Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szaszlaci

    addikt

    Sziasztok!

    Kicsit talán elüt a témától, de biztos tudjátok a megoldást.
    Egy matt, (sötét)szürke vetítőfelületet próbálok kialakítani, ebben szeretném a segítségeteket!
    Az alap egy farost lemez, már nagyon sokszor lefestve, csiszolva. Lakkozva is volt többször, mint alapozó.
    Friss Hérát és friss fekete színezőt kevertem, hígítani is próbáltam mindenhogy.
    Kicsi lakkhengerrel is és ecsettel is.
    De bármit teszek, sávos marad, ahol a festésnél duplán érte. Hengernél pluszba még a szélén is, akárhogy vigyázok.
    A ráadás, hogy a színező is hajlamos feljönni a tetejére, ha (túl) van hígítva. Esetleg az ecsethúzás szélénél világosodik.

    Na most a cél egy teljesen homogén felület. Mit csináljak másképp?

    László

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Morris #18228 üzenetére

    Bevallom, ez eszembe se jutott.
    Ezzel egy gond van: a lap fel van csavarozva a szobában, a spray pedig ködöt csinál.

    (Az ecsetvonás egyébként nem probléma, mert szemből jön a fény, tehát nem látszik. Ellenben amit a száraz henger felszakít, az már baj.)

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Morris #18230 üzenetére

    Teddyvel csináltam, a puhább, kis szőrös lakkhengerrel. Amint jön a következő csík az előbb festett mellé, ugye fedésben csinálom, ott később szárad, és megváltozik a sötétség, ha fejre állok is.

    A fújást illetően igazad van, azt nem egyszerű elrontani, csak ugye nem tudom kivinni a lapot.

    Jobb a szürke, hogyha bírja fényerővel a projektor: a feketével csodát művel, és a visszavert fény miatt valamelyest növeli a kontrasztot is.

    Hasaggymeg: ezeket is számításba vettem, de ami sűrű, nem lukacsos, az nem nyűlik. Azt pedig nem egyszerű valóban hullám mentesen kifeszíteni.
    Festeni kellene, fehérnél nincs is semmi gond, mert ott ugye nincs színező. De így szürkítve (falfesték viszonylatban nagyon erősen), problémás. Este csinálok egy képet, hogy miről beszélek.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz wrox #18234 üzenetére

    Gyakorlatilag kijövő Lumen és felület nagyság függvénye ugye, de ez így nem elég. Első körben mindenképp fehér vásznat javaslok, hogy kiismerd a vetítődet. Mert egy nem passzoló szürke felülettel csodásan tönkre lehet tenni a képet: nem lesz elég fényes a fehér, a sötét jelenet nem látszik, közötte meg csak simán alulexponált lesz.
    Meg ugye szürkéből is sok fényességű van.

    Sima rolósat csak ha nagyon muszáj, hullámzik mind.

    Morris: ezzel megint felmerül két probléma: megcsillannak, ami baj. A másik, hogy nagyjából olyan szürke kell, amit kikeverek magamnak.
    Jó eredményt ad a festés, csak ne lenne az a kis árnyalatnyi eltérés. Tuti meg lehet valahogy oldani.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Ton-ton #18237 üzenetére

    Köszönöm mindenkinek a választ!

    Íme a kép, egy A4-es másolópapírral. Ez a réteg ecsettel ment, és nem a fedetlenség miatt ilyen, hanem ahol mondjuk duplán ment, és lassabban száradt.

    A farost jó, meg van oldva a simaság. (Plusz könnyű, az se mindegy.)
    A keveréssel nincs baj gazdaságosság szempontjából, ez egészen biztos.
    A szövet sajnos nem jó, ami elég sűrű, az hullámos marad.
    A festés, amit meg kellene oldani, hogy ne változzon az árnyalat. Franc gondolta, hogy ez ilyen problémás.

    wrox: Optoma HD70 / HD720, belépő DLP.

    Morris: elvileg a lakk az jól alapoz, hisz teljesen vízzáró. Persze lehet, igazad lesz.

    philoxenia: na ez érdekes. A "nem annyira jelentkezik az átfedés" alatt mit értesz?

    harry: igen, a szövet valóban nem jó. Meg ugye nem fekete kell, hanem szürke. Ilyesmikkel próbálkoztam (ha már vetítő vászon..), de nem oké.

    Jó lenne megúszni a fújást. A gond, hogy nem csak oldalt csavarozva van, hanem középen is van egy, glettelve, hogy ne legyen benne hullám. Szóval első körben mindenképp festeni szeretném, helyszínen.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz harry #18262 üzenetére

    Van ilyen nagy műszaki rajzlap, ami ugye fehér, volt olyan egy darabig, de sajnos hullámosodik, ahogy megszívja magát. Lehetetlen kifeszíteni. (Meg az a fehér lap eléggé indukált még az UV-ből látható fényt, nem volt túl jó. De ez most akár előny is lehetne.)

    philoxenia: hát ha nem veszed észre, az jól hangzik. És mennyire intenzív a színe? Mert a kövirózsa az sötétzöld ugye.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz philoxenia #18266 üzenetére

    Annyira azért nem is világos az így monitoron nézve. Teljesen homogén szürke fog kelleni, biztos van olyan is. De akkor eljutottunk oda, hogy lehet, a színező keverésével van a baj..

    harry: erre elfelejtettem válaszolni, hogy a csiszolás megint nem jó. Egyrészt a festés teteje egy kicsit sötétebb, tehát csiszolásnál világosabb lesz. Másrészt csak durva papírral lehet, mert a finomabbnál (>200) megcsillan a felület.
    (De az is lehet, valahogy egy durvább visszacsiszolással kell megoldani, jó sok egyforma színezésű réteg után.)

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Ton-ton #18274 üzenetére

    Ahogy észrevettem, minél hígabb, annál hamarabb válik ki a színező. Igaz ez felhordás utánra is, a felszín sötétebb, mint alatta.

    Most egy olyat próbálok, hogy megint lecsiszoltam, lakkoztam, és hígítás nélkül hengerrel megpróbálom max két réteggel készre.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    Csak összejött ez a szürke vetítőfelület.
    1. Simára csiszoltam.
    2. Lakkoztam.
    3. Hígítatlan festéket színeztem, majd hengerrel vittem fel.
    Minimális festékkel, éppenhogy rányomva, sokszor áthúzva. Nem baj, ha pöttyösen fed, vagy sakktáblának néz ki, ha megszárad, eltűnik.
    Ami baj, az a fényes, vastagabb festék, az sötétebb marad száradás után is.
    Mivel a próbákat időmegtakarítás céljából hőlégfúvóval szárítottam, ezért a véglegest is így csináltam.
    Három réteg után elfedte mindenhol, vetítve tesztábrán lehet csak kiszúrni egy minimális sávosodást.

    Más irányból érkező fénynél oldalról látni, hogy csíkos, ahol visszahúzta a henger. Tehát falfestéshez nem jó ez a módszer, de most nem is ez volt a cél, hanem hogy a fényesség legyen egyforma.

    Ez így leírva nonszensz, de a gyakorlatban nem volt olyan egyértelmű. Tehát a legfontosabb, hogy ilyenkor nem szabad hígítani!

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    Sziasztok!

    "Sütős" vízvezetékről mi a tapasztalat? Ez tűnik a legjobbnak.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz mezis #57083 üzenetére

    Előzményt nem olvastam, de a fűtőellenállás az "éjszakai mód", hogy hidegebb legyen a szobában anélkül, hogy át kelljen csavarni. Nem a hiszterézis miatt van, azt mechanikusnál csavarral lehet állítani. Az alap minimalista mechanikus termosztát két érrel köthető be, mert csak egy kapcsoló funkcionál.

    nikos21: a földet valóban neked kell megcsinálni, kintről csak a fázis és a nulla jön. A földet és a nullát csak ott mondják, hogy kösd össze, ahol gyenge a nulla. (Túl sokat nem ér, hacsak nem valami komoly kialakítású földelés.)
    Ha összekötöd, akkor a fi-relé előtt tedd meg, hiszen így kapcsolni tud, ha oda kezdene el folyni az áram gond esetén.
    A nulla és a föld összeérintésénél nem is kell, hogy kioldjon, a fázis és a föld közötti áramelfolyást érzékeli, akár egy izzóval már a kevésbé érzékenyek is. Illetve ha bárhova máshová folyna a fázis árama, mint a nulla felé.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz mezis #57105 üzenetére

    Érdekes, nem láttam eddig ilyet, és gyakorlatilag működőképesnek is tűnik.
    Az mondjuk más kérdés, miért jó ilyen érzékennyé tenni.* :) Legalábbis egy szobai termosztátot. (Én csináltam egyet, azt hiszem, ilyen 2.5 fokra sakkoztam ki, mert elsőnek pont a minimális hiszterézis volt a gond.)

    *: Igaz, nálam gázkazán van, radiátorra, ebből indultam ki.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    Sziasztok!

    A jövőben adott lesz egy olyan megoldandó helyzet, hogy társasházban szeretnék (kopott, süllyedt) parketát csempére cserélni.

    A parketta általában párnafákkal van alárakva, és közte homokkal, sittel, szeméttel, stb. kitöltve. Ezt mind felszedem, alatta valószínű kábeltégla lesz.
    Akkor jönne az, hogy hangszigetelésnek lépésálló hungarocel, illetve ahogy ezt épp nevezik. Aztán rengeteg beton, mondjuk öt centi, ami kertes házban nem jelentene különösebb gondot, itt viszont igen.

    A kérdésem, hogy van erre valami módszer, hogy elkerüljem a több ezer kilónyi betont? Gondolok itt ilyesmire, hogy létezik-e például valamilyen (műanyag) lap, ami lerakható a zajszigetelőre, és nem kell sok-sok beton? Amire egyből mehet az aljzatkiegyenlítő, majd csemperagasztó és csempe.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz macilaci78 #75949 üzenetére

    Attól nem félek, hogy leszakad a födém. Hanem egy emeleten sok betont felhasználni rettentően körülményes, ez egy egész brigáddal is nehezen kivitelezhető. Betonkeverő meg ott vicces lenne, szóval maradna az igen drága kevert beton.

    Akkor a javaslatod, ha jól értem a következő:
    Maradnak a párnafák, itt-ott javítom.
    Sittet (részben) közülük kiszedem, helyére szigetelő.
    Rájuk rakok (csavarozok) OSB-t. Milyen vastagot?
    Erre jön egy védő, hogy ne szívja ki a vizet a csemperagasztóból, majd a ragasztó meg a csempe.

    Eddig ilyet nem csináltam, ezért ez így első hallásra nagyon gyengének tűnik. Ugye ez csempe, ha meghajlik az OSB, már törik és jön is fel. Egy szekrény, egy ágy meg nehéz.
    Látom, hogy létezik MFP lap. Vannak arról tapasztalatok?

    Igazából mindig is kizárólag csempe párti voltam, és az kelleni is fog, de most elgondolkoztam másokon is. A laminált padlón is, de sokkal inkább a vinyl lapokon. Ezek mennyire bírják ki, ha pl. húzok rajtuk egy kerék nélküli széket? Nem naponta hetvenszer, de azért egy burkolat, ami nem ellenálló a normál használattal szemben, nem sokat ér.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz pjen #75957 üzenetére

    De igen, régebben néztem. Nincs mintája, ez nem lakószobába való, és ha jól emlékszem, elég drága is.

    Viszont ez a hajlékony vinyl így hirtelen szimpatikus. Aztán lehet, holnapra elmúlik. :) Érdekes, hogy a szélre nem is rak tágulási hézagot.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    Na jó, átgondoltam ezt a padlóburkolást. Elég új utak ezek nekem, vajon működne ez így?

    Parkettát felszedem, alóla a fákat is.

    1. Gerendára ráragasztom a 15 – 20 milis OSB. Ahol felfekszik, tegyek a lap és a gerenda közé zajszigetelést? Vékony parafát?
    OSB-t egymáshoz rögzítem csavarral/kapoccsal. Falnál hézagolok.

    2. Bekenem az OSB-t valamilyen tapadóhíd kategóriás anyaggal. Aztán rá az aljzatkiegyenlítő, vékonyan.

    3/a: erre csempézek cementes vizes csemperagasztóval.
    3/b: hagyom a csempét, helyette vinylt ragasztok rá. (Ott akkor vizes ragasztó sincs.)

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Chaser #75976 üzenetére

    Szóval azt mondod, hogy a gerendára egyből közvetlenül ráteszem az OSB-t, mondjuk összesen másfél vagy két centit. (A gerendák közé teszek esetleg szigetelést a bent lévő pl. salak helyett.)
    Rakok rá egy nejlont.
    Azután az egészre leterítek mondjuk 2 – 4 mm parafát.
    Ezután hogy rögzítem hozzá pl. a ragasztott vinylt? Nem nyomódik az be egy bútor lába alatt?

    gipszkarton szaraz fodem is van
    Nézem, de nem sok infót találok róla. Ezt hogy is lehetne használni?

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz macilaci78 #75984 üzenetére

    Köszönöm a válaszokat neked is és a többieknek is!
    Úgy néz ki akkor, hogy nem lesz csempe, hanem ezek közül valamelyik, esetleg laminált.

    Ha lehetőség van rá, mindenféleképpen szeretném elkerülni a párnafás rendszer rakását (vagy a régi felhasználását). Mert nem olcsó, jól át is kell nézni és van vele munka.

    Mit gondolsz, ez hogy működne?
    – OSB lap, akár 15 mm alatti, rá a gerendára. Otthagyom a salakot némi alátámasztásnak.
    – Erre olyan 2 – 5 cm valamilyen lépésálló zajszigetelő hab.
    – Utána 2x8 mm OSB, egymáshoz csavarozva. (Felső mondjuk nútféderes, ragasztva.) De ha kevés, esetleg 2x12 mm. Meglepne, ha ez így érdemben behajolna, ráadásul nem is csempe lesz rajta.

    a) verzió:
    – Erre jön az általad mondott gumimentes ragasztott alátét. Nem találtam meg, mutatnál ilyet?
    – Rá a ragasztós PVC. Itt gondolom még akár hajolhatna is az aljzat.

    b) verzió:
    – Megy rá egy ilyen fajta alátét.
    – Erre klikkes kívül-belül vinyl. Esetleges behajlástól ez kitörne?

    c) verzió
    – Párazáró fólia + valami szivacsos alátét.
    – Laminált lap. Épeszű felhasználás mellett meglepne, ha akár ez is kitörne.

    Azt csak halkan merem megkérdezni, hogy nélkülözhetetlen a több centi zajszigetelő beépítése? Értem én, hogy alsó szomszéd, de a parketta egy faszerkezettel egyből rajta volt a betonon. Vajon önmagában egy ilyen 2 mm körüli lépészaj csökkentő csak nekem jó? Esetleg közvetlenül a gerendára is teszek valami ilyesmit.

    Illetve itt nem használ alátétet. Ez akkor gány munka lenne, átjön minden?

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Chaser #75995 üzenetére

    OSB ... lakkbenzinnel pl le kell kenni a vágást
    Mármint csak simán üres lakkbenzinnel, és abból marad ott valami? Nahát.
    Esetleg a vízüveg nem megfelelő? Munka alatti szagtalansága miatt.

    A gipszkartonnal hogyan számoljak vastagságot, mint a betonnál, hogy mondjuk 4 cm?

    Igazából a hőszigetelés valószínű elkerülendő, hisz az alsó lakó fűtése így "kárba vész", ha már egyszer felmelegítette a mennyezetét.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz DoItYourself #76001 üzenetére

    Ezt szeretném elkerülni, ha lehet. Igazából nem látom, miért kellene ragaszkodni az alárácsozáshoz manapság, amikor már rendelkezésre állnak jó fajta ragasztók, meg olcsó és szintén jó táblásított anyagok. Úgy érzem, hogy ez alapvetően a léces-szögelős korszakból ragadt itt.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Chaser #76017 üzenetére

    Nincs még megvéve a lakás, ezért kép sincs. Jó lenne valami nagyjábóli koncepció, hogy ne akkor kelljen kapkodni.

    Egy sima nejlonra gondolsz, amire ráöntöm az aljzatkiegyenlítőt? Elég kockázatosnak tűnik. Meg akkor megint az elején vagyunk, hogy nem szeretnék "betonozni" ilyen mennyiségben.

    Nyilván az adott esetnél kell eldönten, milyen megoldást választok. Eddig az OSB-s szimpatikus, itt a videóban 20 - v. 22-es lapon áll, van vagy 50 centi széles, rádaásil az illesztés is ott van.

    Meggyőző. Ahogy az itthon lévő OSB maradékokat nézve is sokkal erősebbek, mint ahogy arra emlékeztem.
    Betongerendánál hogy lehet ezt szintezni, sűrűbben facsíkokkal? Aztán a csúszkálás ellen pl. purhabbal odaragasztani az egészet? (Gerendát nem fúrok, főleg nem társasházban.)

    Ezen kívül vagy teszek a gerendák közé hanggátló anyagot, és felülre egy réteg OSB összesen.
    Vagy marad a salak, és két réteg OSB, közé polisztirol. Azért ezek már nagyon erősek, és a súlyt is szépen eloszlatják.

    A tetejére meg vagy laminált, vagy drágábban klikkes PVC. Itt nem ragasztgatnék, mert nem túl bizalomgerjesztő egy OSB-re helyezett "fólia", amire PVC-t ragasztok. És a végére könnyen az kerülhet a legtöbbe, plusz még a javítás is nehézkes.

    Mit gondolsz az elképzeléseimről?

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz sketchifun #76020 üzenetére

    Előkevert beton, 40 kg / 1200 Ft. 2000 kg/m3. >> 1 m2 és 4 cm: 2400 Ft és 80 kg.
    Aljzatkiegyenlítő, 25 kg / 3000 Ft. 1500 kg/m3. >> 1 m2 és 4 cm: 7200 Ft és 60 kg.
    Ráadásul az aljzatkiegyenlítő nem tudom, használható-e ilyen vastagon, ha akár több körben is van lerakva.

    Ez így nekem nem tetszik. Ha már muszáj betonozni, akkor nejlon nélkül, rendes betonnal csinálom meg, nem gond egyenesre. Aztán a tetejére majd teszek kevés kiegyenlítőt, amire az való.
    De épp ez az, amit szeretnék elkerülni! Drága, fel kell hordani, nem a legkönnyebb és -gyorsabb munka, mégiscsak nagy tömege van, és akkor még sehol a zajcsillapítás lefele.

    Nyilván az adott esetben lehet kész tervet csinálni. Ha van egy jó állapotban lévő, javítást alig igénylő párnafa rendszer, akkor valószínű arra építek.

    Az OSB szintezése hogyan lehetséges, ha egyből betongerendára teszem? Rábetonozok csak a gerendára egyeneset, hogy szintbe legyen az összes? Ez nem is tűnik rossz ötletnek! :)

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz pjen #76026 üzenetére

    Gerendát ésszel vizezem. Valami finomabb betonkeveréket teszek, átlag egy centi magasan. Kevés a felület, így minimális az anyagköltség. Utána lefedem nejlonnal, míg köt, és persze figyelem. Mindenezek előtt végzek próbát, szükséges-e egyéb hozzávaló.
    Rosszul gondolok valamit?

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz sketchifun #76034 üzenetére

    A magasság nem gond, polisztirollal megemelem az alsó lakó legnagyobb örömére. Úgy látom, az erre való.

    beton gerendákat is felejtsd el, egy parkettával burkolt födém nem így néz ki
    Ha elbontok mindent, mire lehet még számítani az emeleten? Ha esetleg betont találok, az csak jó nekem.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Chaser #76041 üzenetére

    és sketchifun:

    Hát én előbb inkább olvasok és kérdezek :)
    Ami nem világos még mindig, az úsztatott rendszer megvalósítása. Adott egy rezonanciafrekvencia, ami alatt majd mindent átenged, vagyis ezt minál alacsonyabbra kell vinni. A födém tömegén kívül ezt az úsztató réteg rugalmassága és az úsztatott tömeg, ami meghatározza.
    1.) Akkor a polisztirol csak nagy tömegű ráöntött beton aljzattal működik?
    2.) És mi a helyzet a lépésálló kőzetgyapottal? Látom, hogy te 4 cm betont írsz. Na de ez hogy viselkedik OSB-vel? Azért kérdezem, mert több helyen (fórum, videó elvileg és ismertető) láttam ilyen megoldást. Jó lenne tudni, hogy akkor ez most működőképes vagy sem?
    A 4 cm betont csak legvégső esetben, szeretném megoldani az úsztatott aljzatot valamilyen könnyűszerkezetes dologgal, ha lehet.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz sketchifun #76054 üzenetére

    Köszi, hogy ezeket így leírod.
    A nagytömegű aljzattal csak az egyik dolog, hogy fel kell hordani. Most így belegondolva, csak a felső réteg is megvan tíz m2-ként 800 kiló, lehet teljesen alaptalan a félelmem, de hát egy födém se terhelhető a végtelenségig. (Oké, lehet méregetni, hogy ha kiszedem a salakot, az mínusz tömeg.)
    A 20 mm OSB súlya viszont csak 138 kiló / 10 m2.

    Jó, hát amit írsz építkezésre példát, az 15 centi aljzat plusz még burkolat is. Ezzel szemben régen lerakták a párnafákat egyből közvetlenül a födémre, és rászögelve a parketta. Közte meg némi hangszigeteléssel rendelkező kohósalak.
    Ezzel nem azt akarom mondani, hogy rosszat akarok csinálni, és egyelőre képlékeny a dolog, lehetőségeket gyűjtök. Csak az irány ne a maximalizmus legyen.

    "OSB ... fa szárad, kész a nyekergés, pattogás, huppogás"
    Ez normális körülmények között mennyire és mennyi idő után várható?

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Chaser #76057 üzenetére

    Köszönöm a választ! Akkor ebben a verzióban, ha jól értem:

    1. A gerendák maradék közét kitöltöm durvább homokkal.
    2. Gerendákra is tehetek homokot, ahol nincs szintben?
    3. Ezt lefröcskölöm cementes vízzel, amitől olyasmi lesz, mintha nejlon lenne rajta.
    4. Erre alapozó.
    5. Egy centi aljzatkiegyenlítő.
    6. Nejlon.
    7. Mondjuk 10 mm XPS vagy inkább 2 mm parafa.
    8. Pl. laminált padló.

    Jól értem, vagy kihagytam valamit? Mert akkor itt nincs túlzásba víve a zajcsökkentés. És ez az egyik, amit az eleje óta szeretnék megtudni, hogy tulajdonképpen mennyire is lenne ez szükséges. Értelemszerűen az alsó lakót ne zavarja a mindennapi élet.

    A szintemelés szerintem szükséges lesz, mert a fürdő, konyha biztos betonozott, azt nem szedem fel, így gondolom azokhoz kell emelni. (De ezt majd a konkrét helyzetben.)

    És biciklivel viszi fel a lépcsőn is? :)
    A felhordás amúgy nem gond, felviszem, csak ez is egy szempont.

    Macilaci!
    Konkrétan miért nem javaslod a parafát alátétlemeznek?

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Chaser #76063 üzenetére

    Na ez így egy szimpatikus verzió.
    Ha rászórom a homokot a salakra, nem fog az idővel közé rázódni? Így oda az alátámasztás.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz macilaci78 #76082 üzenetére

    "lépésálló hangszigetelés, vastag fólia, tehereloszlató réteg (tábla, vagy beton), burkolat"

    Ha már ki van alaktva egy sík födém, zajszigetelés nélkül ugye, szerinted mennyire vállalható az, hogy:
    nejlon + 5 mm XPS + laminált? Az ajánlás szerint az XPS-re egyből mehet a laminált. Zajt csillapít, egyenget, alátámaszt, barátnőt szerez és befizeti a villanyszámlát.
    Azért ha több zajt tud így fogni, mint a régi párnafás, szögelt parkettás rendszer, akkor az annyira mégsem rossz. Nem akarom zavarni az alsó lakót, és nem is vagyok hangos, de azért legyen már egy határ. Ha ő csendmániás egy városban, akkor az ne az én bajom legyen.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz macilaci78 #76093 üzenetére

    és Chaser

    Van itthon egy kb. 1x1 méteres, 4 mm-es parafa, úgy tíz éve összetekrve. Kibontottam, leterítettem, rá a közepére egyetlen laminált lap. Szemmel nézve teljesen kilapította, széleken nyomkodva csak magát a parafát sikerült nagyon minimálisan összenyomni.

    Aztán csináltam egy olyat, amit azért tesztnek nem neveznék, de iránynak jó lehet. A padlás betonfödémen nem nagyon van zajszigetelés. Elkezdtem kopogtatni egy kemény tárggyal, illetve mást megkértem:
    - a betont,
    - a betonhoz hozzányomott lamináltat,
    - a parafa + lamináltat.
    Kb. semmi eltérés nem volt, érdemi biztos nem. Szóval ez szerint a parafa nekem nem tűnik annak az iránynak, amire érdemes ebben az esetben költeni.

    Utána kipróbáltam azt, hogy a régi zacskós kőzetgyapotra egy laminált, és testsúllyal összenyomni, ezt kopogtatva. Így nem meglepő módon kb. semmi nem jött át, az ajtón keresztül hallottam csak a kopácsolást, ami teljesen elnyomta azt, amit a födém áthozott. Szóval egyelőre ez tűnik jó iránynak.

    A gerendához való betonozás miért nem ajánlott, nem tudom kivitelezni, vagy más gond lesz vele?

    Ja és a kohósalak, amennyiben az lesz. Elég valószínűtlen, hogy ezt kiszedem, de ha mégis, nem kockázatos az, hogy az alatta lévő kábeltéglákat piszkálom? Nehogy az alsó lakó plafonja kirepedjen vagy akár ki is szakadjon ott.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Chaser #76145 üzenetére

    Nincs mit felbontani, mert nyáron tervezem megvenni a lakást. :) Nem gondolhatod, ha meglenne, akkor nem nézem előbb meg, mi van alatta...
    Akkor viszont csinálni akarom, ahhoz meg tudnom kell már előre a lehetséges irányokat, hogy akkor könnyen eldönthessem, mit akarok, és csak pontosítani kelljen.
    Mi van, ha azt a választ kapom, hogy XY födémmel épített lakást ne vegyek, mert nem lehet megcsinálni, valahogy tudjam meg előtte? Mindezt akkor, ha a nevem már rá van vésre a tulajdoni lapra.

    Köszönöm ismételten, úgy látom, egyelőre elég infót kaptam.

    Macilaci
    "balettozva hányja a rizsát"
    Ez a Taxi c. filmben vicces és eredeti volt, most annyira nem tudom értékelni. Segítséget kértem, kaptam ötleteket, és közben sokszor szembe mennek egymással az itt elhangzottak. Ráadásul ezek a tanácsok leginkább az éppen válaszolónak szimpatikus irányokat mutatják, és azért némileg csiszolódnak is. Elég kaotikus, még jó, hogy kérdezek, nem pedig szaladok egyből megcsinálni, amit az első válaszoló mond.

    Vagy nem jól használom a fórumot?

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz dh66e #76154 üzenetére

    Valóban, ez egy jó ötlet. Azok megvalósításával biztosan nem lesz gond, amik itt szóba jöttek, ha már tudom, mit akarok csinálni.

    philoxenia: "kell" energiatanusítvány, legkésőbb adásvétel után harminc(?) nappal. De ebből csak akkor lehet gond, ha a vevő fél feljelentést tesz, hogy márpedig ő nem kapta meg. Felújítandó lakásnál szerintem a szükségessége eléggé megkérdőjelezhető. Úgysem onnét akarom kitotózni, mennyi lesz a fűtésszámla.

    Úgy tudom, statikus csak ajánlott, az is inkább családi háznál, ahol ugye bármi lehet.

    macilaci78: igazából irányokat már kaptam, szóval ebből a feltárásnál már össze tudok rakni egy tervet, amit csak korrigálni szükséges.

    Annyi kérdésem van még, hogy ezek az említett gumibakok a párnafák alá, a szintállítást szolgálják, vagy mire valók?

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    Sziasztok!

    Úgy néz ki, panel lakást vásárolok saját részre, de van egy rész, amit mindenképp szeretnék előre tudni.

    Ha a szobákban parketta van, és nyikorog, akkor ez a nyikorgás kijavítható általam, épeszű munkával és költséggel? Ha jól gondolom, valami gumiszerűség van alatta, és bonobit. Egyáltalán nyikoroghat ez a megoldás, vagy az csak a szögelt párnafás rendszer jellemzője? Mert ha jól tudom, olyan megoldás is lehet panelban.
    Illetve ez csaphornyos tömörfa parketta, vagy ezt is lakása válogatja? A felcsiszolhatóság miatt ugye. (Esélyes, hogy 1965, Kelenföld.)

    Másik kérdésem az előszoba, mert van, hogy az is parketta, de ott az nem maradhat.
    Gondolom ha kiszedem, ~6 centivel mélyebben vagyok.
    Arra gondoltam, hogy 200 – 500 kg/m3 körüli könnyűbetont (leginkább perlitbetont) teszek oda. Mert ugye nem csak fel kell hordani, de a födém teherbírása se végtelen.
    Viszont azt írják, hogy erre legalább 3 – 4 centi rendes beton kell rakni burkolás előtt. Illetve itt csak annyit, hogy burkolás előtt koptatóréteg készítése ajánlott. Tulajdonképpen miért szükséges ez? Mi van, ha a könnyűbetonra egy kellősítés után egyből ráragasztom a 30+ centis járólapokat? Esetleg végső esetben laminált padló, amit egyből ráteszek egy fólia + szivacs alátéttel?
    Vagy mi van, ha a könnyűbetonra teszek mondjuk egy centi speciálisabb valamit, mondjuk aljzatkiegyenlítőt, mielőtt csempézném?
    Nem repülőgép leszállópályát készítek, hanem egy panel előszobát, nem értem, mi ez a nagy cirkusz itt. Az 500 kilós perlitbeton nyomószilárdsága >0.8 N/mm2...

    Felmerült még, hogy Ytong-gal töltöm fel, ami eléggé gányolás és munkaigényes is, így elvetettem.

    Jah, XPS-re rakott OSB lapokkal se szívesen kínlódnék egy panel előszobája miatt. Az legfeljebb a szobákba, ha a parkettának mindenképp mennie kell, és akkor laminált padló.

    Igen, jó pár kérdés felmerült, köszönöm, ha egy hozzáértő megválaszolja ezeket.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz macilaci78 #116112 üzenetére

    "Amúgy nem tudom, miért jönne ki 6 centi a parketta bontásból?"
    Hát én sem tudom, de ilyesmiket írtak netszerte. Ha épp párnafás, vakpadlós rendszer van, akkor azért, és ezt csak a panel meglepetéscsomag felbontásakor tudom meg. Annyit költök rá, amennyit szükséges, de a megoldás mikéntjét előre szeretném ismerni. A parketta megtartása egy olcsóbb opció lehetett volna, de ha a javítása ésszerűtlen és még lakkot is kell venni meg munka is, akkor ez kiesik. Ja meg hát ronda is. :DDD
    Ha egyből a betonra bonobitozott parketta van, az még a legjobb opció, valahogy felkaparom amennyire szükséges, és lerakom laminálttal az egészet. De ha nagy a mélység az előszobában vagy szobában, akkor azt meg kell emelni.

    Elképzelhetőnek tartod, ha két ember behoz pl. egy száz literes söröshordót mosógépet, akkor a járólap alatti könnyűbeton összeroppan?

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz macilaci78 #116120 üzenetére

    "Na, ezekre a régi ragasztókra a gyógyír, hogy lehetőleg a betonig fel kell marni."
    Gondolom ez az a móka, hogy a flexbe drótkorong vagy betonmaró tárcsa. Aztán boldogítsuk vele még tovább a háztömböt. :DDD
    Jön azért az szépen, rosszabbra számítottam. Mondjuk én simán szuroknak néztem volna.
    Ha jól sejtem, ilyenkor mehet a szobákba is csempe, hiszen a két beton közt ott a hangszigetelés. Már amennyire jó egy panel ilyen szempontból...

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz macilaci78 #116124 üzenetére

    Pedig arra gondoltam, hálából a segítségedért, átengedem neked a bonobit felszedésének testet-lelket felfrissítő lehetőségét! :D

    Kisebb, picit hullámos szoba alját egyenesítettem már ki flexszel, csempézés előtt. Hát nem a legjobb meló, de valahogy ezeket is meg kell csinálni. Jobb, mint a lejönni nem akaró tapétát vakarni.

    Azt hiszem, be is fogok ruházni egy olcsóbb falcsiszoló gépbe. Jól használhatónak tűnik, szerintem a bonobittal is sokkal gyorsabban megbírkózna. Csak egy kicsit erős az áruk. Talán sikerül szerezni egy Parkside-dot.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Ezekiell #116128 üzenetére

    És tényleg, 22-től, köszi!

    MrZed001
    Mondjuk én nem is értem, hogy jut valakinek eszébe 5 – 6 centivel mélyebb padlószintet csinálni az erdetinél. Már csak az ajtók miatt is.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    Két gyors kérdés, előre is köszi. Ezek (elvileg) mind panel konyhák:

    Azok a kis négyzetek egyszerű lukak a konyhai légbevezetőnek? Egyébként esélyes, hogy a konyhában ott épp strang van. (A ház azóta állítólag hőszigetelést kapott kívülről, lehet, már meg sincsenek.)

    Az a más színű betonlap jelenthet valami gondot a házzal? Legalább 2011 óta ott van.

    radi8tor: öhm, az óramutatóval ellentétes irányba. :DDD
    Egyébként gázlámpa, ha már használhatatlannak nyílvánítottad.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Salex1 #116167 üzenetére

    Az az érdekes, hogy szerintem ez a strang "dobozába" szellőzik.
    A gáztűzhelyes elmebajon már enyhítettek, ha van szabadba nyíló ablak, meg még egy-két kritérium, akkor nem kell fix szellőző.
    Meg hát amikor ezek épültek, akkor az ablak nem létező szigetelése volt a fix szellőző. :D

    betyarr
    Ha a felület koszos, akkor ledobja. Egyébként fából csinálsz egy keretet, és a szélen visszahajtva kapoccsal rálövöd a hálót, az nem lesz tízezer darabonként.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz KilgoreTrout #116176 üzenetére

    "Szerintem 1x32A elég kéne hogy legyen ekkora lakásba, ha nem villannyal fűtesz."
    Elég hát. De én ilyen vitákba már nem is merek belemenni, mert túl sok a villanyszerelő. Meg különben is, papír szerint max elméleti okoskodó lehetek. :)

    "sokszáz wattos erősítők nagyon ritkán veszik fel a maximális teljesítményt"
    Az biztos, mert különben idősebb Benőke átjön a szomszéd lakásból. És még igaza is lesz.

    Betyarr
    Túl lett már beszélve, de nálam a fél centis kínai tépőzár akkor nem engedte el a hálót, mikor lazán lett felrakva, és nagyon alaposan belenyomkodva. Akkor a ragasztó jött le pár hónap után, mert sose volt elég tiszta. Aztán ahogy ajánlottam, fakeret, és tűzőkapocs, na az nem jön le. Úgy csak a hálót ette meg a nap, mert gagyi volt. A jó háló már bírja a napot is, csak a madarat nem. Inkább nem szellőztetek.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz TeeJay #116190 üzenetére

    Én nem szívatnám magam sütős csővel. Bunkó nagy idomok, nem férsz oda a sütőgéppel majd mikor csinálod, és nem is tudsz igazítani. Örülök, hogy engem annak idején lebeszélt róla egy vízszerelő ismerős. Az ötrétegű egy nagyon jó találmány, és a kulcsos idomai hibátlanok. Egy-egy szűkebb idom semmit nem számít.

    arcsin
    Első körben megkérdezném a közös képviselőt, hogy van-e a te közös költségedben gáz átalány. Ha nincs, akkor minden bizonnyal teljesen hivatalos az a lekötés. Mert gondolom valamikor be kellett lennie kötve. Különben hogy lehet ott nem hivatalosan egy gázcső? Arra valamikor gáztervet kellett készíttetni. Ha nem is egyénileg, de társasház szinten biztosan.
    Meg te új lakó vagy, ha vásárolt lakásról van szó, milyen időszak alapján büntetne a gázművek lopásért méretlen fogyasztásért?
    Majd írd már meg, mi lett az eredménye!

    mezis
    "ma már egy gázkészülék leszerelése nem annyiból áll, hogy elzárom a csapját, lecsavarom, ledugózom és kész."
    Pár éve az órát cserélő gázszerelő elmondása szerint ennyiből áll.
    Vagy lehet(ett) szünteteltetést kérni 5 évre, és akkor a gázművek dugózza le. És csak tipp, szerintem nem veszted el ezáltal a jogodat az addig használt gázkészülékre.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz TeeJay #116202 üzenetére

    Te döntesz, mivel csinálod. Viszont egy dolog eltervezni, hogy majd hol vezeted, és egy másik megcsinálni. Görnyedve kínlódsz a sűtőgéppel, aztán gyorsan nyomhatod az idomot oda, ha nem nézted el a helyet. Nem derékszög lett? Levág, toldó, újra, ffúúú....
    Ha esetleg nem nagyon csináltál eddig vízszerelést, ezután nem is fogsz többet. :D
    Azt nem tudom, hogy rossz sütés miatt idővel elpattanhat-e, illetve mennyire hajlamos a törésre.

    Ötrétegűhöz nem kell gép, két csavarkulcs, egy vágóolló meg egy tágító az eszközigénye. Ritka, hogy szükség legyen presses idomokra, minimális helyet lehet velük spórolni, inkább csak a profizmus látszatát kelti. Hivatásosnak jó a press, mert picit gyorsabb és nem felejt el egyet se meghúzni, de a kötés csak akkor biztos, ha jó a gépe.
    A kulcsos idomokat össze tudod rakni, mielőtt készre húznád, csövet tudod hajtogatni, ezekre mind szükség is lesz. Tudod bárhova hajlítani könyökidom nélkül, ha van némi hely.
    A végén árban is kb. ott leszel, mert egyrészt nem kell gyakorolni, nem kell gép, másrészt a PPR-hez is kellenek menetes idomok a szaniterekhez.
    Ja és az idegeid se mentek szét, mert relatíve könnyű vele dolgozni.

    Ha én be akarnám falazni, becsavarnám pl. filcbe az idomot, ahogy a csövet is lehet/kell, de ez nem hivatalos megoldás. De leginkább minál kevesebbet falaznék be.

    Egy szinten lakott családi házban 20 mm-es ötrétegűvel lett a teljes hálózat. Abszolút elég. Sokkal jobban jön a víz, mint az előző 3/4 - és 1/2 colos rozsdás horganyzott csövekkel.

    Esetleg vegyél kézbe pár sűtős és pár ötrétegű kulcsos idomot. :)

    arcsin
    Szerintem nem eszik azt olyan forrón. Egy kép esetleg nem lenn hátrány a csőről és a végéről.

    angelside77
    Tippem szerint panelnál nem volt útólagos gázbevezetés.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz TeeJay #116247 üzenetére

    A strangban kicsi a hely, át kell gondolni, mennyi fér oda. Valamint az ötrétegű erős, nem könnyű azért meghajlítani, rá kell tudnod fogni. És nagyon kicsi ívben nem is lehet, még hajlítóbetéttel sem. De majd meglátod, ha még nem próbáltad.

    Illetve valahogy férj oda a fúróval, esetleg a fürdőből teljesen átfúrva a hatos falat, hogy tudj normális fémbilincset rakni a strang belsejébe, a falba, hogy megfogd vele a csöveket. Nem tudom, kötelező-e, de én tennék, nehogy letörje az órát. Legalább egyet-egyet a két ágra.

    Ahol szabadon van, nem kell semmibe behúzni az ötrétegűt, fagy ellen amúgy se védene az a kis szivacs, de hát az amúgy se túl gyakori egy panelház belsejében. :)
    Ahol bevakolod, ott viszont a mozgása kirepesztheti a falat, ezért pl. filcbe becsavarod a csövet!

    Pontos tervet nem tudok mondani, mert sose szereltem panelban vizet, de hát te vagy ott, látod, hogy lehet megoldani. Viszont azzal érdemes lehet számolni, ha strangcsere van, akkor odaférjenek, ne legyen mindenhol csőpókháló.

    Illetve amire még érdemes figyelni, hogy esetenként bizonyos csőmárkáknál előfordul, hogy nem megy be TELJESEN az idomba, ütközésig. Akkor egy tizedmillimétert le kell smirglizni.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz TeeJay #116261 üzenetére

    Kb. az az ív, ami a WC-nek ki van kanyarítva, amit maximum hajlítani lehet, de necces már a hajlítóbetét szükségessége.
    Hőszigetelésre nem igazán van itt szükség a leágazásnál, mert minek. (De ha teszel, a fém idomoknál hagyj egy kis távolságot, hogy az esetleg összeszedett harmat el tudjon róluk párologni. Tudom, nikkelezett, de akkor is.)
    Az óráknál gondolom 2-2 plomba van, esetleg még egy csap, úgyhogy oda is érdemes egy-egy hollanderrel számolni a könnyebb szerelés miatt.
    Talán egy-egy jobb szűrő se árthat, te tudod, milyen ott a víz. Ránázásre nekem szimpatikus.

    emre
    Esetleg a linkje jól jönne ezeknek a hozzászólásoknak, mert nem sikerült megtalálnom.

    ---

    Kicsit rákerestem, és amikor nagyon ritkán előjön, hogy kulcsos vagy press, egy-két félmondat erejéig, az alábbiakat látom:
    – vízszerelő javítja a kulcsost. Amit vélhetően egy ügyetlen amatőr szerelt, vagy egy mekkmester.
    – vízszerelő nem szívesen szerel ilyennel, mert több munka, több odafigyelés. Megrendelő látja, milyen egyszerű és alacsony eszközigényű a művelet.
    vízszerelőnek bevételkiesés, ha nincs szükség a munkájára
    – a pressnél is előfordul, hogy idővel csöpög, de azt a legtöbbször hivatásos építi be, nyomatékhatárolt géppel, így az arány alacsonyabb kell legyen
    – kifeljesztettek egy sípoló press idomot, ha a szakember elfelejtette rápréselni :D

    Persze mindenki el tudja dönteni, én sem szívesen falazok be semmilyen téren, semmilyen kötést, csak ha muszáj. Csak hogy ezek az idézett vélemények nekem egy csöppet szélsőségesnek tűnnek.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Atomgeszi #116297 üzenetére

    Csak egy ötlet, hátha rossz irányba haladsz. Biztos, hogy a beton szívja el a vizet? Azért az nem űrhajós keksz, főleg nem részben földnedves állapotban.
    Lehet, hogy a beton alatt elfolyik a víz valahova? Meg aztán az egyszer fellazított föld se épp olyan, mint eredeti állapotban.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz csubuka #116313 üzenetére

    Na most ezért lehet, hogy elhajtanak innen, mert nem szakszerű és összedől a ház...
    Amikor csak itt-ott volt mélyebb rész az aljzatban, egyszerűen betonnal, aluléccel lesimítottam. Szűrt sóderból, előtte persze felporszívózva és kellően fellocsolva.
    5+ éve nincs vele baj, két szobában is lett így csempe alá. Csak mondom.

    TeeJay
    Számomra rejtély, hogy lazulhat meg egy kvázi fordított tömszelencés kötés úgy, ahol a vízzárás szempontjából nincs szükség préselésre, hogy csöpögni kezdjen. :) Vagyis jobban a kulcsosnál, mint a pressnél, amik csak a csövet tartják a helyén.

    16 mm-es ötrétegű hasznos keresztmetszete lényegesen kevesebb, mint egy 1/2 colos horganyzotté. Nálad a "gerincvezeték" is ennyi lesz!
    Pár napja zavart a 20-as ötrétegű idomok kisebb keresztmetszete másfél centin. :)

    De ha 16-os, vigyázz, nehogy túlhajlítsd, mert összenyomódik és még kevesebb lesz.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Emu #116335 üzenetére

    Lehet, nem keverted fel rendesen.
    Vagy kicsit több festék kell a hengerre, de viszonylag egyenletesen. Aztán közepes erővel többször végiggurítva, eltérő kezdőponttal. Látod, mikor fedi be mindenhol úgy, hogy nincs sehol túl sok. Szerintem ezt csiszolni se kell, alig van rajta.
    Esetleg alapozni kellett volna, bár fehérnél ennek hiánya nem kéne, hogy baj legyen, és olyankor inkább itt-ott szőrös lesz.
    Fehéret festeni nem nehéz, ellenben egy hibátlan középszürke vetítőfelülettel... :O

    BullZeye
    Ezt én is néztem, és felületes szemlélődés után egy agyonárazott marhaságnak nyílvánítottam.
    A kérdés, hogy egyáltalán működik ez a gyakorlatban? Vagy ugyan úgy kell a szellőztetés?

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz BullZeye #116356 üzenetére

    Létezik olyan visszacsapó szelep, hogy egy hajlékony műanyag lap, elvileg jobban zár a sima redőnyösnél. És tán nem görbül meg idővel.

    szaszyka
    Akkor a képen lévő rendkívül hasznos és szuperbiztonságos elosztó negyvenezer forint? :DDD
    Régen a panelban csináltak ilyet, egész falhosszon felragasztva, de szerencsére feledésbe merült.

    b4lukapitany
    Ha csak fehérre kell, egyáltalán nem nehéz, átlagos érzékkel magad is rájössz, és az eredmény rendben lesz. Éleknél ecsettel, aztán a többit nagy szivacs teddy hengerrel. Ennyi fajta anyagnál kellhet alapozó, utána 1 – 2 réteg diszperziós. Többi adja magát. :)

    Exodion
    Mi volt az a hatalmas, megoldhatatlan szívás a kulcsos idomnál? Komolyan érdekel.
    Falon átmenő csövet én védőcsőbe/védőanyagba tenném, mert mozog és kophat. Főleg, hogy nem alkalmaztál egy tartóbilincset sem, aminek hiányától kimozoghatnak a kötések.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Exodion #116370 üzenetére

    Igen, olyasmi fémbilincset javaslok, semmiképp nem a műanyag pattintósat. Van hosszabb csavarral is, ha szükséges lenne.

    A kötés vízszerelő szerint ki tudja magát mozogni illetve koptatni a csap nyitás/elzárás rúgásaitól. Pressesnél is. Úgy, mint a barom mód ráhúzott csavar is kicsavarodik egy rezgő gépben. De a bilincs stabilizálja a csövet.

    Érdekes amit írsz kínlódást, mert normális esetben kb. kézzel meghúzva is már a helyén tartja a csővet a víznyomás ellenében, legalábbis nekem elég volt 1.5 barnál. Kézzel nem tudtam kitépni. Tudtommal a vízszigetelést nem a préselés, hanem a gumigyűrű passzentossága kellene biztosítsa.

    #116389: A szellőzős témához nem sem értek, de a szűkebb kijáratot nem lenne egyszerűbb valami EPS-el megoldani? (Esetleg ragasztóhab.)

    b4lukapitany
    Elgondolkoznék azon, hogy a tapétaragasztót, enyvet valahogy leszedjem. A vakolattal együtt, mert másképp úgyse nagyon lehet. Mert szerintem ledobhatja a festéket, főleg, ha még egy kis ázás is közbejön. Legalábbis nekem kényesebb (meszes és gipszes) dolgok nem tapadtak meg normálisan ilyen illetve olajfestékes felületeken.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    Ebben a pl. fűnyírós esetben teljesen felesleges izgulni a vezeték némileg alacsonyabb keresztmetszete miatt. A normális gépeket (is) legtöbbször az oda nem figyelő, barom használat teszi tönkre illetve égeti le.
    (A Makita gépek meg általában nem a túlmelegedésről híresek.)

    Lítium akkunál csak akkor gond a "gyorstöltés", ha érdemben melegszik. Eleve függ az adott akku kapacitásától, mennyi jut egy cellára.
    1 órás teljes töltésnél az áramcsúcson is alig kap 1 C fölött, ami teljesen egészséges. Egy erősebb gép jóval többet kivesz, főleg, ha huzamosabb ideig megy. Fél órás töltés egy kicsit öregebb akkunál esetleg gond lehet. Ráadásul ha ventivel hűt, nehéz meghatározni, milyen meleg a cella belül.
    Nikkeleknél a 8 órás töltés lenne az egészséges, főleg, hogy nem alakítható ki bennük rendes elektródaszigetelés, így elég könnyen zárlatos lesz.

    20 – 80 % közti lítium használatra pro-kontra érvek vannak, nem szeretnék állást foglalni. Ha mégis muszáj, nos, szvsz, összességében, röviden, baromság. Eleve egy fele kapacitáson használt cellát kétszer többször kell tölteni... :)

    Akkuk felújítása nem biztos, hogy megéri, mert a cellák ára eléggé felment, és egy bulk Makitához egészen normális áron lehet hozzájutni. Zárlatos cella csere inkább használtra, mert az új cella belső ellenállása alacsonyabb, és a sorba kötött többi cellára a max elviselhetőnél kerülhet nagyobb feszültség is, ami baj.
    Fontos, ha teljesen lemerült – ami talán az egyetlen kerülendő – akkor minél hamarabb tölteni, mert ha utána még túlmerül, kínlódás, de leginkább kuka.

    Exodion
    Teljesen jó időt futottál, főleg, ha egyedül csináltad! :)

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

Új hozzászólás Aktív témák