Új hozzászólás Aktív témák

  • _Wasp_

    csendes tag

    Leírom tapasztalataimat, amik után a netet hasztalanul túrtam sokáig:

    ITX (mATX) házba (shuttle sh87r6 barebone) gépbe kellett új hűtés, mert a gyári, noha 95W tpd-ig volt hitelesítve, nem bírt el a gyári beállítású i7 4790k-val, (elsősorban turbo mód miatt, akkor ugyanis bőven 100w fölé ment a totál tpd). Hibajelenségek: napi egy-egy kék halál.

    A hűtő vásárlásával kapcsolatos problémát az okozta, hogy a házban a hely nagyon szűkös volt, a korábbi cpu hűtő/ház szellőztető ventillátor 72mm-es volt, és kizárólag az ASETEK 545LC vízhűtés volt (aranyáron) ami a helyére papíron bement volna, ugyanakkor a léghűtés sem volt járható út, mivel nagyon szűkös a hely a házban, közel a GTX660as kazán, továbbá a rendes léghűtések súlyosak, ami a gép (gyakori) mozgatása közben nem tesznek túl jót.

    Az eredeti hűtés:

    A hely amit fel tudtam használni a CD helye. ami ha nagyon akarom némi barkácsolással dupla magas, gondolkoztam ezért oda szerelhető vízhűtésben (bigwater 760as sorozat) de annyi rosszat olvastam róluk, hogy elment a kedvem tőle.

    Gondolkoztam épített vízhűtésben (az ár nem volt elsődleges szempont), de a reservoir és a pumpa elhelyezése a házban megoldhatatlan logisztikai problémákat okozott számomra, továbbá nem éreztem magam elég ügyeskezűnek ahhoz, hogy rábízzak az általam összerakott eszköz szivárgásmentességére egy több mint 500k hufos konfigot.

    Méricskéltem, és mivel a ház teljes hossza belül 280mm, úgyhogy arra jutottam, ha kiszerelem a ház szellőztető ventillátort, egy dupla hosszúságú kompakt vízhűtés pont belefér a CD tartó elejétől a ház végéig.

    Végignéztem a teljes választékot, meghallgattam a hangját, hűtőteljesítményét hasonlítgattam, stb, és nevessetek ki, de egy filléres darab maradt a végén: enermax liqmax II 240. Indokok: a hűtő a pumpája gyakorlatilag zajtalan (ez azért fontos, mert sok vízhűtésnél a pumpa szép vinnyogó hangot ad ki magából, amit sehogy se lehet megszüntetni, mert vagy nem lehet szabályozni a pumpa fordulatszámát (a szabályozás tönkreteszi) vagy a szabályozással csak a vinnyogás hangfekvése változik. A hozzáadott ventillátorok a közepesnél egyébként valamivel magasabb minőségűek, szabályozható sebességűek. A blokk nem világít pirosan, "ződen", a fehér visszajelzés nekem még épp belefér, legalább látom, hogy áramot kap.

    Összedobálás után így néz ki:

    A hőfokokkal, a zajjal és a stabilitással egyelőre maradéktalanul elégedett vagyok, nem terhelve teljesen hangtalan, terhelve (elsősorban szintetikus stressz teszttel) nem túl kellemetlen hangfekvésben és elfogadható hangerővel suhog.

    Közepes fordulatra állítva a ventillátorokat 20-30 perc alatt sem emelkednek a hőfokok lényegesen 55 és 59 között stabilizálódik a maghőfok, amit elég jónak ítélek:

    Ami még hátra van: a hűtő végleges rögzítése (nem szabványos helyre kerül, így ki kell valamit találni) a ház tetejére egy dupla méretű nyílás dekopírral kivágása, grill rács rászerelése (nincs a házon ott szellőzés ahova a hűtő került:

    Summa: elégedett vagyok a váltással, bár van még tennivaló, de az látszik, hogy a kompakt vizek között már van olyan, ami valós alternatívája a gyári/léghűtésnek, főleg, ha szűkösebb a hely.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák