Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lugosi

    MODERÁTOR

    válasz Kbali #292035 üzenetére

    Van neki, bár pontosabb ha feloldóképességnek nevezik, a fotózásban inkább ezt a kifejezést használják.

  • gyapo11

    őstag

    válasz Kbali #292035 üzenetére

    Bocs, de a lencsének mióta van felbontása?

    A lencse analóg eszköz, nem felbontása van, hanem lpi értéke. Vagyis hogy hány vonalpárt tud rajzolni egy inchre. Van valami határérték, hogy mit fogadunk el vonalnak, minél sűrűbb, annál inkább elmaszatolódnak.
    Egy kis számolás. A kompakt digitális gépek szenzora többnyire 1/2.3 inch átlójú, ha 4:3 az oldalarány, akkor a hosszabb oldal 0.35 inch, ha a szenzor 14 Mpixel, 4-gyel osztva a színek miatt 3.5 Mpixel, a hosszabbik oldalon 2160 pixel van, az 1080 vonalpár, az pedig 1 inchre számítva 3086 lpi. A szenzor valóban ennyi pixelen érzékeli a fényt, de mit tud a lencse? Nekem olyan 200-300 lpi dereng, de nem könnyű erre adatokat találni, mindenesetre sokkal nehezebb és egyúttal drágább jó felbontású lencsét csinálni mint szenzort.
    Mondok egy gyakorlati példát. Előállítottam egy fullhd 1920x1080 méretű képet, aminek a pixelei felváltva feketék és fehérek, mint a sakktáblán. Ezt kitettem a monitorra, nagyítóval láthatók a váltakozó pixelek, lefotóztam olyan távolságról, hogy a szenzoron is 1920x1080 pixelnyi helyen legyen a monitor képe. És az eredmény egy egyenletes szürke. Tehát a rendszer együtt képtelen volt rögzíteni ezt a sűrűséget, objektív, AA szűrő, Bayer szűrő, szenzor. Raw-ban fotóztam, tehát feldolgozás a gépben nincs. Biztos lehet találni ilyen mérőábrákat a neten, vagy nyomtatni, amivel meg lehet állapítani a rendszer felbontóképességét, lesznek meglepetések. Pont olyan, mint egy luxusautó Trabant motorral, vagy Trabant F1 motorral, mindkettő messze alulteljesít, mert van a láncban egy gyenge szem.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

Új hozzászólás Aktív témák