rajta egy ilyen kék nyelű csap, onnantól még 30centi cső, és azon egy flexicső (fémharisnyás régi). átalányban fizet mind az 50 lakó.

    régi tűzhelyet kidobtuk, és a héten kihozták az újat, azt kéne bekötni. tehát a fémharisnyás flexi gázcsövet felejtsem el, hiába kapni még, csak a sárga cél-műanyag jó, igaz?

    [ Szerkesztve ]

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz szabjan #28664 üzenetére

    de a golyóscsapot nem is tudná cserélni a gázszerelő, csak ha elzáratja az egész házban, lévén nincs másik gázcsap a lakáson belül.

    hasonló, mint amit linkeltek, csak kék a kar/tekerő rajta (olyan mint jelenlegi lakásunkban a bejövő vízvezetékeken lévő elzáró)

    a gyártó képviselője a flagservice. gondolom ők szarnak az ORION-ra, hisz más márkáknak is ők a hivatalos szervize (igen tudom, hogy az ORION hitvány, de ez volt a legolcsóbb, és biztos ami biztos 2000Ft-ért vetem +2év garit is rá, és nem mi lakunk abban a lakásban)

    flagservice ügyfélszolgálatán meg szó szerint leráztak, mint írtam, mert náluk annyi cím van, hogy 2 hétre tudnák vállalni. hívjak nyugodtan regisztrált gázszerelőt, ő is lepecsételheti a garjegyet azt mondták.
    csak aztán ha 2 év múlva mégse fogadják el, hiába hivatkozom és arra, hogy a munkatársuk ezt mondta telefonba.

    másik az ár: 13500 nekem rengetegnek tűnik egy sima bekötésre.
    és minden szerelő ennyit mondott, csak valahol nettó, vhol bruttó, vhol benne van az anyag(csap+cső) vhol nincs.

    "Egyébként egy normálisabb szerelő kicseréli neked gáz alatt is a csapot ha kell. Könnyű művelet."

    azt hogy? csak kiváncsiságból, de érdekelne. vmi kompresszorral elszívja közben a gázt?

    [ Szerkesztve ]

  • kasza blanka

    aktív tag

    üdv.

    lakásban 1 fürdőszobát ellátó B16-s kismegszakítót 1 mosás alatt kb 1-2x leveri a hajdu energomat mosógép.
    ha máshova, B10-s dugaljba dugja az ember, akkor nem.
    gondolom a kismegszakító elöregedett, sé azért.
    B-s vagy C-s kismegszakító kéne a helyére?

    köszi.

  • kasza blanka

    aktív tag

    Üdv
    !
    Radiátorcseréhez kéne segítség.

    Tudom, hogy panelben Radal helyére nem igazán javasolt lemezradiátort tenni, mert az elektrolízis miatt utóbbi kilyukadhat, de ez mennyire biztosan/mennyi idő alatt következhet be? Régebben láttam ismerősnél dunaferrt Radal helyére felrakva, de azóta elköltöztek, így a sorsáról nincs tudomásom.

    Persze vannak újabb alu radiátorok, de azok alsó hangon legalább 2x olyan drágák, és ugyanolyan hossz mellett azonos, vagy kicsivel rosszabb teljesítményűek, mint a Radal.

    Van itt olyan, aki társasház környezetben Radalt cserélt lemezre, és azóta is működik neki? Vagy olyan, akinek kilyukadt?
    Azért nem értem ezt az elektrolízis miatt kilyukad dolgot, mert ugye a csőrendszer is acél, annak nem árt, hogy a rendszerben alu radiátorok vannak?

    Amúgy egy régi táblázat szerint ezt tudják a mostaniak 90/70/20-ra:
    6tag 1060W 410mm
    13tag 2235W 935mm
    19tag 3105W 1385mm
    23ag 3580W 1685mm

    Köszi

  • kasza blanka

    aktív tag

    "Ha a ház alumínium, pl. radal radiátorokkal van felszerelve, abban az esetben nem jó, ha a fogyasztó lakásába acél alapanyagú lemezradiátor kerül felszerelésre, mert a két különböző anyagú radiátor között a víz közvetítésével elektrolízis, belső korrózió jön létre és általában a több radiátor "megeszi" a másik típust. Volt rá eset, hogy ez 3 éven belül bekövetkezett, azaz kilyukadt az acéllemez radiátor. Ennek a folyamatnak a fordítottja is megtörténhet. Az elektrolízis folyamán a rendszerben "iszap" keletkezik és az, különböző helyeken lerakódhat a fűtési rendszerben. Sajnos erre a jelenségre egyes szerelők nem hívják fel a fogyasztó figyelmét, sőt a fenti hibát fokozzák, hogy az új fűtőtestet vörösrézcsővel kötik, növelve ezzel a hibák lehetőségét."

    az alap, hogy rézcsővel nem lehet alu radiátort szerelni, de engem inkább az érdekelne, hogy a gyakorlatban a fentiek mit jelentenek, mennyire tuti, hogy ki fog az lyukadni pár éven belül. azt hittem van itt olyan, aki már cserélt le radalt lemezre.

    [link]
    Itt van egy lakásfelújítás, ahol még beszél is Főtávról meg engedélyeztetésről, mégis rézcső és acélradiátor kerül beépítésre a radal helyére. ezt pedig a Főtáv tuti nem engedi.

    Ha új aluradiátorokat akarnék, az 270-300e, dunaferr DK-ból 130-ból kijövök. Azért nem mindegy, de ha 5 éven belül kilyukad, akkor hiába olcsóbb...

    [ Szerkesztve ]

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz pjen #59753 üzenetére

    Főtáv oldaláról van az idézet, de nagyon sok helyen ugyanezt írják. A két külön fém a többi lakásban lévő radal radiátor, és az új acélradiátor, az elektrolízis pedig az áramló víz közvetítésével jön létre.

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz pjen #59758 üzenetére

    ne velem vitatkozz, ezt a főtáv és a szakemberek mondják, én pont ezt megerősítendő vagy cáfolandó jöttem ide tapasztalatokat kérni.

    de nem a passzdarabról van szó, hanem arról, hogy ha van 20 lakás alu radiátorral, és az egyikben lecserélik acélra, akkor a fűtővízzel elektrolízis jön létre a kettő között, és az acél ki fog lyukadni x éven belül. azt én sem értem, hogy akkor az alu radiátor és az acélcső közötti elektrolízissel mi a helyzet. lehet, hogy mivel az vastagabb, ezért a hasznos élettartam alatt ez nem következik be.

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz pjen #59760 üzenetére

    mondták is régebben a főtávnál, + ott az idézet a főtáv oldaláról amit betettem, de több fűtésszerelő oldalán is kint van ez, hogy alu radiátoros rendszerbe nem szabad csak néhány radiátort lecserélni acélra a fenti okok miatt, csak ha az összeset lecserélik. azt szeretném tudni, hogy van-e olyan, aki mégis lecserélte, és azóta is hibátlan, vagy x éven belül valójában kilyukadt.

    [ Szerkesztve ]

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz pjen #59763 üzenetére

    nem tudom. vagy a vastagsága miatt, vagy mert horganyzott. gyakorikérdéseken előbb találtam valakit, aki így járt, ott 7 év alatt lyukadt ki az egyik lemezradiátor.

    a lipovica alura 20 év garit adnak, de a hazaiakra is 10-et, a radal meg jövőre lesz 30éves. ha így nézem, akkor megéri a dupláját, de nem akarok úgy járni, hogy aztán pár év múlva úgy dönt a lakóközösség, hogy nálunk is legyen panelprogram, és akkor az összes radiátor legyen lecserélve acélra, mert az olcsóbb, és akkor kidobtam az ablakon 300ezret, mert akkor meg én lennék az egyetlen alus a rendszerben.

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz dh66e #59818 üzenetére

    Pont ez a "fennforgás", hogy olyan panelekben, ahol alu radiátor (Radal) lett feltéve 30-40 éve, oda elvileg a távhőszolgáltató nem enged lemezradiátort(acél) feltenni. Sokan félreértik, nem a két fém érintkezése miatti galvanikus korrózióról van szó, hanem a fűtővíz közvetítésével létrejövő elektrolízis okozta korrózióról.
    Ha pl van 60 lakás aluval szerelve, és 1-2 lakó feltesz acélt, akkor náluk pár éven belül kilyukadhatnak a lapradiátorok.

    Persze sokan megoldják úgy, hogy nem szólnak a Főtávnak oszt jónapot. Ha acélt tennék fel, én is így csinálnám ;) de hivatalosan engedélyeztetni kell velük, és csak anyagában és teljesítményében ugyanolyan radiátor tehető fel.

    "mert lyukadnak ki sorba mifelénk 5 év után."
    pont erre lettem volna kiváncsi, hogy valakinek van-e ilyen tapasztalata. Ezek szerint a ti lakóközösségetekben ez többször előfordult? (eddig a neten 1 konkrét leírást találtam, ott 7 év után járt pórul az alus rendszerbe acélradiátort felrakó lakó)

    Azért érdekel, mert én is lecserélném a radiátorokat, és pl egy 3600W-s 1600hosszú 22K 22-28ezerből megvan, de ugyanilyen teljesítményű alu 70ezer felett van, majdnem 3x annyi. Na már most az alu/radal majd 30 évet kibírt eddig, és gondolom még van benne 1-2 évtized (csak ocsmány).
    A lényeg az, hogy ha az acél 10 éven belül kilyukad, akkor hiába sokkal olcsóbb, nem éri meg.

    Konkrétan van egy 23, egy 19, két 13 és egy 6 tagú Radal a lakásban, kb 12000W teljesítmény (90/70/20-ra). Az acél még vmi jobb márkából is kijönne 100e-ből, míg az alu legalább 250-300e.

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz Misi1980 #59867 üzenetére

    miért ne engednék?ilyet nem is írtam :)
    engedik, de hivatalosan be kell jelenteni a főtávnál, közösképviselőnél, engedélyeztetni és a végén szemléztetni kell. persze nem muszáj szólni nekik, és akkor azt tesz fel az ember, amit akar :) (én se szólnék nekik sztem)

    engem a gyakorlati része érdekel, hogy pl abban a társasházban, ahol d66e lakik, hány év alatt lyukadtak ki azok a radiátorok.

    pjen: mondom ne velem vitatkozz erről, hívd fel a főtávot, vagy néhány fűtésszerelőt, hogy magyarázzák el neked, mert én nem tudom :)
    [link]
    [link]
    [link]
    [link]
    [link]

    [ Szerkesztve ]

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz Bacusuz #60011 üzenetére

    Pedig így van. Külső homlokzatra csak engedéllyel lehet klímát felrakatni, és elvileg a vizet sem lehet csak úgy kivezetni. Az megint más dolog, hogy kb mindenki sz@rik erre.

    Az építési előírások mellett ugyanis a Társasházi törvény (2003. évi CXXXIII.) vonatkozó paragrafusát, illetve az adott társasház szervezeti-működési szabályzatát is tiszteletben kell tartani.

    Amennyiben a hűtőberendezés külső egységét közös tulajdonban lévő területen kívánják elhelyezni (márpedig a külső fal, homlokzat annak számít), akkor a Társasházi törvény 21. § (1) pontja az irányadó:

    „Az építtető tulajdonostárs a lakásában tervezett olyan építkezés megkezdéséhez, amely… az alapító okiratban közös tulajdonként megjelölt… közös épületrész, épületberendezés műszaki állapotának megváltozásával jár együtt, … köteles az ilyen munkával közvetlenül érintett tulajdonostársak tulajdoni hányada szerinti legalább kétharmadának írásbeli hozzájáruló nyilatkozatát beszerezni.”

    Mint látható, a törvény viszonylag megengedő, hiszen csak a közvetlenül érintett tulajdonostársak (pl. emeletszomszédok) kétharmadának írásbeli hozzájárulását kéri. Elképzelhető ugyanakkor, hogy a társasházi tulajdonosok által elfogadott SzMSz a törvénynél szigorúbban rendelkezik.

    Nem ritka az olyan „katonás” lakóközösség, amely a klimatizálás kiépíthetőségét legalább négyötödös általános jóváhagyáshoz köti (a jó hír az, hogy az SzMSz egyszerű szavazattöbbséggel bármikor módosítható, lásd még a hivatkozott törvény 14. és 15. paragrafusait). Sőt találkoztunk olyan társasházzal is, ahol egyáltalán nem engedélyezték a légkondicionálók tartozékainak közös területen történő elhelyezését, vagy éppenséggel – esztétikai megfontolásokból – azonos kinézetű, típusú kültéri egységeket írtak elő.

    A Társasházi törvény és a lakóközösség által rájuk kényszerített előírások alól jobb esetben csak azok bújhatnak ki, akik saját tulajdonú erkéllyel rendelkeznek. A magánbalkon padozatán és falain elhelyezett kültéri egység (főleg, ha utcáról, közterületről nem látható) szerencsés esetben üdítő kivételt jelenthet.

  • kasza blanka

    aktív tag

    Üdv!

    30 éves panel erkély járófelületével mit lehetne kezdeni? gondolkodunk a felújításán, csak akkor már ugye az erkélyfronttal is kéne kezdeni valamit. a drótüvegen van pár repedés, de ami a legnagyobb gond, hogy az azt tartó keret alsó része - ahol az erkélyről a víz lefolyik - rétegesre mállott, így már a keret és a beton közötti rész is eltűnt jóformán.
    azokat a képen látható hibákat a betonon mivel lehetne javítani? esztrich? vagy ha járólapoznánk, akkor majd a ragasztó eltakarja?

    milyen megoldások jöhetnek szóba, mit javasoltok? gondolkodtunk járólapozáson, linoleumon. járólapnál attól félek, hogy a front felöli részen ebben az állapotban sehogy sem tudnám megcsinálni, hogy az 'éle' rendesen le legyen zárva, azt csak a front leszerelésével és felújításával lehetne megcsinálni. a linoleum gyors, olcsó, de átmeneti megoldás lenne, mert tervezzük az egész erkélyajtó+ablak+frontfal (ami most vmi házgyári szigetelés és falemez) cseréjét is, csak nem tudom idén lesz-e arra is keret, mert akkor radiátort is cserélnék már, mert erre a fa frontfalra van felszerelve a radal.

    arra milyen megoldás jöhetne szóba? láttam youtube-on ilyen panelfelujítást, ahol a fa frontfal helyét is a műanyag nyílászárórendszer veszi át, csak oda alulra üveg helyett vmi műanyag lemezt raknak (vmi vakablakszerűség). vagy ytongból építsünk oda egy 120cm magas falat amire megy majd az ablak?

    /IMG] (IMG:http://www.kepfeltoltes.eu/images/hdd1/2017/03/28/22220170326_153807.jpg)[/IMG) (IMG:http://www.kepfeltoltes.eu/images/hdd1/2017/03/28/75420170326_153819.jpg[/IMG) [IMG:http://www.kepfeltoltes.eu/images/hdd1/2017/03/28/94120170326_153834.jpg[/IMG) [IMG:http://www.kepfeltoltes.eu/images/hdd1/2017/03/28/72520170326_153926.jpg)(/IMG)

    [ Szerkesztve ]

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz föccer #62223 üzenetére

    és akkor az egész erkélyre egy 1centis ilyen réteg kerül? vagy csak a nagy, "levelesedett" hibákba kell tenni? a felület nagy részén ilyen kis apró lyukak vannak,

    Gondolom ehhez a művelethez le kell szerelni az erkélykorlátot drótüvegestül is, mert amint a 2. hsz első képén is látható, annak közepénél van egy ilyen pár centis felfekvő pánt, ami bele van csavarozva a betonba.
    Ez is egy opció, mnert mint írtam, a drótüveget és az azt tartó keret alsó részét is illene cserélni, csak az anyagiak miatt kérdéses. Lehet olyat is, hogy csak ezeket a nagyobb hibákat javítom ki vele?

    Burkolásra mit javasolsz? Járólap,kinoleum, vagy elég vmi betonfesték rá?

    Ami még kérdés, hogy ha lesz front és erkélyajtó+ablak csere, akkor ezt előtte, vagy utána érdemes megcsinálni?

    Na meg a kérdésem másik részére tudnál tanácsot adni: a szoba frontra mi lenne a jobb megoldás? Stadur paneles nyilászáró, vagy a stadur panel helyett ytonggal felfalazni?

    Köszi

    [ Szerkesztve ]

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz eszmilan #62239 üzenetére

    Köszi a választ. Még nem tudom, hogy mindenképpen járólapozva lesz-e az erkély, mert akkor az erkélykorlátot a drótüveggel együtt le kell venni. az erkély élénél / elülső szélénél hogy oldom meg a lezárást? Biztos nem tene jót neki, ha ott szabadon befolyhat a víz a lap és a beton közé. vagy csk simán húzzam ki az élét ragasztóval vagy fugával?

    Másik:ha ytongból rakom a front falat (220 széles, 120magas) azt hogy rögzítem a falhoz? Gondolom magában, szabadon nem igazán jó az úgy. Simán habarccsal, vagy vhogy máshogy?

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz dh66e #62255 üzenetére

    maga a korlát zártszelvénye az hibátlan, és van egy rács ráhegesztve, amit mi raktunk fel utólag.
    a 2 drótüveg-táblát L vasak fogják a zártszelvény kerethez, ezek vannak-főleg alul-rétegesre korrodálva, maga a keret és a korlát hibátlan, csak festést igényel.

    most így gondolkodva az jutott eszembe, hogy a drótüveget és L vasakat leszedve, akár kívülről is felszerelhető, felhegeszthető vmi a zártszevény keretre. mivel földszint, ezért vmi olyasmi kéne, ami takar, biztonságos is, mégse néz ki igénytelenül. megnéztem vmelyik szomszéd házban fa kerítéselemeket tettek fel. azt azért könnyű leszaggatni szerintem, a fémlemez lefestve meg elég igénytelen lenne..


    de ott van az eredeti hsz-ben egy közelebbi kép.
    azt nem tudom, hogy ami az erkész közepén van ilyen benyúló fém,és a betonba csavarozva, az terhet is visel, vagy csak távtartó?

    eszmilan: oldalát nem, azt nem is lehetne, annyira egyenetlen (házgyári szar). és igen, az erkély elejét eső is éri, de lehet fel kéne rakni egy ilyen kis esővetőt felülre, mint más lakásoknál.

    amúgy a nyilászárónál az ytong VS stadurnál mik az érvek, ellenérvek? árban jelentős az eltérés vajon? ytongot mivel és hogyan kéne ott szigetelni? a szoba erkély felöli nyílása 330x250-es, ebben van egy erkélyajtó, mellette egy fa stadur rajta egy nyitható és egy nem nyitható ablakkal. ha csináltatok oda egy 330x250-es műanyag nyílászárót, ablakok alatt stadurral, az vajon hogy szigetel? radiátort fel lehet rá fogatni? 1600-1800-as menne oda (jelenleg egy 23tagos radal van ott)
    más fórumokon ovlasgattam, és panaszkodtak az ilyen nyílászáróba épített stadurokra (rossz illesztés, huzat stb)

    nyilászárót előbb utóbb cserélni kell, mert az erkélyajtó centiket lóg lefelé, javíthatatlan. ezek a műanyagok bírják, ha nyáron folyamatosan nyitva vannak? (gondolom a jelenlegi fa is ezért lóg)

    [ Szerkesztve ]

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz eszmilan #62273 üzenetére

    erkélyfrontra kizárt az ytong: a dolog úgy néz ki, hogy az erkély 2 oldalán lévő betonelemez jobban kiáll a ház síkjából, mint az erkély alaplemeze (+15-20cm). a két oldalsó betonba van befogatva a korlátot alkotó 4x4es zártszelvény, és erre L-vasakkal felfogva a drótüveg. a zártszelvény olyan 3-4 centire van az erkély alaplemezének szélétől.
    most láttam egy jó megoldást vmi blogon:

    csak itt a drótüveg mögé rakták fel, én levenném mindenképpen, aztán vagy az erkély külső, vagy belső részére feltenni.
    de amit itt előttem a kolléga írt, a trapézlemez, azis lehet jó megoldás. nem tudom még mi lesz, de így nem maradhat, mert szarul néz ki, és nem tudom mikor szakad ki a drótüveg a helyéről, mert alul az L vas már csak rozsda szinte :D

    ytongot akkor raknék az erkélykorlát helyére, ha bépíteném az egészet. akkor a korlát ugrik, és ugye veszítenék is a térből vmennyit a fent írtak miatt. (korábbi képeken sztem látszik)

    sztem az egész erkély a frontpanellel egyben lett legyártva. ha megnézed a korábbi hsz-ben a ház homlokzatáról készült képet, akkor látszik.egy U alakú betonteknő az egész. ebben az esetben nem tudom, hogy hogyan kapcsolódik a mögötte lévő szova padlóját adó panellel.

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz #33253120 #62279 üzenetére

    ott az üveget lefestették fehér zománccal, szal ott se maradt olyan.
    délután megnéztem amúgy, és nálunk sem egységes: hol fehér, hol barna, hol fekete a korlát. a drótüveg sárga és fehér, hol 2 részes, hol 4. és van pár lakás, ahol kerítéslécet tettek fel előre. valahol az üveg elé, valahol azt szanálták stb stb.

    amúgy ezt már el is döntöttem, ha nincs senkinek jobb ötlete: kerítésléces megoldás lesz, mint a képen a 62271-ben baloldalt alul.
    35-40 léc hézagtól függően felfogatva a zártszelvény-keretre átmenőcsavarral, belső oldalon meg leszedem a drótüveget meg az azt tartó, szétrohadt L-vasakat amik a zártszelvényhez vannak csavarozva.

    a zártszelvény viszonylag hibátlan, 3 helyen van kisebb átlyukadás,

    ezzel kezdjek valamit a rozsdamarózás, alapozás, festésen kívül?

    nyílászárócsere: ha stadur helyett ytong mellett döntök, akkor ahhoz érdemes szakembert hívni, vagy akár házilag is meg tudom csinálni? az erkélyjató és az ablak között egy vékony sávban a plafonig fel kell falazni, vagy az ablakos majd úgy gyártja le az erkélyajtót és ablakot, hogy egyben van az egész?

    vmi ilyesmi most amúgy

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz eszmilan #62286 üzenetére

    menni fog szerintem, de azért még gondolkodom a megoldáson.
    a teliajtós (1 toló+2fix) dolog is megfordult a fejemben, és akkor nem kéne bajlódni stadurral stb, csak az a rohadt radiátor...legfeljebb rakok egy 900x900as 33K-t a jobboldali falra :D

    viccen kívül, nehéz kérdések ezek az az igazság, mert a cuccot le kell gyártatni, és addig ugye nem állha neki az ember kiszedni a régit, és felrakni az ytongo. azt max 1-2 nappal az nyílászáró érkezése előtt lehet, aztán ha vhol hibádzik 1-2centi, akkor jól nézünk ki. bár ytongnál akkor inkább nagyobb legyen, és majd farag belőle az ember? :)

    amúgy ablakland+neo passive profillal van valakinek tapasztalata? lipton kérdése engem is érdekelne.

    na mind, első az erkély, aztán meglátjuk. a 62281-re vki vmit? kell ott javítani azt a 3 hibát a zártszelvény-kereten, vagy elég ha az átrohadt részt leverem,+alapozás festés? attól parázok, hogy mi van ha pont oda esik vmelyik kerítésléc átmenőcsavarja..

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz Csabroncka #62290 üzenetére

    én csak azt néztem, hogy nem olyan nagy az árkülönbség a neo iso és a neo passzív között, de lehet igazad van, én meg rosszul tettem fel a kérdést, mert magára a neo termékcsaládra gondoltam amiből van a plusz, az iso meg a passzív. szóval ez vállalható kategória, vagy vmi gagyi?

    eszmilan:

    nem olyan egyedi az, loptam az ötletet :D ha megnézed a 62271-ben a képet amit beraktam, ott a földszinti lakás erkélyén is így van megcsinálva.(csak rondán) direkt megnéztem délután és a házsorban pár helyen így van megcsinálva. de ha van jobb ötleted, szívesen veszem. a drótüveg cseréje olyan 40-45e lenne, most találtam vmi céget, ahol 17e/m2 beszerelve a fehér. de szerintem az nem vmi esztétikus, és földszinten gáz hogy belátnak. ha elé/mögé teszek gyékényt vagy nádat, akkor mi értelme a cserének? sokan simán dróthálóra cserélik, vagy vmelyik házsorban eleve úgy adták át a lakásokat, ott is általában a gyékény, vagy műrattan a menő.

    "Amúgy azt nem értem, hogy ha megvan ott a parapetfal, akkor miért akarod elbontani és ugyanúgy visszaépíteni Ytongból?"

    a házgyári parapetfal vmi fa/szigetelés/fa szendvics. ezen a videón 9:20nál látszik egy ilyen
    https://www.youtube.com/watch?v=jg5LHVGg0KA

    " Lehet, hogy az épület merevítésében részt vesz."
    ááá, mondom az vmi fából eszkábált vmi. a válaszfalak meg albafallal vannak megoldva ezekben a panelekben. az is hamarosan elbontásra kerül, mert hangszigetelése nulla, és a szoba kiosztás is hülyén van megoldva.

    na jóéjt mára

  • kasza blanka

    aktív tag

    Üdv!

    Panel fürdőszobába szeretnék elszívó ventillátort bekötni a szellőzőcsőbe (klasszikus fémbetétes, belső átmerője 14,5cm) mert időnként megjelenik penész a plafonon. Sajnos nem tudom, hogy a tetőn lévő elszívók működnek-e, mert egy apró letépett papírfecnit sem szív fel, akkor se, ha behelyezem közvetlen a csőbe (kéményhatás is nulla?). Max mélység - kiágazástól a fal síkjáig - 8cm.

    Mivel a WC és a fürdő egy vékony szerelőbeton fallal vannak leválasztva, vésni nem nagyon lehet. Adott egy konnektor és egy lámpa: onnan el tudom/el szabad vezetni az áramot vhogy a falon kívül?(megfelelő kábellel és csatornában)

    Időkapcsolós ventiben gondolkodom, azt simán a lámpa után kell kötni azzal párhuzamosan? (visszacsapó szelep és egyéb csicsa nem kell). 150mm-es ventihez gondolom ki kéne vennem a falból a szellőzőre rácsatlakozó fémbetétet, és a venti csövét rádugni a szellőző kivezetésére (a szellőző elágazása a kisebb átmérő, a fali csatlakozó van ráhúzva előbbire). Vagy 125-öst vegyek és egyszerűen dugjam bele a meglévő csőbe?

    Mit/milyet javasoltok? Fő szempont a biztonság, tartósság, ár. Ilyen sorrendben.

    Köszi

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz pjen #65855 üzenetére

    Megnéztem, nem. De az időkapcsolósat nem a villanyhoz szokták kötni, hogy akkor menjen, amikor ég a lámpa, illetve a lekapcsolása után még beállított ideig menjen?

    Sima, mezei vezetékcsatorna, vagy vizes helyiséghez vmi speckó kell? Vezetékből mi a szabvány, gondolom abból is vmi megfelelően szigetelt kell, nem 1-1 egyszeresen szigetelt vezeték.

    "Azt nem tudom,hogy köthetsz e ventit a szellőző csőbe"
    Általában nem vagyok ilyen, ezért is nem kötöttem bele konyhai elszívót (azt tudom, hogy nem lehet, bár láttam már panelben ilyet), de most ez ilyen leszarom hozzáállás lesz. Nincs más megoldás, nincs a fürdőnek külső térrel határos fala, sehogy máshogy nem lehet megoldani.

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz pjen #65859 üzenetére

    Kocka? sorkapocsra gondolsz? Muszáj a kapcsolótól vinni? Az a falon kívül van, gyárilag van egy vezetékcsatorna a betonban a konnektorig, és közvetlen mellette van a lámpa. Én arra gondoltam, hogy a lámba alatti dobozból vezetném el.

    És milyen ventit ajánlotok? Konkrét típus/megoldás a fent írtak alapján.

    Köszönöm

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz updog #65862 üzenetére

    " Tündér vagy, remélem nem kettővel alattam laksz, mert lemegyek"
    Gyere :D

    Egyébként én vagyok itt a legjóhiszeműbb lakó. Van itt venti bekötve oda más lakásokban is, tudok róla, az ablakom alá csöpögő klímákról ne is beszéljünk.

    Penész: évente egyszer megjelenik a plafonon a kád felett. Olyankor hypo/domestos aztán festés. De már unom...

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz updog #65862 üzenetére

    Na beszéltem a lépcsőházi főokossal, a KK jobbkezével: állítása szerint soha nem is voltak ventillátorok a tetőn a szellőzőkhöz, hanem a "szélnek kéne kihúznia a levegőt". Ilyen létezik, hogy 4 emeletes panelekre nem tettek ventit a tetőre a szellőzőkhöz? Gáz mondjuk nincs, de 4 emeletnél a kéményhatás sztem lósz@r ahhoz, hogy elegendő legyen a légcseréhez.

    De ami mégjobb - mondta, hogy korábban már felmerült, hogy legyen venti a tetőn, de nem lehet, mert sok lakásban oda van bekötve a konyhai elszívó, meg fürdőszaba/WC venti. Ezt olyan természetességgel mondta, hogy mikor válaszul megemlítettem, hogy de hát azt tilos, akkor felháborodva visszakérdezett, hogy hát mégis hova kötnék be/vezetnék ki? Ha a falon kívülre, akkor majd felszáll a 4.ig és szagolja minden lakó?
    Ezutáb már kissé félve kérdeztem rá a klímák kondenzvíz problémájára: "az a lényeg, hogy ne a betonra, hanem a gyepre csepegjen. Tegyek oda átmentileg vmit, szőnyegdarabot, majd szól annak az 1 lakónak, akinek odacsepeg, hogy egy 10-20 centis darabot húzzon még rá a csőre.

    Én hülye vagy 10 éve azért nem raktam fel elszívót, mert hogy tilos bekötni a szellőzőbe, erre kiderül, hogy majdnem mindenkinél így van.

    Ilyenkor mit lehet tenni? A cső belül full poros és zsíros, sztem 8 éve volt utoljára tisztítva, amikor javítottak rajta vmit. Ha kihívom a tmegfelelő hatóságot, hogy ellenőrizzék, akkor tuti én leszek a szemét, ha ezért megbüntetik a fél lakóközösséget és leszereltetik velük a ventiket, elszívókat.

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz updog #65893 üzenetére

    Oké, köszi a válaszokat, csak akkor nem tudom mi legyen.
    Ha közgyűlésen hozom fel a témát, le leszek hurrogva. Ha ezután jelentem a dolgot, mindenki tudni fogja, hogy én voltam, vagy beállok a sorba, és én is oda köttetem be a ventit. Nincs jó megoldás.

    Havertól már kérdeztem is, mondta náluk is oda van bekötve ("hova máshova, az azért van"), és ő biztos nem fogja leszerelni.

  • kasza blanka

    aktív tag

    Üdv!

    Bárki, aki konkrét infóval - akár jogszabályhelyek pontos ismeretével - rendelkezik arról, hogy kis hazánkban, azon belül Budapesten mi és hogyan rendelkezik a klímák kondenzvizének elvezetéséről? Van erre szabály, csak senki nem tartja be, vagy mi a jelenlegi helyzet? Ki hivatott ellenőrizni ezt?

    Azt olvastam, hogy a kondenzvizet - mint hulladékot - szabályosan csak csatornába szabad beközni, de konkrét szabályozást nem találtam erről.

  • kasza blanka

    aktív tag

    Üdv. Régi Hajdú felsőelhelyezésű kisbojler megadta magát. (szerintem 5l-s, de majd csak holnap megyek oda és nézem meg)
    A meleget megnyitva nem is jön víz, pedig ha bedugom, a visszajelző lámpa világít. A hideg az működik.
    Tudom, hogy ehhez mindenféle alkatrész van, de érdemes ezt javítani? Vagy 20-30éves lehet. Vegyek ugyanilyet újonnan, vagy inkább valami más gyártó?

    Köszi

    UI: elemes konyhabútort hol lehetne legolcsóbban venni?
    egy 105 és 155-175 hosszú sarokkonyha kéne. felül 105x105max

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák