Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Zen42

    tag

    válasz PpenoO #104148 üzenetére

    Hát az a tasak ma már tényleg nem mondható korszerűnek, inkább a régi idők hagyatéka. Viszont környezetbarát. Csak cascarát szoktam benne rendelni vagy venni, a kávéra inkább kifizetem a plusz kilóötvenet. Bár kaptam olyan zacsit is kilósban onnan amin nem volt szelep. Le volt hegesztve, de mire hozzám elért addigra kőkeményre, robbanás közeli állapotra dagadt. Egy másik ugyanolyan zacsi meg nem volt rendesen lezárva, mert a vastag részen nem kapott elég hőt. Épp azért tűnt fel mert nem dagadt fel a zacskó. Szerencsére annyira friss volt a kávé, hogy nem lett baja.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz PpenoO #104148 üzenetére

    Ez azért meglepő számomra, mert a pörkölt kávébab nedvességtartalma 10-12%. A levegőé meg száraz helyiségben is 30% fölötti. Szóval pörkölt kávé nem tud száradni szabad levegőn, csak vizesedni. Kézi darálóval ez is a tapasztalatom, minél tovább áll a kávé annál "puhább" érzésre a darálás, kevésbé "reccsen" a kávé (nem tudom hogy lehet ezt szakszerűen leírni :) ).
    Fura módon egyébként a kenyér se azért keményedik meg, mert kiszárad, hanem mert a benne lévő keményítő elkezd kristályosodni ami megköti a benne lévő vízmolekulákat és egy keményebb szerkezetet alakul ki. Ezért elég a (felvágatlan) kenyeret kicsit újrasütni és újra puha lesz (hő hatására felbomlanak a kristály molekulák). Nyilván szeletben ez nem működik :) Illetve valamennyi nedvességet a kenyérhéj szív fel, ami értelemszerűen alacsonyabb nedvességtartalmú, mint a belseje.

    Viszont melegtől tényleg tud keményedni a kávészem. Nem lehet túl meleg helyen (pl. tűzhely közelében, napsütés érthette, stb.) volt tartva?

    Szerk: ettől persze még nem jó a nem légmentesen zárható zacskó, mert oxigén éri a kávét amitől romlik a minősége.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák