Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MaCS_70

    félisten

    válasz bambano #229 üzenetére

    A semmi és a tragédia között azért akad némi játéktér. Nem írtam olyasmit, hogy nagy baj lenne, csak azt, hogy sokaka számára borblémát okozna a leállás.

    A csúsztatást én nem érzem a magam részéről. A cikk arról szól, hogy reális az esélye az európai leállásnak (nagyon meglepne, ha ez megtörténne), én pedig ehhez kapcsolódóan azt bizonygatom, hogy ez sokak számára okozna gondot, ami szerintem értékek (kapcsolatok) elveszítésével is járna. Nem írtam olyat, hogy a felhasználók képtelenek lennének megtanulni valami mást, de az átállás óhatatlanul is okozna kisebb-nagyobb problémákat. Nekem speciel nagyon kicsiket, de főleg az idősebb generáció képviselői közül sokaknak elég nagyot. És biztosan lesznek, akiknek ez megugorhatatlan feladat lenne.

    Úgy húsz éve a Nokia végeztetett egy felmérést arról, hogy hogyan lehetne az idős embereket átállítani a mobiltelefonra. Nos, a végeredmény az lett, hogy sehogy, a probléma megoldása nem az edukáció hanem a demográfia lesz. És valóban: anyám és a barátai többsége SOHA nem tudta megtanulni a mobiltelefon használatát, pedig próbálkoztam rendesen, mindenféle nagyifonokkal is.

    Őszintén szólva sosem értettem meg, hogy mi ebben a megoldhatatlan feladvány, de nem ment.
    Most viszont ugyanennél a generációnál, illetve egy féllel lejjebb hasonlót látok a Facebook kapcsán. A COVID miatt megszűntek a személyes találkozások, de volt, ahol családi és klubbéli rendszergazdai segítséggel valahogy pótolták Facebookkal. Segítettem én is ilyen akcióban, és nagyon-nagyon nehezen ment. Akinek én próbáltam segítséget nyújtani, egyáltalán nem értette az egészet, hiába próbáltam rávezetni a logikájára. Így aztán maradt a favágó módszer, az egységesen beállított környezettel és mechanikus kattintgatással. Na, ebben a körben nem fog menni az átállás, vagy legalábbis csak nagyon nagy erőfeszítések árán és veszteségekkel.

    Bár tényleg nem hiszem, hogy mindez most bekövetkezne.

    Aztán persze mondhatjuk, hogy jöjjön a demográfia, de ez talán nem csak a legidősebbek problémája. Tavaly volt "szerencsém" megismerni a kultúrskála alsóbb régióit is. Nagy meglepetésemre azt tapasztaltam, hogy a saját szakmájukhoz is alig értő, kétjegyű számokkal számolni képtelen emberkék valamiért egyetlen programot tudnak kezelni a telefonjukon: a Facebookot. A számológéppel nem tud mit kezdeni, hogy kiokoskodja, hogy hány négyzetméteres a szoba, de a Facebook az megy. Nem értem, talán van a GUI-jában valami atavisztikus logika, de működik.

    Értük persze nem fáj a szívem, de az öregekért, akiknek tényleg fontos igen.

    Mindegy, száz szónak is egy a vége: a Facebook leállás szerintem okozna problémákat és károkat, és nem vagyok meggyőződve arról, hogy bármilyen alternatíva hosszabb távon jobb lenne.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

Új hozzászólás Aktív témák